ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Van straten en pleinen. No. 46. Zaterdag 8 April 1916. Ie Jaargang. Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WiLLEMSPLf IJmuiden (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. P. C. ROELSE, Kanaalstraat. Te Velseroord bij fl. v. Til burg, Wilüebrordstr. S3. Te V eisen en Wijkeroog bij D. Schermer, Doodiaan L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vai> Meurs, Bockhandel. DRANKWET. Kostelooze Inenting. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland fl. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRES: Willebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTlEN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 cte. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. BEKENDMAKING' BURGEMEESTER en WETHOU DERS der Gemeente Velseu bren gen ter openbare kennis, dat op 6 April 1916 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Krijn Humer van beroep timmerman, wo/iende te Velseroord, om verlof vóór den verkoop van uitsluitend alcoholvrije drank in de navolgende localiteit: de benedenvoorkamer van het per ceel, plaatselijk gemerkt E no. 62 en gelegen aan de Willebrordstraat aldaar. Binnen twee weken na de dag- teekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders in brengen. Velsen, den 6 April 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, H. vhr LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, J. KOSTELIJK (L. S.) De Burgemeester der Gemeente Velsen, Gelet op artikel 76a der wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad no. 125) zooals deze wet nader is ge wijzigd en de circulaire van den Directeur van het Algemeen Admi nistratiekantoor voor Levensmidde- lenvoorzieDing dd 22 October 1915, no. 1. BESLUIT: a. ingaande heden den maximum prijs voor rauwe kroten vast te stellen op 4 cent per K.G. b. belanghebbenden er aan te her inneren, dat bij verkoop boven den vastgestelden prijs door hem tot inbeslagneming van den bij den verkooper aanwezigen voor raad kan worden overgegaan. Velsen, den 6 April 1916. Da Burgemeester van Velsen, H. VER LOREN VAN THEMAAT. GEMEENT ER AADSVERGADERING De BURGEMEESTER der Ge meente Velsen maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Raad is belegd tegen Don derdag, den 13 April 1916 des namiddags ten 71/* ure, ten Ge meentehuize. Velsen, den 6 April 1916. De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. Burgemeester en Wethoudeis der gemeente Velsen maken bekend, dat op Woensdag, den 12 April a.s., des namiddags te 21/i uren, de ge legenheid zal zijn opengesteld tot Kostelooze Inenting en Herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe in etn der lokalen van het Witte Kruisgebouw te IJmuiden aan melden. Voor eene juiste vermelding ia de vaccinebewiizen van de nam en en geboortedatums der kinde reu, is het gewenscht dat bij de aanmelding worden medegebracht trouwboekjes der ouders of ge boortebewijzen der kinderen. Velsen, 7 April 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeestei, VERMEULEN 1. b. De Secretaris, J. KOSTELIJK 1. s. Een goede Hollaudsche huismoe der houdt er van dat haar huis er netjes uitzier, dat er orde heerscht Dat is baar roem. Zoo is het ook onze roem, dat onze straten en pleinen er altijd keurig uitzien. De buitenlander noemt dit een van onze karaktereigenschappen In onze gemeente is daar echter nog wel wat op aan te merken, 't Is hier altijd rommelig en stoffig. Vooral stoffig. Wat hebben we daar deze week reeds een last van gehad. Zal dat nu den geheelen zomer weer zoo blijven? En dat met het drukke auto- en wagenverkeer langs onz 1 straten Dan is het bier ook erg romme lig. Net een huishouden, dat nooit op stel komt Zeker, we zijn een jonge gemeente en is er veel te doen. Vaak moet de straat opge broken, nu voor gas- en dan weer voor waterleiding. En 't is al veel verbeterd rinds eenige jaren. Maar is 't nu noodig dat een toestand heerscht als sedert eenige weken aan den Kanaalweg te Vel seroord. Deze straat word vernieuwd, wat zeer noodig was. Echter, men werkt er een dag aan en dan ligt het werk weer een week stil. On- dertusschen worden de nieuwe steenen vernield en het verkeer is er levensgevaarlijk. En de mensehen zitten met de i-otnmel. De reinigingsdienst