Buitenlandsch overzicht. zg wat zwaar, daarom teekende ze verzet aan. Geëischt werd bevesti ging van het vonnis. VJSLSEN. Twee van deze betroffen een ver lenging van den termijn van ont ruiming van onbewoonbaarverklaar- de woningen. Omtrent een der woningen besloot de Commissie gunstig te adviseeren, ten einde den eigenaar in de gelegenheid te stellen alsnog de verbeteringen aan te brengen, die noodig zijn om de woning in bewoonbaren staat te brengen. Omtrent de andere woning meende de Commissie een ongunstig advies te moeten uitbrengen, om dat door den Gemeenteraad reeds tweemalen verlenging van den ter mijn was toegestaan en tevens, omdat, door gebrek aan ruimte, de woning ook na verbouwing onbe woonbaar moet worden verklaard. De overige adviezen hadden be trekking op gebreken in verschil lende woningen, waaronder één de gebrekkige rioleering gold ten ge volge van het gemis van een ge meente-riool. Door dit gemis moest een keuze worden gedaan tusschen afvoer van het huiswater naar een nabijzijnde doodloopende sloot of het gebruik van zinkputten met vervuilling van den bodem als noodzakelijk gevolg. De Commissie meende aan het afvoeren naar de sloot de voorkeur te moeten geven, hoezeer ook deze vervuilling beden kelijk is, maar tevens ,bij B. en W. te moeten aandringen op het aan brengen Van een gemeenteriool. Voorts werden behandeld de maat regelen, die genomen zijn in verband met het vóórkomen van vier geval len van Febris typhoïdea in den omtrek van de Jan Gijsenvaart te Santpoort. Ofschoon drie dezer ge vallen voorkwamen in de zooge naamde Kippenbuuit, die in hy giënisch opzicht veel te wenschen overlaat, koestert de Commissie toch de gegronde hoop, dat deze maatregelen er toe zullen bijdragon, om de verdere verspreiding der Smetstof te verhinderen. Met groote voldoening heeft de Commissie kennis genomen van het besluit van het Gemeentebestuur om de leerlingen der openbare schooi te Wijkeroog in de gelegenheid te stellen tot het nemen van douche- baden in het badhuisje der Papier fabriek, waartoe de Directie der Fabriek-hare zoozeer te waardeeren medewerking heeft verleend. De Commissie is voornemens nog een poging te wagen om ook de leer lingen der bizondere School te Wijkereog in dit voorrecht te doen deelen. Ten slotte besloot de Commissie, naar aanleiding van. een desbetref fende klacht, nog eens een schrijven te richten tot -het Gemeentebestuur over het onvoldoend aantal urinoirs in deze gemeente. Voor 't goede doel is 't zeker jammer, doch 't mislukken ver wondert ons niet en bij navraag had men 't kunnen voorzien. Wij hebben hier al zooveel liefdadig heidsconcerten etc. gehad, waar onder van gezelschappen uit Utrecht en Beverwijk, dat ook het concert van het koor uit laatgenoemde plaats een fiasco was. Die in de Prins waren, hebben echter genoten. Er was muziek, zang, voordrachten en de soldaten- klucht „De Haring" tot slot deed de menschen eenige vroolijke oogen- blikken beleven. N. Roodenburg, F. W. J. Drion en W. O. A. Koster, leden der Tweede Kamer te 's Gravenhage en Dr. I. H. J. Vos te Amsterdam. De spreker van den Bond voor Staatspensionneering zal later ge noemd worden. Behalve deze heeren, wien respec tievelijk de functiën van Voorzittei Penningmeester en Secretaris ten deel vielen, werden nog tot bestuur ders gekozen P. Klinkert, bibliothe caris, (later vervangen door J. B. H Waterschot) en P. van Kralingen commissaris. Tot directeur werd benoemd de heer Sam. Vlessing te IJmuiden. De eerste uitvoering werd gegeven op den 24sten November, op welke den