Willen wij wel watjes wezen? spelen als een kip zonder kop. HFC een besmettelijk virus Hugo Nelissen, coauteur Maarten Barnhoorn HFC is de mooiste club van de wereld. Dat staat vast. De oudste van Nederland, misschien de meest bekakte. HFC is een unieke club. Maar het is niet de beste voetbal vereniging. Dat komt omdat HFC'ers voetbal niet zo belangrijk vinden. Presteren en het hoogste bereiken in de sport past niet echt in onze aard. Wat is dat eigenlijk, een HFC'er? Hoe Hein Winter dit team echter jaren achter een, tot aan de C3 toe, kampioen maakte was uniek. Als je naar het eindresultaat kijkt, bleek zijn aanpak een zegen voor de opgroeiende voet baller. Bovendien schiep Hein een kader waarin deze HFC'ertjes de gelegenheid kregen elkaar op te voeden, te trainen en te corrigeren. Een ware topcoach, zou je zo zeggen. Maar is daarmee ook gezegd dat dit kader onze cultuur bepaalde? Dat Hein Winter de cultuur bood die wij aantrekke lijk vonden? De HFC-cultuur waarin wij onze persoonlijkheid ontwikkelden? Iedere zaterdag is het weer raak. Het veld stroomt vol. Uit alle windstreken komen ze aangewaaid. Het lijkt wel een natuurverschijnsel! Honderden kinderen, als vlie gen op de stroop af. Voor hen is HFC het epicentrum van het leven. Daar gebeurt het allemaal. De enorme drukte bewijst.Bewijst wat? De kracht van HFC? De populariteit van de voetbalsport? Voetbal is geliefd bij kinderen, dat staat vast, maar waarom ze graag bij HFC willen spelen is minder duidelijk. Waarom niet bij een andere club uit de buurt? Het zal met de aantrekkingskracht van de HFC-cultuur te maken hebben. Poch is het opvallend dat binnen deze beschaving zo weinigen, sportief gezien, écht door breken. De Hein Winters en Jaap Spees van deze wereld verdienen alle respect, maar ik zie hen als de spreekwoordelijke uitzonderingen die de regel bevestigen. Toen ik in mijn allereerste seizoen direct uit de pupillen werd gefilterd en in de E2 terechtkwam, stond dat elftal onder leiding van Hein Winter. Volgens 'meneer' Winter speelden wij iedere week 'als een kip zonder kop'. Hij deelde ons dat mee in de rust en na de wedstrijd; gelukkig niet tijdens de voorbespreking als wij, kleumend van de kou en bibberend van angst voor onze leider, in de middencirkel stonden. Meneer Winter was in mijn ogen namelijk een akelige man, voor wie het blijkbaar niet belang rijk was of wij het leuk vonden; hij hechtte er slechts waarde aan dat wij goed speelden en wonnen. Ja, hoe kom je erop! Hein Winter met zijn E2. V.l.n.r. achter: Jelle Schöteldreier, Joop van Niel, Erik Tan, Pieter Kooistra, Hein Winter, Menno Niehe, Christiaan Heupers en Marco Winter. Voor: Hugo Nelissen, Edze Hiemstra, Misha Alexander, Chris Steensma en Richard Tummers. Hein Winter met zijn C3. V.l.n.r. achter: Hein Winter, Joop van Niel, Don Arends en Erik Tan. Midden: Menno Niehe, Misha Alexander, Marco Winter en Bob van Meekeren. Voor: Edze Hiemstra, Hugo Nelissen, Chris Steensma en Sicco Roorda. 50

Jubileumboeken HFC | 2004 | | pagina 54