APIERHANDEL m't PUNAISES HEREENIGD. Fkankestraat 33-35 VISSCHFRU. FEUILLETON. Scheepvaart. SPORT. Advertenties. Zit- en Slaapkamer Tel©*. 1723. -i KASTPAPIER AANBEVELEND, J jyj "JJ IJ S Speciaal adres voor Wederverkoopers Dr. Marang, van Utrecht; Ds W W. Meynen, van Dordrecht; C.Ta bak agent van het Ned. jong. Ver bond te Arasterdam; Ds. M. J. A de Vrijer, van Odijk en Ds. H Weiss, pred. te Zeist. De slotrede wordt door Dr. Slo- tenmaker de Bruine uitgesproken Visscherij-inspectie. Bij Kon. besluit van 12 dezer zijn bij de visscherij-inspectie be noemd a. met ingang van de dagtee kening van dat besluit, tot commies redacteur P. E. van Renrsse, thans ambtenaar belast met het bewerken van verslagen en de visscherijsta tistiek tot visscherijconsulent, dr, K. Kuiper jr., thans tijdelijk consu lent voor de schelpdierenteelttot adjunct-visscherijconsulent, A. G. C van Baren en W. Dijs, thans onder inspecteur der visscherijen; tot onder- inspecteur der visscherijen der 1ste klasse, W. F. F. Beunders, thans onderinspecteurtot administratief ambtenaar der 1ste klasse, W. H de Mik, thans bureelambtenaar tot opziener der visscherijen der 1ste klasse, C. Herkemy, thans opziener der visscherijentot opziener der visscherijen der 2de klasse, L. H ten Hoope, M. Kleyn, M. "van der Goot, W. F. H. jPeter, A. Didier, J. H. van der Mooren, A. Bangma, P. van Brakel, P. Hart, L. N. van der Heyden, K. Hoekstra, J. Jagers- ma, B. de Korte en W. F. Penning de Vries, allen thans opziener der visscherijen b. met ingang van 1 Juli, tot administratief ambtenaar der 1ste klasse, W. Antheunissen, thans administratief ambtenaar. Bij genoemd besluit is aan den onder-inspecteur der visscherijen W. A. van Kesteren, de persoonlijke titel verleend van onder-inspecteur der visscherijen der 1ste klasse. Bij beschikking van den minister van landbouw, nijverheid en handel zijn, met ingang van 17 dezer bij de visscheiijinspectie benoemd tot administratief ambtenaar der 2de klasse, J. de Veen, H. ten Geuzen dam, W. D. Kievit en A. Helling. (St.ct.) door HAWEËLLO. (Nadruk verboden) Er waren weer harde woorden gevallen, niet van zijn, maar van haar kant. Voor de zooveelste maal had zij hem verweten dat hij niet was voor haar, wat hij behoorde te zijn, nl. de man voer zijn vrouw, zonder eenige beslommeringen over zakengedoe, alleen denkend aan uitgaan naar Schouwburg en orga- niseeren van soiree's. Niets hoege naamd van dat alles waar hij aan dacht. Nauwelijks van kantoor terug, zat h'j, na gedineerd te hebben, weer aan zijn werktafel en werkte uren achtereen, zonder een enkele maal op te zien, of zijn stem te laten hooren. Zij zat dan alleen met haar handwerkje in een hoek van de kamer, en dacht aan vroe ger, aan haar meisjesjaren, die toch zoo gezellig waren. Ze waren nu ruim vijf jaar getrouwd; in die vijf jaar wist hjj zich reeds eenig fortuin te ver werven. Hij had een uitvinding ge daan welke in vele landen werd gepatendeerd en waardoor hij veel geld verdiende. Met hart en ziel gaf hij zich aan zijn werk, omdat het voor haar was, voor haar, zijn vrouw, die h(j zoo lief had. Hij wilde zich voor haar als het moest over werken, hij gaf er niets om, dacht niet aan rust; het was toch alles voor haar. Met haar leefde bij nu al vijf jaren achtereen. Zij was wel eens knorrig, ging niet altijd met zijn gedachten mee, wist wel eens iets beter dan hij, maar