ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Afgifte van Broodkaarten. No. 60. Zaterdag 27 Mei 1916. Ie Jaargang. Administratiebureau en Drukkerij JAC. S1NJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het. Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRES: Willebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTlEN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kléine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG..tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd hef Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau IVILLEMSPLCIM IJmuiden (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. F. C. ROELSE, Kanaalstraat. Te Velseroord bij 3. v. Til burg, Willebrordstr. 85. Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Doodlaan L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vao Incurs, Bockhandel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, niet aan den looper. doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. VERWISSELING VAN BROODKA AKTEN. De Burgemeester van Velsen brengt hierbij ter openbare kennis, dat op Woensdag 31 Mei a.s. ver wisseling van broodkaarten zal plaats hebben. Elke houder van een'broodkaart wordt in zijn eigen belang aange raden, zorg te dragen, dat de inle vering daarvan op de hieronder aangegeven plaats en tijd bij de betrokken Contiöle-Commissie ge schiedt om dat die kaart na den daar op vermelden datum niet meer geldig is en daarop dus geen regee- ringsbrood meer 'mag worden ver strekt. De aandacht van belanghebben den zij er voorts op gevestigd, dat de inlevering niet door of namens de bakkers mag plaats hebben, dat broodkaarten alleen worden afgege ven of opnieuw afgegeven aan hen die aangeslagen zijn in den hoofde- lijken omslag naar een zuiver in komen van f 2000.— of lager of wel wegens geringheid van inkom sten niet in de termen van deze belasting vallen, en dat bij afgifte voor het eerst, de broodkaarten "per soonlijk ter gemeentesecretarie moeten worden afgehaald. De Contröle-Commissiën zullen, voor zooveel elk betreft, zittiDg houden te Velsen in het gemeentehuis, des namiddags van 4-1^2 uur> te Wijkeroog in het gebouw Con cordia des namiddags van 5—7 uur. te Santpoort in het dienstgebouw (voorm. Secretarie) des namiddags van 5—7 uur. te Jan Gyjzenvaart ten huize van den heer P. J. Huijg des namiddags van 7.-9 uur. te Velseroord in het dienstgebouw des namiddags van 47 uur. te IJmuiden in de voormalige On derwijzerswoning van school A, in gang Willemsplein, des namiddags van 4—8 uur. Velsen, 26 Mei 1916. De Burgemeester van Velsen, H. VER LOBEN VAN THEMAAT. De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat met betrekking tot de afgifte van broodkaarten door hem de navolgende regeling is ge troffen Voortaan zullen alleen broodkaar ten worden afgegeven of opnieuw afgegeven aan hen die aangeslagen zijn in den boofdelijken omslag naar een zuiver inkomen van f2000. of lager of wel wegens geringheid van inkomsten niet in de termen van deze belasting vallen. De gewone verwisseling der Brood kaarten heeft plaats op den laatst en werkdag van elke maand. De Burgemeester voornoemd, H. ver LOREN VAN THEMAAT. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOU DERS der gemeente Velsen bren gen ter openbare kennis dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van F. J. Martei s te Velsen, om ver gunning tot uitbreiding zijner be staande banketbakkerij op het per ceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, Afdeeling IJmuiden, Sectie M No. 1428. Op Vrijdag den 9en Juni 1916, des namiddags te 3 uren, zal ten Gemeentebuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit ver zoek in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te licfyten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebbeD, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der ge meente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurispru dentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, óie niet pvereenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling en schriftelijk toe te lichten. Velsen, den 26 Mei 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester,. H. ver LOREN VAN THEMAAT. de Secretaris, J. KOSTELIJK l.s. