ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Verkoop m SnMonfe. No. 66. Zaterdag 17 Juni 1916. Ie Jaargang Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMÜIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLmSPLESN IJmuiden (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. F. C. ROELSE, Kanaalstraat. Te Velseroord bij 7\. v. Til burg, Willebrordstr. 85. Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Doodlaan L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vao Incurs, Bockhandel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, niet aan den looper. doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Zij, die zich met 1 Juli a.s. op dit blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers GRATIS. HINDERWET. Revue van de Week. HINDERWET. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESWillebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIEN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van bniten de gemeente VELSEN in dit blad is nitslnitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. De Burgemeester van Velseu maakt bekend dat de door de winkeliers inplaats van suiker ver kocht wordende suikerklontjes vallen onder den vastgestelden maximum prijs voor suiker en derh-dve niet duurder mogen worden verkocht dan voor 271/, cent per halve K.G. Verbruikers worden verzocht om, wanneer hun een hoogere prijs in rekening wordt gebracht daarvan onmiddelijk schriftelijk mededeeling te doen aan den Burgemeester. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN VAN THEMAAT. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen, brengen ter open bare kennis, dat het verzoek van G. Apekrom te Velsen om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden Sectie M No. 1770, eene petroleumbewaar- plaats te mogen oprichten, door hen is toegestaan onder voorwaarden. Velsen, 7 Juni 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd. de Burgemeester, H. vbr LOREN VAN THEMAAT. de Secretaris, J.. KOSTELIJK, L.S. tooging" tegen de heerschende duur te. Nog steeds verkeert men in 't onzekere, of minister Posthuma thans uitrustend in de streek bij Ruurlo al of niet zelf het 22 millioen ont werp in de Vertegenwoordiging zal verdediger. Dat men aan het depar tement van Landbouw enz. nu be seft, boe stevig ingrijpen zaak is; 't blijkt telkens. Na het verbod van vleeschuit voer in allerlei vorm Romen nu de maatregelen, zoo drLgend uoodig tegen de inderdaad soms fabelachtige prijzen van allerlei groenten. Er is ook op verschillen de plaatsen o.a. in de hoofdstad aardappelnood, en wie weet, van welke beteekenis dit voedsel ®is op den disch van den „Kleinen man" in Patria hij zal ook begrijpen, dat hier niet slechts stevig, maar ook snel en krachtdadig moet worden ingegrepen. BURGEMEESTER en WETHOU DERS der gemeente Velsen bren gen ter openbare kennis dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de N. V. Melkinrichting „Velsen" te Veisen om vergunning tot uit breiding van hare inrichting door bijplaatsing van een stoomketel en oprichting van een smederij op het perceel kadastraal bekend gemeente Velsen, Sectie H no. 3387 en 3714. Op Vrijdag den 30 Juni 1916, des namiddags te 3 uren, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen geduren de drie dagen vóór het bovenver melde tijdstip, op de Secretarie, der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zii, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeente bestuur of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne be zwaren mondeling en schriftelijk toe te lichten. Velsen, den 16 Juni 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, H. ver LOREN VAN THEMAAT. de Secretaris, J. KOSTELIJK l.s. Ouden van dagen herinneren zich nog den grooten, heruchten Pink ster-storm uit des jare 1860. En nu wordt verzekerd, dat in nare guurheid de tweede Pinksterdag van 1916 slechts geëvenaard werd door zijn voorganger van schier zestig jaar her Dit is zeker, dat op den 12en Juni j.l. ten volle van toepassing zijn de regels uit Guido Gazelle's Juni-ruiker 'k En zie*bijna geen wegen meer: De koude voert mij henen, De velden uit, de stee weer in Nog donkerder is 't daar; De zware dampen varen mij Als of het water waar Dat duisterriisse en vuilnis