DE AMERIKAANSCHE VRIJWILLIGER. FEUILLETON. Aangenomen. De heer W. ten Boom, candidaat tot den H. Dienst te Haarlem en hulpprediker bij de Ned. Herv. Gem. alhier, heeft het beroep naar Made en Oud-Drimme- len (N.B.) aangenomen. Mais gestolen. Bij de pieren te IJmuiden was een schip gestrand De natte mais uit 't schip werd naar de binnenhaven gevoerd, om verder vervoerd te worden. Deze mais was het eigendom van de Kon Hollandsche Lloyd. De schipper H G. was bij dit vervoer werkzaam en heeft kans gezien eenige par tijtjes (totaal 30 zakken) mais te verkoopen. Beklaagde't was waardeloos goed President: maar je hebt er toch nog 10 gulden voor, gekregen De eisch luidde een maand ge vangenisstraf. Beklaagde: ik heb in m'n onwe tendheid dwaas gehandeld. Moet ik gestraft worden, dan verzoek ik om een onvoorwaardelijke straf, daarmee natuurlijk een voorwaardelijke ver oordeeling bedoelende. Diefstal Ten nadeele van de Yereenigde Ijsfabrieken is van den aanlegsteiger van Gebr. Goedkoop een vat vet gestolen. Men is den dader op het spoor. Ontvreemd Uit het kantoor van de *Alg. Yisscherij Mij. is ten nadeele van den walschipper, den Heer J. Y. een nieuwe gummiregen jas ontvreemd. Rijwielgestolen. J. M. vanVel- seroord is de dupe-geworden van een rijwieldief, die diens rijwiel uit de vischhal heeft medegenomen. Simulant. Een jongen van 14 jaar M. W. uit Zandvoort hielc zich aan boord van den logger Stern I ernstig ziek. klagende over hevige pijn in rug en hoofd. Men vreesde voor nekkramp, en de logger keer de naar IJmuiden terug. Een ge neeskundig onderzoek bracht aan het licht, dat de jongen niets man keerde. Lijk herkend Het bij de Noord pier aangespoelde lijk is [eindelijk herkend als te zijn van den Israëliet J. H. W. uit Amsterdam die bij zijn broeder op de Kloveniersburg wal heeft ingewoond. Zoete vondst. Door de torpedo boot G. 24 is op zee opgevischt en aan de strandvonderij afgegeven een vat met gedroogde appelen. Roode-kruis-Oefening. Alhier had heden vanwege het Roode-Kruis een geneeskundige oefening plaats gehad, die zeer belangrijk is ge- Een Episode uit den Cubaanselien oorlog. Uit het Engelsch door A. I. (1) De tafel was lang en smal, zij liep van het eene einde der hut naar het andere. Wij een dub bele rij scheepsofficieren waren juist aan elke zijde der tafel ge zeten, waarover het groene laken lag. Onze blikken keerden zich alle rusteloos naar het hoofd van de tafel, waar de admiraal gezeten was. Zijn gelaat was buitengewoon ernstig. Waarom had hij ons bijeengeroepen? Wij waren klaar. De admiraal leunde achterover in zijn stoel. Hij zei iets op fluisterenden toon tegen den ordonnans, die stijf aan zijn zijde stond. Laatstgenoemde verliet de hut, terwijl hij de deur zorgvuldig achter zich sloot. Wij waren dus afgezonderd. Er was eon oogenblik van eer biedig stilzwijgen. De stilte werd alleen verbroken door het gekabbel van de golven tegen de geschutspoorten. Toen begon de Admiraal zich te verklaren. Ik werd al maar rusteloozer, ter wijl ik stil toehoorde. Mijn gelaat werd gloeiend. Hij had nau„welijks geëindigd toen ik opstond. Ik meld mij ais vrijwilliger. Ik zal de risico nemen, admiraal, zei ik luid en vurig. Een gemurmel ging langs de rijen worden en in haar geheel werd bijgewoond door Z. K. Hoogheid den Prins der Nederlanden. De oefening bestond uit twee zeer van elkaar verschillende deelen en werd ge leid door. den officier van gezond- eid Dr. G. L. Coenen. officier van gezondheid le klasse vafi het reserve bataljon V te IJmuiden. De eerste oefening had plaats in de veronderstelling, dat ons land in den oorlog is gewikkeld, terwijl