zoek aan de Regeering van de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Velsen om het lokaal telefoonnet IJmuidenYelsenBe verwijk niet te splitsen. DRIEHUIS. SANTPOORT. YlSSCHEKïJ. Men liet in het midden of open bare aanbesteding van de diensten, die de Bankvereeniging thans be wijst, de beste oplossing zal bren gen. Bezwaren hiertegen werden te berde gebiacht in de vergaderjng der Kamer van 22 Dec. 1914. Dat een andere regeling dan de t estaande wenschelijk is, kon echter bezwaar lijk worden ontkend, nu inderdaad de omzet in zeer belangrijke mate is toegenomen. Het oogenblik schijnt dus aldus werd betoogd ge komen, wijziging te biengen in de thans gevoigde handelwijze en men verzocht de regeering mede te dee- len, of bet in haar voornemen ligt daartoe over te gaan, terwijl mede op prijs zouden worden gesteld inlichtingen omtrent de vraag, in hoeverre de regeering de zekerheid heeft, dat de zoozeer vermeerderde omzet niet. reeds heeft geleid tot zoodanige winsten der vereemging, dat wijziging der bestaande regeling reeds had behooren te geschieden. HARING VISSCHERIJ. Van de IJmuider Haringvloot kwamen sedert de laatste opgaaf binnen, deStoomloggers: Ettij IJM 22 met 22 last. Burgem. VeningMeinesz IJM 97 met 24 last: En de loggers Arendje IJM 246 met 18V3 last Dina 205 19 Stern I 233 38 Hugo 247 18 pekelharing. Lijst van onbestelbare brieven en brieikaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn. - Terugontvangen in de 2e helft der maand Mei 1916. BRIEVEN BINNENLAND. 1. Mevr. Bels, Leiden. 2. Mej. Adr. Buschkens Amsterdam 3. Siegfried én Muller, 4. Th. van Son, Tilburg. 5. Mej. Wilh. Velsen, Amsterdam. BRIEFKAARTEN BINNENLAND. 6. Mej. M. 7. D. van 8. Mej. W 9. Mej. W 10. Mej. M, 11. Mej. G. 12. Andries 13. Franke 14. Welzels 15. C. v. d. Broekman, Amsterdam aer Han, Strijen. de Jong Amsterdam A. Koster Utrecht, van Ling Amsterdam W. Linthout Nagtegaal, Roffel Amsterdam. Wiele den Haag. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand Mei 1916. BRIEVEN BINNENLAND. 1. Fricke, Johan Ob Konsum. 2. de Wed. de Jong Zaandam. 3. v. d. Spoel, Jans Den Haag. BRIEFKAARTEN BINNENLAND. 4. v. d. Mjeulen, H. Amsterdam. 5. Idem idem 6. Reijhof, Veldleger. 7. Romeijn, Apl. Hoogstraat Rotterdam Kantoor IJmuiden. Aantal inlagen over Mei 450 met f 29355.31. Terugbetalingen 218 met f26928 81. Nieuwe boekjes: 26 Aan het postkantoor Velsen en de daaronder ressorteerende hulp postkantoren werd gedurend'e de maand MEI 1916, ingelegc f 12236.70. Terugbetaald f 6997.15 Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het num mer 4354. Uit de Provincie, Scheepvaart Vertrokken, 2 Juni: Svea, st Amsterdam, ledig3 Juni Eendracht st. Londen, pipier. UITSLAG der veiling* van onroerende goede ren in het Algemeen Verkooplokaai te Haarlem op Woensdag 31 Mei des namiddags na 1.30 uur, ten overstaan van notaris G. D. Boerlage te Velsen 1—8. De hofstede „Rust in Vrede" onder Haarlemmerliede en Spaarn- woude, in de Vereenigde Binren- polders, aan den Kerkweg en de Molensloot en zeven aaneengelegen stukken weiland, als 3. Een perceel weiland, groot 2.07.20 H.A., C. E, van Conijn, f 4800 4. Idem, groot 2.72.80 H.A., de' zelfde f 6000, Combinaties: a. Nos. 1 en 2 groot 2.57.10 H.A., B. P. Vink, f 9810; f. nos. 58. gr. 8.28.60 H.A., F van Duijnhoven f 19.000. 