De stem der Liefde. of 123 tonnen, naar Rusland 10,000 kg. of 67 tonnen, naar Zuid Afrika 24,417 kg. of 163 tonnen en naar andere landen 16,175 kg. of 108 tonnen. De uitvoer van Noordzeebokking bedroeg 188,410 kg. tegen 628,576 kg. in Maart 1915 en in het afge- loopen driemaandelij ksch tijdvak 893,414 kg. tegen 1,840,576 kg. in het overeenkomstige tijdperk van 1915. Naar België ging 58,780 kg., naar Duitschland 115, 426 kg., naar Frankrijk 13,532 kg. en naar an dere landen 676 kg. Bovendien werd nog 3591 kg. bokking uitgevoerd, welke van Zui derzeeharing was bereid, tegen 304,424 kg. in Maart 1915. De visscherij in April Blijkens de in het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde mededeeling van den hoofdinspecteur der visscherijen werd de trawlvisscherij in April (in verband met het tijdstip waarop zij weid ingezonden, geldt deze mededeeling tot omstreeks den 20sten der maand) door de stoom trawlers met zeer gunstige resul taten uitgeoefend. Al werd ook deze maand weer niet zoo regelmatig gevischt als in normale tijden, en hoewel er een paar ongelukken te betreuren waren, had toch geen stagnatie van beteekenis plaats. Voor de zeilloggers, die, zoolang zij niet ter haringvangst kunnen gaan, de trawlvisscherrij uitoefenen, leverde deze visscherij zeer uiteen loopend e uitkomsten op, terwijl de kustvisschers, die zich intusschen minder druk dan anders met de zeevisscherij bezig hielden, goede resultaten verkregen De beugvisscheiij gaf gunstige uitkomsten. De kustvisscherij in het 2e en 3e district moest herhaalde malen we gens stormweer gestaakt worden. FEUILLETON. Naar het Engelsch door Paul Urquhart. Doch ge hebt van gevaar gespro ken." „Het gevaar bestaat hierin, dat ik niet zeker ben van de trouw der dienstbode. Als ze U in een val lokt, zult ge een vreeselijke tegen partij hebben. Er werd zacht op de deur geklopt waardoor mevrouw Marcello ver dwenen was. „Ge moet nu gaan," zei juffrouw Fritzgerald, haar hand uitstekend. Weedom kuste haar vingertoppen en ging zijn vreemde opdracht ver vullen. HOOFDSTUK 32. Lional Weedom vermoedde reeds op de vage aanduiding van juffrouw Fritzgerald, waar de mannen elkaar zouden ontmoeten. Eerst ging hij naar een tooneel- kapper, waar hij zich een snor liet aanhechten en een blanke pruik over het zwarte haar liet zetten. Hjj meende nu beschermd te zijn voor een eventueele herkenning en begaf zich naar het café, waar hij onder het genot van een kop koffie en een sigaret de dagbladen begon te lezen. Een man, dien hij herkende als zijn tegenstander in het duel te Versailles kwam binnen en nam dicht bij Weedom plaats. Zooals te verwachten was, vroeg de heer naar Van de eerste, waarvan ze zijn ge wijzigd, bedraagt het kapitaal vijf tien duizend gulden, verdeeld in vijftien aandeelen van duizend gulden elk, welke alle zijn ge plaatst en geheel volgestort. Van de tweede bedraagt het kapitaal tweehonderd duizend gul den, verdeeld in vierhonderd aan deelen, elk groot vijfhonderd gulden, in welk kaiptaal bij het verlijden der akte is deelgenomen voor hon derd aandeelen, welke aandeelen geheel zijn volgestort. zitterschap van den heer P. J- Oostveen, uit Utrecht. Tot deze vergadering waren alle vischhandelaren uit het land uitge- noodigd, ten einde te komen tot „een gezamenlijke actie tegen het handeldrijven in visch door rijk en gemeenten, met uitsluiting van de vischhandelaren." De vergadering was druk bezocht. De voorzitter zette in zijn ope ningswoord uiteen, dat de bedoeling dezer vergadering is, om door or ganisatie te trachten den vischhan- del weer in de oude banen te leiden zoodat de vischhandel ook weer de visch zelf zal verkoopen. De bedoe ling is echter niet om maatregelen in den weg te leggen aan het ver koopen van goedkoopevisch. Spreker deelde medé, dat tal van sympathiebetuigingen zijn ingeko men. De secretaris de heer A.A. En gelman, lichtte het doel der verga dering toe en achtte de door het rijk en de gemeenten genomen maatregelen een dwaasheid. Op de vischhandelaren heeft het den indruk gemaakt, dat het alleen te doen was om den vischhandel te vernietigen en niet zoozeer om de bevolking aan goedkoope visch te helpen. Spreker leest vervolgens tal van sympathiebetuigingen voor van personen, waarin scherpe critiek op den minister van Landbouw werd uitgeoefend over de door hem ge nomen maatregelen, eveneens op de maatregelen van gemeenten. Spi eker hoopt dat deze