Van 'keukenstoof' tot krijtstreep ...de club zweert de damesvoetbalsport nog steeds af. Goke Welboren, het eerste vrouwelijke bestuurslid Saskia de Boer "Voetballen, ik heb er 'de ballen verstand van. Hoe die bal rolt...en in welk netje die terechtkomt... Eigenlijk interesseert het me niet echt. Maar HFC heeft iets. Het is méér dan alleen een voetbalclub. Het is een sociaal netwerk." Aldus Goke Welboren, als commissaris barzaken het eerste en voorlopigenige vrouwelijke bestuurslid van de inmiddels honderdvijfentwintigjarige Haarlemsche Football Club. Misschien is het puur toeval. We spreken elkaar, eind 2003, op de dag dat minister De Geus van Sociale Zaken en Werkgelegenheid in het kabinet-Balkenende II ferme taal uitslaat over de stand van zaken wat betreft de vrouwenemancipatie in Nederland. Volgens de bewindsman is de achterstand van vrouwen verdwenen. Toch blijft er werk aan de winkel. Er moeten meer vrouwen doorstoten naar maat schappelijke topposities. Ondanks de conservatieve bestuurscultuur is een van de bestuurlijke 'topposities sinds 2002 in handen van mevrouw Goke Welboren. Dat is misschien in de ogen van de minister een bescheiden resultaat. Maar voor HFC is het een revolutie als je bedenkt dat de club de damesvoetbalsport nog steeds afzweert. Goke neemt deze bijzondere positie in dankzij de statutenwijziging uit 1996. Daarin stelt de vereni ging zich ten doel 'het beoefenen en het bevorderen van de voetbalsport, met uit zondering van de beroepsvoetbalsport en de damesvoetbalsport.' Dames mogen dus wel lid worden maar niet voetballen. Goke moet er zelf niet aan denken om te voetballen. Ze neemt echter geen blad voor de mond. "Zonder die wijziging zat ik hier natuurlijk niet. Zelf vind ik, esthetisch gezien, voetballende vrouwen geen gezicht. Maar als club moet je jezelf de vraag stellen: waarom wordt iemand lid van een voetbalvereniging? Toch niet om alleen achter de bar te staan? Je wordt lid om te voetballen en als vrouwen dat leuk vinden, moet het kunnen. Waarom niet?" Grinnikend vertelt ze over het ludieke vrouwen- elftal dat jaren geleden de Paassixes onveilig maakte. "Het was vooral een geintje. We hadden witte overalls aan, van die papieren dingen die ook nog eens makkelijk scheurden. Ik herinner me vooral de reusachtige afmeting van het doel. Gigantisch! Enfin, die kerels gingen er zo hard in, haast gênant. En hoe loopt zoiets af? Je begrijpt 't wel, een gescheurde outfit met daaronder schemerend zwart onder goed..." Vrouwen vouwen Vrouwen bij HFC worden nog altijd geïntroduceerd door een voetballende geliefde of door hun zoon. In die zin is Goke geen uitzondering. "Zevenentwintig jaar gele den is mijn zoon Barry hier gaan voetballen, als E'tje. Ik kende niemand. Wat mij opviel langs de lijn was dat de ouders zo'n tien meter van elkaar af stonden. Dat kan toch gezelliger, vond ik. En toen ben ik op dinsdagavond de kleine 'HFC'er' gaan 54

Jubileumboeken HFC | 2004 | | pagina 58