9—18. Een hofstede, onder Haar lemmerliede en Spaarnwoude, aan de Amsterdamsche Trekvaart in de Vereenigde Binnenpolders en aaneengelegen perceelen weilanden, als: 9. De hofstede c a. met het ach tergelegen perceel weiland, groot 1.02.33 H A 10. Een perceel wei land, groot 3.02.60 H.A,; 11. idem groot 1.52.70 H.A.; 12. idem groot 2.15.90 H.A.; 13. idem gioot 2.74 70 H.A; 14. idem groot 1.04.90; 15. idem groot 1 53 H.A., 16. idem groot 0.81.60 H.A. Combinaties: h. 9,10 en 11, groot 5.5763 H.A.; i. 12 tot en met 16, groot 8,30.10 H.A.; j. 916, groot 13.87.73 H.A.; J. Wilheimus q.q f30,225. 1723. Zeven aaneengelegen per ceelen weiland onder Haarlemmer liede en Spaarnwoude aan den Zwar ten weg, als: 17 een perceel' weiland, groot I.44.80 H.A.18 idem, groot 1.14.90 H.A.19. idem, groot 2.12.40 H.A.; 20. idem, groot 94 A. 40 cA.21. idem, groot 1.12.30 H.A.22. idem groot 1.78.10 H.A.23. idem, groot 93 A. 80 cA. Combinaties: k, nos. 17, 18 en 19 groot 4.72.10 H.A.; 1. nos. 20, 21, 22 en 23 groot 4.78.60 H.A.; m. nos. 17-—23, groot 9.50.70 H.A.,' P, Dijkseul, f22,005. 24-38. Een bouwhoeve in den Zuid- Spaarndammerpolder, onder Spaarn- dam en diverse perceelen bouw land, teelland en weiland en eenige daarbij gelegen perceelen in den poldei Buitenhuizen aan het Noord zeekanaal en het Zij kan aal als: 24. Het huis c.a. met erf en bouwland, groot 85 A.25 een per ceel land, groot 1.53.30 H.A.26 idem, groot 2.01 H.A.; 27 idem groot 1.65 H.A.; 28 idem, groot 1.54.10 H.A.29 idem, groot 1.56.20 H.A.; 30 idem, groot 2 46.20 H A. 31 idem, groot 2 46.30 H.A.; 32 idem groot 2.45.60 H.A.33 en 34 idem, groot 3 28.70 H.A.35 idem groot 2.74.6 H.A.; 36 groot 1.17.20 H.A.; 37 idem, groot 1.80 H.A 38 idèm, groot 2.33.55 H.A. Combinatiesr. nos. 2432, groot 16.52.70 H.A., J. F. Braun q q f 48.735. t. Nos. 36, 37 en 38, groot 5.30.75 H.A., Kalis, f 12,240. v. Nos. 33, 34, en 35, groot 6.3.56 H.A., A. J. Stoel f13.945. 39. Een café met bovenwoning, erf en bergplaats aan de Leidsche Vaart, hoek Kogelstraat no. 2 te Heemstede, E. J. Klop, f3350. 40 Een perceel bouwterrein aan de Leeghwaterstraat. groot 143 vierk. M., J. J. Mijer f1225. Revue van de Week. De laatste weken van Mei 1916 hebben aan het Kabinet Cort van der Linden succes gebracht. Op Dinsdag 30 Mei werd het Mulo-ont werp nagenoeg ongerept aangeno men, en niemand zal wenschen te bel wisten, dat de meesterlijke kort-bondige toelichting, verdedi ging van Exl. Cort. v. d. Linden, als Minister van Binnenlandsche Zaken dit wetsvoorstel bepleitend, de warme hulde verdient van ver schillende kanten aangebracht. Het succés van dit ontwerp, liggend (gelijk de anti-revol. Rotterdamscbe wethouder Van den Molen uitdrukte) „in de lijn, die in 1901 getrokken was," en „op verlangen der Ka mer uit het Lyceum-ontwerp ge schakeld (zooals de heer Cort v. d. Linden zei) stond vast. Wat niet wegneemt, dat de wijze, waarop het van de groene tafel werd verdedigd, gelijk gezegd eerbiedige hulde en bewondering verdiende. Dat was „groote stijl" kristal heldere toelichting. Aldus mag men zeggen vermag slechts een Cort v. d. Linden 't Maar ook andere leden van het extra-parlementaire Kabinet hebben in den jongsten tijd echte en wel verdiende lauweren geoogst. Minister Van Gijn met het ont werp der 5 pCt.