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Benoemd tot leeraar iu Werk tuigkundig teekenen e. a. v. aan de Ambachtsschool en Avondtee- kenschool te Veendam, onzé vroe gere plaatsgengoot de heer W. Doek- sen, thans leeraar aan de A. B. S. te Maastricht. lichter in het Noordzeekanaal doet zich een geval van diphtheritis voor. Wat het mannenkoor betrefc,we zagen met genoegen, dat dit zich weer aanmerkelijk heelt uitgebreid en het ledental sterk is toegenomen. Dat bij zoo snelle bloei de supe rioriteit niet gelijken tred kan hou den bleek ook dezen avond, doch dat zal wel beter worden en doet de beste verwachtingen koesteren voor een uitvoering in den winter 't Was natuurlijk ook de warmte, die de stemmen beinvloedde en het koor van tijd tot tijd bedenkelijk deed zakken. Doch het ongelijke inzetten, het aanpassen der klank: volume's' dat zijn dingen, die bij goede studie wel veel zullen beteren. Ondanks den zomertijd zoowel in temperatuur als in de dagverdeeling, was de belangstelling voor dit concert toch zeer groot en dat viel ons wel 't meeste mee van den ganschen avond. De Voorzitter, Prof. Dr. H. Kamer- lingh Onnes van Leiden opende met een woord van welkom en zeide dat men sedert den dood van twee leden betreurde, n.l. de heeren Meerkamp van Embden, een man van groote beteekenis voor Rotterdam, en de heer Haagsma, Hoofdingenieur bij de Mij, tot Exploitatie van Staats spoorwegen, een der oprichters van onze Vereeniging. Zeer waardeerende woorden richtte de Voorzitter tot den heek F„ B. Löhnis, mede- op richter en tweede Voorzitter der Vereeniging, bi] wiens jubileum de Vereeniging dezen mede heeft ge huldigd. De Voorzitter stelde in het licht de belangrijke arbeid van den heer Löhnis voor de bevordering der koeltechniek en sprak den wensch uit dat hij zijne gaven nog lang in dienst van de Vereeniging mocht stellen. De Voorzitter deelde mede, dat de heer Bottemanne, Hoofd- Inspec teur der Visscherijen, door familie omstandigheden verhinderd was de vergadering bjj te wonen. Door den Secretaiis, de heer J. F. H. Koopman, c. i. privaat-docent aan de Technische Hoogeschool te Delft, werd het jaarverslag uitge bracht. Het aantal leden bedraagt 162, waarvan 45 donateurs. Twee ver gaderingen werden gehouden, te Amsterdam -en Delft. Het aantal werken in de bibliotheek steeg tot 90. Het kassaldo bedroog f 496 62. De begrooting voor het nieuwe jaar wordt vastgesteld met eeu saldo van t 224.12, waarbij goedgevonden wordt f 100 beschikbaar te -stellen voor oaderzoek door de Vischcom- missie. De Voorzitter doet daarom trent eenige mededeelingen. Doel hiervan i3 vermeerdering van het vischgebruik door betere conser veering. Deze. voorstellen ondervin den in Duitschland veel belangstel ling. De Secretaris deelt mede dat zich veel nieuwe leden hebben aan gemeld. Als lid van het bestuur wordt met algemeene stemmen herko zen de beer F. B. Löhnis, die dank zegt voor de vriendelijke woorden tot hem gericht en die wijst op ue beteekenis hiervan, dat de Vereeni ging een Voorzitter mag hebben als Prof. Kamerlingh Onnes, wat nog meer uitkomt, als wij denken aan de internationale bekendheid, die onze Voorzitter geniet. De beer Löhnis wenscht den Voorzitter toe nog lang zijn gaven en krachten in dienst der Vereeniging te kunnen besteden. De Voorzitter geeft nu het woord aan den heer J. J. Canter Cremers, c. i, Ingenieur van den Rijkswa terstaat, die ter inleiding van een bezoek aan de vischhallen, een uit eenzetting gaf van de s!eepnetvis- scherij en de visscbershaven te IJmuiden. Naar aanleiding dezer mededee lingen vraagt de heer Löhnis waarom de hoogere koeltechniek hier geen ingang heeft gevonden en waarom geen beter ingericht vervoer plaats heeft. De heer Canter Cremers antwoordt dat, waar de visch hier niet opgeslagen wordt, de koelin- richtingen alsnog overbodig worden geacht. Naar de koelwagons bestaat blijkbaar nog geen vraag. De heer Allard, directeur van de ijsfabriek voor de vischhandel- vereenigiog, meent dat het zeer in het belang van IJmuiden zou zijn wanneer de Koeltechniek ook bij het vischvervoer meer toepassing vond. De heer Canter Cremers gelooft dit ook wel, maar de viscbhande- laren zouden de wagons dan zeker gratis beschikbaar zien willen gesteld. De heer van Gelder te Rotterdam zegt dat de Spoorwegmaatschappijen deze wagens niet willen. Spreker meent dat het initiatief hiertoe van de handel moet uitgaan. Dei heer Kamerlingh Onnes, direc teur van het Bureau voor Handels- iniichtingen te Amsterdam, meent dat toepassing der Koeltechniek zeer noodig is