De stem der Liefde. gesignaleerd in het politieblad, die wegens dronkenschap 12 dagen hechtenis of 26 gulden boete te ver effenen had. Wij merken hierbij op dat de Doukala een oud-Hollandsch schip is. Het behoorde vroeger aan de Mij. Nederland. Wij weten niet pre cies meer of het de Koningin Wil- helmina of de Willem I of II was. FEUILLETON. Naar het Engelsch door Paul Urquhart. „Neen, ik moest U spreken. Ik kan de wetten wel een weinig. En toen ik merkte dat ge zoudt wor den opgeroepen, om te getuigen, veronderstelde ik, .dat ge in moei lijkheden zoudt geraken. Daarvoor wilde ik behoeden. „U weet zeker, dat dit Uw eenige wensch was? Ik voel, dat het niet zoo is. U wenschte, dat wat er gebeurde bij Uw eerste bezoek, on bekend zou blijven," „Ik geef toe, dat ik het hoop, doch vrees dat het niet mogelijk is." „Gij vreest? Gij zijt nog niet verzekerd? Gij hebt nog hoop, dat Uw geheim bewaard zal blijven?" „Gij dwingt mij oneerlijk te zijn," zei ze. „Als ge me zoo aanziet, breekt ge mij het hart en „En ge moet mij de waarheid zeggen," viel Weedom in. „Gij vraagt mij, weg te gaan. Ik zeg U, dat ik dit niet k&n, omdat een macht, sterker dan mijn eigen wil, mij aan U bindt. Overal zal ik U terug vin nen. geleid door een onbluschbare liefde." Opnieuw bedekte zij, overstelpt door aandoening het gelaat. „Dan", zei ze plotseling op een harden, onnatuurlijken toon, „moet ge de waarheid weten. Ik had het U eerder moeten zeggen, doch hoop te steeds, dat onze wegen elkaar niet meer zouden kruisen. Nu ge mer, dat een der mededingenden door minder aangename familieom standigheden verhinderd was uitte komen. Van de overige 8 hadden 7 komische voordrachten gekozen, wel een bewijs, dat er nog een opgewekte geest onder hen heerscht en de laatste een meer tra gische. Een viertal fraaie, kostbare kunstvoorwerpen waren als prijzen beschikbaar gesteld, verkregen door vrijwillige bijdragen van de kaders der verschillende Compagniën. De zaal van Cycloop was tjok vol. De jury voor den wedstrijd bestond uit de heeren le Luitenant de Kruiff, 2e Luitenant de Giopper, Sergeant T. Kruimink, Korporaal van Dongen en milicien Gregoire resper.tievolijk ter beoordeeling van Algemeene indruk, Uitspraak en voordracht, Grime en muzikale voordracht. De Commissie van voor bereiding voor dezen wedstrijd be stond uit de heeren Luitenants de Kruiff en van Oppenraaij en de Sergeants Hentzen en Kruimink, In een_ op de hem alleen eigen manier hield Luitenant de Kruiff een openingsrede, die door alle baaien en duffelschen korte jassen de harten der manschappen wist te treffen en te boeien. De kranige militaire kapel van het bataljon bracht er daarop met een paar enthousiastische muzieknummers de stemming in en daarna had de wed strijd plaats. De eerste prijs met 63 punten behaalde de heer P Molenaar Milicien-Korporaal met de komische voordracht: „de School meester van Baawel;" de tweede prijs met 62 punten de heer W. Schalker, Milicien-Korporaal met de tragi-komische voordracht „Het Stak kertjede derde prijs met 66 punten de heer S. Keijl, Miliciep, met de komische voordracht: „Valt er te kluppelen, ik ben er bij" en de vierde prijs met 55 punten de heer H. Jansma, Milicien met de komische voordracht „Hannes zingt de Opera Faust." De jury heelt zeker geen gemak kelijke taak gehad, want zonder onderscheid hebben alle deelnemers hun best gedaan. Een min-gelukkige keuze en bi; enkelen weinig rolvastheid hebben ditmaal voor de niet-prijswinners de kans verloren doen gaan om bekroond te worden. Zij zullen zich naar medegedeeld werd eerlang scha deloos kun u en stellen want het ligt in het