ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 53. Woensdag 3 Mei 1916. Ie Jaargang. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. HINDERWET. HINDERWET. Kostelooze Inenting. Plaatselijk Nieuws. YiSSCHËRi J Uit het Land. Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. AB( NNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESWillebroidstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. A.dvertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van bniten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. BOELSE IJMUIDEN. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau VVILLEMSPLCIPS IJ mu id en (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. F. C. ROELSE, Kabaalstraat. Te Velseroord bij ?S. v. TiI- burg, Willebrordstr. 83. Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Doodlaan L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. var> Pleurs, Boekhandel. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen, brengen ter open bare kennis, dat het verzoek van de N.V. Vereenigde Koninklijke Papierfabrieken der Firma van Gel der Zonen te Velsen, om op het perceel kadastraal bekend Gemeente VelsenAfdeeling IJmu idenSectie B, No. 1720, het reeds bestaande ketel huis te mogen uitbreiden met plaat sing van 4 stoomketels, 4 electro- motoren van 20 P.K., 2 electromo- toren van 15 P.K., en 4 electromo- toren van 2 P.K., door hen is toe gestaan. Velsen, 28 April 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. vss LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, J. KOSTELIJK l.s. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen, brengen ter open bare kennis, dat hetverzoek van P. Bais, broodbakker te IJmuiden, om in het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmui den Sectie I, No. 1723, een heete- luchtoven, ter vervanging van denj reeds bestaanden oven, te mogen oprichten, door hen is toegestaan. Velsen, 28 April '1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, H. vie LOREN van THEMAAT. De Secretaris, J. KOSTELIJK. (L. S.) Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen maken bekend, dat op Zaterdag den 6 April a.s., des namiddags te 21/i uren, de ge legenheid zal zijn opengesteld tot Kostelooze Inenting en Herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe in een der lokalen van het Witte Kruisgebcuw te IJmuiden aan melden. Voor eene juiste vermelding in de vaccinebewijzen van de nam en en geboortedatums der kinde ren, is het gewenscht dat bij de aanmelding worden medegebracht trouwboekjes der ouders of ge boortebewijzen der kinderen. Velsen, den 2 Mei 1916 Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester,, H. ver LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris. J. KOSTELIJK. (L. S.) GEMEENTERAADSVERGADERING De BURGEMEESTER der Ge-, meente Velsen maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Raad is belegd tegen Vrij dag, den 5 Mei 1916 des namid dags ten 1V* nre, ten Gemeente huize. Velsen, den 1 Mei 1916. De Burgemeester, H. ver LOREN VAN THEMAAT. IJMUIDEN. 't Waren de militaire vliegers luitenant ter zee 2e klasse Nieuwerr- huijs en de 2e luitenant der infanterie van Oosten die de aardige attentie hadden hun instructeur uit het vliegkamp te Soesterberg uitgeleide te doen met het stoomschip Koningin der Nederlanden op zijn reis naar Oost-Indië. Reeds bij het passeeren van de Hembrug was de vlieg machine met de twee jonge, koene vliegeniers, boven het stoomschip verschenen, doch was daar de groote mailstoomer met vogelsnelheid naar IJmuiden vóórgevlogen. Tegen twee uur landde de M 1 in sierlijke glij vlucht, correct en zonder eenige hindernis, op het Zuiderstrand, waar dc keurige machine spoedig veel bekijks bad. Tegen half vier bad de opstijging plaats, waarbij bleek, hoe de jonge luitenant-vlieger zijn toe stel volkomen beheerschte en in de macht had en wel zelden zullen toeschouwers in de gelegenheid ge weest zijn van zoo nabij een derge lijke praestatie bij te wonen. Allen waren dan ook verrukt van het emotievol oogenblik, dat de jonge vliegers, als door onzichtbare handen van het strand gelicht, het ijle luchtruim zagen klieven. Lang nog hebben we ze in bewondering nage staard, doch eindelyk uit het oog verloren. Het oponthoud van het s.s. Koningin der Nederlanden duurde ook zoo heel lang. Als spreker trad op de heer W. Drop uit Ylaardingen, geen onbe kende in de arbeidersbeweging alhier terwijl voor aangename afwisseling werd gezorgd door het gemengd zangkoor der