ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN JJ? No. 51. Woensdag 23 April 1916. Ie Jaargang. Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Tot plaatsing van advertentiën van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WSLLEMSPLESN IJmuiden (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. F, C. ROELSE, Kabaalstraat. Te Velseroord bij FL. v. Til burg, Willebrordstr. 85. Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Dood laan L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vao Incurs, Bockhandel. Plaatselijk Nieuws. Uit het land. YISSCHERIJ. Uit de Provincie, LOGGERS. iJMUIDER COURANT ABC NNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland fl.25 ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRES: Willebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. IJMUIDEN. Machineschrijven. Bij bet te Amsterdam op 19 dezer gehouden examen voor Machineschrijven, vanwege de Hollandsche Federatie van Stenografie-leeraren, systeem I. Pitman, slaagden de damesC. Brand en M.'Schilder te Amsterdam; D. Krab en M. C. Kaper te IJmuiden; A. G. v. d. Plas en C. H. M. v. d. V. te 's Hertogenbosch en ae Heer L. Ooyens te 's Hertogenbosch. Niet opgekomen1 candidaat. Een ontoerekenbare vischdief? De rechtbank te Haarlem gelastte na 't verhoor van eenige getuigen in de zaken van E. G. te IJmuiden, die terecht stond wegens diefstal van 'n halve en 'n heele kist schol, dat alsnog gehoord zal worden de psychiater dr. Kan te Medemblik, omdat er twijfel bestaat over de vraag of de beklaagde toerekenbaar is. De halve kist schol is door Z. verkocht voor f 1.50 de opkooper maakte erf7.60 voor. Een goed winstje! zoo merkte de president op. Diefstal. Door den eigenaar van de motorboot „Bertba" is aan gifte gedaan, dat diverse voorwerpen uit de boot zijn gestolen, met ver nieling van sloten en luiken. Voetballen - Welk voorwerp van de straat is vielig voor een woe dende schop van een jongen, oie voetbalt met aardappelen, sigaret tendoosjes, sardineblikjes rotte Si naasappelen en als hij durft met kleine honden en katten. Is 't toe vallig, dat meestentijds gedoelpunt wordt op in ruiten en vensters en dat de met kracht geschopte voor werpen meest „zitten". Talloos zijn de vele klachten, die daarover inkomen en men verzoekt ons er de aandacht van dat soort voetballers op te vestigen, dat in het speelveld, daarvoor een speciaal terrein in gereedheid is gebracht waar ze naar liefhebberij kunnen voetballen, zonder gevaar voor an deren en voor zich zelf om hun bal te verspelen. De hoeveelheid ballen door de politie van de jon gens afgenomen, is tot een collectie aangegroeid die men in publieke veiling zou kunnen brengen. Jongens, wilt ge rustig en lustig voetballen ga naar het speelveld, daar kunt gij echte goals maken. Stoomtrawler St. Nicolaas terug gekeerd. Alhier is uit Hamburg gekomen de stoomtrawler St. Nico- laar IJM 137, welke trawler in de eerste dagen van November van het vorig jaar door een onbekend gebleven Engelsch oorlogschip werd overvaren. De bemanning werd ge red door den stoomtrawler Greu- vers. De St. Nicolaas, die niet zonk dreef in het Duitsche mijnenveld en werd later door een torpedoboot in zwaar beschadigden toestand naar Hamburg opgesleept. Na vele moei lijkheden te hebben overwonnen, werd vergunning gegeven de traw ler te Hamburg te doen repareeren. Na een oponthoud van ruim 5 maanden is de trawler teruggekeerd en wordt thans weder vöor de visscherij in gereedheid gebracht. Drie vaten lever verdonkeremaand. Tussshen IJmuiden en Wijk aan Zee waren volgens aangifte 4 vaten aangespoeld. Toen men die voor de strandvonderij wilde ophalen waren ze verdwenen en werd later onder takken verborgen een vat teruggevonden. Dit vat bevatte lever Vermoedelijk zijn de drie andere vaten verdonkeremaand. Trawler binnengesleept. Dins dagmorgen is de stoomtrawler Dord recht alhier van de vischgronden met machineschade binnengesleept door den stoomtrawler Lobelia van dezelfde Maatschappij. Ladelichting. Bij Mej. Wed. Olierook heeft men een winkellade geleegd. Vermist wordt een bedrag van ongeveer f 12. Scheepsboot opgevischt. Door de politie te Zwolle is kennis gegeven dat aldaar door een sleepboot is aangebracht een tusschen Urk en Marken op de Zuiderzee opgevischte scheepsboot, gemerkt „Geloof IJmui den" (Een