voornemen een tweede voor dracht-wedstrijd op grooter schaal te doen plaats hebben. Na de pauze werd door een aan tal militairen opgevoerd een Hol- landsche Soldatenklucht in één bedrijf door Overste Born geschreven en getiteld „De Haring". Een dol vermakelijke klucht, een parodie op het militairisme. om te gieren van het lachen en toch te onschul me echter toespreekt, zooals alleen iemand die lief heeft dat kan, nu moet ik U zeggen, dat ik reeds ge huwd ben." „Gehuwd?" riep "Weedom uit. En met iemand die ge bemint „Ik zei gehuwd," antwoordde zij. „Ik sprak niet over liefde. Die heb ik nooit gekend, totdat „Totdat?" vroeg hij, haar gelaat naar zich toekeerendtotdat?" Er was geen antwoord noodig. Er sprongen tranen in haar oogeD en zacht weerde zij hem af. Er kwam Weedom een brok in de keel. 't Leek hem toe, of zijn leven verder verwoest zou zijn. „En Uw echtgenoot?" vroeg hij ten slotte. „Wat is er met hem?" „Hij is echtgenoot door de wet, doch alleen door de wet," antwoord de zij. „Als ik U iets vertel uit mijn leven en niet alles zeg, geloof dan, dat het niet opzettelijk is, dat ik iets verzwijg." ,;Ja, ja, zeg me zooveel ge kunt," zei hij, zonder goed te weten, wat hij zei. „Mijn geschiedenis, is zooals die van vele meisjes uit mijn stand. U zult wel bemerkt hebben, dat ik geen landgenoote van U ben. Wie ik ben, zult ge waaischijnlijk spoedig weten want binnen korten tijd zal mijn noodlot beslist zijn. Ik was reeds uitgehuwelijkt, toen ik nog bijna in de wieg lag, en een vorm huwelijk werd voltrokken toen ik zestien jaren oud. Mijn meening werd niet gevraagd; ik was te jong om er een eigen meening op na te houden. Mijn echtgenoot verliet me bij het altaar en tot voor korten tijd zag ik hem zelden en dan nog in het bijzijn van anderen. Ik haat- dig om het militair gezag ook maar eenigzins te fnuiken, juist om zijn dollighei^ ongevaarlijk. Meer vertel len we er nu met van omdat dezelfde klucht heden avond weder gegeven wordt en we niet vooraf de humor er van willen verklap pen. Hedenavond toch wordt een feestavond gegeven ten bate van de huisgezinnen van behoeftige mili tairen, te geven door en voor mili tairen van het reserve bataljon D, waarop de prijswinners van Dins dagavond zullen uitkomen; de klucht weder zal worden opgevoerd en nog andere muzikale en literaite voor drachten zullen worden gehouden. We willeD dit korte verslagje niet eindigen zonder melding te maken van twee diDgenie. een verrassende attentie, bereid aan den Commandant van het bataljon. Kapitein Wijnands, die bij zijn binnenkomst begroet werd met een aan hem opgedragen march, gecom poneerd door den, heer Gregoire en op schitterende wijze uitgevoerd door het muziekkorps, waarvoor èn Componist én corps, een hartelijk bedankje van den Commandant ver wierven en 2e. voor de uitnemende regie van het kluchtspel, waarvoor de heer Hentzen, Sergeant bij het bataljon alle eer toekomt. We willen hopen dat de avond van beden, met het oog op het zoo diep gevoeld doel, mede een groot financieel succes moge zijn en men had o.i. daarom de prijs der intro ductie-kaarten minstens moeten ver driedubbelen. De met de gemeente Yelsen in October 1914 aangegane geldleening ad f 25.000, werd een jaar daarna afgelost. Aan renten werd ontvangen f2142.32 en betaald f780.19, welke werd bijgeschreven op de spaar boekjes. Aan de gemeente wer f862.85 rente vergoed. In depot werd f60.642.47 gestort en f 47.563.84 opgenomen. De op- richtingskosten werden afgeschre ven tot een bedrag van f 164.43. terwijl de afschrijving op het meu bilair f 38.57 bedroeg. Het kassaldo bedroeg op 31 De cember 1915 f 