zij irriteer de hem er niet mee, integendeel, h(j kon het haar vergeven, sprak er niet eens meer met haar over als zij eens akelig afstootend voor Levergeld. Wij lezen in de „Nederlandsche Zeeman", het or gaan van den Alg. Ned Zeemansbond: De zeelieden mogen wel spijt hebben dat zij onzen goeden wil, om hen ten opzichte van het „lever- geld" van dienst te zijn, zoo wei nig hebben gewaardeerd, dat die bemoeiingen in December van het vorige jaar op een fiasco zijn uit gekropen. Zooals men zich zal herinneren, werden toen door ons lijsten op de schepen veistrekt, waarop eenige vragen, die beantwoord moesten wórden- Gevraagd werd of men bereid was, aan den Zeemansbond de re geling van den leververkoop op te dragen en zoo ja, of en hoeveel men voor de voorloopige onkosten daarvoor wilde storten. De bedoeling van dit laatste was, om zoo noodig een kapitaal te vor men voor den aankoop van vaten en voor het inrichten van een gelegenheid, kantoorlokaal of iets dergelijks, voor de vlugge uitbe taling van het levergeld. Van de ongeveer vijftig schepen die deze lijsten ontvingen, werden slechts 4 beantwoord teruggebracht Van de overige vernamen we niets meer We hebben toen verdere ppgingen gestaakt, de zeelieden begrepen hun eigen belang niet! Zooals gezegd het kan hun nu berouwen Wij vernamen, dat de leverkoo- pers besloten hebben, de prijs der Noordzee-lever te bepalen op f10 per vat Kort geleden waren er prijzen betaald van f 40.— Nu zal dit wel weer niet lang duren en één opkooper die f40.geeft, zal de anderen spoedig dienzelfden prijs doen betalen, doch elk vat dat voor f 10.wordt afgele verd, is een schade (diefstal?) voor de zeelieden van f30.—. We zullen de pogingen der lever- koopers niet nader kwalificeeren, heel eenvoudig omdat dat precies zoolang kan duren, als de zeelieden willen Langs dezen weg verklaren wij ons nogmaals bereid, ons met een regeling te belasten, mits de zee lieden in voldoend aantal blijk geven, dat te willen hem was geweest, maar kuste haar op haar wargen. Zij was toch zijn lieveling, hij was ouder dan zij en had dus meer ondervinding opge daan, vooral als zakenman, bereisd zakenman. Zijn oogen enoorenhad hij altijd open gezet en nooit had hij „dat kan ik niet" uitgesproken. Was er iets dat anderen moeilijk vonden, hij sprak nooit zijn meening direct uit, dacht er lang, heel lang over na, overweegde het pro- en contra van de zaak, en daa ge lukte het hem heel vaak een goede oplossing te vinden. Zooook met zijn vorige uitvinding. Reeds vier maal was die mislukt, maar daar gaf hij niets om. Hij zette door, beproefde nog eens en nog eens, totdat hij eindelijk zegevierde. En zijn concurrenten kondrn het voe len dat zijn vinding de ware was. Zat hij nu zoo te denken, dan hoorde hij niets, zag hij niets van hetgeen geschiedde.' Hij wist wel dat hij tegenover zijn vrouw vaak anders moest zijn, dat wil zeggen, wat meer huiselijker, maar och, altijd kon je toch ook niet over het mooie of leelijke weer zitten te redeneeren, of familiegeschiedenisjes ophalen. En dan, het was toch voor haar, dat hij zoo zat te denken, uit-te-vin den. En in zich zelf lachtte hij dan al, als zijn vinding gelukte en weer deed stijgen zijn inkomsten. Was hij er eenmaal voldoende bo ven op, en behoefde hij dus niet zoo hard meer te werken, hetgeen hij spoedig hoopte, dan kon hij zich heelemaal geven aan het hui