De stem der Liefde. VISSCHERIJ. FEUILLETON. Gemeenteraad. jaarfèest. De 'avond werd gezellig onder zang en onderlinge voor drachten doorgebracht. Van de tram werden eenige ruiten gebroken. Als jury-lid zal o.a. optreden de heer Frans Netscher alhier. Commissarissen zijn de heeren J. C. Greger, J. P. A. M. Ohr, A. Meinesz en W. van Voss, de laatste tevens gedelegeerd commissaris. Naar het Engelsch door Paul Urquhart. (28) (Slot) De mannen die het viertal ach tervolgden, klommen over den muur en ontstaken lantaarns, ter wijl ze door den tuin liepen. „Hier is het," zei een man, uit de struiken stappend, waarin het viertal verdwenen was. Weedom herkende de stem van den inspecteur .Neal. Zijn mannen schaarden zich om hem heen en allen verdwenen. „Niet te vlug daar", riep Neal waarschuwend en Weedom hoorde onder den grond het geluid van vuurwapenen. Hy sprong omlaag en viel in het zware struikgewas. „Houdt dien man," riep Neal, zich over een van zijn mannen buigend, die door de anderen neer gegooid was. Weedom had juist gelegenheid de pruik en snor af te rukken voor een man zich op hem wierp. „Het is in orde Neal," riep hij. „Ik ben het, dojcter Weedom. U hebt daar een gewonde zie ik. Ik zal hem verbinden." Neal gaf zijn ondergeschikten last, Weedom los te laten en deze knielde bij den gewonde neer. Intusscben kwam een andere politieman waarschuwen. „Zij probeeren de steenen, die wij voor den ingang gezet hebben weg te wentelen," zei hij. - Visscherij Exploitatie Maatschappij „Oceaanster". Het is ons bekend, dat vroeger op de schepen, die ter haringvis- scherij uitvoeren, ook sterke drank werd meegenomen of meegegeyen en dat dit als een deei van het loon werd beschouwd. Wij komen U thans vragen met deze o. i. zeer slechte gewoonte te willen breken. Het gebruik van sterke drank zal de veiligheid der schepelingen zeker niet bevorderen. En in deze gevaarvolle tijden, nu de zeeën bestrooid zijn met mijnen en ook vele andere gevaren drei gen, is goede zeemanskunst een eerste vereischte, waartoe een on- beneveld verstand en een vaste hand noodig zijn. Geeft aan de opvarenden dus geen sterke drank, deze maakt de men- scben zorgeloos en ontneemt hun vertrouwen en bewustheid. Wij zouden U willen verzoeken de opvarenden in de plaats van sterke drank vleeschvoeding te ver strekken of anders een bedrag in geld uit te keeren. Maar weert den alcohol! Dit zal er toe bijdragen de teelt gelukkig- lijk te doen slagen. Hopende, dat gij allen aan dit verzoek gehoor zult geven, waar van wij gaarne bericht ontvangen. „Laat maar gaan, en wacht hen op, als ze er uit komen." „Zij kunnen niet weggeschoven worden, tenzij wij het van buiten af doen, en dat zou hen waarschu wen." „Wel zet er iemand neer, en laat ons hier wachten. Zij zitten in de val. Hallo, zij willen het anders probeeren. Pas op jongeDS," riep hij vlug. Weedom was nog bezig met de behandeling van zijn patient. Hij hoorde revolverschoten eu voelde plotseling een stekende pijn Toen viel hij in zwijm. HOOFDSTUK 33. Weedom ontwaakte, toen een zachte hand over zijn voorhoofd streek. Hy opende de oogen en keek in een hem onbekende kamer. „Beweeg niet," zei een stem, „verschuif het verband niet. Een paar oogen keken hem aan, teeder en angstig en hij zag, dat die oogen vermoeid waren, alsof de vrouw lang gewaakt had. Toen werden ze door vreugde verhelderd. „Gij zijt nu veilig?" vroeg hij koortsig. „Ik