vergadering zal besluiten tot de oprichting van een landelijken bond, die dan de actie ter hand zal kunnen nemen. (Applaus.) Van de IJmuider Vischhandela- renvereeniging, de Amsterdamsche, Arnbemsche, Spakenburgsche enz. waren eveneens sympathiebetui gingen ingekomen. De heer Broekhuizen uit Utrecht, stelt thans voor om een bond te wodka en nam na een ontkennend antwoord absinth. Twee anderen die intusschen ook waren binnengekomen, deden het zelfde. Ze begonnen te praten over wodka, over theaters en andere ver makelijkheden. Toen merkte de oudste van hen op „Naar ik gehoord heb zal er een belangrijke wielerwedstrijd gehouden worden." Zoo vlug mogelijk verliet Wee dom -ongemerkt het café. Hij nam een taxi en reed tot dicht bij het huis, dat juffrouw Fritzgerald hem had aangeduid, waarna hij te voet verder ging. Op zijn kloppen deed de vrouw de "deur een klein eindje open en nadat hij haar de ketting had ge teemd liet zij hem binnen. „Ik weet het niet," zei ze op zijn vraag, maar misschien kan ik het U van avond zeggen. Wilt U dan terugkomen „Ja, over een paar uur," ant- antwoordde Weedom." Hoe wilt U me laten weten of ik komen kan? Zet een licht bij dit raam, als al les veilig is." De vrouw ging naar de deur, om die voor Weedom te openen. „Het. is te laat," fluisterde zij U kunt niet meer weg. Uit beide richtingen komt er een. Ge moet U verbeigen, voor ze U vinden!" Zij leidde hem naar een der ka mers, en wees hem een groote kast. „Ga daar in en maak geen ge luid," zei ze. Ik zou U wel naar den kelder willen brengen, maar er is geen tijd meer." Nauwelijks was Weedom in de kast verdwenen, of een luid kloppen weerklonk. Hij wachtte en vroeg zich af, of de vrouw hem verraden zou Zijn eerste gedachte was dit te voorkomen, door de deur, die zij afgesloten had, open te breken, en de anderen te overvallen, doch hij' bedacht, dat dit de zaak moeilijker kon maken. H(j had een kleine electrische zaklantaarn bij zich en liet de stralen er van op het slot vailep. Het was een ouderwetsch soort, waarvan de lip niet iD, doch achter het slot viel, zoodat het niet moeilijk was. de lip terug te duwen. Voorzichtig opende hij de deur en stapte de kamer binnen, die geheel duister was. Uit de tegenover lig gende kamer hoorde hij stemmen, die s.eeds luider werden. Doch Weedom kon niet verstaan, water gesproken werd. Hij bemerkte wel dat de aanwezigen het niet eens waren. Weedom kon de verzoeking niet weerstaan, de gang over te steken. De stemmen waren niet zoo luid meer, en hij kon nog niet hooren wat er gezegd werd. Hij hoorde een haastig schüifelen van voeten ach ter zich en in gedachte dat het een der mannen was, trok hij zich haastig in de diepe duisternis terug. De stappen naderden, en Weedom voelde zich aan de jas getrokken, terwijl een vrouwenstem angstig fluisterde: „Waarom zijtgebuitengekomen?" Voor hij kon antwoorden legde zij hem de hand op den mond. Zij trachtte hem terug te brengen naai de kamer, doch hij weigerde, in de hoep- iets van het gesprek op te vangen. Er was een nis in den muur, waar de vrouw gestaan had, die door een houten schot gesloten werd, toen ze Weedom er in geduwd had „Nicolaas heeft gelijk," hoorde Weedom een stem zeggen. Hij kon nu alles duidelijk verstaan „Je hebt oneindig kwaad gescha pen door je misdadige en dwaze jalouzie. Je onbegrijpelijke harts tocht is de oorzaak van al onze moeilijkheden, doch het is me te laat, daarover te spreken. Wij moe ten de zaken beschouwen, zooals ze zijn. Ik hoor, dat hare Excellen tie onbuigbaar is, Nicolaas." Dat is mij uit informatie gebleken." „Maar moeten we dan zoo teleur gesteld worden?" vroeg een derde stem, van iemand die woedend scheen. „We moeten handelen." „Maar hoe?" vroeg een der an deren. „Denk er om, dat we bespied worden door de Engelsche politie „Engelsche politie," zei de ander smalend." Zijn wij dan menschen die voor de politie bang zijn?" „In dit land, ja, daar ons gebleken- is dat onze vijanden met hen sa menwerken. Slechts een ding kan ons redden. We moeten H. Exc den troon doen bestijgen. Dat zal ons de macht geven die nu onze tegenstanders bezitten. Maar om dat te kunnen, moeten we haar terug vinden." „Ontvoer haar. Je bent te zacht aardig in je handelwijze. Geef mij tenminste het recht, te zeggen, wat er gedaan moet worden in deze zaak, waarin ik meen, wel iets te mogen beslissen," „Daardoor zijn juist onze plannen in de war gestuurd. Zij moet ergens heen