ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Me Mitel No. 45. Woensdag 5 April 1916. Ie Jaargang. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. HINDERWET. Plaatselijk Nieuws. Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLmSPLON IJmuiden (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. F. C, ROELSE, Kanaalstraat. Te VeJseroord bij 3. v. Til burg, Willebrordstr. 85. Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Doodlaan L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vap Pteurs, Bockhandel. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland fl. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRES: Willebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIEN van 1—5 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën .(dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen aeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van bniten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. BURGEMEESTER en WETHOU DERS der gemeente Velsen bren gen ter openbare kennis dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van M. C. Lam, slager te V eiseroord om vergunning tot het verbouwen van de bestaande slagerij op het per ceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie M No. 867. Op Vrijdag den 14en April 1916, des namiddags te 2 uren, zal ten Gemeentehuize gelegenheid beilaan om bezwaren tegen dit ver zoek in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovengemelde tjjdstip, op de Secretarie der ge meente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurispru dentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zyner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling en schriftelijk toe te lichten. Velsen, den 31 Maart 1916 Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. vis LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris. J. KOSTELIJK. (L. S.) BELASTBARE OPBRENGST DER De Burgemeester der Gemeente Velsen maakt bekend, dat eene op gave van de uitkomsten der Meting en Schatting van gebouwde en on gebouwde eigendommen in deze gemeente gelegen, gedurende dertig dagen, van den 1 April 1916 tot •n met den 30 April aanstaande, ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage ligt. Velsen, den 1 April 1916. De Burgemeester, H. vis LOREN VAN THEMAAT. Het is bespottelijk neen, het is meer dan dat, het is ergerlijk. Op de vragen van Mr. Rooden- burg antwoordt de Minister dat de Kon. West-Indische Maildienst be loofd had de mailbooten Jan van Nassau en Lodewvjk van Nassau weer in de vaart op Westlndiëte zullen* opnemen. Wij spotten daar voor eenige weken wat mede, om- d^t laatstgenoemd schip weer naar Chili moest om kunstmest te halen. Maar de Jan van Nassau zou dan toch naar Suriname gaan op 24 Maart.Toen kwam het bericht dat deze niet zou gaan, maar een vrachtboot de Luna. De oorzaak? Wij dachten: de schade, die de Jan van Nassau op reis naar Rot terdam bekomen had en die zij nu herstellen moest. Maandag 3 April. Wij lezen iu de dagbladenj dat de Kon. West- Indische Maildienst en de Kon. Ned. Stoomboot Mij. besloten hebben hare schepen nog niet te laten uitvaren. Drie uur 's middags. Drie schepen varen in elkanders kielzog door het Noordzeekanaal. Eerst de Tellus, dan de Lunade vrachtboot, met de Kon. Ned. postvlag en de vlag van den Kon. West-Indische Maildienst in top, op weg naar Suriname. En vlak daarachter, o bespotting van alle Koninklijkheid, de Jan van Nassau, de mailboot op weg naar Hampton Rauds, om graan of maïs te halen. Wij lazen juist heden in de N. Rott. Ct. dat door de West inzake een bejegening, den gouverneur van Suriname aangedaan, het volgende geschreven werd: „Wij kunnen deze wijze van handelen allerminst waardig noe men, en men schijnt in Nederland niette beseffen, dat het ook zijn gevaarlijke zijde heeft, om de be volking eener kolonie van het moederland te vervreemden door een minachtende bejegening". Welnu, een meer minachtende bejegening als deze slechte nakoming van den Kon. Maildienst kan men de kolonie niet aandoen. IJMUIDEN. Aangebracht. De stoomtrawler Elsa heeft hier aangebracht de in ventaris vari de groote scheepsboot No. 23, welke boot op de Noordzee drijvende werd gevonden. De boot zelf kon men niet op sleep nemen. Deze is op het eiland Tei schelling aangespoeld. NoorscA stoomschip getorpedeerd. Dinsdagmiddag kwam de stoom- trawl. ClaraNicol