de tweede oefening beoogde hulpver leening aan slachtoffers van een strijd ter zee tusschen andere mo gendheden en Nederland neutraal is. Zoo veronderstelde de eerste oefe ning de bezetting van een gedeelte van de duinstelling ten Zuiden van IJmuiden. Een afdeeling infanterie, den vijand voorstellende, heefc zich op een 500 Meter ten Zuiden van de d.uinstelling vastgezet. Er is per soneel van den geneeskundigen dienst aanwezig. Te negen uur wordt de aanval tegen de duinsteliing in gezet, waardoor bij den verdediger een aatal gewonden vallen. Ze worden gedeeltelijk vervoerd naar nabij gelegen schuilplaatsen^n daar verbonden. Wegens het vuur vau den vijand Kunnen ze niet verder vervoerd worden en moeten dus ter plaatse blijven. Een ander deel der gewonden wordt op verschillende wijzen gebracht naar een eveneens in de nabijheid gelegen hulpverhand- plaats, aldaar verbonden en verder vervoerd naar het station IJmuiden alwaar wagens, door het Roode-Kruis gereserveerd, gereed staan voor het verder vervoer en welke wagens aan een gewonen personentrein ge koppeld werden. De tweede, meer uitgebreide oefening, stelde het vol gende voor. Nederland is neutraal. Een schip van een der oorlogvoe rende mogendheden, voorgesteld door Hr. Ms. oorlogschip Korten aer, met vele gewonden aan boord, is in de haven van IJmuiden binnenge- loopen. Een draadloos bericht had om geneeskundige hulp gevraagd. Deze wordt verleend onder mede werking van het Roode-Kruis en het Witte-Kruis, alsmede door eenige transportcolones. Van het oorlog schip werden de gewondtn deels ingeladen in tjalken en andere soor ten vaartuigen, om daarna verder vervoerd te wordendeels gebracht naar de inrichtingen van het Roode- Kruis, waar verdere behandeling en verpleging plaats had en verder naar het Station IJmuiden, vanwaar vervoer plaats had naar elders. Een klein deel der gewonden werd per automobiel vervoerd naar Duin en Kruidberg, de villa van den Heer J. T. Cremer te Santpoort een ander deel gaat per trein naar hetstation Santpoorten verderper as naar Duin en Kruidberg. alwaar verpleging plaats heeft. Voor dat officieren. Zij keken afkeurend na<tr mij. Ik sloeg mijn blik fier op naar ieders gelaat. Maar de admiraal sprak mij aan Gij begrijpt het goed, luitenant Norris? zeide hij informeerend. Indien gij gevangen genomen wordt, zult gij alle kans loopen als een hond door de Spanjaarden te worden neergeschoten. Ja, admiraal. Ik neem alle risico op mij, herhaalde ik fier. Wij waren officieren van de Amerikaansche vloot, die de haven van Havanna blokkeerde. De Admiraal had geen gevaren van den tocht verborgen gehouden waarvoor ik mij zoo juist vrijwillig had aangemeld. Het vereischte van mij, dat ik de ballon zou vernielen, of de touwen zou doorsnijden, die [haar aan de aarde gekluisterd hielden, om haar zoodoende in het wereldruim te niet te doen gaan. De ballon, kon ieder oogenblik van den dag gezien worden, terwijl zij kruiste over Havanna. Deze ballon stelde den Spanjaarden in staat zich van onze bewegingen op de hoogte te houden of de bewegingen van onze verbondenen de Cubaahsche opstandelingen. Ongeveer e6n maand geleden hadden' laatstge noemden getracht de ballon te ver nielen. Maar de Cubanen zijn net zooals de Spanjaarden, hun leus is morgen. De Admiraal had echter besloten niet langer te wachten. Zijn plan was eenvoudig. Een boot van de vloot zou in 't geheim een vrijwilliger laten landen, vermomd als een Cubaansche vluch teling. Daarna zou het zijn eigen doel is aldaar in gereedheid ge bracht een hospitaal met 20 bedden en een operatiekamer. Daar bid ook de eindoefening