voert Onhoorbaar voor de schenen Zoo was het inderdaad. En men behoefde waarlijk niet tot de senti menteel weekhartigen te behooren om eebt-kassian te hebben met de vele, honderden feestgangers, naar traditioneel gebruik in hun fraaiste plunje gestoken, en die huis toe keerden of den gamchen lieven dag vertoefden in de stadsche café's, die van 't hondenweer profiteerden Voor de „buiten-gelegeheden" was het een schrikkelijke „strop", die banger, zwaarder drukkende zorgen berokkent dan velen vermoedden Midzomer 1916 laat zich al zeer triestig aanzien, terwijl ik dit sjhrijf blaast een soort van Octoberwindje door het weelderige Juniloover en kletteren de regendruppels tegen mijn ruiten. Op 14 Juni kwam het Parlement weer bijeen na het korte recés, dat de heeren zich sinds Hemelvaartsdag verooi loofden. De „atmosfeer op en bij het Haagsche Binnenhof was ietwat woelig. Voor eerst was er de de „Vrouwtnbe- Het „zwoele" in de atmosfeer van 14 Juni had nog andere oor zaken. Men stond aan den voor avond der verkiezingen voor de Provinciale Staten, 't Eigenaardig verschijnsel doet zich voor, dat reer Kiezer ia Nederland eigenlijk nooit recht beseft heeft de betee kenis van zulke verkiezingen. De Staten der provinciën zijn zeer nuttige colleges, maar de belang stelling voor hunne fait et gestes is uitermate koel en flauw. En toch heeft de Grondwet aan Prov. Sta ten eene buitengewoon groote be teekenis geschonken en de ingewik kelde costellatie „Regeeringsmachine genaamd. De Senaat vindt zijn oor- prong, zijn samensteling in de Staten der provinciën. Deze z g. trapsgewijze verkiezing, is nog over gebleven in onze Constitutie, uit een periode, waarin andere denk beelden werden gehuldigd dan met modern demokratische opvattingen is overeen te brengen. En de Sta-" tenverkiezingen van Juni 1916 had den, weet men, zoo buitengewoon §roote beteekenis wijl van den uit slag daarvan de vraag afhangt of de Recht rche Senaat het fsjerk van de Linksche Parlementair meerder heid ongedaan zou makendaarmee feitelijk h=>t Kabinet Cort v. d Lin den langer bestier ten slotte belettend Ik, neutrale kronieker constateer hier siëchïs feiten en onthoud mij ook nu van eenig oordeel „in poli tici's". Onbetwistbaar, is echter, dat ons Hoogerhuis meer en meer is geworden een Staatscollege, waar de „politiek", den toon aangeeft, de besluiten beheerscht Vroeger was dat anders. En 't ligt voor de hand dat niemand het recht heeft zich in zulke omstandigheden te verbazen over de opvlamming der politieke hartstochten, waar men voor de vraag stond, of o.a. het ontwerp Oudersdomsrente door het Parlement bekrachtigd in den Senaat een vroegtijdigen dood zou vinden. De dag van 15 Juni 1916 gaf een „voorspel" van wat Juni 1917 zal te aanschouwen geven en was tevens te beschouwen als een soort van „politieke thermometer". Na dien dag kon 't nauwelijks meer twijfelachtig heeten, dat over de legislatieve periode 19171920 tevens door het kiezervolk beslist was. Hoe 't ook moge loopen, dat de mannen," die ons door de stormen van Augustus '14 af gewoed heb bend, gevoerd hebben zonder dat het schip van staat nog in de gevaarlijke branding, kwam, hulde en dank verdienenslechts weinigen zullen 't durven betwisten. En de mannen van het. bestier zullen van hun kant ook grif erkennen, dat in het oude Pa tria zich een energie ontplooide en nog steeds openbaart, waarop men nauwelijks had durven hopen. De schitterende uitslag der jongste Indische leening, althans in Neder land zelf, waar van de vijftig mil lioen voor het Moederland gereser veerd. c. c. 27s maal werd inge schreven, mag in dit verband zeker ook worden genoemd. Het vertrek van de Nederlandsche ambulance naar Rusland vervult met gevoelens van achting voor haar en heD, die lust en moed hebben, hunne krachten aan zulk prachtig werk van men- schenliefde te geven. Waar 't aan komt op voorbereiding van vo komeD gereed „paraat" te zijn tegen 't moment, waarop lichaamssmart in den oorlog berokkend binnen on/.e grenzen, zou moeten gestelpt, daar is de Prins Gemaal degeen, die door zijn voorbeeld en de belang stelling de geestdrift en den ijver weet te prikkelen. De jongste Roode- Kruis oefeningen bij IJmuiden gaven er het zooveelste blijk van. En de prachtige nieuwe