te 'WW’ Vandaar dit artikel. Tot slot één opmerking. Het grote verschil tussen vroeger en nu is het aantal wedstrijden versus het aantal jaren. Vroeger waren er vele jaren nodig om met een gemiddelde van 15-20 wedstrijden per seizoen aan de honderdvijftig te komen. Tegenwoordig kan dit getal in het hogere amateurvoetbal al in vier jaar bereikt zijn, om van het hogere profvoetbal maar niet te spreken. In elk geval wordt bij HFC een lang verblijf in het Eerste, dan wel een groot aantal wedstrijden voor het Eerste, buitengewoon gewaardeerd. archief is een tweetal ‘boekjes van Berghuis’ bewaard gebleven. Zijn overige tientallen uitgebreide ‘boekwerken’ zijn te raadplegen in het Noord-Hollands Archief. Maar niet alleen Jan Berghuis, maar ook Hein Winter (record houder met 369 caps in 1945-1964) hield jarenlang statistieken bij. Uitslagen, doelpuntenmakers, opstellingen en korte verslagen. Hein overleed in 2013 op de leeftijd van 85 jaar, waarna ons zijn schriftjes ter hand zijn gesteld. Een en ander houdt wel in dat wij binnenkort onze Wall of Fame zullen moe ten aanvullen en zelfs op bepaalde punten zullen moeten wijzigen. Maar geen paniek: geen enkele daarop vermelde speler heeft nu opeens minder dan 150 caps op zijn naam staan. Maar ook uit onverwachte hoek kwamen enige tijd geleden statistieken boven water. Na contact in 2008 tussen Hugo Bettink en Laszlo Scheltens, archivaris van onze goede oude vrienden Be Quick Groningen (1887) en ondersteunend lid van HFC, bood laatstgenoemde aan om te onderzoeken hoeveel wedstrijden Mannes Francken en zijn broer Jacques vóór 1919 in het Eerste hebben gespeeld. Dat leidde uiteindelijk tot een volledig overzicht van alle eerste-elftalspelers in de periode 1905-1919. Heden ten dage is het HFC’er Ewoud Zeeman (182 caps 1995-2006 en Gouden Speld 2013) die sinds 2001 de statistieken aangaande ons Eerste bijhoudt. Ewoud is een kind van deze tijd en verwerkt de gegevens compu- termatig met Excel. Ongetwijfeld zal iemand over een aantal jaren zich laat dunkend uitlaten over de hopeloos ouderwetse manier om een statistiekje bij te houden met behulp van een volslagen onhandig en traag computer programma als Excel. Het zij zo. Wij zijn er nu tevreden mee. Toen Jan Berghuis met zijn werk voor HFC stopte nam ons lid van verdienste Herman Boekwijt (f 17 februari 2018) deze klus van hem over. Werkten Berghuis en Winter met aantekenboekjes, Boekwijt was de man van de papieren handgeschreven lijsten. Nog zeer onlangs kwam bij de wedstrijd om de Leo Molijn Bokaal op 28 augustus 2019 Rood en Wits voorzitter Huib van Walsem aanzetten met een map uit de nalatenschap van de hierboven al genoemde Dick Bijleveld. Aan de hand daarvan hebben wij veel getallen, met de hand op papier gezet door Bijleveld en zijn kompaan Eddy Koning, kunnen verifiëren. 305

Jubileumboeken HFC | 2019 | | pagina 307