is ook nog niet wat het wezen moet. Bij re genachtig weer gelijken de wegen vaak modderpoelen en op Zondag hebben wij ons vaak geërgerd aan de vuile straten. Als de boomen in de Willebrordstraat worden ge snoeid, blijven de takken dagen liggen, tot groot ongerief van voet gangers en fietsers. Wat doet de gemeente om den Rijksstraatweg van Velseroord naar IJmuiden misschien wel de druk ste verkeersweg in onze gemeente verbreed erfgoed bestraat te krijgen? En den wandelweg langs het Noord zeekanaal? Zoowel bij IJmuiden als bij Velsen verkeert deze weg voort durend in deselaten toestand. Alles kan niet in eens geschieden en onze gemeente is groot. Wij weten het en schrijven dit artikeltje meest in vragenden zin. Maar wij verwachten, dat ons gemeentebe stuur zijn aandacht ook eens aan deze dingen zal wijdon. 't Oog wil ook wat hebben. En de hygiëne spreekt hier ook een woordje mee. Vooral inzake de stolplaag. Over 't aesthetische zwijgen we nu. Binnenkort hopen wij daar echter eenige artikelen aan te wij den. Want in dat opzicht is 't al heel droevig gesteld. IJMUIDEN. Turnen. Donderdagavond werd onzen oudere en joDgere gymnasten gelegenheid geboden blijken te geven van kracht, vlugheid, lenigheid en zin voor ryihme en bevalligheid. Ais gewoonlijk was de belangstelling van de zijde der ouders en familieleden groot, doch in aanmerking genomen dat IJmuiden een jonge plaats is met eenjonggeslachten een „boskinderen dan moest eigenlijk de Cycloop om allen een beurt te geven meer dan een avond te klein zijn. Onze turn- vereenigmg heeft als zoovele onder de omstan rilheden geleden. De mo bilisatie, de financieele crisis, de dure tijden, niet het minst het geruimen tijd verstoken zijn van een oefenlo kaal ter plaatse dit alirs bracht er het zijne bij, dat de Veretniging hoe in jammer ook, in ledental achteruit in plaats van vooruit ging. Ten on rechte ineenen nog vele ouders, dat gymnastiek luxe is waarmede de kinderen maar moeten ophouden als er hier of daar in of opbezuinigd moet worden. Alsof lichamelijke ontwik keling niet minstens even noodig is als de geestelijke. Wat meer zegt, 't maakt de jeugd beter, minder bal dadig. Een flioke turnende jongen is geen gluiperd, heeft geen streken, is niet ba dadig en wat er van turnende mesjes kan groeien, hebben wij Don derdagavond kunnen zien bij het aar dig spelletje „degrooteSchoonmaak." Zijn alle deze lieve, kleme dreumes- sen, zoo voortgaande, niet onze toe komstige, heldere, bedrijvige, zuinige huismoedertjes. We zouden daar im mers wel een ooekdeel vol over kun nen schrijven en van de kleine traps gewijze naar de oudereD, waaron iei er zijn reeds, opgeruimd van hoofd, maar met een jeugdige spierkracht, gratie en lenigheid de slanke, licha men buigende en met gemak in aller lei bochten wringende, die we benijden. De Yereeniging beefc een uitmuntend directeur en leider ge vonden in den heer K. Jansen. Nu wat meer medewerking van de ouders en van het gemeentebestuur en het onmisbare gymnastiekonder wijs kan weder een bloeiende toe komst tegemoet gaan. Raad van State. De afdeeliüg van den Raad van State voor de geschillen van bestuur heeft o.a. behandeld De beroepen van de N. V. Ijs fabriek voor de Viscbhandelvereeni- ging te IJmuiden, gemeente Velsen, tegen besluiten van B. en W. van 29 September 19 i 5, waarbij haar vergunning is geweigerd tot uitbrei ding van hare ijsfabriek te IJmuiden aan het Siuisplein en haar de voort zetting der werkzaamheden meteene bij hare ijsfabriek te IJmuiden aan gebrachte transmissie met ijsmoien wordt verboden. De prov. hoofdin genieur geeft ia overweging de ver gunning te verleenen onder eene voorwaarde, waarmede Ged. Staten van Noord-Holland zich vereenigen. Ook de directeur-neneraal van den arbeid geeft in overweging de ver gunning te verleenen. Mr. A. W. Hellema, advocaat te IJmuiden, lichtte namens de ven nootschap voornoemd het beroep toe. Koperdieven. Aan de Rijks Electrische Centrale is diefstal ge pleegd van een rood koperen staaf. Ontvreemd. Door den aannemer H. is kennis gegeven, dat ten zijnen nadeele op een terrein aan de vis- scbershaven een' dekkleed ont vreemd is. Woningbouw. Het bouwen van een woonhuis voor deu heer W. Maarleveld is opgedragen aan de firma P Heere Zn. alhier. Aan de Julianakaie zullen