1057.73. De netto winst ad 1474.88 werd bij het Reser vefonds gestort. De balans geefc de volgende ge- te hem, en nu heb 'ik nog meer redenen hem te haten. Doch voor de wet is hij mijn echtgenoot, of schoon ik hem een vrouw onwaar dig acht. Ik mag zijn gehate te genwoordigheid ontvluchten, doch een huwelijk met een ander kan hij mij beletten. Wilt ge nu gaan?" „Neen," klonk het zeer beslist. „Ik zal niet heengaan. Er is iets hoogers en sterkers, dan menscbe- lijke wetten, en hoewel door deze wetten mijn leven ondiagelijk zal zijn kan niets mij verhinderen. U met al mijn krachten bij te staan. U verkeert in moeilijkheden. U is in gevaar. Uw echtgenoot, die U natuurlijke beschermer behoort te zijn, is Uw vijand, ik weet dat, hoewel ge het niet gezegd bebt. Niets van dit alles zal ooit door mij met derden besproken worden, doch als ik eenig beroep mag doen op Uw dankbaarheid, toon die dan, door me toe te staan, U verder te helpen. In diep gepeins stond zij voor hem. „Gij zijt op het punt, U in e8n nieuw avontuur te mengen. Er is een keerpunt gekomen in deze geheimzinnige zaak. Een zekere oyaliteit- tegenover Uw vijanden, weeihoudt U mij meer te zeggen. Ik kan uw gedachten doorgronden. Gij hebt een sterken arm en iemand met groote wilskracht noodig. „Als ik het waagde", mompelde zij. „Ja gij moet het wagen. Er is een opdracht die ik voor U ver vuilen kan, een opdracht -die alleen vervuld kan worden door een man en gij zijt hier alleen met mevrouw Marcelle." tallen: Spaar-gelden f47.105, Depo sitorekening f 32.571 verstrekte voorschotten f 1.418, Meubilair f254, Reserve fonds f975 en Kasgelden f 1.075. De rente der spaargelden werd op 3.48 pCt. en der voorschotten op 5.5 pCt. vastgesteld. Op voorstel der leden werd de iaarwedde van den administrateur met f 100 verhoogd. De heer Creutzberg bracht een verslag uit namens de commissie voor de Wasch- en Badinrichting en deelde mede, dat een hypotheek werd aangegaan van f 24.000 en de obligatieleening, welke 6 pCt. rente geefr, f 33.000 groot is. Het aantal leden moet zich echter sterk uit breiden. YELSEROORD. VELSEN. Zij is direct Daar het Ziekenhuis te Haarlem vervoerd. Inzake het ongeval overkomen aan het meisje v. d. H. uit Velsen werkzaam aan de fabriek van Gebr. Docter, verneemt de N.H. Ct. dat de haren van het meisje, terwij ze zich voorover bukte, tusschen een machine geraakten. De huid werd voor een groot ge deelte van het hoofd gerukt en dit veroorzaakte een vreeselyke verwonding. Dr. Boon verleende de „Ja er is een opdracht, zei ze zeer zacht, een commissie, waarvan leven en dood kan afhangen, of erger nog misschien." „En ge wilt me toestaan, dat voor U te doen?" vroeg Weedom. „Stil, niet zoo luid," zei ze. Ze open de de deur en sloot die toen zorg vuldig. „Voor ik U vraag, voor mij te doen wat ik U vragen wil, moet ik eerst dit weten: zult gij mij vertrouwen óok wanneer mijn wen- schen onbegrijpelijk zijn?" „Dat kan en wil ik," antwoordde Weedom. „Luister dan goed, voor gij be sluit," zei ze. HOOFDSTUK 31. „Er zijn dingen," zei juffrouw Fritzgerald fluisterend, die ik ver zwijgen moet. Ik ben verbondeD doordat ik loyaal moet blijven." Weedom dacht aan de onbegrij pelijke scene waarbij ze door haar tusschen komst den pseudo-Leve- rington gered had. Voor hij vragen kon van welken aard die banden waren vervolgde zei: „Toen ikU voor het eerst ont moette, werd een plan dat ik sedert eenigen tijd koesterde, ten uitvoer gebracht. Ik wenschte te verdwijnen onder gewone menschen en de eerste stap daartoe was de ver wijdering van een zeker kenteeken. „Het bloempje op uw schouder?" mompelde Weedom. Ja