binnen m. 14 schip breukelingen aan boord, zijnde de geheele equipage van het Noorsche stoomschip Arena, dat met hout op reis van Frederiksstad naar Huil op de Noordzee door een Duitsche duik boot in den grond geschoten en ge zonken is. De bemanning werd in twee scheepsbooten van de Arena opgepikt. Strandvonderij. Door den schip per van den logger Anna Johanna MA 140 zijn bij de strandvonderij aangebracht 28 balen kurk welke op de Noordzee dwars van Scheveningen waren opgevischt. S. Prins der Nederlanden Na een reis van ruim 60 dagen, dus juist tweemaal zoo lang als in gewone omstandigheden kwam Dins dagmorgen van Batavia binnen het s s. Prins der Nederlanden van de stoomvaart Mij. Nederland Deze lange reis is eer. gevolg van het ma ken van omwegen tond Kaap de Goede Hoop, rond Engeland en Schot land en het oponthoud te Plymouth waar na het torpedeeren van de Tubantia en de'Palembang op orders van de Directie gewacht moest wor den. Van enkele passagiers vernamen we, dat de reis rond Schotland zonder noemenswaardige incidenten was ge weest, doch de-bemanning, die als meer deskundigen daaromtrent al licht iets naders zonden hebben kun nen melden, had van de Directie strenge orders ontvangen zich daar over noch te IJmuiden noch te Am sterdam tegenover verslaggevers uii te spreken. VELSEN. Politieke lezing. Vrijdagavond hield de Vrijz. kiesvereeniging alhier eene openbare vergadering, waarin de afgevaardigde van het kiesdis trict Beverwijk voor de Tweede Ka mer sprak over „De politieke toestand". Niettegenstaande de voor een groot bezoek ongunstige om standigheden waren er toch nog vrij wat hoordeis opgekomen. De spreker begon met een enkel woord te wijden aan den critieken toestand van 't oogenblik en deelde mee, dat er weinig met zekerheid viel te vertellen. Zijne meening was, dat de Regeering veiligheidshalve eenige voorzorgsmaatregelen- trof. "Wij moeten maar vertrouwen stel- in de Regeering en ons niet zenuw achtig maken; er zijn wel eens meer momenten vaa spanning ge weest, al lijken die, weike men beleeft, altijd wel van ernstiger aard_dan de vorige, 'tls natuurlijk te hoopen, dat wij in dezen oorlog niet betrokken wprden. Na- het uitspreken dezer rede bracht de heer Heslinga den afge vaardigde dank voor zijne bemoeiin gen inzake de pont en spreekt den wensch uit, dat hij iu dezen op deo ingeslagen weg zal voortgaan. De heer R. verklaarde, dat hij indertijd door de motie van den Raad in de meening gebracht was, dat men hier tegen eene derde pont was en met hand en tand aan eene biug vasthield. Hij verheugde er zich in dat hij nu goed was ingelicht en beloofde al zijne krachten te zullen inspannen om verbetering te krijgen. Een daverend applaus bewees, dat men deze belofte dankbaar aanvaardde, waarna de voorzitter de vergadering sloot. Vischverkoop. Door velen werd hier verondersteld, dat het met den verkoop van regeeriugsvisch niet ging, zooals het wel gaau kon en gaan moest. Daarom heeft zich hier eene Commissie gevormd om te trachten de zaak in het rechte spoor te leiden. Deze Commissie bestaat -uit drie raadsleden, de heeren Handgraaf, Landeweerd en Brink en de heeren Bus, Van Splunter, Van 't Padje, Visser en Kostelijk. Deze commissie heeft zich met den burgemeester in verbinding gesteld, die welwillend zijne medewerking heeft verleend. Door diens bemiddeling is er voor Velsen en voor Santpoort ieder 100 pond visch ter verkoop aangebeden en in korten tijd is de ht eie voorraad (Vrijdag) j.l. verkocht tegen 13 cent per pond. Als men nu ia aan merking neemt, dat er nog heel weinig bekendheid aan de zaak ge geven was en toch de voorraad ais sneeuw voor de zon verdween, dan kan men wel begrijpen, dat de com missie op grond hiervan den voor raad verdubbelen wil. Daarom zai in 't vervolg Dinsdag en Vrijdag in iedere afdeeling 200 pond beschik baar worden gesteld. Des morgens om 9 uur van die dagen zal men te Velsen in de Corverslaan bi] het spuiteLhuis en te Santpoort bjj de openbare school tegen 13 cent per pond kleine schelvisch kunm n koo- pen. Hulde aan de heeren, die daartoe het initiatief genomen hebben! Gemeente-bode. In de plaats van wijlen G. van Schinkel is tot gemeente benoemd W. de Ruyter chef- veldwachter alhier. Brand. Maandagmorgen om 4 uur kwam C van Borre D. den Broeder waarschuwen, dat achter zijne boerderij een hooiklamp in brand stond. Gelukkig, dat de brand in