DE AMERIKAANSCHE VRIJWILLIGER. FEUILLETON. Y1SSCHEETJ. Mij. onder directie van den architect J. C. Cramer, is opgedragen aan den heer B. Groenowegen te Haarlem. I DRIEHUIS. SANTPOORT. Een Episode uit den Cnbaanseken oorlog. Uit het Engelsch door A. I. Deze gedachte dreef mij in de schaduw van de witte muren van het gebouw. Onbesloten passeerde ik eenige ramen, welke bedekt wa ren door blinden, ;k draaide mij om. Ik zag een bouwvallige hut wel ker deur nog slechts even in haar voegen werd gehouden, en welks dak bedenkelijk Daar één zijde overhelde. Dit was mijn gelegenheid. Ik betrad het vlug voor schuilplaats. De stilte van de verlaten hut was angstwekkend. Een vogel die van venster tot venster sprong, vergezelde mij. Mijn tegenwoordigheid van geest was teruggekeerd en ik besloot de soldaten te naderen met een excuus dat mij permissie zou geven in den hof te komen. Eens aaar, zou ik mijn gelegenheid vinden het touw van de ballon door te snijden en dan God behoede mij voor de kogels van ben te ontsnappen. Een van de soldaten verscheen op mijn geklop op de houten deur van het hof. Ik begon vlug te spreken. De blikken van den soldaat trof fen mij en de vodden van mijn vermomming. Het was mogelijk, dat hij mij voor een bedelende vluchteling hield. Zijn oogen aar de dood spoedig intrad. Ingeroepen geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Het paard was wonder boven wondei behouden gebleven. VELSEN. Men zegt, dat er grond gehuurd is bij Spaarndam en dat er tenten voor de militairen gebouwd zullen worden. zelden tusschen medelijden en wal ging. Toen begon de deur zich te sluiten. Luister, luister Senor. Terwijl hij opnieuw aarzelde, kwam ik nader, zóó ver dat de mogelijkheid van de deur te sluiten al was uitgesloten. Hij draaide zijn hoofd om. „John", schreeuwde hij tot zijn kameraad. De soldaat wiens blikken ik op den heuyel tot den ballon gevolgd had kwam naast hem staan. Er was een overeenstemming tusschen. Zij wilden zeggen: „Neen", toen het vodje waarmede ik het bloedende neusje van den knaap gestild had, uit mijn zak op den grend viel. Zie, JohD, zei de eerste soldaat medelijdend, denkende dat het mijn bloed was. De arme duivel is een asthmalijder. Hij heeft bloed over gegeven uit de longen. Ik kwam nu op een geDiaalideé. Ik begon hardnekkig te hoesten, terwijl ik één hand op mijn borst bracht. De soldaten werden over wonnen en mij werd toegestaan binnen te treden. Ik had de soldaten verteld, dat ik voor hen zou werkeD, indien zij mij een korst brood en een beker wijn voor den komenden nacht wil den geven. Zij Damen mijn opge- discht verhaal voor waar aan. Geen oogenblik kwam èenige verdenking tegen mij op toen ik het gebouw binnentrad, dat den hof insloot, waarboven de ballon zweefde. Zij gaven mij eenig werk. En vermoeid en lui gingen zij weer zitten sigaretten te rooken bij de, groote kabel van den ballon. De groentehandelaar Hoogland te Wijkeroog b.v., heeft 600 K.G. ont vangen, maar heeft in zijne wijk 160 gezinnen, waar hij geregeld verkoopt. Nu mag hij aan elk gezin hoogstens 5 K.G. verkoopen en al zijn er nu gezinnen, die geen 5 K.G. per maal gebruiken, toch is het gemakkelijk te begrijpen, dat ieder het maximum neemt, omdat het te vreezen valt, dat er den volgenden dag niets meer te krijgen is. Hier voor zou dus al 800 K.G. noodig zijn en dan heeft hij niets in den winkel, om de klanten te helpen, die geregeld komen halen. Gedurende twee uren werkte ik door met 't vullen van een stalen bassin, dat kla-ar moest zijn voor een soort zuur en water dat er later ingeschonken moest worden. Toen riep een van de soldaten mij. Zij namen brood en wijn en ik kreeg mijn deel. Ga hier zitten zeiden zij, terwijl zij hun bajonetten terugtrokken en plaats voor mij maakten. We aten. Wij keuvelden