VISSUHERIJ. Ingezonden toegang tot Nederland langs het Noordzeekanaal haar verslag, waar in zij op de groote wenschelijkheid wees om de werken spoedig ter hand te nemen, reeds 5 jaar gele den uitbracht en dat, blijkens het geen in de memorie van toelichting tot de wetsontwerpen is medege deeld, de slagdorpeldiepte van de tegenwoordige sluis nog slechts 1 d.m. meer bedraagt dan de diepgang van het grootste schip dat is geschut dan mag de gevolgtrekking niet te gewaagd worden geacht, dathetter hand nemen der voorgenomen ver betering reeds zoo urgent is, dat de thans heeschende omstandigheden geen reden mogen zijn voor langer uitstel. Te minder schijnt dit het geval te wezen waar, blijkens de opgaven van te Amsterdam gedurende de jaren 1910 tot en met 1913 bin nen gekomen schepen, de gunstige verwachtingen, welke de evenge- noemde staatscommissie omtrent de scheepvaart langs het Noordzee- kaDaal koesterde, geheel zijn ver wezenlijkt. Dat dan ook, niettegen staande de tegenwoordige buiten gewone omstandigheden en den al- gemeenen teruggang van h9t verkeer de scheepvaart door het Noordzee kanaal slechts met een derde deel is afgenomen, mag als een verblijdend verschijnsel worden aangenomen, evenals het feit, dat de aanbouw voor de Amsterdamsche vloot in die jaren door belanghebbenden krachtig is ter hand genomen. Om ook na den oorlog de voor- deelen te behouden, welke het Noordzeekanaal als toegang tot Nederland voor de Oceaanvaart aan biedt, is het vooral noodig, dat de schepen, waarmede die vaart op de meest voordeelige wijze kan worden uitgeoefend, zooveel mogelijk tot de havens van Amsterdam kunnen worden toegelaten. Er mogen binnen redelijke gren zen groote opofferingen worden ge daan om <bp den duur den toegang tot het Noordzeekanaal geschikt te doen blijven voor de allergrootste schepen, welke in de vaart worden gebracht en de Nederlandsche kust kunnen bereiken. Voorts vestigt de regeering er de aandacht op, dat de totale uitgaven over een groot aantal jaren zal kunnen worden verdeeld, omdat, nadat de nieuwe sluis zal zijn ge. bouwd, de verdere werken geleide lijk, naar gelang van de zich dan ontwikkelende behoeften, zullen kunnen worden ondernomen. Ten aanzien van de opmerking, dat de raming van kosten weinig zekerheid omtrent de werkelijke uitgaven voor de plannen der re geering verschaft, kan de minister van waterstaat mededeelen, dat die raming met aanneming van een ruime zekerheid werd opgemaakt en dat dus een beteekenende over schrijding daarvan niet schijnt te verwachten. De minister geeft toe, dat indien hij, wanneer nieuwe werken ten behoeve van handel en verkeer moeten worden gemaakt, te kiezen heeft tusschen een grooter en een kleiner werkplan, in het algemèen aan het eerste de voorkeur geeft. De ondervinding heeft toch ge leerd, dat de toeneming der ei.-chen op dit gebied steed grooter is ge weest dan de ontwerpers van de meer bescheiden plannen hebben aangenomen. Hij zou het daarom in strijd met het algemeen belang achten, indien, nu de mogelijkheid is gebleken om aan de nieuwe sluis te IJmuiden nog grooter afmetingen te geven dan de staatscommissie voorstelde, daartoe niet zou worden besloten. Hiervóór werd er reeds opvgewe- zen, dat vóórdat de nieuwe sluis gereed zal zijn een tijdvak van 10 jaren zal zijn versterken. Welke de toeneming der scheepsafmetingen in dat tijdvak 'zal zijn, laat zich thans nog n:et voorzien. Dat, ondanks den oorlogstoestand en de daarmede gepaard gaande bezwaren voor de scheepvaart, de diepgang der te IJmuiden ge schutte schepen echter steeds toe nemende is, bewijst onderstaand overzicht van het aantal schepen van 85 d.M. en meer diepgang. 