trachtte zoogoed moge lijk Uw opdracht uit te voeren, doch kon niet meer terugkomen om het U mede te deelen. Wat er precies gebeurd is, weet ik niet meer." „Dat zult ge nu hooren," zei de dame, die hij nog niet anders ken de dan als juffrouw Fritzgerald. Ik moet nu den dokter gaan roepen, ik beloofde dat ik dat doen zou als U zoudt ontwaken." Vóór hij haar kon terughouden verliet zij de kamer. Dokter Harvey trad even later De inschrijvingen geschieden voor de enkele levér, dus zonder vat. De koopsom wordt voor admini stratiekosten, lokaliteit enz. ver hoogd met 1 procent. Er moeten evenveel ledige vaten aan boord der schepen worden ge bracht, als er volle worden afge haald, waarbij onder volle vaten verstaan wordt een inhoud, als ge woonlijk aan den wal wordt ge bracht. De koopsom met de verhooging moet 2 uur na de opening der briefjes op genoemd kantoor wor den gedeponeerd. Op 16 Mei had de eerste verkoop plaats der IJs- landlever Van het stoomschip Anna. Scheepvaart VELSEN. Aangekemen 23 Mei Eendrachtst. Amsterdam, ledig. Ingezonden Wijkeroog, 22 Mei 1916. Gaarne zag ik onderstaande re gelen in Uw veelgelezen blad ge plaatst, bij voorbaat mijn dank. Nu de inkwartiering heeft plaats gehad, kan er met genoegen wor den geconstateerd, dat over het geheel genomen, de soldaten in de meeste gezinnen goed zijn ont vangen. Men moge dan ook voor of tegen het militairisme zijn, een feit is het, dat deze jongemannen recht hebben op een menschwaardige behandeling onzerzijds, temeer nog, omdat zij niet vrijwillig, maar ge dwongen het militaire pakje heb ben aangetrokken. Het doet dan ook werkelijk goed te vernemen, dat de manschappen zich al aardig thuis beginnen te gevoelen in hun nieuwe omgeviDg, en dat de inwoners zich beijveren, om het lot van deze jonge kerels dragelijk te maken. Een vraag echter, een zeer ern stige vraag, waar tevens direct een antwoord op gegeven kan worden, doet zich thans voor. Kan hij, bij wie een militair is „Je bent er dus weer zoowat bovenop?" vroeg hij. „Het was op 't kantje af. Ais het schot iets beter gericht was, zou je gedood zijn." „Wat is er eigenlijk gebeurd?" „Wel, er is gevochten, en hevig ook, naar ik heb gehoord. Maar de juiste toedracht der zaak is my onbekend. Spreek nu nog niet. Ik zal de verpleegster zenden. Die dame is onbegrijpelijk. Zij heeft bijna voortdureud bij je gewaakt, „dag en nacht." 's Avonds kwam Poole, en Wee dom kon niet nalaten, hem naar bijzonderheden te vragen. „Ik geloof, dat dit het laatste avontuur in deze zaak zal zijn," meende hij. Ik moet zeggen, je tegenstanders hebben zich flink verweerd, zij verwondden twee of drie politiemannen en toen zij be merkten, dat zij toch niet konden overwinnen, richtten zij hun revol vers op elkaar. Slechts één man kregen wij levend in handen." „En leeft hij nog?" „Neen, hij kon nauwelijks, zijn eigen geschiedenis vertellen, voor hij stierf. Hij deed het uit berouw, als om nog genade te verkrijgen. Het was meer een biecht dan een be kentenis." Hij zei ook nog eenige onvrien delijkheden over een dokter uit Meddlesome." „Miste hij een stuk van een zijner vingers „Ja, hij was de man, wien je het leven redde. De politiedokter had gelijk, wat het vergif betreft. De man vertelde, dat hij de dame ge vonden had op mijn gang en met een krap in haar hals met den nagel, waaraan zich het vergif be- ingekwartierd, voor 80 cent per dag, datgene