gelokt worden. Laat haar denken dat zij ontkomen is, en la ten we haar dan volgen. Eenmaal op de goede plaats gekomen zal de stichten, waaraan door alle aanwe zigen voldaan wordt. In de commissie, die statuten enz. zal ontwerpen, werden benoemd de heeren J. Visser, te^IJmuiden; A. de Jong, te Amsterdam; Th. van der Klauw, te IJmuidem; L. Simmers te Den Haag; E. Keops, te Arnhem J. Rienstra, te Amsterdam; A. A. L. Engelman, A. jvan Broekhuizen en P. J. Oostveen^ allen te Utrecht, welke laatste drie heeren het dagel. bestuur der commissie zullen vor men. De voorzitter verzocht, dat ieder nu zooveel mogeljjk gegevens aan de commissie zal toezenden. Zoo spoedig mogelijk zullen statuten ontworpen worden, waarna de bond definitief in elkander zal worden gezet. Met een woord van dank aan de aanwezigen, speciaal aan de ver tegenwoordigers der Utrechtsche Handelsvereeniging, werd de ver gadering door den Voorzitter ge sloten. Scheepvaart De Noorsche handelsvloot. Van de Noorsche handelsvloot zijn in 1915 blijkens de officieele opgaven, 82 stoomschepen van 115,933 ton en 53 zeilschepen van 50,378 ton ver loren gegaan. Door aanbouw en koop is de vloot met 141,036 ton ver meerderd. De waarde van de ver loren gegane scjiepen is ongeveer 72 millioen guldën- In de afgeloopen week kwamen alhier binnen 19 stoomschepen ea 1 zeilschip, tegen 27 stoomschepen in de week te voren. In de laatste week passeerden daar inkomend en uitgaand 50 sche pen tegen 40 schepen in de voor laatste week. VELSEN. Aangekomen 15 Mei, Eendracht, st. Amsterdam, ledig. Vertrokken 16 Mei: Eendracht st. Londen, papier. SPOKT. Gymnastiek. Zondag 28 Mei zal in den speel tuin te IJmuiden een propaganda- turndag plaats hebben, te geven door turnsters en turners van het gewest Noord-Holland. Op deze bijeenkomst zullen uitsluitend openluchtspel en lichte athletiek of z.g.n. „volksoefe ningen" gedemonstreerd worden, ter wijl ook eenige driekampen gehou den worden. Het voorloopig program- ma, dat, vooral in verband met den aard van het terrein, gewijzigd kan worden, ziet er aldus uit.: 10—11 uur; Demonstratie lichte athletiek, mannen. rest wel volgen. Denk er aan, ze is ten slotte een vrouw met natuur lijke vrouwlijke neigingen." „Wanneer moet de volgende bij eenkomst dan gehouden worden?" vroeg een stem. Weedom spitste de ooren, doch voor er een antwoord op deze vraag volgde hoorde hij plotseling beweging in de kamer, alsof verschrikte mannen opsprongen. „Draai het licht uit," fluisterde een hunner. Weedom hoorde haastige voet stappen voorbijgaan en hij volgde de mannen door een openstaande achterdeur. Bij het maanlicht zag hij vier gestalten in verschillende richtingen wegsnellen. Drie van hen begaven zich naar links. Een hunner volgde hij. Zij naderden den tuin van ko lonel Bloomer's huis. De man bleef in de schaduw staan en Weedom trok zich terug achter een boom In de buurt hoorde hij voetstappen De vierde scheen daar reeds aange komen en Weedom zag ook de twee anderen naderen, waaronder de oud ste van het viertal was. Deze open de met een sleutel een deur in den tuinmuur, toen ze naar binnen gin gen sloegen ze de deur dicht. Weedom klom een eindje in de boomen en keek in den tuin, waar hij met Stanley Poole vergeefache pogingen had gedaan, Lou terug te vinden. Hij zag de mannen niet meer en hoorde ook geen voetstap pen. Zy schenen door de aarde verzwolgen. (Slot volgt.) Haring. De minister van land bouw, nijverheid en handel, heeft bepaalij, dat de marktprijs van ha ring, voor de week aanvangende 15 dezer en eindigende 21 dezer, zal bedragen f 6.25 per 18 KG. of per tal van 200 stuks. Tehuis voor visschers. De ree- derij Maatschappij Scheveningen heeft f 1000 bestemd voor het Tehuis voor oude Scheveningsche visschers. IJslandsche visscherij. Van de IJslandsche visscherij kwamen binnen de stoomtrawlersTres Fratres IJM 194 en Eendracht II IJM 131, beide met versche en ge zouten visch, met besommingen respectievelijk van f 40.000 en f 27.000. (28) Visscherijmaatschappijen. De St.ct. behelst de statuten der N.V. Stoom visscherij maats. „Sophie en Truus" en die oer Mij. „De Unie," beiden van hier. Vischhandelaren. In een der zalen van het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen te Utrecht werd j.l. Zondag een vergadering gehouden van de Utrechtsche Visch- handelaarsvereeniging onder voor. Scheepvaartbeweging.

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2