1909-2, 1910—0, 1911-2, 1912-7,1913—9,1914-9,1915-10. Behalve op deze cijfers kan wor den gewezen op de toename van de grootte der schepen in het alge meen. Hoewel de wijdte der tegenwoor dige sluis 25 M. en hare lengte 225 M. bedraagd, is toch zooals in het Voorl. Verslag ten aaDzien van de vaart door het Panamaka naal wordt opgemerkt eene speelruimte rechts en links van 51/t voet (1.70 M.) voor zeer groote schepen als regel niet voldoende. Uit verschillende gegevens blijkt toch dat bij nagenoeg alle groote scheepvaartlijnen der aarde steeds grooter schepen in de vaart wor den gebracht. Ook de reederijen in Nederland zullen in dat opzicht zeker niet achterblijven, indien onze haventoegangen haar daartoe in staat stelleu. Uit een beperking van de in het wetsontwerp genoemde afmetingen der nieuwe sluis zou, in vergelijking van de totale kosten der verbetering slechts eene betrekkelijk geringe besparing voortvloeien, met de ze kerheid, dat men een twintig- of dertigtal jaren na voltooiing der sluis opnieuw voor de moeilijkheid van te kleine afmetingen zou zijn geplaatst. Mitsdien en ook met het oog op de omstandigheid, dat bij het gebruik van de thans bestaande groote sluis door de grootere schepen deze veelal gewoonlijk lichte averij beloopen, meent de minister van waterstaat de voorgestelde afmetin gen te moeten handhaven. De defensiebelangen zijn niet bij de ontworpen grootere diepte der sluis betrokken De vraag, of niet de groote sche pen gelicht zouden kunnen worden in de buitenhaven kan naar "s minis ters meening bezwaarlijk van beslis- sendeninvloed zijn op de beoordeeling van hetsluisontwerp, deze handelwij ze zou bovendien weinig economisch zijn en de mededinging met andere havens zeer bemoeilijken. Naar aanleiding van de in de derde plaats gestelde vraag of niet het maken van een open vaarweg naar de havens van Amsterdam de voor keur verdient, zij opgemerkt, zegt de regoering, dat met het oog op den aanieg van nieuwe havens naar meer westwaarts gelegen terreinen daarvan de medewerking van Am sterdam noodig zou zijn geweest. De raad dier gemeente heeft echter reeds v beslist tot aanleg van nieuwe havens nabij de Hembrug. Van eene geheel open verbinding tot aan de bestaande havens ten oosten van Amsterdam kan volgens de -meening van den minister van waterstaat geen sprake zijn wegens de algeheele wijziging van bestaan de havenwerken enz. Het is volkomen juist, dat het huizencomplex reeds thans een ob ject voor vijandelijke pogingen tot vernieling door geschutvuur uit de lucht oplevert. Vandaar de klem mende eisch dat de verdedigings werken te IJmuiden worden bewa pend met geschut, dat in staat is vijandelijke schepen op grooten af stand te houden, en met de nooaige middelen om tegen luchtgevaar op te treden. Ook de open vaarweg biedt een doelwit voor vijandelijke aanvallen, zoodat er geenerlei aan leiding bestaat om de vraag, of het maken van een open verbin ding niet de voorkeur zou verdie nen, aan het oordeel van eene staats commissie te onderwerpen. Vrees voor gevaar, dat diepgaande schepen wegens hunne vaartsnel heid bij het binnenkomen uit zee op de nieuwe sluis zouden loopeD, behoeft niet te bestaan volgens de regeering. Bovendien gebiedt de veiligheid, dat de zeer groote sche pen bij het binnenkomen gebruik maken van sleepbootenhulp. Het was de regeering aangenaam te ontwaren dat vele andere leden zich volkomen met hunne voorstel len konden vereenigen. Aan de be schouwingen van deze leden meent de regeering te mogen toevoegen, dat de gemeente Amsterdam, be halve door de door haar toegezeg de bijdrage, blijkt geeft het belang van aan de grootste eischen vol doende haveninrichtingen te besef fen, door den voorgenomen aanleg, voor hare rekening van het