Waarom is deze jeugdopleiding van HFC zo ongekend populair? Het is de mond- tot-mondreclame, meent de meerderheid van de ouders. De kinderen vertellen elkaar hoe leuk het is op 'Haafcee' en dan willen ze allemaal. Er zijn natuurlijk ook echte HFC-bolwerken, zoals het Bosch en Vaartkwartier, de schilders- en compo- nistenbuurt in Heemstede en een gedeelte van Haarlem-Zuid, waar het bon ton is als je kind op HFC zit. De Jacobaschool, de Crayenesterschool en de Bosch en Hovenschool zijn van oudsher al broeinesten van HFC'ers. Andere ouders die in de buurt van HFC wonen zijn gewoon op het geluid afgekomen. De kinderen spelen ondertussen hun wedstrijden op leven en dood. Onvermoeibaar knoeien zij over het veld met de bal, hun ouders tot wanhoop brengend als ze voor open goal de bal nóg naast weten te wurmen. Dezelfde ouders die in niets afwijken van andere voetbalouders en in hun kind de opvolger van Van Basten, Gullit of Rijkaard zien, al zullen ze dat ten stelligste ontkennen. Hun aanmoedigingen beperken zich gelukkig tot "Goed zo Friso, Jan Willem, Maarten of Pieter", "Naar voren die bal!", "Schiét!" en "Let op!" Want er lopen ook dromertjes tussen, van die mannetjes die echt nog niet aan voetballen toe zijn en het allemaal maar ruw gedoe vinden en liever thuis met hun Nintendo, Playstation 2 of Lego zouden willen spelen dan hier in regen en kou achter een bal aan te moeten hollen. Zij beschouwen het voetbal vanaf een rustig plekje van het veld, begeven zich niet in de gevarenzone en krijgen alleen bij toeval de bal toege speeld. Dat zijn de uitzonderingen, de rest holt, schiet, valt, duwt en kopt. Af en toe moet de scheidsrechter uitleggen waarom hij gefloten heeft en welke partij de vrije bal mag nemen. De gebaren van de spelertjes zijn er al, maar ze weten nog niets van ellebogen, schwalbes en aanslagen op de achillespezen. Ze accepteren de scheidsrechter helemaal en volgen zijn instructies zonder morren op. Het is allemaal nog zo puur. Je hoopt dat het nog lang zo mag blijven, maar je weet welke beproevingen de voetballer op weg naar volwassenheid allemaal zal moeten doorstaan, voordat hij zich werkelijk de opvolger van Van Basten mag noemen. Het is net het leven zelf. Grote inzet De inbreng van de vaders en moeders is ook heel groot. Met zijn allen staan ze langs de lijn en moedigen hun pupillen aan, en bij iedere wedstrijd hanteert een vader de fluit. De koffieomzet in het clubhuis is op zondagmorgen het hoogst. Er zijn inmiddels speciale dienblaadjes ontwikkeld waarmee je zes bekertjes koffie naar buiten kunt nemen, terwijl er ook nog plaats is voor suikerklontjes en koffie melk. In het seizoen 2004/2005 werden zij opgevolgd door Jaap Spee en Piet Hein Stapensea. 72

Jubileumboeken HFC | 2004 | | pagina 76