verschaffen, wat voor geschreven wordt? Onmogelijk De enorme hooge prijzen der le vensmiddelen, waardoor de massa der bevolking toch reeds aan on dervoeding begint te lijden, maken het niet mogelijk, dat men voor dit bedrag een soldaat behoorlijk kan voeden. Deze week zullen wij weder, na een maand vasten regeerings- vet kunnen bekomen, doch een soldaat moet ook vleesch hebben. Vleesch, wat een prachtig woord, ep toch bittere ironie want ik denk aan zoovele arbeiders met mij, die nauwelijks meer weten hoe vleesch er uitziet. Waarlijk M. de R., het is geen overdrijving, wanneer ik beweer, dat men in menig arbeidersgezin, tegenwoordig van vreugde opspringt, wanneer er bij hooge uitzondering nog weer eens een lapje doorregen op tafel komt, en dan mogen de deuren en ramen nog wel goed af gesloten zijn, anders bestaat er ge vaar, dat het.van je bord afwaait! Waterbrood met margarine (dit laatste, met een hoog vetgehalte voor de fabrikanten), slechte aard appelen, (thans reeds 40 ct. per 5 kop) met lawaaisaus, ziedaar het voedsel in den tegen«voordigen tijd van den arbeider. Vergeef me, M. de R. deze kleine afwijking, ik wilde alleen maar het feit vaststellen, dat het niet gaat, voor 80 ct. per dag een flinken jongen kerel den kost te geven, en dat het noodzakelijk is dit bedrag te verhoogen. Er moet spoedig en afdoende wor den geholpen, en dat kan, als m.i. de gemeenteraad mede wil werken. Laten B. en W. in de eerstko mende gemeenteraadsvergadering met een voorstel komen, om aan hen, bij wie een militair is inge kwartierd, een toeslag te verleenen, met de bepaling natuurlijk, dat hieraan terugwerkende kracht wordt gegeven, zoodat de toeslag vanaf den lsten dag der inkwartiering worde genoten. In de raadszitting van de ge meente Bloemendaal, is j.l. Donder dag een voorstel aangenomen, om een maximum toeslag van 70 ct. uit te keeren. Hopende, dat dit schrijven onder de oogen der bevoegde jautoriteiten moge komen, en wat het voor naamste is, dat het beoogde doel zal worden bereikt, verblijf ik, na nogmaals de redactie dank gebracht te hebben, met de meeste hoog achting, MANUS BURGER, geen belanghebbende, doch wel belangstellend. P.S. Naar het „Hbl." meldt, zal vond, doodde hij haar. Het schijnt evenwel, dat er ook iets in een wondje onder zijn nagel gekomen is, de politiedokter zei dat de hoe veelheid die op de punt van een naald kan liggen, reeds doodelijk is en de operatie was juist bijtijds. Hij is nu dood, doch het geheim van den moord is, voor zoover de politie er mee te maken heeft, op gelost." „Zal er geen verder onderzoek gedaan worden? Verdenking „Rust op niemand meer. De man zei, dat hij alleen de misdaad be raamde en volvoerde. Een reden wilde hij niet opgeven. Hij zei slechts dat de oorzaak eenpersoonlijke grief was." „Werd Neal gewond?" „Neen, hij kwam ongedeerd uit het gevecht. Hij had alles zorgvul dig onderzocht, en de geheime in gang in den tuin ontdekt. Hij volg de de mannen naar het huis dat juffrouw Fritzgerald je aangewezen heelt, en stelde zijn mannen zoo danig op, dat de mannen daarheen gedreven zouden worden. Toen zij eenmaal in de geheime gang wareD, zaten zij in de val." „En de leider? De man in wiens dienst zij handelde? Wat is ervan hem geworden?" Weedom wachtte angstig het antwoord af. Dat zou ik je niet kunnen zeg gen, antwoordde Pole.,, Maar ik denk wel, dat iemand anders je kan in lichten over de hoogere