afdeeling IJmuiden van de S. D. P. en een Delftsch Duo „B. en D.", een paar drooge droogkomieken, die er den slag van hadden de toehoorders te doen brullen van het lachen om hun geestige en politiek-saty ieke liedjes en voordrachten. De bijeenkomst werd geopend en geleid door den heer R. Brink oa in de zaal was een aardige bloemenversiering aan gebracht met tulpen natuurlijk roode. De schouwburgzaal was ongeveer voor drievierde, misschi ;n nog minder, gevuld, waarvan de verklaring werd gegeven, dat de afdeeiing Velseroord, die anders in groote getale pleegt op te komen, dezen keer haar eigen feestavond reeds had gehouden, den avond te voren. Er heerschte een prettige opge wekte stemming en de temperatuur in de zaal was, juist door het niet in zoo groot aantal opgekomen feestvierders, dragelijker clan andere jaren het geval was. Het „zwakke" geslacht was ruimschoots vertegen woordigd. Als men tenminste zelf ook de controle houdt. deel van de omzetvermindering wor den ingehaald. Voorts veroorzaakten de hoogere prijzen der steenkolen meerder ver bruik daarvan, tengevolge van de algemeen slechtere kwalite>t en van alle andere vexbruiksartikden, be- lanrij,k grootere uitgaven. In overleg met de commissarissen werd van het winstcijfer groot 107,493 (v.j. 235,668) een bedrag van 64,773 ten gunste der rekening „Reserve voor Afschrijvingen" ge bracht, waardoor deze alsdan stijgt tot/431,900 terwcjl een bedrag ad 5320 werd ge res rveerd ter voldoe ning der Rijks inkomstenbelasting. Voor aandeelhouders blijft alsdan beschikbaar een saldo van/37,400, waarbij wordt gevoegd het in vorige jaren onveideeld gebleven dividend 42,600, makende totaal f 80,000, zoodat aan aandeelhouders wederom eene uitkeeriDg ad 8 pet. kan worden verstrekt. Hierbij geldt bij de directie de over weging, dat de voouitzichten van het nieuwe boekjaar gunstig zijn zoowel wegens het afsluitën van belangrijke nieuwe contracten, als wegens de reeds tot heden plaats gevonden groote leveringen aan particulieren. In de eerste plaats wordt genoemd een in de maand Mei uitgebroken werkstaking bij het varend personeel waarvan eei algemeene uitsluiting en stopzetting van het bedrijf gedu rende 14 weken, het gevolg was. Waar dit juist plaats vond inde beste maand n van het jaar, kon, on danks krachtige inspanning met ver meerderd materieel, slechtseen klein Aan de Tweede Kamer is het vol gende adres gericht Het Hoofdbestuur van de Reeders- vereeniging voor de Nederlandsche Haringvisscherij, gevestigd te 's Gra- venhage (Goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 17 April 1915, No 34), verooloofc zich Uwe Hooge Vergade ring beleefd de aandacht te vragen voor eenige bezwaren tegen het Wetsontwerp tot Heffing eener Oor logswinstbelasting, zulks uit naam van de eigenaren en reederijen van omstreeks 700 schepen, die de ba- ringvisscherij uitoéfenen en van bo vengenoemde Vereemging lid zijn. De ondergeteekende wenschen voorop tesiellen, dat de heffing eener matige Oorlogswinstbelasting bij hen geen bezwaren ontmoet, doch zij meenen dat in het Ontwerp niet vol doende rekening is gehouden met de wiize waarop de winsten, die voor de heffing der belasting in aanmerking komen, verkregen werden. De wijze, waarop een groot aantal personen en lichamen, hetzij alstusschenpersoon, hetzij als commissionair of fabrikant, extra-winsten genoten, die uitslui tend het gevolg waren van den oor logstoestand, terwijl daarvoor dik wijls geen kapitaal behoefde te wor den aangewend en in tal van gevallen eenig risico uitgesloten was, kan en mag h. i. niet vergeleken worden met de wijze waarop de resultaten, speci aal de extra-winsten met het vissChe- rij-beörijf in 1915, werden verkregen. Het feit alleen al,, dat de geheele haringvisscherij bij het uitbreken van den oor log in Augustus 1914 gestaakt en gedurende een maand en langer onderbroken werd, en daarna in Octo ber van dat jaar vroegtijdig geëindigd moest worden, wjjst er op dat de ondernemers niet alleen een zeer be duidend extra-risico beliepen, maar bovendien nog de aldus gebr- kkig uitteoef- nd« v sscherij ouder groote bepr„i ki g-ii, wat het visscherijterrein betreft, geschiedde. Het bedrijf is voortdurend uitge oefend onder aanhoudende zorgen en moeilijkheden, terwijl de in 1914 verkregen resultaten in geen ver houdiDg stonden tot die buitengewo ne moeilijkheden en de hooge eischen aan de energie der ondernemers ge steld. Deze moeilijkheden zijn in 1915 nog toegenomen. Niet alleen waren de- beperkende bepalingen