selijke, kon hij wat meer uitgaan dan anders. Nu moest zij nog even wachten, terwille van haar zelf. Hij had het haar heel vaak gezegd, met zachte woorden aan haar ver stand gebracht, maar nooit, nooit had zij er over nagedacht. Zij scherm de maar in het wilde rond, trok pruillipjes, als hij niet toegaf. Ter- wille van de vrede, stond hij haar In dat geval zullen we een plan ontwerpen, en de zeelieden voor leggen om na goedkeuring zoo spoe dig mogolijk tot een uitvoering over te gaan, doch nogmaalsde zeelieden moeten dat willen l Wij zullen op ons kantoor een lijst aanleggen van opvarenden, die hun wensch te kennen geveD, dat de Zeemansbond de regeliug van den leververkoop op zich neemt. De laatste haringlogger. De laatste Amsterdamsche haringlogger Jan Bartwelke, naar de Stads-Ed meldt, reeds sedert eenige jaren heefc stil gelegen, is thans aan den heer N. van Rhijn alhier verkocht en zal van hieruit de haringvisscheri; uitoefenen met den naam Jan Bart IJ. M. 280. LOGGERS. Van de trawlende loggers kwa men aan den afslag Neerlandia KW 107 met f 434, Martina SCH 413 met f 296, Dirk SCH 219 met f 550, Adriana SCH 340 met f 561 Cornelis Marinus KW 48 met f463 Maria Johanna KW 125 met f386 Gijsbert Karei v. Hogendorp KW 110 met f353, Twee Gebroeders KW 21 met f 311, Friesland KW 105 met f 388, Jacobus Verhey SCH -100 met f 279, L. R. Koole mars Beyoen SCH 250 met f 292 Nannete SCH 25 met f 418, Geer truida SCH 27, met f 229, De Vier Gezusters SCH 322 met f 490, Clara SCH 69 met f510, Nelly IJM 76 met f 304, Stella IJM 237 metf 405 en Anna Johanna MA 140 met f340 besomming. BEU G VISSCHERIJ. Van de beugvisscherij kwamen binnen de stoombeugers Maria Josepha VL 3 met f3630, Eendracht V VL 106 met f 3040 en Stella Matutina VL 171 met f2050 bruto besomming. Nederlandsche Koopvaardijvloot. Een bij voegsel-'tot de „St.-Ct, 71 bevat een verglijkenden staat van de Nederlandsche koopvaardijvloot op 31 Dec. 1914 en 31 Dec. 1915 Öp 31 December 1914 waren aan wezig 406 stoomschepen, 52 schoe dan nog al eens toe alleen met een vriendin naar de Comedie te gaan, een bal te bezoeken. Maar liever deed hij dat niet. Och, het was waar, zij was nog zoo jong, moest toch wat hebben, maar het behoefde toch niet altijd als toevallig de eenofandere vriendin weer een introductiekaart kwam brengen. Zij was toch voor hem. Zoo graag wilde hij dat zi meeleefde met hem in zijn zaken, in zijn denken, zijn vindingen. Zij behoefde juist niet de zorgen daar van te kennen, volstrekt niet, daar mee wilde hij haar hersentjes niet bezwaren, maar och, zoo allicht kon zij toch eens vragen hoe het ging, of hij over zijn zaken tevreden was. Maar nooit vroeg zij hem iets; hij voelde dat wel, dacht er wel eens over na, maar zei nooit iets, nim mer, ais man wist hij te dragen wat hem pijnde. En een verwijt maakte hij haar ook nooit, zelfs niet onder bedekte termen. En. zij was spoedig aangebrand Stoof direct op, als hij maar even tjes iets zei waardoor hij niet met haar gedachten instemde. En feller werd zij, als hij vol hield; zich be roepende op zijne principes. En dan barstte zij in snikken uit en als hij dan naar haar toekwam, haar wilde troosten, haar tranen weg kussen, dan stootte zij hem van zich. En zonder iets te zeggen, ging hij dan zitten aan zijn bureau en tuurde naar buiten. Zij bleef dan koppeD, eenige dagen achtereenvertelde haar