Decor der decoraties Gedecoreerden 288 Verder hebben wij contact gehad met de 89-jarige G.H. (George) Kaars Sijpesteijn junior en met Mies de Jong-Kaars Sijpesteijn, maar geen van bei den kan zich herinneren dat hun vader - G.H. George ‘Snor’, Kaars Sijpesteijn, bestuurslid respectievelijk voorzitter van 1916/1917 tot en met 1924/1925 - ooit de Gouden Speld heeft gekregen. Maar als dat wel zo zou zijn, dan moet dat vóór 1925 zijn geweest, zijnde het jaar dat George senior tot lid van ver dienste werd benoemd. Het lijkt ons echter onwaarschijnlijk dat de Gouden Speld al ruim vóór de Tweede Wereldoorlog bestond. Maar we hebben de naam van ‘Snor’ mét zijn Gouden Speld in de lijst laten staan, omdat deze vermelding al in eerdere jubileumboeken voorkomt. Eenzelfde situatie betreft Wim Heijbroek die van 1934/1935 tot en met 1946/1947 bestuurslid respectievelijk voorzitter van HFC was en bij zijn aftre den in 1947 tot erelid werd benoemd. Ook zijn naam komt in vorige jubile umboeken voor als drager van de Gouden Speld. En ook hier geldt dat het bestaan van de Gouden Speld (ruim) voor de Tweede Wereldoorlog twijfel achtig is. Verder hebben wij geworsteld met verkeerd gespelde namen, zoals Ratsma i.p.v. Radsma, Matsinger i.p.v. Matzinger, de letter lange ‘ij’ i.p.v. de Griekse ypsilon zoals Heybroek i.p.v. Heijbroek, Sypestijn, Sypestyn of Sypesteyn i.p.v. Sijpesteijn, e.d. Dit heeft onze zoektochten aanzienlijk bemoeilijkt. Wij kunnen onjuistheden in vorige jubileumboeken niet geheel uitsluiten. Evenmin pretenderen wij dat onderstaande lijst volledig correct is. Maar met een vastgestelde score van ca. 95% zijn wij niet ontevreden. Mochten zich nieuwe feiten voordoen, dan zullen wij die in een volgende publicatie opne men. Als Archiefcommissie hebben wij onze uiterste best gedaan om van alle gedecoreerden het jaar van hun onderscheiding te achterhalen. Helaas is dat niet helemaal gelukt. Wat we wel hebben kunnen vinden is onder andere dat H.J. (Hendrik/Dik) Slingenberg genoemd wordt als eerste niet-bestuurslid dat ‘de bekende’ Gouden Speld in 1950 uitgereikt kreeg. Dat houdt in dat deze onderscheiding kennelijk al vóór 1950 in zwang was, maar tot dan uitsluitend voorbehouden was aan bestuursleden. Eerdere data hebben wij - tot nu toe - niet gevonden. Nu was het jarenlang niet ongebruikelijk dat het bestuur deze onderscheiding op een geschikt moment naar eigen inzicht toekende. Later is onder het twaalfjarige voorzitterschap van Piet van Houten (1947/1948-1958/1959) de regel ingesteld dat elk lid van het bestuur deze speld uitgereikt kreeg na vijf jaar - en in de praktijk soms ook wel na vier en zelfs drie jaar - bestuurs lidmaatschap. Begin jaren tachtig is dit automatisme afgeschaft. Inmiddels zijn de huidige criteria vastgelegd bij wijziging van de Statuten en van het Huishoudelijk Reglement van 9 februari 2001. George Kaars Sijpesteijn Wim Heijbroek George ‘Snor’ Kaars Sijpesteijn

Jubileumboeken HFC | 2019 | | pagina 290