-Indische Leening ten name en ten laste van de ko' lonie, flat zonder hootdelijke stem ming werd aangenomen. Exl. Van Gijn verdedigde 't voor zijn Ambt genoot van Koloniën. De zeer ern stige ziekte van mr. Pleyte's gade noodzaakt dezen in het buitenland te vertoeven. Fn de kritiek kwam losZelfs was er een oogen blik, waarop geëischt werd, dat men wachten zou, totdat de mi nister van Koloniën weer zelf pre sent kon zijn. Doch namens de re geering verklaarde president Bor- gesius, dat er „periculum in mora" was. De zaak diende afgedaan. En de Kamer berustte. Maar de eerlijk trouwhartige wijze, waarop minis ter van Gijn het ontwerp verdedigde, maakte indruk op de Kamer. Deze „methode" had ook thans succès. Minster van Gijn triomfeer de over gansch de linie. En aldus ook minister Bosboom met zijn buitengewone Oorlogs-kre- diet van duizend ton-gouds. Zeer weinigen zullen vermoed hebben, dat zóó snel en zóó grif dit ontwerp erdoor zou gaan. De heer Bosboom had als minis- er van Oorlog feitelijk zijn eerste wezenlijke succes in "de Vertegen woordiging te boeken. Maar nu was 't er dan ook een van onbetwistbare beteekenis. En ook hier heeft de minister van Oorlog overwonnen door „kla ren wijn" te schenken. Hij heeft inderdaad niet aan „goedpraterij" van ontoelaatbare dingen gedaan. En evenmin heeft hij ertegen opge zien om op te tornen tegen z.i. on billijke, eenzijdige kritiek. Wij we ten nu, dat na 1 Juni met milde, zelfs zeer milde hand „de spons" zal worden gehanteerd, wat gene raal Snijders „bijkomstige straffen" betreft, opgelegd aan hen, die op Paschen 1916 „drosten". Ook be greep de Kamer, dat 't niet aangaat te gedoogen, dat duizenden van de mobilisatie, voor de overgroots meerderheid nog wel niet-kostwin- ners, deserteeren, terwijl toch neg altijd (zooals minister Bosboom zei) ons „elk uur tegenover den vijand kan brengen". Intusschén de commandanten, in wier hand krachtens machtiging van den Generalissimus „de spons" is gesteld zullen genade voor recht doen gelden. En de „les" zal hare uitwerking niet missen. Ook de Augiasstal van den militairen geneeskundigen dienst zal worden gereinigd. De bezem is al bezig. En het instrument zal gehanteerd worden in de toekomst Eene Commissie weten wij, is in wording, Het Parlement wacht (de motie K. ter Laan, door minister Bosboom aanvaard, spreekt 't uit de eerste „tastbare bewijzen" der actie bij het ontwerp Oorlogsbe grooting voor 1916. Van sleur, slender, uitstel kan hier geen spraken zijn. De heer Bos boom heeft erkend, dat er fouten misstanden zijn waarin onverwijld verandering moet komen. Deze bewindsman ieder zal 't grif toegeven is voor deze din gen niet verantwoordelijk. En dat hij bij al wat sinds mid-zomer 1914 alzoo door het Haagsche Plein te regelen, te ordenen, te organiseeren viel, niet ook nog de reorganisatie van den M. G. dienst op z'n minis- terieele horens kon nemen, 't is thans toch wel ieder duidelijk ge worden. 't Voornaamste, beste is, dat in de schromelijke-schandelijke miS' standen verbetering van afdoend karakter zal komen. Maar een suc ces, nogmaals gezegd, was het zonder stemming, voteeren van het honderd millioen-krediet voor minister Bosboom ongetwijfeld. En thans is er voor een paar weken rust op het Haagsche Bin nenhof. De Senaat is tot 20 Juni buis-toe, na o.a. den Duurte-toeslag er> de Indische leening van tachtig millioen voor de kopinklijke signa tuur rijp te hebben gemaakt. Het Parlement komt den 14en Juni weer bijeen. En dan is er nog heel wat arbeid Allereerst datgene, wat met het departement van Landbouw, Nijver heid en Handel samenhangt. Het ontwerp der twintig millioen voor de levensmiddelen-distributie. Met al den aankleve van dien De vleeschprijzen, weer stijgende. De Perkara" van het bruinbrood c.a. De N.O.T. die klaagt dat vanuit Engeland niet de oorspronkelijke beloften worden nagekomen, zoodat hooge stapels