eenige woon huizen worden gebouwd door de firma Gebr. Appeldoorn te Egmond en aan de Kennemerlaan eenige woonhuizen door de firma P. Heere Zq. Rechtbank. De Haarlemsche rechtbank heeft J. W. visschersman en J. V. koopman, beiden alhier, de eerste beschuldigd van mishan deling, de tweede van diefstal, vrij gesproken. Mooie besommingen. Door de stoomtrawlers Wilhelmina en Balder van IJsland teruggekeerd werden voor versche en gezouten visch be sommingen gemaakt respectievelijk van omstreeks f40.000 en f28.000. Uitvaren van stoomvisschers- vaartuigen. Ten kantore van het Centraal-Be- heer te Amsterdam js een garant e- bank voor de vischvaart te IJmuiden opgericht, waar door de reeders van stoomvisschers-vaartuigen te IJmui den collectief garantie gesteld zal kunnea worden voor de regeering, ingevolge de bepalingen der wet op de uitvaart der schepen. - VELSEN. Statenverkiezingen. De S.D.A.P. heeft candidaat gesteld voor jde a.s. Statenverkiezing in dit district de heer Z. Gulden, architect en lid van den gemeenteraad te Amsterdam. Woningbouw. Het terrein, dat reeds zoo lang onze plaats ontsierde, n 1. dat waarop vroeger het oude Hotel De Prins stond, zal nu wor den bebouwd. De heer Rutger van der Ploeg, architect alhier, bouwt er onder eigen beheer een woonhuis. Dit komt aan den kerkweg, naast de woniDg van Dr. Onnen. Waarschijnlijk zal ook de hoek spoedig bebouwd worden. Collecte. De April-collecte voor de Chr. school in de Herv. Kerk heeft f 14.15 opgebracht. Kamer van Koophandel. De Kamei van Koophandel vergaderde Dinsdagmiddag ten Raadhuize. De voorzitter opent de vergade ring en spreekt zijne voldoening er over uit dat de heer Kruimel na een langdurige ongtsteldbeid weer in de vergadering aanwezig is. De voorzitter deelt mede dat is ingekomen eeD schrijven van het lid der kamer J. F. Klercq, waarin deze mededeelt dat hij wegens drukke bezigheden' met 1 Mei zijn ontslag wenscht te nemeD. De voorzitter zegt dit besluit van den heer Klercq te betreuren en stelt voor den heer Klercq te verzoeken op zijn besluit te willen terugkomen. Aldus wordt besloten. De penningmeester legt hierna de rekening en verantwoording over 1915 met de daarbij behoorende bescheiden aan de kamer over. De voorzitter verzoekt de heeren Reij- gersberg en Verwoerd de jrekening na te zien. Deze wordt accoord^be- vonden en voorloopig vastgesteld, waarna den penningmeester décharge wordt verleend voor het gevoerda beheer. Vervolgens worden de ingekomen stukken ter tafel gebracht. Van de Kamer te Nijmegen is ingekomen een adre3 aan de Tweede Kamar der -Staten-Generaal betref fende wijziging der Wet tot regeling der Brievenposterij met verzoek hieraan adhaesie te betuigen. Dit adres behelst een protest tegen de voorgestelde verhooging van het tarief voor de invordering van gelden.. Het bestuur adviseert de Kamer aan dit adres adhaesie te betuigen. Hiertoe wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. De vereeniging tot bevordering van Vreemdelingenverkeer „Velsen Vooruit" heeft de Kamer een adres doen toekomen aan den Minister van Waterstaat, ter verkrijging van een tweede stoompont. Aan dit adres is reeds adhaesie betuigd, ingevolge in de vorige vergadering aan het Bestuur ver leende machtiging. Een schrijven der Vereenigisjg „Nederlandsch Fabrikaat" met ver zoek mededeeling te doen wanneer Nederlandsche Nij verhei! bij buiten,- landsche wordt achtergesteld. De- voorzitter stelt voor aan den ge meenteraad te verzoeken bij voor komende gelegenheid de Nederland sche Nijverheid te steunen. De Heer Kruimel 'acht dit niet voldoende, maar beschouwt een dergelijk schrijven als een eerste stap op den goeden weg. De Heer Rings wenscht dat de Kamer voort durend hare aandacht aan deze aaak zal wijden. Besloten wordt aan den Gemeen teraad en aan in de gemeente ge vestigde afdeelingen van den Neder- landschen Aannemersbond een schre ven te richten. Adres der Kamer te Vlaardbagmi aan de Commissie van Toezieht op. de Zeevischvereeniging inzake het verkrijgbaarstellen van consenten voor haringuitvoer, met verzoek dit te steunen. De heer Slis deelt mede dat deze zaak reeds is' gere geld zooals in het adres wordt verlangd. De consenten worden n.l. door de Rijkscommissie afgegeven

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 1