eenigen tijd. Toen mij bevolen werd weer aan het werk te gaaD, had ik met hen kennis gemaakt en goed om mij heen gekeken. Het dikke touw dat de ballon vasthield was zoo, dat het onmogelijk zou zijn het met één snede door te hakken, zooals ik gehoopt had. Het moest gebeuren onder bescherming van de duisternis anders zouden de soldaten gelegenheid hebben te schie ten voor mijn arbeid geëindigd was. De kamer waarin ik werkte, had een venster welker ramen op eenige boomen uitzicht gaven. Door het raam kijkende en meteen door het frische loof met de vruchten die er aan hiDgen, zag ik boden komen en gaan van de soldaten. Een keer amveerde'een officier. Zijn komst verontruste mij. Maai werd echte spoedig verklaard, toen de soldaten naar den ballon stegen en papieren aannamen van den bewaker van den ballon, die in 't schuitje zat en deze aan den officier gaven. Laatsgenoemde ver trok spoedig met de papieren mis schien nog wel onbekend met mijn tegenwoordigheid, want ik had mij doodstil gehouden. Even later klom de laatste soldaat weer uit 't schuitje en alles werd wederom stil. Daarna te men woont. In sommige dorpen wordt steeds wit brood gebakken en in andere niet; in Velsen bijv. is er voor eenigen tijd geen suiker verkrijgbaar geweest terwijl in an dere plaatsen in overvloed was. Thans wordt bijv. te Castricum voor 9 cent een pond soda ver krijgbaar gesteld, terwijl te Wijker oog 12 cent geëischt wordt. En zoo is het met meer artikelen, 't Was wel te wenschen, dat over heel Nederland vaste en voor arbeiders betaalbare prijzen gevraagd werden zooals dat bijv. met tabak en sigaren het geval is. VELSEROORD. Zooals men weet is de bedoeling huuropdrijving en uitzetting tegen te gaan. Het moet, naar wij ver nemen, in de bedoeling liggen ook op andere plaatsen in de omgeving afdeelingen op te richten, om aldus een Algemeene Bond voor Kenne- merland te stichten. Den Haag. Officieel. In verband met het voornemen om uiterlijk met ingang van 1 Juli a.s. een nieuwe regeling te treffen voor de beschikbaarstelling en distributie van zeevisch met inbegrip van Noordzeeharing kan zeer spoedig een uitvoerverbod voor zeevisch worden verwacht. Van bevoegde zijde vernemen wij inspecteerden de soldaten mijnwerk. Dit werd goed bevonden. Ik verge zelde hun naar een plaats, waar ik een vuur moest aanleggen voor een avondmaal. Zij stonden erbij, terwijl zij mij gadesloegen, toen een haastigen stap tot ons door drong. Ik keek op. Een Spaansche korporaal naderde ons vanaf de deur met een blauw papier in de hand. Wie komt daaraan John?, vroeg een van de soldaten zijn kameraad. Hij is niet een van de onzen en hij keek scherp naar den komenden korporaal. John maakte geen opmerking toen hij hem tegemoet ging. Eenige seconden later stond de vreemdeling naast ons, zich verkla rende. Hij was van 't 40ste van de Lijn. Hij bracht orders van den comman deerenden officier van het district. Hij overhandigde het blauwe pa pier aan John, die het begon te lezen. Toen sloeg hij weder zijn oogen op. Dan zijt gij hier geposteerd met commando over ons vroeg hij. Ja antwoordde de korporaal, de rest van de sectie komt morgen. Hoeveel? vroeg John langs zijn neus weg, terwijl hij het papier teruggaf. v Tien man en een officier van het 40ste, zei de korporaal, terwijl hij om zich heen keek en mijn blikken ontmoette. Ik keek niet meer. Er heerschte een oogenblik stilte. Dan sprak de korporaal weder. Wie zijt gg, vroeg hij. Ik voelde, dat hij mij aansprak. Yoorwendende dat ik met het vuur bezig was, boog ik mij dieper dat dit niet inhoudt, als zou er heel geen visch meer uitgevoerd mogen worden. Dit zou zeker een ramp voor onze plaats en voor vele ande re plaatsen beteekenen. Bovendien zou alle aangevoerde visch toch nooit in ons land ge consumeerd