oneenig- heden thuis, aan anderen. Maar zij dacht dan niet, dat hij het voor haar deed,.en dat hij toch was een maD, waarvoor een ieder de hoed moest afnemen, een man met een wil, standvastig en vol energie. Maar zij besefte het niet. Do echtscheiding was aangevraagd, door haar. Met zoo'n man kon zij niet langer leven. Zij, jong, vroolijk ners, 222 tjalken, 3 koffen en 125 andere soorten van zeilschepen Totaal 809 schepen met een inhoild van 2.170.099 ton netto. Op 31 December 1915 waren aan wezig 397 stoomschepen, 50 schoe ners, 216 tjalken, 3 koffen en 12 andere soorten van zeilschepen De totaal netto' inhoud bedroeg 2.179.521 ton. Verongelukt, gesloopt enz. wer den in 1915, 56 stoom- en 26 an dere schepen van 201.165 ton Nieuw gebouwd werden 69 schepen met 212.601 ton inhoud. VOETBAL. Stormvogels speelt 2de Paasch dag te IJmuiden tegen de 2deKlas ser D. E. C. uit Amsterdam voor de derde ronde van den beker. Waar Stormvogels hoogstwaar schijnlijk weer met een zeer sters elftal in het veld zal verschijnen verwachten wij een zeer spannende strijd, waarin wij Stormvogels weer heel veel succes toewenschen.' Ook 1ste Paaschdag is voor Storm vogels een bijzonder belangrijke dag. Dan speelt n.l. te Haarlem op het „Haarlem" terrein aan den Schoterweg H. S. V. tegen Amstel. Een gelijk spel brengt Stormvogels reeds definitief het kampioenschap Hoewel wij een Amstel overwin ning het meest denkbare achten, zou ons een gelijk spel heelemaal niet verwonderen, temeer daar H. S. V. met een zeer sterk elrtal in het veld komt. De Amstelaren komen met een belangrijk contingent sup porters. IJmuidénaren gaat in groo- ten getale naar Haarlem om het getal H. S. V. supporters aanmer kelijk te vergrooten. Kinheim. De voetbalclub Kin- heim heeft voor de beide Paasch- dagen het volgende programma: lste Paaschdag 's middags 2 uur Wedstrijd tussclien Kinheim I en Germaan'I uit Amsterdam. 2de Paaschdag Groote Athletiek Demonstratie te geven door de „Am sterdamsche Athletiek Club" met medewerking van Kinheim. 12.30 u. 100 M. hardloopen nieu welingen. 12.50 u. 800 M. hardloopen nieu het, leven inblikkend, voortdurend te moeten zitten bij een zakenman, die alleen maar dacht aan zaken en nog eens zaken, dit beproefde en dat beproefde. In het eerst kon zij er wel moeie- lijk toe besluiten, maar eindelijk toch was zij besloten te scheiden. Zij had het hem verteld, politiek langzaam ingekleed. Het pijnde hem, deed hem zeer, 'dat voelde zij wel Hij had haar in zijn armen geDomen, Dog eens, voor de zooveelste maal uitgelegd wat hij voor haar deed, wat hij voor haar was, maar dat zij dat niet begreep. En ook toen weer was zij tegen hem uitgevaren, verschrik kelijk had zij hem verwijten ge daan, die eer haar, dan hem toekwamen. En toen zij bij haar besluit bleef, stemde hij er in toe, omdat hij meende dat zij wellicht dau later met een ander gelukkiger zou kunnen leven. Toen hij haar dat gezegd had, was hij naar zijn Dureau toe geloopen, flink, zich met alle kracht inhoudend- want hij was toch een man. Reeds één keer had de zaak ge diend, en omdat beide partijen in een scheiding toestemden, liep de geheele procedure vldt van stapel. Voor de algeheele uitspraak volgde, had de Rechter nog een dag bepaald, waarop de partijen zich zouden kunnen verzoenen. En daar stond zij hu, zwak, twijfelachtig, bevend antwoordend op ae vragen van den Rechter. Hij, nu nog haar man, keek flink voor zich uit, nu eens zijn hoofd draaiend naar haar, dan weer naar den Rechter. In zijn oogen lag geen uitdrukking van haat of verwijt, integendeel, zachtheid dezelfde zachtheid van altijd blikte haar tegen. Zijn stem was vast, zonder eenige ontroering, drukte standvastigheid uit, zooals trouwens zijn geheele mannelijke houding. Met duidelijke bewoordingen zette hij voor den rechter uiteen welke welingen. 