tijds ontdekt werd, want anders zou door het Zuidoosten w ndje het onheil groote afmetingen h- t«t>. u kun nen aannemen. Hoe dat nu m gelijk is, dat een hooiklamp in den vroegen morgen, zoo maar aan alle zijden in brand staat is een raadsel, dat moei lijk op te lossen is. Met behulp van eenige buren kon de brand met emmers water gebluscht wordt, zoo dat er nog heel wat hooi bewaard bleef, wat in dezen tijd van schaarschte zeer gewenscht is Het hooi was verzekerd. Statenverkiezing. Bij de cen trale vrijzinnige kiesvereenfging in dit district zijn als candidaten op gegeven heei en R. de Boer te IJmui den, dri Heslinga te Velsen, W. H Houwén te Velseroord en H. van Leeuwen te Schoten. Samenkomst. Gisteravond had in het Gebouw voor Chi. Belangen een tweede samenkomst plaats, uitgaande van de Chr. Vereenigin- gen. De voorzit er der Jong. Ver. de heer L. Broeze, leidde en las een gedeelte der Bergrede, waarna hij een woord sprak. Leden van de Jong. Ver. gaven een samenspraak „De ellende van den slaaf" uit het boek „De üut van Oom Tom". De Meisjesvereeniging had veel succes met het stukje „Tantes's verjaardag" Verder waren er zangstukjes, voor drachten enz. Met het zingen van den Avond zang werd de samenkomst gesloten. Normaallessen. Na gehouden examen zijn tot de 1ste klasse der Rijksnormaalschohl alhier toegelaten 9 leerlingen, 5 jongens en 4 meisjes. VELSEROORD. T. A. V. E. N. U. Zondag avond heeft de Tooneelvereeniging T. A. V. E. N. U_ alhier een uit voering gegeven in de zaal Flo a, welke bijkans geheel bezet was. Opgevoerd werden „De zoon van den dronkaard" tooneeispel in drie bedrijven met een vootspel, en „Het verloten Landhuis aan den Grooten W-g", een blijspe.leije, dat we met genoegen hebben g-zien. Een echt onschuldig gegeven, zoo - leuk in elkaar gezet, dat het voort durend doet schateren van 't lachen: waartoe het losse spel d' r spelenden t-n yoo'al dat van den ouden lasti- gen rentenier (door den heer de Vries denzelfden middag nog over genomen) zoo medewerkte. Over het andere stuk zeggen wij straks iets. Na afloop werd het scherm weder gehaald en stonden al de leden van T. A. V. E. N. U. met hunnen regisseur op het tno- neel geschaard. In het middeD was >ets achter een grooten wit ten doek verborgeD. De voorzitter, de heer K. Ebbeling. het woord ne mende, zeide dat men het gerucht verspreid had dat T. A. V. E. N. U. ontbonden was. Aan het aantal leden ziet men echter dat T. A. V. E. N. U. sterker is dan ooit. De voorzitter herinnerde er dan aan hoe T. A. V. E. N. U. voor 't eerst had meegespeeld in een wed- strijd van den Prov. Bond van Dilettanten Tooneelvereeoigingen in N. Holland en hoe ze daarin een len prijs heeft verworven. Van de meer dan 40 mededingende vereeni- g ngen en ook van de 14 vereeni- gingen, die in hare afdeeling speel den, behaalde T. A. V. E. N. U. het hoogst aantal punten met het stuk „De Militaire Willemsorde", terwijl Mej. Ouwerkerk een tweede personeele prijs verwierf. Dan, vervolgde de heer Ebbeling, is er echter een groot misverstand. Onze regisseur, die in het stuk meespeelde, was door ons niet als lid opgegevon. En nu heeft het Be stuur van den Bond ons wel het diploma voor den len prys uitge reikt, doch wil ons de medaille niet toekennen, hoewel wij hebben aan getoond, dat de heer de Vries van de oprichting af lid is. Wij zijn daardoor geslagen en vinden het een schande voor den Bond, die de tooneelspeelkunst wil veredelen. Op deze wijze werkt de Bond niet op bouwend, doch afbrekend. Want waar geen vriendschap is, kan geen goede tooneelspeplkunst bestaan. Zulk een Boud moest niet mogen bestaan. Men moest zelfs niet dur ven aannemen, dat T. A. V. E. N. U. zoo zou durven bandelen. Er is geen sprake van fraude. Wij dach ten er eerst over den Bond na 't gebeurde te verlaten, men wilde dit echter niet en wij zullen voort- gaaa te toonen, wat T. A. V. E. N. U. vermag. Waar 't velen genoegen deed, te vernemen dat T. A. V. E. N. U. zoo schitterend uit den strijd was gekomen, was er ^in ons midden iemand, die, hoewel zelf de tooneel speelkunst niet kunnende beoefenen, ons haar sympathie wilde toonen. Deze vereerster meende ons iets te moeten L anbieden, dat een band vormde voor de leden. En wel een vaandel. De soldaten hebbeD een vaandel, dat zij trouw zweren en verdedigen moeten. De voorzitter

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 1