haven complex Amsterdam West, waaraan een belangrijke uitgave is verbon den. De voorgenomen onteigening zal spoedig moeten leiden tot afbraak van ongeveer een 100-tal arbeiders- en andere woningen, welke zich bevinden juist daar, waar de sluis zal worden gemaakt. De eventueele baten der onteige ning zullen geheel aan het Rijk komen. De conditioneele bepaling, in art. 2 gesteld, heeft ten doel de wet gevende macht medezeggenschap te geven omtrent de mate, waarin de naastbelanghebbenden van hun me dewerking ten opzichte van de te ondernemen werken zullen hebben te doen blijken. Hoewel het niet aannemelijk is,' dat een bijdrage als hier bedoeld, niet door belanghebbenden zou worden toegestaan in de kosten der werken, die natjat de nieuwe sluis gereed zal zijn, eventueel zullen worden ondernomen, zou, indien dit mocht plaats hebben ten gevolge van onverhoopte buitenge wone omstandigheden, in overleg met de Staten Generaal moeten worden bepaald, wat dan zal moe ten geschieden. Het thans slechts vaststellen van een onteigenings wet, als enkele leden wenschelijk achtten, zou geen zin hebben, wnar zoo spoedig mogelijk met den sluisbouw moet worden aangevan gen. Het scheppen van een andere verhouding met de gemeente, ten opzichte van de verdeeling van de kosten gelijk door andere leden in overweging werd gegeven, zou, nu reeds ter zake een overeenkomst is getroffen, op zich zelve bezwaar opleveren. Bovendien schijnt het niet raadzaam om het rijk te doen deeleu in het risico, dat het haven bedrijf oplevert en dit zou toch plaats hebben, indien, inplaats van een vaste bijdrage, een deel der retributiën, die de gemeente invor dert voor het gebruik der haven werken, door het Rijk zou worden verlangd. Daarom werd het geraden geacht in de wet niet met name vast ter leggen wie de bijdrage zal betalen. Ter aanduiding van de belang hebbenden, die in de kosten zullen hebben bij te dragen, is de ruimst mogelijke uitdrukking gekozen, met het oog op de mogelijkheid dat, ten gevolge van gewijzigde omstandig heden in den loop der jaren nog andere- lichamen dan de provincie Noord-Holland en de gemeente Am sterdam zulke groote belangen bij een verdere verbetering zouden kun nen verkrijgen, dat ook deze tot het geven van een subsidie zouden overgaan. Geheel wordt ingestemd met de meening van de leden, die van oor deel waren, dat er tusschen de voorgenomen waterbouwkundige werken en de maatiegelen van de defensie een onverbrekelijk verband bestaat. Het wordt door den minister van oorlog dan ook bepaald noodzakelijk geacht, dat in het wetsontwerp de bepaling gehandhaafd blijft betref fende de uitvoering, van rijkswege, van de werken noodig voor de landsverdediging. De tegenwoordige oorlog heeft doen inzien, dat in hoogore mate dan zulks tot nu toe werd aange nomen, verspreiding van de elemen ten, waaruit een fort tot dusverre bestond, aanbevelenswaardig is. Uit het feit, dat het geschut min of meer verspreid zal worden opgesteld, mag dan ook niet niet worden afgeleid, dat het in de bedoeling zou liggen, meerdere „forten" te bouwen. De globaal op f 6 millioen geraamde kosten omvatten alle voorzieningen ten dienste der defensie, welke thans worden noodig geacht. Het licht in de bedoeling met de voorzieningen in het belang der defensie, na aanneming van dit wetsontwerp, zoo spoedig een aan vang te maken als de omstandig heden zulks zullen toelaten. De waarde van het bestaande fort met betrekking tots lands verdedi ging zal niet worden geschaad, indien dit fort op een eilandje zal komen te liggen. YELSEROORD. Benoeming. De heer H. J. Rijn- hart, tijdelijk opzichter bij Openbare Werken alhier, is met ingang van 5 Juni a.s. benoemd tot opzichter bij de