plaats. Nog u i ander deel der gewonden van het oorlogschip werd per zandtrein ver voerd naar een schip, dat ligplaats heeft in het Noordzeeka naai bij de Kennemer Electrische Centrale en aldaar iagela den. Voor het vervoer per automo biel werden ziekenauto's gebezigd Aan deze groote oefeniDg werd medegewerkt door een red dingsbrigade uit Amsterdam en een uit Haarlem, beide bestaande uit 24 personen, terwijl te IJmuiden en op Duin en Kruidberg de werkzaam heden in, hoofdzaak werden ver richt door de reddingsbrigade van IJmuiden onder leiding van het Co mité voor IJmuiden van het Neder- landsche Roode Kruis. Het bestuur van dat Comité bestaat uit: Mevr Cremer-Hogan Jvan Duin en Kruid berg, Eere-Voorzitster,Dr. A. van der Horst, Voorz; den Heer A. J Veltkamp, Secretaris; en uit de'e den, Mevr. de Breuijs TackTim mers Verhoeven, M'evr.Reijgersberg- Hille, Mevr. Broekmeijerde Jong en de Heeren G. van der Poll; O K. Pastoor; J. J. Knaap, Hoofdop ziener aan de Rijkselectrische Cen trale en Ds. Huizing. Door Z. K Hoogheid, die de oefening in haar geheel wenschte te volgen, werden achtereenvolgens bezichtigdde duinstelling, Hr. Ms. oorlogschip Kortenaer, de inrichtingen van het Roode- en Witte-Kruis, het inladen en het vervoer aan het station te IJmuiden, de inlaadplaats aan het Noordzeekanaal, de verpleging op Duin en Kruidberg na de uitlading van de gewonden aan het station Santpoort te hebben gevolgd. Eenige wijziging in dit plan bleef voorbe houden. Na afloop der oefening, dié te negen uur zal aanvangen en te ongeveer half- twaalf zal eindigen, zou naar we vernemen Z. K. Hoog heid het noenmaal gebruiken bij den Heer Jhr. Mr. Boreel van Hoge landen op Y/atervliet te Velsen, terwijl op den huize Duin en Kruid berg een noenmaal zal worden aan geboden aan de hoofd- en andere bestuurders der reddingsbrigade en transportcolonnes. VELSEROORD. Rechtbank. - De Haarlemsche rechtbank veroordeelde N. v. d. W. en E. v. d. .J. alhier, beiden wegens diefstal, de eerste tot 1 maand en de tweede tot 14 dagen gevange nisstraf. S. D. A. P. De afd. Velser oord der S.Ü.A.P. hield Maandag avond in de zaal van den heer Bakker een matig bezette openbare vergadering waarin als spreker op- zaak zijn, hoe hij zijn plan zou ten uitvoer brengen. Ik had bij den admiraal inlich tingen gevraagd omtrent het gevaar lijkste punt van mijn dienst, dien ik zou ondernemen. Ik had kennis van de Spaansche taal en had' al eens eenige maanden te Havanna' vertoefd. Deze twee dingen waren in mijn voordeel. Maar dan moest ik mijn weg slaan door een vijandelijke stad, vermomd als een Cabaansche vluchteling. Ik zou als een hond neergeschoten worden, zoo ik ontdekt zou woiden En veronderstel eens, dat ik veilig bij de ballon zou komen Vermoedelijk zou zij een bewaker hebbenIk zou plannen moeten maken, handelen, en 't voornaamste te onsnappen. Dus gij begrijpt het goed, lui tenant Norris, sprak de admiraal weer scherp. Ja, ik begreep de gevaren. En indien de dienst ook twee keer zoo moeilijk ware geweest, zou ik 't ondernomen hebbeu. LuisterMet bitterheid in mijn hart zal ik U bekennen waarom In Amerika staan de negers en de Creolen niet op gelijken voet met de blanken. Er is een maatschap pelijke kloof tusschen hen. Zij eten niet tezamen, zij reizen ook niet tezamen. Een vijand nu van mij had het bericht verspreid, dat er zwart bloed door mijn aderen vloeide. Dit was'een leugen; maar in had het niet waar kunnen laten blijken door wettige bewijzen. Des niettegenstaande geloofden de ande re officieren het. Nu begrijpt men zeker, dat, toen de boot mij wegvoerde van de trad de heer