ambulance- treinen van het Roode- Kruis, voor eventueel vervoer van eigen ge wonden, ze'vormen een kostbaar bezit, dat niet verkregen had kunnen worden, zonder offer vaardigheid van „groot kaliber" 1 Wanneer de grauwe luchten, de kil- striemende regen dreigen Uwe stemming te drukken: dat „land- ziekige" te wekken, waartegen de Hollander zich steeds heeft te pantseren, dan is 't goed om te den ken aan deze en meerdere „Licht punten" die de duisternis van deze dagen voor ons dragelijk maken.... Buitenland. Dat de groote be teekenis van de Russische over winningen in Wolhynië, Galicië en Boekowina gelegen is in het enor me gevangenen-aantal, springt bij den huidigen toestand van den oorlog terstoud in het oog. Het is waar dat bet Rus-isch offensief de Duitschers zal dwingen troepen aan andere fr onten en mis schien ten slotte ook aan het front bij Verdun te onttrekken, maar dit kan slechts een tijdelijke verminde ring brengen. Blijvend is echter het verlies van 2467 officieren en 150000 man. Een aantal zoo groot ais noch de Oostenrijkers, noch de Duitscheis bij vroeger gevechten hebben verloren en een verlies, waarmede men zeker geen rekening heeft kunnen houden en dat ge durende dezen oorlog niet zal kun nen worden aangevuld vooral niet zoolang het Duitsche offensief in het Westen van dezen zoo zware offers aan dooden en gewonden blijft eischen. T,och mag ook de zuiver strate gische beteekenis van de jongste successen der Russen geenszins ge ring worden geacht. Vooral io Wol hynië werden uiterst belangrijke militaire voordeelen behaald door de verovering van de geheele ves ting de z.g. Woihynischen-driehoek Loetsk-Doebno-Kowno waarvan al leen laatstgenoemde vesting in Rus- sisch« handen bleef, nadat Loetsk op 27 September 1915 voor de tweede maal door de Oostenrijkers was veroverd en DoebDa den 9en van denzelfden maand. Men herin nert zich hoe toen in het late na jaar hardnekkig is gevochten op het front Oiyka-Tsartorisk totdat oek dan eindelijk het front vast raakte. Eerst laat in het voorjaar begonnen de Russen hun nieuw offensief. Met het gevolg, dat het ten Westen van Olyka tot een door braak kwam. De aanvallers hadden daarbij op nieuw het voordeel van de Pripjat- moerassen ten Zuiden van Pmsk, die dit front van het Noorden af sluiten en met hun slechte en smalle verbindingswegen den aan voer van Duitsche versterkingen moeilijk maken. Toch moet worden bedacht, dat die toevoer van nieuwe troepen machten daardoor slechts wordt vertraagd, maar geenszins onmoge lijk gemaakt, zoodat alleen zeer snel opeenvolgende overwinningen den Russen instaat kunnen stellen, hier ook in strategisch opzicht een belaDgrijk blijvend voordeel te be halen. Dit zal dan ook wel de reden zijn het Russisch offensief zoo langdurig werd voorbereid en men mag aan nemen dat Lord Krtcheners's reis ten doel zal hebben gehad aan deze voorbereiding de laatste meester hand te leggen. Het is overbekend munitie- en artillerieg brek waren de grootste factoren die het vorig jaar de „Russische stoomwals" mach teloos maakte. Sedert hebben de geallieerden al het mogelijke gedaan om daarin te voorzien, opdat in het voo'jaar 1916 de Russische numerieke overmacht den doorslag zou kuDnen geven en niet bij het verwachte offensief der Duitsche legers in het westen, Rusland even werkloos zou moeten toezien als zijn bondgenooten in Augustus 1915, Het zou ondanks Kitchener's ijverige organisatie nog zomer wor den eer het Engt-lsche leger gereed is. Het Duitsche offensief was reeds krachtig aan den gang en Verdun dreigde in te vallen. Het was daarna zaak dat de Russen zoo spoedig mogelijk tus- scheDbeide zouden komeD, doch niet overhaast, want hun succes moet blijvend zijo, opdat later, waar schijnlijk in Augustus het mes van twee kanten zou snijden. Kitchener's taak in Engeland was voldoende gevorderd om haar in veilige hand achter te laten, verge zeld van den directeur der Rijks munitiefabrieken en andere autori teiten vertrok hij daarom naar Rusland toen een Duitsche mijn of torpedo (de Duitschers zelf drukken zich aldus uit) een einde aan zijn leven maakte. Men mag daarom wel aannemen dat de Duitschers, wier spionnage- dienst nu eenmaal „in de puntjes" (I

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 1