ge herinnert U nog wel, hoe ik naar U toe kwam 't is nog niet zoo lang geleden, hoe wel er sedert dien, veel gebeurd is. „Ik zegen dien dag en zal hem nooit vergeten," zei Weedom. „Laten we niet afdwalen," ver volgde ze treurig. „Ik meende dat een kleine operatie en weinige dagen rust een einde zou zijn en dat ik dan bij een gunstige gele genheid zou kunnen verdwijnen, om te midden van anderen onbe kend voort te leven, zonder verder te worden lastig gevallen. Ik dacht niet, dat er zooveel zou uit voort vloeien. Ik schreef dien middag, toen ge bij het ongeval uw adres aan den agent opgaaft, eveneens het adres op. hoewel ik me het later zeer goed wist te herinneren. Ik liet mijn tascbje zonder denken op mijn tafel leggen. Mijn echtge noot kwam thuis, las het briefje en volgde mij. „Dat verklaart het vreemde be zoek, dat ik kreeg, nadat U by mij geweest waart," zei Weedom. „Ik word gevolgd door iemand die ik vreesde. Mijn zuster die dit en andere bijzonderheden hoorde, informeerde naar Uw adres, om mij te komen waarschuwen. „En toen zij niemand thuis vond, ging zij naar Stanly Poole's kamers. „Ja, dat is mij uit iHformatie ge bleken. Want ik heb haar nooit weer gezien." „Maar zij droeg uw mantel, zei Weedom." „Neen, wij hadden de gewoonte, soms in een ouden mantel uit te gaan, om iets van het gewone le ven te zien en die mantels waren het zelfde. Nu had er een vreeselijke ver gissing plaats, die nootlottig werd voor mijn zuster. Uw huis zal bewaakt geweest zijn en toen zij buiten kwam, is zy gevolgd in de meening dat ik de bezoekster was. (Wordt vervolgd). eerste hulp en oordeelde overbren ging naar een ziekenhuis noodza kelijk. Het arme meisje werd naar Haarlem vervoerd en in het Diaco- nessenhuis opgenomen. WIJKEROOG. DRIEHUIS. SANTPOORT. Van de gelegenheid om vragen in een bus te doen werd door 16 leden gebruik gemaakt. Na opening daarvan werd door Mej. Staats daar op antwoord verstrekt. Het getal opgekomenen bedroeg 25. Groote drukte. 't Was Vrijdag avond zeer druk te IJmuiden. Geen wonder. Twee groote mailstoomers, de Frisia van BuenosAyres en de Jan Pietersz. Coen van Batavia kwamen, na een reis rond Schotland, gelijk tijdig te IJmuiden aan en kort na elkander binnen. Honderden familie leden en kennissen waren ter ver welkoming van bloedverwanten en vrienden naar IJmuiden gekomen, 't Was voor velen van hen wel een teleurstelling dat de J. P. Coen zoo iaat in de sluis kwam, waardoor de gelegenheid per trein huiswaarts te keeren verviel. Beide stoomschepen maakten gedurende den nacht te IJmuiden vast na geschut te zijn en stoomden te vijf uur naar Amster- dam op. Ontsnapt. Het Fransche stoom' schip Daukala van de Compagnie Navigation de Paquet te Marseille werd door een Duitsche, duikboot achtervolgd en beschoten. Het schip wist echer door zig-zag te varen te ontkomen en veilig Toulon te bereiken. Ook beschoot men van het schip met kanonnen de duikboot. De Eems. Het stcomkust visschersvaartuig Eems IJ M 281 bekwam voorgaats een defect aan den schroef, hetzij door tros of staaldraad of door het slaan op een onder water drijvend voorwerp en werd alhier door de sleepboot Kat- wyk binnengebracht. J. Bergsma f. Overleden is de heer Joh. Bergsma, voorheen on derwijzer van de Chr. school in de Keizer Wilhelmstraat alhier. Het Predikbeurtenblad der Ned. Herv. Gem. alhier wijdt aan de nagedach tenis van de overledene waarüee- rende woorden. Voordrachtenwedstrijd yoor mili tairen. 