Z. D. J. W. Gulden, candidaat voor de Provinciale Sta ten in dit district. Spreker begint met de houding der tegencandidaten te becritiseeren waar deze op de uitnoodiging om hier te komen de- batteeren hebben geantwoord zulks niet noodig te achten. De spreker wijst vervolgens in zijn rede op het belang van deze statenverkiezingen, vooral met het oog op wat thans reeds van clericale zijde wordt beweerd ten opzichte van het Staatspensioen n.l. dat de Éérste Kamer het ontwerp zal ver werpen. Daarna plaatst spreker deze ver kiezingen in het teeken van den kiesrechtstrijd, daarbij aantoonende dat alleen door het zich krachtig weren van een sterke arbeiders klasse de invoering van het Alge meen kiesrecht mogelijk is. In dit verband wijst spreker op de onbetrouwbaarheid der vrijzin nigen in dezen en wekt hij de ver gadering op daarmede rekening te houden door hun stem uittebrpn- gen op den candidaat der .arbeiders partij, op den sociaaldemocraat. Voor het debat gaf zich op de heer Stek die de s.d.a.p. verweet dat zij niets had gedaan om het economische middei der arbeiders klasse tegenover de kapitalistische aan te wenden. Gulden hierop antwoordende wijst er op dat het juist de s.d.a.p. was in samenwerking met het N. V. V. die verschillende maatregelen wist al te wringen van de thans regee- rende klasse. Hij wijst in dit verband op wat door de sociaal-democraten met na me in Amstei-dam is gedaan en eindigt met een opwekking aan de aanwezigen om rood te stemmen. VELSEN. Bazaar. Ten bate van de school voor Chr. Volksonderwijs alhier zal in Augustus of September een bazaar worden gehouden. Deze school werd voor 5 jaar opgericht met 8 lokalen, terwijl voor eenige jaren het aantal lokalen met 2 vermeerderd moest worden, wegens het toenemend aantal leerlingen. Door deze uitbrei ding en het aanschaffen van meubi lair en leermiddelen, zit het bestuur met een tekort van f1200. Men hoopt nu dit bedrag door middel van een bazaar bijeen te brengen, waarom het bazaar-comité een oproep doet om toezending van goederen of giften. Het bazaar-comité is als volgt samengesteld Ds. J. Ph. Eggink, voorzitter J. Deiuum, secretaris J. Smit, pen ningmeester; Joh. Gutteling Sr., Alg. Secundus; Mevr. Jhr. C. M. Boreel van HogelandenJkvr. M. Baronesse van Tuyll van Seroos- kerken Mej. Wed. S. Mooy—ten kust, niemand me liet vertrekken met een handdruk. Het was middernacht toen ik de vloot verliet. De dag brak aan, toen ik Havanna betrad. De grijze hemel veranderde in een azuren en het licht was sterk genoeg om den vorm van een bal lon: te onderscheiden, die hoog bo ven de stad zweefde en daalde. Maar het gezicht was een teleur stelling. Het bleek verder af te zijn dan ik verwachtte. Ik kon het touw niet zien, toen zij geland was boven de roode daken en groene boomen. Ik wandelde vlug verder, nu deze straat nemende, dan weder een andere, maar altijd in de richting van de ballon, voorbij huizeD en boomen. Deuren werden geopend. Menschen iwamen naar buiten. Ik ontmoette hun blikken. Wanneer zij mij aan spraken, beantwoordde ik hun groet. Plotseling klonk een gil en alles vergetende rende ik voort. Och, och, laat mij eens zien kleintje, schreeuwde ik onrustig. „Maar wat is dat", zei de moeder terwijl zij de voordeur uitrende, met verschrikte oogen. „Hij viel. Hij struikelde, zeide ik Zie zijn neus bloedt". En ik haalde een vodje uit mijn zak om het bloeden te stillen. „Ah, ah, kijk die goede man eens kreet de dankbare moeder, terwijl haar echtgenoot eveneens naar buiten trad. Ik was hongerig. U vraagt mij", zei ik. Ja. Haar stem klonk mij in het HamMej. A. J. LieseJoh. Broeze;- M. van