waren daar liggen, zonder dat men weet, waaraan zich te houden Zóóveel meer 1 Minister Posthuma lijdende. Na 7 Juni a.s. zou Z Exl. naar Ruurlo gaan om er „enkele weken rusl te nemen". Ongetwijfeld welver diende, hem alleszins gegunde. Op schriftelijke vragen van den heer Schaper antwoordt de premier, dat 's lands belang geen interimaat vordert. De secretaris-generaal zdl gelijk steeds in zulke gevallen de zaken aan de Haagsche Prin- cessegracht blijven leiden. Dat zich hier nog andere dan officieel-schriftelijke „Vragen" voor doen bij velon 't is alleszins be grijpelijk. Vermoedelijk zal men na het weer bijeenkomen van ons Lager huis in de helft van Juni-maand wel nader over deze dingen te hoo- ren krijgen. Overigens is 't nu in de periode Hemelvaartsdag-Pinkste ren, kalm in het oude Patria. Wij hadden het groote, schitteren de feest van tienjarig bestaan der zeer patriotische vereeniging „Onze Vloot". Wij hebben als interessant praatstof het bericht, dat we mis schien onze eerste hoogieerares zul len krijgen in Mejuffr. dr. J. Wes- terdijk, die professor in de phyto- pathologie te Utrecht zou worden. Er is de benoeming van Generaal de Greve tot commandant van het Indische leger. Er is nog meer. Een vorst zal vermoedelijk ont troond. En wel.... In Nederland. Hij heet: prins Carnaval, heer van het Reksam. En hij heerschte gedurende dag of wat in de jolige carnaval-periode van Den Bosch. Men wil hem naar de „rois on exil" zenden. Het car naval afschaffen. Teeken des tijdsl... Y aria. Nadat Wilhelm von Humboldt zich iu 1819 uit den staatsdienst had teruggetrokken, haalde hij een grap uit, die hij, zichzelf daarin een weinig bespottend, aan zijn vrouw in een brief vertelt. Zoo schreef hij, dat hij 5 pond koffie en een heel brood suiker had ingeslagen, waarop hij zeer trotsch was, want zooals hij zeide, wanneer men bij 't pond koopt, wordt men zoo licht bestolen. Vooral betrof dit de suiker, want aan zoo'n brood kon nooit iets ontbreken, zonder dat het gemerkt werd. Maar toen hy zich eenmaal met deze vrou welijke bezigheden had ingelaten scheen hij ook aan de daarmee gepaard gaande inconsequentie on derhevig te zijn. Want hy schrijft verder, dat hij het brood stuk sloeg en de fijn gestampte hoeveelheid suiker in een urn verzamelde, zoo dat hij nu toch niet meer kon con troleeren, of er van de hoeveelheid werd gesnoept. Dat deed de groote geleerde Wilhelm von Humboldt, Er is een nieuwe weg in ge bruik genomen van Karlsbad naar Berlijn. Deze moet thans de kortste spoorwegverbinding zijn van alle tusschen deze plaatsen tot nog toe gebruikte. Wanneer men thans van iet Buschtehrader-station in Karls bad om 12. 36 n.m. vertrekt, komt men over Johanngeorgenstaden, Schwarzenberg te Chemnitz om 6.40 n.m. aan. Vervolgens kan men de aanslqiting van Röderau-Dresdbn Jerlyn krijgen, waarmede men te 0.35 's avonds Berlijn binnenkomt. Advertenties. De Heer en Mevrouw ver LOREN VAN THEM A ATLaman Trip be tuigen hierbij hun hartelijken dank voor de blijken van belangstelling bij de geboorte van hun dochter ondervonden. Bezoeken worden gaarne afge wacht Woensdag 7 Junij en Don derdag 8 Juni 'snam. 3—5 uur. Velsen „Stormveld" Juni 1916. Crematorium. Evenals de vo rige week is gisteren wederom het stoffelijk overschot van een gepen sioneerd majoor Oost-Indisch leger gecremeerd, ditmaal van den Dinsdag te 'sGravenhage overleden majoor H. N. Kuijpers. Een succes. Naar aanleiding van het verzoek van aangeslotenen aan de Rijkstelefoon alhier, om