't Moet gezegd': de man- netjes van liet reservebataljon D hebben niet te klagen over de moeite, zorgen en kosten, die de officieren en het kader zich wil len getroosten om hun aangename en nuttige avonden te bezorgen Zoo was voor Dinsdagavond in de Cycloop een voordrachten wedstrijd uitgeschreven voor en door de militairen van genoemd reservebataljon, voor welken wed- stiijd zich niet minder dan 9 deel nemers hadden opgegeven. Jam- (26) Boazbank. Maandagavond hield de Boazbank alhier de jaarlijksche leden-vergadering Qnder presidium van den heer W. Polderman. De verkiezing van een lid van den Raad van Toezicht en van een be stuurslid, werd tot een volgende ver gadering uitgesteld. Uit hetfinantieel verslag vermeld de „Stads Ed", dat het ledental van 90 tot 112 steeg. Het totaal der inlagen bedroeg f 51.713 en dat der terugbetalingen f21,494. Aan voorschotten werd een bedrag van f24.530 verstrekt. Uitgesteld. - De jaarvergadering van het ziekenfonds alhier kon Maandagavond wegens de slechte opkomst der leden niet doorgaan en is nu tot a s. Maandagavond uitgesteld. Brievengaarder. Met ingang van 16 Mei'a.s. is tot Brievengaarder alhier benoemd de heer W. Yreeken vroeger brievengaarder te West- Zaan, thans kantoorbediende aldaar Notitieboek. Bij de stoompont heeft iemand een notitieboek ge vonden, waarin de eigenaar zijn naam niet gezet heeft, doch uit den inhoud blijkt, dat een tuinder of groenteboer de verliezer moet zijn. De vinder heeft van zijn vondst kennis gegeven op de pont en bij de politie te Wijkeroog, zoodat de verliezer, die misschien leelijk in de war zit, de noodige inlichting kan bekomen. Prov. Staten. De R. K. Kiesver- eeniging te Overveen heeft den heer P. Vermeulen alhier, aftr. lid opnieuw candidaat gesteld voor de a.s. Statenverkiezing. Ongeval. De vorige week had een 16 jarig meisje genaamd v. d. H. uit onze gemeente het on geluk in de Noord-Holl. Pulp- en Jamfabriek te Beverwijk te vallen waardoor heur haar door een draaien de as werd gegrepen en werd af gerukt. Collecte. De Mei-collecte voor de Chr. School in de Ned. Herv. Kerk heeft f 10.60 opgebracht. Afwijzend beschikt. Door de directie der H.S.M. is afwijzend beschikt op het adres, dat door ingezetenen van Wijkeroog is inge diend om eene halte te verkrijgen aan den Koningsweg. Statenverkiezing. De Afd. Haar lem van den Nationalen Bond van Protestantsche Kiezers besloot in haar laatste vergadering om by de a.s Statenverkiezing één candidaat te stellen, nl. Jhr. mr. J. W.G. Boreel van Hogelanden alhier. Lid van Gedep. Staten, en oud-burge meester van Haarlem. Jhr. Boreel heeft bericht, dat hij deze candida- tuur aanvaardt. Bloembollenveiling. De veiliDgder Bloembollen ten bate van de R.K. Kerk alhier heeft naar de N.H. Ct. bericht de somma van f 714 opge bracht. Crematorium. Maandag hebben op Westerveld twee crematies plaats gehad van personen, afkom stig uit Blaricum en Hilversum. Vrouwenkiesrecht. De Afd. Santpoort van den Bond voor Vrou wenkiesrecht hield Donderdagavond in de school van Mevrouw Wüste onder presidium van Mevrouw Dr. J. van den Bergh van EysingaElias een „Vraag en antwoorden avond." Vox Humana. Donderdag avond werd door „Vox Humana" weder gelijke uitvoering als Zondag gegeven voor een ander deel der donateurs, enz. Telefoon. De abonné's def Telefoon alhier hebben aan den Directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie een adres gericht met verzoek niet in te gaan op het adres der Kamer van Koophandel om Santpoort bij het locaalnet van Velsen te voegen, wijl zij meer belangen hebben bij.Haarlem en om liggende plaatsen, dan bij Velsen en IJmuiden. Personalia. In de te Hillegom gehouden vergadering van aandeel houders der N. V. Groentedrogerij

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2