en meent dat de aandacht der regeering hierop ge vestigd moet worden. De Voorzitter dankt den heer Canter Cremers voor zijn inleiding en zegt er zich over te verheugen dat de haven hier zulk een groote toekomst heeft. Dus ligt die groote toekomst voor ons. Waar de voor uitgang echter van internationale toestanden afhangt en het noodig kan zijn dat de visch moet worden opgeslagen, is samenwerking tus- schen handel, techniek en weten schap noodig. De heer Canter Cre mers heeft reeds gezegd, dat men voor verrassingen kan komen te staan. Welnu, men moet zorgeD, dat men niet verrast kan worden. Allen moeten wij medewerken, opdat wij aan onze kinderen kunnen nalaten een bloeiend Nederland. Deze woorden werden met ap plaus begroet. Thans worden voortgezet de be raadslagingen over de op de twaalfde Algemeene V ergadering gegeven inleiding door den heer H. L. Eller- man omtrent Koelinrichtiögen bij slachthuizen. De heeren Otto Cohen, ingenieur te Maarsen, C. F. van Oyen, directeur van het slachthuis te Haarlem, de heer Löhnis, de heer Muller, inge nieur van de Brouwerij de Amstel- te Amsterdam, de heer Hoefnagel, directeur van het slachthuis te Utrecht, de heer van Gelder te Rotterdam nemen aan deze bespre kingen deel. De Voorzitter stelt voor met het oog op den tijd, de discussies in de volgende vergadering voort te zet ten. De Voorzitter meent echter nog te moeten zeggen tegenover enkele sprekers dat hier een ethisch motief is, van groot belang voor de bevolking. De Secretaris deelt mede dat 14 nieuwe leden zijn toegetreden. De Voorzitter zegt dat het be stuur zich voorstelt de najaarsver gadering in Leeuwarden te houden, waar een inleiding zal worden ge houden over de „De toepassing der kunstmatige koude in de Zuivel industrie". Een bezoek aan een der Zuivelfabrieken zal daaraan worden verbonden. De heer Koopman geeft nu een uiteenzetting van de Absorbtie-IJs- machine in gebruik bij de Ijsfabriek Groenland, welke fabriek 'smiddags bezocht zou worden. Na sluiting der vergadering werd in Hotel No. Een een gemeenschap pelijke maaltijd gehouden, waaraan door alle leden werd deelgenomen. Daarna werd allereerst een bezoek gebracht aan de Ijsfabriek van de Vereeniging voor den Vischhandel, IJ MUIDER COURANT Belastingen. Met iogang van 1 Juni a.s. is tot tijdelijk klerk ten kantore der Dir. Belastingen alhier benoemd de rijksklerk B. Sieverts thans' werkzaam te Amsterdam (Kantoor Invoerrechten en Accijnzen Geen vuilnis werpen. De Kan tonrechter te Haarlem veroordeelde F. J. B. alhier wegens het werpen van vuilnis in de Visschersbaven tot f 3 boete of 3 dagen. Onderwijs. Te Haarlem is ge slaagd voor het examen van On derwijzeres Mej. C. Klein van hier. Politievaartuig. De politie al hier heeft de beschikking gekregen over een vlet, zoodat zij nu ook te water kan optreden. Besmettelijken ziekten. Op een IJmuidens Mannenkoor. 't Was warm 't was mooi, maar toch niet overdreven warm en nog mirider overdreven mooi het con cert van IJmuideps Mannenkoor, Donderdagavond in de Cycloop ge geven. Medewerking werd verleend door Mej. Betsy van Velsen, te Haarlem, Sopraan, en door de he.e- ren B. W. J. Langendiik te Bever wijk, Bariton, en H. Ferwerda te Haarlem, viool. Mej. van Velsen is leerares en de heer Ferwerda, leer aar aan de Muziekschool alhier en omtrent hunne prestaties schreven we reeds kortelijks in het nummer yan 8 April ter gelegenheid van de opening der muziekschool. Ook nu toonde Mej. van Velsen, vooral in de methodiek van de voorgedragen lie deren een uitnemende leerares te zullen zijn zij ontving een bloe menhulde van de concerteerende vereeniging en de heer Ferwerda gaf ons opnieuw een bewijs van zijn technisch hoogstaand spel met het concert G.-mol van M. Bruch. De heer Largendijk is hier een te goede tekende, dan dat wij nog iets zouden behoeven te zeggen van zijn möoi-warm baritongeluid. Het verrukte ook nu weer, zou dat meer gedaan hebben zonder die, ja, we moeten 't ronduit zeggen, leelijke uitspraak. Tienmaal te moeten aan- hooren „jo chaai"en tienmaal „haai" iDplaats van „jo-chei" en „hei", 't was lang niet fraai en met de uit spraak van de z en van de s ligt de tong van den heer Langendijk ook geregeld overhoop. Vereeniging voor Koeltechniek. De Nederlandsche Vereeniging voor Koeltechniek hield Donderdag haar jaarvergadering in Hotel No. Één alhier.

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 1