politiek in deze zaak. Nu zal ik maar gaan, want ik geloof, dat je liever ander gezelschap zult hebben." Nadat hij vertrokken was, ver scheen juffrouw Fritzgerald. Zy het Rijksbureau voor Distributie van Groenten enz. 100 wagons aar dappelen ter beschikking stellen van de gemeentebesturen, voor f 450 per wagon. Mag ik zoo vrij zijn H.H. Autori teiten der gemeente Velsen hierop te wijzen. Hoogachtend, als boven. Openbare vergadering van den Gemeenteraad van Veisen op Vrijdag 2 Juni 1916 des namiddags 7 7, uur ten gemeentehuize. Agenda: 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 2. Uitbreiding van het onderwij zend personeel aan de scholen A en B. 3. Vaste aanstelling van tijdelijke leerkrachten. 4. Vaststelling instructie: a. voor den Verificateur der Gemeentefinanciën b. voor den Boekhouder voor de bedrijven van Gas-en Wa terleiding. 5. Wijziging der instructie voor de ambtenaren en bedienden ter secretarie. 6. Jaarwedderegeling voor een adjunctcommies ter secretarie. 7. Aanwijzing ambtswoning ge meentebode en beëindiging huurovereenkomst. 8. Aanstelling van een tweede bevolkingsagent, tevens bode voor Velseroord. 9. Toekenning toelage aan deleden der Commissie van Toezicht op lichtbeeldenvertooningen. 10. Bestrating en rioleering van wegen voor volkshuisvesting te Velseroord. 11. Ophooging bestrating beltter rein en opbouw compostkelder. 12. Overeenkomst met het Rijk omtrent den reinigingsdienst te IJmuiden. 13. Goedkeuring der uitbreiding van het wegennet bij de Vis- schershaven. J4. Regeling crediet voor het ma ken van het uitbreidingsplan voor Velseroord. 15. Financieële besluiten. 16. Vaststelling van de volgende bescheiden betreffende 1916: a. de rekening der Kamer van Koophandel en Fabrieken b. de balans en verlies- en winstrekening van het Gasbe drijf. 17. Aanbieding van de volgende verslagen over 1915; a. van de schoolartsen; b. betreffende het middelbaar onderwijs; c. betreffende het herhalings-* onderwijs. zette een stoel naast zijn bed. „Dit is het einde van Uw avon turen" zei ze. „Spoedig zult ge weder sterk genoeg zijn, om Uw eigen bezigheden te hervatten." „Vertel me van Uzelf?" vroeg Weedom." „Welke invloed zal deze afloop op Uw toekomst hebben „Misschien had ik beter gedaan U in het begin alles te zeggen. Nu moet ik het toch doen. Het is mo gelijk dat ge wel eens gehoord hebt van een oud-aarts-hertogdom in Zuid- Europa, één dat zijn vroegeren macht in den loop der tijden verloren heeft, en eigenlijk slechts een familie goed is. Daar is op het oogenblik een regent aan het bestuur. De wet staat niet toe, dat een minderjarige het bewind voert en de Hertogin is eerstkort geleden meerderjarig geworden. Zij wachten op haar. „En gij zijt de aartshertogin? vroeg- Weedom, die dacht aan de woorden „Hare Exellentie". waar mede de mannen, die hij beluisterd had, haar betitelden. „De overleden aartshertogin had twee dochters," vervolgde zy, zon der op zijn vraag te antwoorden en bij de geboorte van de tweede stierf zij. Kort daarna werd de aartshertog gedood bij een tijger- jacht in Indië. Men was bevreesd, dat een ander huis pogingen zou doen, de aarsthertoginnen te doen verdwijnen, om zelf de regeering in handen te krijgen en daarom werden de jonge meisjes gemerkt, teneinde hunne identiteit te be wijzen, zoo daarvoor moeilykheden mochten rijzen. Zij werden gesteld onder de hoede van een dame, half Fransch, half