zoodanige scheepsnaam is ons niet bekend. Red.) Poging tot diefstal van een vlet. Van het droogdok in de Visscbersha- venwerd een vlet vermist. Deze werd later teruggevonden met 2 roeirie men, waarmede men waarschijnlijk getracht had de vlet te ontvreemden. De riemen zijn bij de politie gede poneerd. Personalia. Tot arbeiders bij de Holl. Spoor alhier zijn benoemd D. C. van Geil en J. C. Kokkelboom. VELSEN. Ned. Jongelings Verbond. De Prov. Noord-Hollandsche Bondsdag van het Nederlandsch Jongelings Verbond is gistereü alhier gehouden en wel ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van de Jongelings- vereeniging „Philadelphia" alhier, afdeeling van dit Verbond. Reeds vroeg in den morgen kwa men de Bondsvrienden, waarvan velen met hunne dames, uit de verschillende plaatsen van ons ge west naar hier, zoodat dit in de plaats een gezellige drukte gat. Te tien uur werd in dé Hervormde Kerk een wijdiDgssamenkomst ge- gehouden, waarin Ds. H. W. Creutz- berg van IJmuiden voorging. Deze sprak naar aanleiding van het schrift woord Lukas 2432. Na dezen dienst vereenigde men zich aan 'de koffie tafel in het gebouw voor Christelijke Belangen, waar de Bondsvlag en de driekleur uithingen. De koffietafel kenmerkte zich doof een gezelligeu toon en gaf een druk uurtje aan de schaar van dames, welke „Phi ladelphia" in deze feestdagen ter zijde staat. Met het zingen van Psalm 846 en dankgebed van den heer J. E. Sluiters werd dit samen zijn gesloten. Door velen werd toen gebruik gemaakt van de gelegenheid om de plaats en den omtrek te bezich tigen. Vele Bondsleden kwamen echter te half een in Hotel De Prins samen, waar de huishoudelijke aangelegen heden van de Provinciale Organisatie werden behandeld. Secretaris en Penningmeester, de heeren M. Slui ter van Enkhuizen en A. M. van Straten van Amsterdam, brachten verslag nit. De verslagen werden goedgekeurd. In de twee vacaturen der Provinciale Commissie, ontstaan door het bedanken van de heeren J. de Boer te Amsterdam en D. Geusebroek te Medemblik, werden als candidaten ter benoeming aan het Bondsbestuur voorgedragen de heeren W. F. G. Dankbaar, oud voorzitter der Chr. Jonge Mannen Vereen. „Excelsior" te Amsterdam, thans te Bloemendaal en Job. Vissef te Haarlem. Besloten werd de vol gende Bondsdag te Hoorn te houden. Te 2 uur bad de Algemeene Ver gadering in Hotel De Prins plaats. De zaal, met planten versierd, was geheel gevuld, Ook vele dames waren aanwezig. De vergadering stond onder lei ding van den Eere-voorzitter, Ds. C. Veen uit Haarlem.. Deze open de op de gebruikelijke wijze, nadat gezongen was „Lof zij dea Heer, den almachtigen Konmg der Eere." Een welkomstwoord werd gespro ken door den heer L. Broeze, voor zitter van „Philadelphia" en van de Regelings-commissie voor den Bonds dag. Sprekers waren de heeren C. Ta bak uit Amsterdam, Agent van het Ned. Jongelings Verbond, over „Een vrucht dei Chr. Jongelingsvereeni- ging" en H. A. de Boer Az. van .Amsterdam, voorzitter der Provin ciale Noord-Hollandsche Commissie en lid van het Bondsbestuur, over „Het voornaamste.'- Deze met aandacht gevolgde refe raten werden afgewisseld met het zingen van eenige liederen door Mej. Annie van Geelen alhier, be geleid door den heer P. H. Daudey van Haarlem. Mej. van Geelen zong „Onze Vader" van Pomper en „Seemanns Los" van Petri Martell benevens „Jonge Liefde" van Gotfried Mann, en „Hemelhuis" van Hullebroeck. Zij deed het als altijd weer even be korend en gaf na het laatste geest driftige applaus nog een toegift met het mooie lied „Vrede". De heer Daudey zorgde voor een sublieme begeleiding. Ds. Veen bracht der sprekers dank en vooral Mej. van Geelen en den heer Daudey en sprak voorts een woord van gelukwensch tot de Vereeniging „Philadelphia", de ont vangende, feestvierende Vereeniging. De Eere-Voorzitter wenschte haar eens het gouden feest toe en hoop te dat zij nog voor velen tot zegen zou mogen zijn. Met dankgebed en het zingen van „Dankt, dankt nu allen God" werd de goedgeslaagde samenkomst ge sloten. Na afloop togen vele Bondsdag bezoekers naar Waterland, waar zij "genoten van de schoone natuur en gebruik maakten van - de gelegen heid, de plaats te bezichtigen. De leden van de Provinciale en van de Regelings-Commissie, benevens het Bestuur van „Philadelphia" werden door Jhr. en Mevr. Boreel van Ho- gelanden ten hunner huize genoo- digd en de hartelijke ontvangst daar vormde een schoon en waar dig slot van dezen mooien Bonds dag. R. K. Propaganda-club. De on langs alhier opgerichte R. K. Poli tieke Propagandaclub hield, haar le ledenvergadering dezer dagen, ter verkiezing van een bestuur, dit had tot uitslag dat gekozen werden de heeren; G. P. Langendijk, le 'voorz.H. van der Bos, 2e voorz. S. J. Warmerdam, secr.B. v. Gel dorp, penningm.H. Burger, algem. functionaris. Vervolgens gaf naar de N. H. Ct. bericht, de heer C. J. Alders, 2e secretaris van den Centr. R. K. Pol. Prop.