Weledelen Zeergeleerden Heer Dr. H. Heslinga, die den x27sten October liet Beschermheerschap aan vaard had, een huldigingslied werd toegezongen, gedicht door den Voor zitter en getoonzet door den Direc teur. Den 25sten Februari* 1916 werd een tweede uitvoering gegeven waarvan de opbrengst kwam ten bate der Watersnoodcommissie. De derde uitvoering volgde op 17 Mei 1916. De vereeniging telt thans 21 wer kende leden en 85 donateurs en kunstlievende leden. De ontvangsten hebben bedragen f297,27, de uitgaven f 295,466 dus er is een batig saldo van fl.80', VOOR DEN RAAD. B. van Santen, controleur der Ge meente-belastingen te Zutphen, en C. W. Westerveld, adj.-commies aan de afd. Financiën te Rotterdam. De financieële commissie, hoewel gunstig adviseerend, acht het voor stel onvoldoende en stelt een af doende regeling voor. SANTPOORT. Om tegen de stofplaag beveiligd te zijn, veroorzaakt door auto's enz. heeft men den Rijksstraatweg in het dorp met Chloor Calcium be strooid. Vooraf had men den weg schoon geveegd met een stofveger. Drijvende, dikke stofwolken waren daarvan het gevolg. Men kon eeni- gen tijd niet uit de oogen zien. Bovengenoemde maatregel werd ge nomen op kosten der aangrenzende bewoners. DRIEHUI S- kantonnement liggen. De konin klijke letterlievende vereeniging „J. J. Cremer" uit Haarlem zal nu op Dinsdag-avond 6 Juni in het Hotel de Weijman een tooneelvoor stelling voor de militairen komen geven. Y1SSCHEEÏJ. Verder bevat de Staatscourant de gewijzigde statuten van de Vissche rij Mij. „Eems" en van de Vissche rij Mij „Bertha Elisabeth" beide te IJmuiden. In April werden 26 kantjes of 3360 K.G. haring rechtstreeks uit zee aangevoerd, tegen 15 kantjes of 1800 KG. in April 1915. Beiderlei aanvoeren bestonden uitsluitend uit - maatjesharing, vangen tijdens reizen, welke in hoofdzaak de beugvisscherij ten doel hadden, dus zg. kolmaatjes. In beide jaren vond gedurende deze maand de eerste aanvoer plaats. De invoer bedroeg slechts 12,300 KG. of 820 tonnen, tegen 1.987.000 K.G. of 13,247 tonnen, in April 1915 en gedurende de eerste 4 maanden van het jaar 722,000 KG. of 4813 tonnen tegen 11,163,000 KG. of 74,420 tonnen in het over eenkomstige tijdvak van 1915. Alle ingevoerde haring was deze maand uit Zweden afkomstig. Aan- en invoer samen waren 126,360 KG. of 842 tonnen tegen 1.988,800 K.G. of 13,259 tonnen in April van het vorige jaar, en ge durende het afgeloopen viermaan- delijksch tijdperk 725,360 K.G. of 4836 tonnen tegen 11.164,800 KG. of 74,432 tonnen in het overeen komstige tijdperk van 1915. Uitgevoerd werd slechts 429,242 K.G. of 2862 tonnen, tegen 2,239,007 K.G. of 14,927 tonnen in April 1915 en gedurende de eerste 4 maanden van het jaar 13,212,204 K.G. of 88,081 tonnen tegen 21,266,596 K.G. of 141,777 tonnen in de eerste 4 maanden van 1915. VoorBelgië waren bestemd 114,297 K.G. of 762 tonnen, voorDuitsch- land 266,456 K.G. of 1776 toDnen, voor Frankrijk 26,030 K.G. of 174 tonnen, voor Zuid-Afrika 15,671 K.G. of 105 tonnen en voor andere landen 6788 K.G. of 45 tonnen. De bokkinguitvoer bedroeg 19,000 K.G. en geschiedde alleen naar Frankrijk. In April 1915 werd 180,297 K.G. uitgevoerd, in het af geloopen viermaandelijksch tijdvak 449.629 K.G. ©11 in het overeen komstige tijdvak van het vorig jaar 2,020,873 K.G. Bovendien werd nog uitgevoerd 442,780 K.G] bokking van Zuider- zee-haring bereid, tegen 870,703 K.G. in April 1915, terwijl in de afgeloopen maand ook nog 239.450 K.G. gezouten Zuiderzee-haring naar het buitenland ging. Scheepvaart De volgende nachtseinen