aan sluiting aan het telefoonnet te Haar lem is van den Directeur Generaal der Posterijen en Telegrafie bericht ontvangen, dat gelegenheid zal wor den geboden om aan dit net te worden aangesloten. Kantongerecht. J. v. W. alhier en A. v. d. E. te Jan Gijsenvaart werden tot f2 of 2 dagen veroor deeld wegens rijden zonder licht Brederode. De ruine van Bre- derode werd in de maand Meidoor 1605 personen bezocht. Inkwartiering. Naar de Stad Ed. verneemt circuleert onder de bewoners alhier, die inkwartiering hebben, een adres, om bijslag op de vergoeding voor huisvesting te verkrijgen uit de gemeentekas. Staatvisschershavenbedrijf. Blij kens het verslag nopens het wets ontwerp tot verhooging van de be grooting van inkomsten en uitgaven van het Staatsvisscheishavenbediijf te IJmuiden voor het dienstjaar 1915, werd bij het afdeelingsonderzoek o.a. opgemerkt, dat blijkens de M. v. T. de voorgestelde verhooging van den post „exploitatiekosten der haveninrichtingen" met f 48,000. hoofdzakelijk noodig is wegens de vergoeding aan de Haarlemsche Bankve: eeniging voor het verstrek ken van kasgeld en het verleenén van krediet aan de koopers. De thans te verhoogen post voor 1915 wijst een cijfer aan van f 73.800 waarvan f 55.000 voor bedoelde vergoeding was uitgetrokken. Post- en Telegraafkantoor te IJMUIDEN. Post- en Tefegaafkantoor te VELSEN I RIJKSPOSTSPAARBANK RJIKSPOSTSPAARBANK. Velsen. Aangekomen, 1 Juni Eendracht, st. Rouaan, ledig. Korte reis. Het stoomschip Eendracht, dat 24 Mei des avonds van hier naar Rouaan in Frankrijk vertrok, was Hemelvaartsdag weder teruggekeerd. Een voorspoedige reis dus van even 7 dagen. Vroeger werd meesttijds 12 of 14 dagen over de reis gedaan. Een geschoren zwijn. De oor log heeft al veel curiositeiten teweeg gebracht. In het dorp Udestadtin Weimar wilde een boer niettegen- staande afzonderlijke slachtingen thans streng verboden zijn, vodr eigen gebruik een gemest varken slachten. Opdat hem echter de reuk van geschroeide haren niet zou verraden, zeepte hij den loggen viervoeter zorgvuldig in en schoor het vervolgensnaar deregelen der barbierskunst. Tot zoover ging alles uitstekend, doch toen de oolijkerd aan het worstenmaken was gena derd, verspreidde zich wijd en zijd de verradelijke geur in den omtrek en zoo kwam het, dat de autori teiten er de lucht van kregen. Het noodlottige gevolg was dat het corps delicti netjes geschoren, maar reeds in meerdere vette brokken verdeeld, werd in beslag genomen. Insecten en aviatiek. Alhoewel een spin zich met behulp van haar draden in de vrije ruimte kan doen dragen, staat zij natuurlijk bij de vleugeldragende dieren uit de in sectenwereld een eind achter. Een vergelijking van de viiegvaardigheid dezer insecten met de methode van vliegen, welke in de aviatiek wordt toegepast, heeft hare bijzondere be teekenis. De richting van de vlucht wordt voor alles bepaald door het vlak van den kop tot den staart,, aangezien deze lichaamsdeelen de lucht moeten doorklieven. De huid vleugels veranderen het zwaartepunt onwillekeurig door de beweeglijkheid van het achterlijf, dat als stuurtoe- stel moet dienen. Bij eenige dezer insecten worden ook de pooten ter verplaatsing van het zwaartepunt gebruikt. By andere soorten dient het eenige vleugelpaar voor de voort beweging, het andere als stuurappa- raat. Bij voorbeeld bij de kevers, wier achterlijf niet zoo beweeglijk is, moeten de dekvleugels dienen om te sturen.

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2