gemeentewerken te Schiedam. Droevig ongeval. De vorige week deelden wij onder visscherij in ons blad mede, dat te Water huizen in Groningen voor de heeren Rienstra en de Jong te IJmuiden een nieuwe logger, de „Falliena Catharina" te water was gelaten. Als schipper zou op dezen logger dienst doen H. Oostveen, sedert kort hier wonende. Donderdag werd telegrafisch bericht ontvangen, dat Oostveen, bezig zijnde met he^ plaatsen van de donkey op den logger, daaronder geraakte, aan de gevolgen waarvan hij spoedig over leed. O. laat een weduwe met 4 kin deren achter. YELSEN. Mannenkoor. Woensdag j. 1. gaf Veisens Mannenkoor zijne laatste uitvoering in dit seizoen. Niettegen staande het al vrij laat in den tijd was, Meiavonden worden al zoo kort, en dus de verwachting van gioot bezoek niet hoog gespannen was, viel de opkomst zeer mee. Opmerkelijk was het dat het aan tal dames zoo groot was. Zou dit feit werkelijk in verband staan, zooals iemand meende, met de in kwartiering? Vast staat dat er wer kelijk vrij wat militairen aanwezig waren, of dat nu was om de zang uitvoering of om op het bal kennis te maken met Velsens schoonen, dat kunnen we niet uitmaken en zullen het maar in het midden laten. Het koor opende met „Een kind van HoUand" van A. L. Egbers. In het eerste couplet van dit mooie lied waren bij het refrein 'k Blijf o Hollar d steeds uw kind de teno ren een oogenblikje wat zenuwach tig, doch dat herstelde zich spoedig en de rest klonk zeer goed, even als het tweede nummer„Van 't lustige Kuipertje" door }I. van Bonzel. Hierna trad het Humoristisch Mannenkwartet „Thalia" van IJmui den op met twee alleraardigste en goed uitgevoerde nummers: „Een Muzikaal Diner" en „De domme Jodocus". Een daverend aplaus toonde den zangers, dat ze zeer vol daan hadden. Mej. van Geelen met haar lief mezzo-sopraangeluid zong vervol gens de twee mooie liederen „Wie geliedje uitLeiba" en „Vrede" beide getoonzet door den Directeur Sam. Vlessing. Ze ontving een fraaien bloemruiker. Het laatste nummer voor de pauze was een duo van een bariton en een tenor, die het lied „Egmond en Hoorne" ten ge- hoore brachten, wat blijkens het luid applaus zeer in den smaak viel. Als we daar iets op aanmer ken wilden, dan zouden wij meenen, dat de tenor iets te veel domineerde in den samenzang, maar overigens vonden wij het zeer goed. Na de pauze vergastte het kwar tet de toehoorders op twee aller aardigste nummers: „Die daar"en „Van een apotheker" van welke het laatste vooral werd toegejuicht. Op het daverend applaus, meende het kwartet het best te doen door nog eens het nummertje „Een mu zikaal Diner" te herhalen, dat nog maals met veel aandacht werd ge volgd en luid werd toegejuicht. „Rosa Mistyca" van A. J. J. M. Olyslagers en „Voor het Kantkus sen" van Hulle broek werden door Mej. van Geelen zoo lief gezongen, dat ze door aanhoudend applaus zich gedrongen zag nog een num mer toe te geven het was „Mys terieuss Geschiedenis" van Arnold Spoel. Nu volgde een duo voor Tenor en Baritonhet was er een uit de Opera „Het Gouden Kruis" door J. Brüll. Ook dit nummer werd zeer verdienstelijk uitgevoerd en was zeer mooi. Het Humoristisch kwar tet „Thalia" heeft bepaaldelijk een gunstigen indruk gemaakt en we twijfelen niet of Velsens Mannen koor zal nog wel eens trachten zijne medewerking te verkrijgen. Dat Mej. A. van Geelen veel tot het welslagen van dezen avond heeft bijgedragen, behoeft niet eens ver meld, omdat we van hare gaven het koor al meermalen hebben zien en hooren profiteeren. Tot slot zong het koor „Sluimer lied" door W, F. Kools en het be kende altijd aardige „Erwasereis" van C. van der Linden. Velsens Mannenkoor heeft door deze uitvoering bepaaldelijk vrienden