worden aldaar gedaantwee witte lantaarns recht onder elkander: „Er dreigt storm uit het Z.W."; twee roode lantaarns recht onder elkander: „Er dreigt storm uit N.W."; een roode lantaarn recht onder een witte lantaarn: „Er dreigt storm uit het Z.O."; een witte lantaarn onder een roode lantaarn„Er dreigt storm uit het N.O."; één roode lantaarn: „Wees op uw hoede er dreigt storm" Ingezonden Beleefd verzoekt ondergeteekende U een plaatsje voor het onderstaan de in het eerstvolgende nummer van de lJmuider Courant. Werd onlangs in Uw blad gewe zen op de te geringe vergoeding, die verstrekt wordt wegens inkwar tiering, n.l. 80 ets. per persoon en per dag, vooral met het oog op de dure tijden en werd er op aange drongen om die vergoeding van gemeentewege met een zekeren toeslag te verhoogen, daar zij het mij vergund te wijzen op iets, dat zonder meerdere kosten of groote moeite ongetwijfeld wel kon worden voorkomen. Wat toch is 'tgeval? 15 Mei j.l. dus reeds ruim 14 da gen geleden, werden hier in Wijker oog de militairen ingekwartierd en tot op dit oogenblik (30 Mei) heefc nog geene uitbetaling, van inkwar- tieringsgelden plaats gehad. Geen wonder, dat velen beginnen te mop peren en ontevreden worden. M.i. behoefde dat niet zoo te zijn en waar de inkwartiering voor velen toch al een bezwaar is met het oog op de kosten, zou het toch aanbeveling verdienen om de termijn van uit betaling zoo klein mogelijk te doen zijn. Hopende, dat dit schrijven hiertoe het zijne moge bijdragen en U, mijnheer de Redacteur, bg voorbaat reeds dankende voor de opname dezer regelen teeken ik mij J. DEINUM. Velsen, 30 Mei 1916. In belichten van Italiaansche zij de over het offensief der Oosten rijkers in Zuid-Tyrol merkt men, dat de vorderingen der Oostenrijkers op alle plaatsen wordt toegegeven, maar tevens gaat dit vergezeld van zware, bloedige verliezen. Reeds eerder zeiden wij, dat dit offensief te vergelijken is met dat voor Ver dun. De actie in Zuid-Tyrol was eerst hevig, daarna verminderde deze actie en werd de druk die de Oostenrijkers op de Italianen deden gelden, minder, terwijl de tegenstand der Italiaansche troepen sterker werd Hoofdzakelijk werd terreinwinst Gezondheidscommissie. De Ge zondheidscommissie hield zich in hare laatste vergadering voorname lijk bezig met de vaststelling van adviezen aan het College van B. en W. Voor gezinnen van militairen Het was een slecht bezette zaal Maandagavond in. Hotel De Prins, waar de militairen van het reserve bataljon D uit IJmuiden een lief dadigheidsuitvoering gaven ten bate van het .Mobilisatie-foorlogsjsteun- fonds. Een der militairen sprak aan 't eind daarover zijn leedwezen uit, omdat er nu geen batig saldo, maar zelfs een tekort was. Hij had meer belangstelling verwacht, omdat zij vroeger nog wel in Veisen gelegerd waren. Vryjz. Landdag. Op den Vrij zinnigen Landdag, op 2en Pinkster dag op Rozenst6gn te houden, zul len sprekenMej. C. Staas, propa gandiste van de Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht, de heeren Mr. L. Kiezerslijst. De herziene kie zerslijst dezer gemeente bevat voor de Tweede Kamer 4288 namen, voor de Provinciale Staten 4278 en .voor de gemeenteraad 4124. Zendingsfeest. Het Prov. N. Hollandsch Zendingsfeest, waar van wij de vorige week berichtten dat het dezen zomer alhier op Vel- serbeek gehouden zal worden, heeft plaats op Donderdag 17 Augustus. Ontslag gevraagd. De heer L. Keiler heeft ontslag gevraagd als chef van den Administratieven dienst bij Openbare Werken. Geslaagd. