...HFC was amateuristisch georganiseerd. zien aan de sterk teruglopende ledentallen in de periode 1980 tot 1986. In laatstge noemd jaar bedroeg het totale aantal leden 780, van wie nauwelijks meer dan twee honderdvijftig jeugdleden. Een historisch dieptepunt. Waarde het spook van de ondergang van de oudste club van Nederland reeds rond tussen de bomen van de Haarlemmer Hout en maakte het zich op om de Spanjaardslaan over te steken? Elke amateurclub staat of valt bij de inzet van vrijwilligers. Wat kon de reden zijn van het geringe enthousiasme van ouders om hun zoon in de beoefening van zijn favoriete sport bij te staan? Was dat te wijten aan de verzorgingsmaatschappij? Ging men ervan uit dat, als het HFC-lidmaatschap eenmaal betaald was, de vereniging zelf maar moest zorgen dat de zaak daar verder op rolletjes liep? In 1986 legden de leden van de jeugdcommissie hun functie neer, met uitzondering van de 'baas der mini's', Rudolf Smit. Gerard Adrian, net terug in Haarlem na zes tropenjaren in het Verre Oosten, trad toe tot de jeugdcommissie. Nadat de algemene ledenvergadering het oude jeugdbeleidsplan verworpen had, nam Adrian het initiatief om met enke le bevlogen HFC'ers het Handboek Jeugd - een lijvig geschrift van 58 pagina's - samen te stellen. In de inleiding schrijft hij streng, doch rechtvaardig: ...Inde loop van de jaren hebben vele commissies rapporten uitgebracht; vele zijn niet in de openbaarheid gekomen, laat staan uitgevoerd. Eén ding hebben al deze rapporten gemeen, men signaleert een verandering in de maatschappij, meer vrije tijd, maar ook een groter aanbod van recreatieve mogelijkheden. Derhalve moet een voetbalvereniging zich duidelijk profileren om te kunnen blijven bestaan. Aangezien men steeds grotere eisen stelt aan accommodatie, leiding, begeleiding, etc., moet het duidelijk zijn wat de vereniging nastreeft en hoe zij dat wil bereiken. De vereniging op haar beurt moet de leden ervan doordringen dat men met het lidmaatschap ook vrijwillige verplichtingen aanvaardt, vanuit onze optiek de verplichting om [ook als ouder, red.] in een of ande re vorm wat voor de jeugd te doen. HFC was tot eind jaren tachtig op vele fronten 'amateuristisch' georganiseerd; zo ook het jeugdvoetbal. Deze kwalificatie is niet negatief bedoeld, maar gebruikt in de positieve betekenis van het woord: liefdevol. Op papier bood het Handboek Jeugd (1989) structuur en praktische oplossingen voor de eisen die toen aan de ontwik keling van het jeugdvoetbal gesteld werden. Het belichtte de meest uiteenlopende onderwerpen als 'Opleiding en begeleiding vrijwillig kader', 'Voetbaltechnische waarde, tactisch gedrag, mentaliteit', 'Spelerskaarten selectie- en niet-selectiespelers', 'Spelsystemen' en 'Alternatieve activiteiten' zoals paassixes, priksleeën op de be vroren Crayenestersingel, stoelduwwedstrijden, et cetera. In de wederopbouwfase vanaf 1986 werd het jeugdbestuur uitgebreid met enkele trouwe medewerkers als Pim van Liemt sr., Ids Brouwer, Stefan de Krijger en Jaap Funnekotter. Het ledental groeide: in het jaar 1991 werd het duizendste HFC-lid gehuldigd en telde de club circa vijfhonderd jeugdleden, zeg maar een verdubbeling ten opzichte van vijf jaar daarvoor. Inspireerde dit ook het Eerste, dat - versterkt door enkele spelers 'van buiten' - in hetzelfde halve decennium promoveerde van de eerste klasse HVB naar de tweede klasse KNVB? Gedurende dat laatste seizoen liep er met het jeugdbestuur een 'schaduwcommissie' mee, bestaande uit Koos Jochemus, John Weijers en André te Winkel om inzicht te krijgen in de organisatie van het jeugdvoetbal. Als voorzitter van de jeugdcommis sie zat Te Winkel in 1992 in het bestuur en hield Weijers zich als ex-profvoetballer van o.a. Alkmaar, FC Amsterdam en Telstar en als selectiespeler van HFC1 bezig met Technische Zaken, vooral betreffende de jeugd. In het seizoen 1995-1996 nam hij 59 Gerard Adrian met Handboek Jeugd. Stefan de Krijger. Ids Brouwer. Pim van Liemt sr. Koos Jochemus.

Jubileumboeken HFC | 2004 | | pagina 63