en vriendinnen verworven We ho pen voor de vereeniging, dat dit uit het toetreden van donateurs, kunstlievende of werkende leden moge blijken. Een prettig bal .be sloot den avond. Water en melk. Een boer uit Velsen werd beschuldigd melk af geleverd te hebben, die niet aan de eischen der verordening voldeed, zoo vertelt H. Dagblad. Het vetgehalte, dat minstens 2.75 pCt. moet zijn, was slechts 2.28 pCt. De directeur van den keuringsdienst kon onom wonden verklaren: daar is water bij gedaan". Kantonrechter tot beklaagde :jWat zeg je daarvan? Beklaagde 't Is waar. |Ik was dien dag afwezig en m'n'zoontje deed m'n werk. De koeien hadden dien dag, waarom weet ik niet, heel weinig melk gegeven. (Die on deugende koebeesten Om toch de benoodigde hoeveelheid melk ten verkoop te hebben, heeft hy toen wat water er bij gedaan. De ambtenaar van het O. M. eischte 20 gulden boete. Rectificatie. Men verzoekt ons te willen melden, dat de Landdag, die den 2en Pinksterdag op „Rozen- steijn" zal worden gehouden, niet uitgaat van Centr. Vrijz. Kiesver- eenigingin deze gemeente, doch in het district Velsen. Tot adjunct-commies ter ge meente-secretarie van Assen is be noemd de heer J. R. Meijer, thans als zoodanig hier werkzaam. Kiezerslijst. Op het bezwaar schrift tegen de Kiezerslijst dezer gemeente, ingediend door den heer P. Rings Jr. te Santpoort, zijn de volgende besluiten genomen:, J. Ravelli te Velsen is alsnog ge-, plaatst op de Kiezerslijst voor Tweede Kamer, Provinciale Staten en Ge meenteraad. H. B. van Egmond, J. Lokerman en P. Tromp, allen te Velsen, wor den niet geplaatst op de Kiezerslijst voor den Gemeenteraad. C. E. Schooten wordt van Kies district I (westelijk IJmuiden) over gebracht naar Kiesdistrict II (Sant poort. Th. van Hiel en A. Slicher, respectievelijk naar Schoten en Am sterdam vertrokken, worden van de Kiezerslijst afgevoerd. Van de IJslandvisschery kwam. terug de Stoomtrawler Anna IJM. 34, die voor versche en gezouten- visch omstreeks f 46.000 besomde. De stoomtrawler Oceaan III besom de voor stapelvisch omstreeks f 28.600. Hospitaal-Kerkschip De Hoop". Begin Juni zal het Hospitaal- Kerkschip „De Hoop" wederom uit varen voor het werk onder visschers, die gedurende de zomermaanden ter haringvangst op de Noordzee uitgaan. Ds. L. J. S Crousaz, pred. der Ned. Herv. Gemeente te Maassluis, zal 2 maanden met „De Hoop" mee gaan. StaatsvisschershavenbedrijfDoor de afdeelingen der Tweede Kamer zijn benoemd tot rapporteurs voor het wetsontwerp tot verhooging der begrooting van het Staatsvisschers havenbedrijf te IJmuiden voor 1915 de heertn Brummelkamp, Koster, Patijn van Hamel (voorzitter;) van Best IJslandvaart. Van de IJsland- visscherij kwamen binnen de stoom trawlers Eveline, IJM 15 en Eendracht I, IJM 130, en besomden deze beide schepen voor hunne ladingen versche en gezouten visch resp. 25.500 en 31.500 gulden. Nieuwe schepen."Woensdag namiddag is van de werf van den heer I. S. Figee te Vlaardingen te water gelaten het stalen loggerschip Elisabeth IJM 253, gebouwd voor rekening van de Maatschappij „De Spurn", alhier. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie Geachte ingezetenen van IJmuiden. Aanstaande Dinsdag, 23 Mei, ho pen namens de blindenvereeniging van de Zaanstreek eenige mannen IJmuiden te bezoeken met borstel werk en andere benoodigdheden, vooral ook met 't oog op de schoon maak. 'tls goede waar, die ze U ten verkoop aanbieden, goed hand werk 1 Wilt 't zoo mogelijk koopen, dan helpt ge de vereeniging om de blinden zelfstandig te maken, 't Afzetgebied de Zaanstreek is te klein, hier is ieder reeds door hen voorzien. Hopende niet te vergeefsch een

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2