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen boek houden de heer J. L. Natte van hier Mannenkoor. In het jaarverslag van de Zangvereeniging „Velsen's Mannenkoor" lezen we, dat deze vereeniging, vooral door de bemoei ïngen van de heeren H. Groene veld, C. J. van Heijst Pzn. en H Bosch Sr. den BOsten April 1915 tot stand kwam. Vergoeding noodig. Aanvanke lijk meenden eenige ingezetenen te Wijkeroog, dat de Gemeente bij de 80 cent eene toelage van 20 cent zou geven, maar niemand heeft daarvan mededeeling ontvangen. In dezen duren tijd zou zulk een toe slag zeer wenschelijk zijn, daar men onmogelijk den soldaat, wien ieder het toch gaarne goed geeft, voor dit bedrag het noodige kan verschaf fen. Zeer wenschelijk zou het zijn dat men van hooger hand wat meer rekening hield met de toestanden Nu hebben de arbeiders al 14 dagen inkwartiering en er heeft nog geen uitbetaling plaats gehad. Natuurljjk heeft geen der hunnen 14 X f0.80 r 11.20 aan contanten liggen, dus de i nkelie moeten poffen, zoo dat deze dus op het oogenblik al heel wat van hun bedrijfskapitaal onder de menschen hebben. Machine-personeel. De Vereeni ging van Machinepersoneel in dienst bij den Rijkswaterstaat heeft van het Nederlandsch Vakverbond eene uitnoodiging ontvangen tot eene conferentie op 1 Juni a.s. te Amster dam, tenemde de Salaris-quaestie te bespreken. Druk vervoer. Zoolang de mi litairen geen verlof hadden om per spoor naar hunne woonplaatsen te gaan, heeft de stoomtram het 's Zon dags zeer druk gehad. Aardig was het te zien hoe 's morgens een trein met 9 soms 10 wagens in de rich ting Haarlem vertrok en hoe dan 's avonds om 6 uur de volgeladen trein weer in omgekeerde richting ging om de van hun uitstapje terug keerenden weer naar Alkmaar en Bergen terug te brengen. Nu met 1 Juni de gewone verloven weer verleend worden, zullen we die lange treinen wel niet meer zien gaan. Voordracht. Op de aanbeveling voor verificateur der gemeentefi- nanciën komen voor de heeren W. van Doorn, commies-chef der afdee- ling Financiën te DeventerH. N. Woningbouw. B. en W. vragen een crediet van f'11800, door leening te verkrijgen ora terstond na de teekening van het Rijksvoorschot voor de in het 2e plan Velseroord van de Woningbouwvereeniging Velsen begrepen woningen te be ginnen met ophoogen, bestraten en rioleeren der in dat plan begrepen straten. Beltterrein. Voor bestraten van het beltterrein rondom den com- postkelder, die tevens verhoogd is, vragen B. en W. een crediet van f900. Uitbreidingsplannen. De archi tect K. A. Visser heeft een herzie ning van het uitbreidingsplan Vel- sei oord gemaaktkosten f 900.50. B. en W. vragen hen daarvoor een crediet van f 1000 toe te staan. Secretarie. De kantoortijd aan de Secretarie en bij openbare werkeD vangt des zomers te half negen aan, bij het gasbedrijf echter 9 uur, B. en W. stellen nu een uniforme regeling voor, zoodat ook voor secre tarie en openbare werken de kan toortijd te -9 uur aanvangt. Wegennet Visschershaven. B. en W. stellen voor, naar aanleiding van een verzoek van den ingenieur van den Waterstaat in het arron dissement Noordzeekanaal, goed te keuren de uitbreiding van het wegennet van de Visschershaven. De nieuwe weg naar de Visscherij school wordt daardoor aan het wegennet verbonden. Salarisregeling. Wijl moeilijk sollicitanten voor de betrekking van adjunct-commies ter secretarie te verkrijgen zijn, stellen B. en W. voor een adjunct-commies le klasse, wien in het bijzonder de werkzaam heden voor den Burgerlijken Stand zullen worden opgedragen, te be noemen op een salaris van f1000, met 