1.10 u. Speer- en Discuswerpen. 1.40 u. 100 M. hardloopen ge- oefenden. 1.55 u. Touwtrekken. 2.15 u. Boksen. 2.45 u. Pauze. 3 u. Estafettenloop 4 X 100 M. 3.30 u. 1500 M. hardloopen. 3.45 u. 3500 M. snelwandelen. 4.30 u. Medaillewedstrijd„Kin heim IA. A. C. I". Aan deze wedstrijden zullen ver scheidene in de sportwereld bekende personen deelnemen o.a. M. G. van Riel, Kampioen van Nederland, 1500 Meter, seizoen 1915. G. Sakes, kam pioen van Nederland, 5000 Meter, seizoen 1914. W. Groenesteijn, kampioen van Amsterdam, boksen 1916. De Belgische snelwandelaar Vic tor Godts. Speerwerper W. J. J. Weiman werpt ruim 40 Meter. Discuswerper J. J. v. d. Lingen werpt ruim 33 Meter. Estafettenploeg B. J. Lobst Jr. J. Ut, P. J. Couton en J. J. K. Blauw. Kinheimdeeinemers aan diverse nummers zijn: Gebr. N. en P. Ko ning, A. F. Duisterhoff, C. Luntz, A. v. d. Giessen, H. Bruin, J. Wie- deman, benevens militairen van de omliggende forten. Voor enkele nummers zijn me dailles beschikbaar gesteld. De wed strijden zullen op hetKinheimterrein aan den Stationsweg gehouden worden. GETROUWD CORNELUS SULKERS en HEILTJE BAAK Elmwood Winnipeg) ran„,. Gordon Avenu 242) uanaQa- 15 April 1916. Door zee-officier wordt van 3 tot 10 Mei gevraagd met voil. pension Brieven omg. in te zenden onder R 58 a.h. adv. Bur. P. F. C. Roelse IJmuiden. principes hij er op na hield, wat hij voor zijn vrouw was geweest en nog was. En de rechter had maar steeds geknikt, als teeken van in stemming. Eindelijk kwam de beslissende vraag of beide partijen zich wilden verzoenen of dat zij bij hun besluit bleven. Als eischeres, vroeg dè Rechter dit eerst aan haar. En daar stond zij nu, kon niet antwoorden. Zij blikte tenslotte naar haar man, en zag toen dat hij daar stond, flink rechtop, met zijn donkere oogen haar aanturend, wachtend op haar antwoord, waarnaar hij het zijne jnoest regelen. Zij voelde flat, wist dat hij zou doen wat zij wilde. Al- es ging-haar geest voorbij, de vijf lange jaren die zij met hem reeds had doorgebracht, met hem den man van zaken, vol energie en wilskracht, niet vöor hem alleen, neen, maar voor hhhr, alleen voor hhhr. Voor bhhr werkte hij zich liever kapot, dan haar gebrek te laten lijden, dat voelde zij nu. Hij was toch flink, altijd goed voor haar geweest, dat kon zij niet tegenspreken. De woor den die hij altijd tegen haar sprak, waren gemeend, echt gemeend, dat voelde zij ook. En toen zjj nog even hem aanblikte, keek in zijne, nog steeds naar haar turende donkere oogen, toen voelde zij dat zy toch van hem hield, van hem, hh&r man, ïhhr flinken man, den man van za ten met zijn wilskracht en energie. En vau haar lippen klonk heel zacht de bevestiging dat zij bereid was zich met hem te verzoenen. Toen de zaak beslist was en bei den naar huis toereden, nam hij haar in het rjjtuig in zijn armen, en eerst toen voelde zy op haar wang een traan. o-

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2