-tond „Beverwijk c. a." eèn uiteenzetting, hoe er dient gewerkt te worden in een politieke propa gandaclub, en verschillende wenken gaf, om een succesvoiwerken van de club te verwachten. De club telt thans 21 leden, 6r dienen echter nog eenigen bij te komen, vooral uit 't dorp Velsen, dat ook onder den werkkring van de club behoort. SANTPOORT. De Nachtegaal. De koning der zangvogels, de nachtegaal liet den 2n Paaschdag in de bosschen om ons dorp voor het eerst weder zijn heerlijk lentegezang hooren. Paaschdrukte. Het verkeer in deze streken was met de mooie, zonnige Paaschdagen bijzonder le vendig. De nog bloeiende hyacinten- velden, alsmede de nu in bloei staande tulpen trokken veel be zoekers, zoowel te voet als per rijwiel. Brederode. De ruïne van Bre- derode is in het le kwartaal van 1916 bezocht door 765 personen. Militie-lichting 1906. De „Avond post" meldt: Uit zeer goede bron vernemen wij, dat de landweerlich ting 1916a, dat zijn de manschap pen der militie-lichting 1906, om streeks 10 Juli e.k. met onbepaald verlof zullen worden gezonden. de periodieke verkiezing voor de Provinciale Staten van Noord-Hol land zal plaats hebben op Woensdag 14 Juni en de herstemming zoo noodig op Woensdag 21 Juni. De verkiezing (candidaatstelling) heeft, volgens de Provinciale Wet, plaats op Dinsdag 6 Juni. Provinciale Statenverkiezingen. Bepaald is, dat de stemming voor Nieuwe schepen. Te IJmuiden is verleden week gearriveerd de stalen zeillogger Lisa IJ, IJM 305, op de werf van de firma D. Boot te Aifen a/d Rijn gebouwd voor rekening van een maatschappij onder directie van den heer C. van Wienen Jr. Hooge besommingen. Dat ook de Engelsche visschers goede zaken maken, blijkt uit wat de Times meedeelt van de opbrengst van ladingen te Grimsby. Een stoom- treiler, die drie weken in IJsland- sche wateren had geviseht, besomde 4552 pst. .Een andere treiler, die ook bij IJsland had geviseht, besomde 3920 pst. Een derde maakte slechts 250 pst. minder. Ned. Visch-grossiers-vereeniging. In de laatstgehouden vergadering, op 3 April j.l., besloot de Neder- landsche Visch-Grossiers Vereeni ging op audiëntie te gaan bij den minister van Handel, Landbouw en Nijverheid, daar de grossiers van meening waren, dat de minister te éénzijdig was voorgelicht o.a. door reeders en exporteurs, waardoor de belangen der grossiers geheel uit 't oog waren verloren. Op 12 April is het bestuur bij den minister geweest met een voor stel een nieuwe regeling te verkrijgen wat betrefc de verdeeiing van Zui- derzeeharing en bokking door het Centraal-Bureau te Amsterdam. Tot nu toe werdeD de grossiers geheel buitengesloten. Waar deze tijd toch al niet roos kleurig is te noemen, worden de grossiers dóór de verkeerde regelen ook nog gepasseerd, waardoor zij hun zaken wel kunnen sluiten. De minister antwoordde dan ook, dat het in 't geheel niet zijn plan was geweest, de middenstand uit te schakelen, wat ook aan de gemeente besturen was te verstaan gegeven. Daarmede moesten de grossiers in overleg treden. Evenwel zal het voorstel der gros siers, teneinde een nieuwe regeling te verkrijgen, door den minister in overweging genomen worden. Van de trawlende loggers kwamen aan den afslagMaria Cornelia KW 20 met f 218, Wilhelmina III KW 147 met f 344, Willem en Leendert KW 170 met f 403, Jacoba KW 172 met f235, Katwijk a/d Rijn II KW 145 met f 386, Wilhelmina VII KW 140 met f 424, Cornelia KW 177 met f 329, Prinses Juliana KW 17 met f322, Hugo en Greta KW 129 met f501, Noordzee VI KW 168 met f 328, Wilhelmina II KW 138 metf 272, NeerlandiaKW 107 met f 133, Catharina IJM 252 met f 300, Arie Zuurmond SCH 399 met f 321, SCH 315 met f 365, Landbouw en Zeevaart I KW 15

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 1