3 verhoogingen van f 100. Stof plaag. Bezoek Prins Hendrik. Naar de Stads Ed. verneemt zal Prins Hendrik in het begin van Juni de gast zijn van den heer en mevfouw J. T. Cremer op Duin en Kruidberg. Telefoonkwestie. Naar de Stads Ed. ter oore kwam hebben maar 6 van de 14 telefoon-aangeslotenen op het adres van den heer Frans Netscher geteekend, zoodat niet gezegd kan worden dat de aange slotenen te Santpoort in meenings- verschi.l zouden staan tegenover de drie alhier wonende leden van de Kamer van Koophandel. Dit muisje zal we! een staartje hebben in de eerstvolgende vergadering van de Kamer van Koophandel. Crematie. Zaterdag had alhier de crematie plaats van het stoffelijk overschot van den te Utrecht over- eden gepens. majoor van het N. O. Indische leger Th. Kley. Voor de militairen Op uitnoo diging van den Heer Frans Netscher heeft de bekende Fortencommissie te Haarlem, die zooveel doet voor de ontwikkeling en het amusement der gemobiliseerden, zich bereid ver klaard ook een avond te arrangeeren voor de miltairen, die alhier in Een politieke vergadering. De R.K. Kiesvereeniging houdt naar de „N. H. Ct." meldt Maandag 5 Juni 's avonds om acht uur in het café van den heer J. Th. Böhm eene ver gadering, waarin, als spreker zal optreden, de heer S. Wolff, van Amsterdam, met het onderwerp „De strijd". Vischgronden. Uit Bergen wordt gemeld, dat aldaar thans ook groo te Nederlandsche motorschepen op de banken met de vischvangst zijn begonnen, op een afstand van 20 tot 22 zeemijlen van Marstenen. Kennemerland. De „Staatscou rant" bevat de statuten van de N. V. loggermaatschappij „Kenne- merland 1", te IJmuiden. Het ka- pitaal is f 50.000, in aandeelen van f 100, waarvan er geplaatst zijn 265. Haring. De minister van land bouw, nijverheid en handel heeft bepaald, dat de marktprijs van ha ring, bedoeld in art. 6, sub. a, 2de lid, van de beschikking van 22 Maart over de pirode 29 Mei tot 3 Juni e. k., zal bedragen f6,25 per 18 K.G. of per tal van 200 stuks Zwaardvisschen. Op den Texel stroom vertoonen zich sedert eenige dagen zwaardvisschen. Bij het eerste verschijnen dier zeldzame gasteD meenden visschers duikbooten uit zee te zien oprijzen. Naaml. Vennootschappen. In de Staatscourant zijn opgenomen de akten van de naamlooze ven nootschappen „Visscherij Mij. „Paci fic", „Alantic", „Adriatic", te IJmui den. Het kapitaal van iedere ven nootschap is bepaald op f60.000 verdeeld in aandeelen van f1000, waarvan er 30 geplaatst en volge stort zijn. Directie van alle ven nootschappen is de N. V. Vissche- rij Expl. Mij. „De Witte Ster". Haring statistiek. De Visscherij inspectie meldt: Nieuwe nachtseinen voor den stormwaarschuwingsdienst. Op den len Juni a.s. zullen volgens het B. a. Z. nieuwe nachtseinen voor den stormwaarschuwingdienst op de navolgende posten worden inge steld Bruinisse, Willemsdorp, Maas sluis, 'Terheiden, Scheveningen Kat wijk aan Zee, Zandveort, IJmuiden (zeesluizen), Egmond aan Zee, den Helder, Nieuwediep, de Ven, Lem mer, Stavoren, Harlingen, Delfzijl, Verkochte schepen. De stoom trawler Maatje P S 2 van de Zee- visscherij Mij. „St. Philipsland" is tot geheimen prijs verkocht aan den Heer Joh. Fennell alhier. IJmuiden. In de afgeloopen week zijn hier binnengekomen 46 stoom- en 2 zeilschepen, of 7 schepen minder dan de voorafgaande week. Velsen. Aangekomen, 29 Mei: Svea, st. Stugsund, cellulose, car gadoors van Gelder Zonen, papier fabriek. B uiten verantwoordelijkheid van de Redactie Mijnheer, de Redacteur!

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2