Engelsch, die lang met Botsing. Maandag had er op den Rijksstraatweg bij Rozenstein eene ernstige botsing plaats tusschen de stoomtram en een wagen met palenbeladen. Beide gingen in de richting Yelsen. Door het omver- vallen van het voertuig geraakten de voerman en het paard onder het hout, uit welken toestand ze door vereenigde krachten werden te voorschijn gehaald. Het mag een wonder heeten dat ze geen ernstig letsel hadden opgedaan. Personalia. De Letterlievende Vereeniging „J. J.Cremer" te Haar lem herdenkt eerstdaags haar 35- jarig bestaan met een tooneelwed- strijd. Nieuwe schepen. Alhier is aan gekomen de voor den heer J. Lim- bach te Santpoort, op de werf van Qebr. Boot te Leiderdorp gebouwde logger Zeearend IJM 307. Be Baring I. De Staatscou rant bevat de statuten der Zeevis- scherij Maatschappij De Haring I alhier. Holland. De Staatscourant be vat de goedgekeurde statuten van de N. Y. Zeevisscherij-Maatschappi „Holland" te IJmuiden. Deze ven nootschap heeft ten doel het op richten van en het deelnemen in ondernemingen, uitoefenende of in verband staande met de uitoefening van het visscherijbedrijf en van den vischhandel in den uitgebreidsten zin, alsook het verkrijgen en ver vreemden van aandeelen in naam- looze vennootschappen, die de exploi tatie van zulke ondernemingen ten doel hebben, en het overnemen van de rechten en verplichtingen van zoodanige naamlooze vennootschap pen. Het kapitaal der N. V. bedraagt f500.000, verdeeld in 10 seriën van 100 stuks, waarvan 37s serie zijn volgestort. Tot directeuren zijn be noemd de heeren C. Maas, J. Prins en G. Carst. Visschery. Van de werf van Gebr. Fikkers te Muntendam (Gro ningen) is van stapel geloopen de zeillogger „Nelly Maria" IJM. 278, gebouwd voor rekening van de De Haring II. De St.-Ct. bevat de statuten van de Zeevisscherij-Mij. „de Haring II" te IJmuiden, 't Ka pitaal bedraagt f 40.000, verdeeld in aandeelen van f250, alle geplaatst en volgestort. De eerste haring Haring in 't land, dokters aan kant. Het eerste zeebanket is Maandag aan gevoerd door de loggers Catharina en Julia, die resp. ruim 20 en 12 last aanbrachten. Inderdaad mooie aanvoeren en er werden stevige prijzen gemaakt. Voor maatjesha ring 48 gld tot 49,50 gld en voor steurharing 42.50 gld. Haring. De Minister van Land bouw heeft bepaald dat de markt prijs voor haring voor de week van 22 Mei tot 28 Mei zal bedragen f 6.25 per 18 K.G. of per tal van 200 stuks. Nieuwe schepen. Alhier is van de werf van Gebr. Boot te Alfen aan den Rijn aangekomen de voor rekening der fiima S. I. Groen aldaar nieuwgebouwde stalen zeil- haringlogger Ila, welke onder de merken IJM 309 in de vaart zal worden gebracht. Een adres. Door het Centraal Drankweer-Comité in de gem. Vel gen is aan Reeders van Vaartui gen die de Haringvisschei ij uitoe fenen, het volgende adres gezonden: Leververkoop. In een circulaire deelt het bestuur der afd. IJmui den van den Alg. Ned. Zeemans bond mede dat na onderhandeling met H. H. Leververkoopers beslo ten is uitsluitend bij inschrijving ten kantore van den Alg. Ned. Zeemansbond de lever der trawlers te verhandelen. Scheepvaartbeweging. De vorige week passeerden door de Noordzee- siuizen albier 47 stoom- en 8 zeil schepen, dit is 5 schepen meer dan de voorafgaande week. B uiten Yerantwoordelijkheid van de Redactie Mynheer de Redacteur

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2