Geelen C. J. van Heijst Pz.; D.'Jongens; IJ. Luttik.';, C. Oder- kerk en P. van Willigen! Inbraak. Zondagmiddag is er bij den heer L. Kuiper winkelier nabij de stoompont, tusschen 5 uur en half zeven, terwijl de familie naar de kerk was, ingebroken. Aan de achterzpde der woning is een ruit uit de glazendeur gesneden, waardoor een persoon gemakkelijk kon binnenkomen. Een linnenkast in de slaapkamer is opengebroken en daaruit is uit verschillende doos jes een bedrag van ongeveer f50 verdwenen. Door een openstaande lade bleek, dat ook aan den winkel een bezoek gebracht is. Hier is niets ontvreemd, daar de kassa altijd 's avonds geledigd wordt. Het is blijkbaar alleen te doen geweest om geld, want een doosje met byouterieën is onaangeroerd gelaten, ofschoon het naast de gelddoosjes stond, 't Is nu reeds de derde maal dat deze woning zulk onwelkom bezoek kreeg, maar ditmaal grenst het aan het ongeloofelijke. Midden op den dag in te breken in eene woning aan een zoo drukken ver keersweg, terwijl de buren uit hunne achterkamer of keuken het gezicht op den achterkant van het huis hebben. De politie is natuurlijk met de zaak in kennis gesteld. Politie. Tot gemeente-veld wachter alhier is benoemd H. Meyer, thans gemeentè-veldwachter te Pur- merend. Collecte. De collecte voor de Chr. School Zondag in de Ned. Hejv. Kerk gehouden, heeft f 14.10' op gebracht. Ongevallenwet. Ter terecht zitting van den Raad van Beroep te Haarlem voor de Ongevallenwet van 2 Juni 1916 werd o.a. behan deld de zaak van J. H. D. te Vel sen, die op 4 Augustus 1915, werk zaam in dienst van J. F. Wijsmul ler te 's Gravenhage, op de Noord zee onder de kust van Noorwegen, bij het afhakken van een moer op een lichter, die naar Archangel in Rusland moest worden gebracht, een ijzersplinter iD het oog kreeg, tengevolge waarvan dit oog ver wond werd en hij, na in Holland teruggekeerd te zijn, zich onder ge neeskundige behandeling moest stel len, ongeschikt is voor zijne werk zaamheden. De door hem aan het Bestuur der Rijksverzekeringsbank aangevraagde schadeloosstellingen werden niet toegekend, omdat het bedrijf, in verband waarmede het ongeval heeft plaats gehad, niet ver- zekeringsplichtig zou zijn krachtens Spaan sch telkens tegemoet. En zoo was het dat ik mijn eerste voedsel nuttigde in Havanna. De boot had mij ten Oosten van de stad geland. De ballon hing over de Westelijke wijk van de stad. Ik wist mijn weg niet eerder goed duidelijk, tot ik mij in'het centrum bevond. Eenige uren gingen voorbij, tot ik bij een smalle heuvel kwam. Een korte weg liep er van af. De hoogte waarop ik stond, stelde mij in staat over de roode daken te zien in een binnenplaats daar achter. Hierboven verhief de ballon zich onmiddellijk, vastgehouden door een grooten kabel. Terwijl ik observeerde, zag ik twee soldaten [in blauw tuniek en witte broek, die rondliepen in dezen hof, omsloten door eenige gebouwen. Zij zaten op eenige afstand van de kabel. Zij rolden eenige cigaret- ten en begonnen te rooken. De langste van hen keek plotse ling opwaarts. Ik [volgde zijn blik tot de massa van de ballon boven hem. Daar verhief zich een grflze massa, die telkens rusteloos bewo gen werd. Ik dacht dat ik het be greep. De omtrek werd daar met behulp van een telescoop verkend. Onzeker daalde ik den heuvel af. Aan het einde van den weg stond een houten schutting. Ik gluurde door de openingen van de planken. Terwijl ik terugdacht, werd ik plot seling bevreesd, mij herinnerende, dat ik gezien kon zijn geweest vanuit den ballon daarboven. (Wordt vervolgd.)

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2