ter zee verscherpt, maar vele andere om standigheden verhoogden ernstig de bazwaren, verbonden aan de uitoefe ning der visscherij. De invoering der Oorlogszeeonge- vailenwet 1915 (op zich zelf door ons gebillij kt en op prijs gesteld), de voort- durendè prijsstijging van de voor de visscherij benoodigde grondstoffen en materialen, de molest verzekering, de verdere risico's aan het bedrijf ver bonden, zouden zeker niet de ondei- nemers tot voortzetting en volharding hebben bewogen, ware het niet dat men althans met de kans had gere kend, wegens gemis van zoo goed als alle buitenlandsche concurrentie, ex tra-resultaten te zullen bereiken. Zonder dit perspectief zou de haring visscherij, welke aan zoovele dui zenden visschers andere werklieden in de aanverwante bedrijven een be staan vefscbaft, zeer zeker onuitge oefend zijn gebleven. Gelukkig wer den de verwachtingen niet beschaamd ofschoon ook nu weder door het mij nengevaar en daarmee gepaard gaan de weigering der visschers om langer uit te varen, het seizoen 6 7 weken vroeger dan in andere jaren moest worden beëindigd. Waar nu de uitkomsten der ha ringvisscherij iu deu regel gemiddeld geen rendement van beteekenis ople veren en deze ternauwernood, bij de groote slijtage van schepen en viseh- tuig na afschrijving een bevredigd percentage van het daarin vastgeleg de kapitaal afwerpen, dikwijls zelfs geen voldoende winst voor afschrij ving opleveren, valt toch bezwaarlijk den ondernemers thans een exi ra- winst te benijden, die hun als gevolg van den ooi logstoestand niet eens in 1914, maar in 1915 onder groote zorg, buitengewoon risico en de moei lijkste omstandigheden ten deel valt. Het seizoen 1915 was bijna ten einde toen van Regeeringswege een gedeelte van de vangst voor volk- voedsel werd gerequireerd. Ofschoon de tijd daarvoor feitelijk te ver was gevorderd, de haring zich niet meer in de handen der ondernemers, doch in die der handelaren bevon d, en de onbillijkheid van het systeem om van hen, die toevallig een voedingsartikel produceeren (i. c. vangen) een deel daarvan voor de gemeenschap op te vorderen en de kosten er van door enkele staatsburgers te doen dragen, sterk werd gevoeld, toondeD de on dernemers (Reederijen) zich bereid een bedrag van f 100.000.ter be- schikking van d& Regeering te stel len voorden aankoop en de goedkoope distributie van een zekere hoeveel heid haring voor binnenlandsch ge bruik. Verschillende haringreederijen oefenen des winters met dezelfde schepen de beug of trawivisscherij uit. Ook van de vangst dezer schepen eischt de Regeering een nietonbelang- rijk gedeelte op tot een prijs, welke IJMUIDER COURANT Mooie cadeau's. Het Predik beurtenblad der Ned. Herv. Gera. meldt dat een der aannemeiingen van buiten de gemeente een zilveren schenkkan en een ander een groote broodschaal heeft gegeven, terwijl een derde zilveren kandelaars zal schenken. Het geheele Advond- maalsstel is nu compleet. Collecte. De collecte voor de Vereeciging Kinderzorg in de Classis Haarlem, op Palmzondag in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden, heeft f206 opgebracht. Een aardige attentie. Door de erkentelijke dankbaarheid van 2 militaiie vliegers aan hun kapitein- instructenr zijn een groot aantal burgers en militairen Dinsdagmiddag getuigen geweest van een schitte rende landing en niet minder effect volle opstijging van een militaire vliegmachine voor het badpaviljoen aan het strand bij den Zuidpier. 1 Mei-dag. Maandag hebben de S. D. A. P. (afd. IJmuiden) en de IJmuider Bestuurdersbond den 1 Mei-dag ter verkrijging van den 8- urigen werkdag gevierd door bet houden van een openbare feestver- gadering in de schouwburgzaal Cycloop. Alle veranderingen geen verbete ringen. Velen met ons zullen dezer dagen verrast zijn door de toezending vanwege de Rijkstele foondienst van een pakket bonnetjes, die ge hebt uit te zoeken, te schif ten en te controleeren, om te zien of de rijksadministratie uw inter- locale gesprekken goed heefc aan- geteekend. 't Is een nieuwe wijze van administratie, die mis-chien het ambtelijk personeel ten goede komt, doch o.i. het publiek veel ongerief veroorzaakt. Amsterdamsche Ballast Mij. Het jaarverslag over 1915 van de Amster damsche Ballast Maatschappij,deelt- mede, dat het winstcijfer belanrijk bij dat van het vorig boekjaar ten achter is gebleven, hetgeen intusschen vol gens het verslag uitsluitend aan buitengewone omstandigheden is te wijten.

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 1