kunnen wordeD. Bedoeling is, naar men ons van bovengenoemde zijde meedeelde, dat na het uitvoerverbod de uitvoer alleen op consent zal plaats hebben. Reeds is de heer R. Brink aange wezen tot afgifte der tonsenten voor hariDguitvoer. Het uitvoerver bod zal ook voorkomen, dat (w\j meldden er de vorige week nog een staaltje van uit Utrecht) getracht wordt RegeeriDgsvisch over de grens te brengen. In ieder geval meenen wij dat het uitvoerverbod geen ongerust heid behoeft te wekken. Donderdag 1.1. is van de scheepsbouwwerf van den heer I. S. Figee te Vlaardingen te water gela ten het stalen motorloggerschip Johana, IJM 290, gebouwd voor de Logger-Maatschappij „IJmuiden" al- hiei, directeur de heer J. Visser Hz. Schipper zal zijn K. Zwart. „Onvoldoende aanvoer, 600 pond kleine schelvisch", en Zaterdag; „Niets verzonden, totaal geen aanvoer". Den 7en April vertrok de „Prima Vera" van IJmuiden. Den 14en April werd het nabjj de Haaks door een andere trawler gepraaid. De red- over mijn werk. Wat doet hij hier, zei de stem van den korporaal en wederom voelde ik dat hij naar mij wees. De soldaten legden hem de zaak uit. Een bedelende vluchteling? Hjj moet weg. Het is tegen de orders, zei de korporaal ruw. Ik gebied het. Vlug! Weg! Hij .wees met een stijf gebaar naar de deur. Steeds nog trachtte ik mij te verontschuldigen. Maar de uitdrukking van zijn gebaar en de dreigende glans, die in zijn oogen lag. deden mij besluiten, te vertrek ken. Voordat ik echter buiten d« deur was klonk het luide bevel van den korporaal Sluit de poprt en breng mjj den sleutel. Hoofdstuk II. Ef was een indrukwekkende stilte, toen ik in de duisternis keek. Ik twijfelde of ik sliep of wakker was. Waar was ik? Indien gij mijn oogen kendt ge zien hebben, zouden zij wijdopen en verschrikt starend geweest zijn. Er viel iets met een dof geluid op den grond, en met een woest geweld flikkerde er iets op in de duisternis. Het waren een paar do zijn ratteD, die mij recht in de oogen keken. Nu, sidderde ik, terwijl ik myzelf als nog voor slapende hield. Ik stond op mij voortbewegende over de krakende vloer. Mijn hand kwam in aanraking met een muur. o— (Wordt vervolgd.) Sluitingsuur Café's. Sedert den 15en dezer mogen de Café's in deze gemeente weder tot 11 uur 's avonds geopend blijven. Verduisterd. Door een soldaat is bij den rijwielhandelaar E. een rij wiel te huur gevraagd en niet terug bezorgd. Aangifte van verduistering heefc plaats gehad. Rijwieldieven. Weder is aan gifte gedaan van diefstal van een rijwiel uit de vischhal alhier, ditmaal ten nadeele van den heer K. G. Ladelichting. Bij den winkelier B. op het Willemsplein heeft men de lade gelicht en twee rijksdaal ders als buit medegenomen. Wettelijke 9-uursluiting. Alhier circuleert een adres aan den ge meenteraad om adhaesie te betuigen met het voorstel van den heer J. van der Steen, om te komen tot wettelijke 9-uursluiting. Heit adres, reeds door zeer veel winkeliers ge- teekend, ligt bij den heer Knol, Coiffeur Oranjestraat, ter inzage. In hooger beroep. J. G. v. D., vischhandelaar te Amsterdam, heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Arr. Rechtbank te Haarlem, waarbij hij ter zake van poging tot uitvoer van goederen waarvan de uitvoer is verboden (vanuit IJmuiden) is veroordeeld tot een een gevangenisstraf van drie maanden. Dienst gedaan. Bij de maat regelen, Maandagmorgen vroeg op de Amsterdamsche groentenmarkt genomen, met het oog op de staking der groentenkoopers, heeft ook een aantal militairen van hier dienst gedaan. Crematorium. Heden had op Westerveld de Crematie plaats van het stoffelijk overschot van de te 's-Gravenhage overleden Oud-Gene- raal-Majoor J. van Dam van Isselt, Inspecteur vanhet militair onderwijs Oud-Voorzitter van den Centralen Gezondheidsraad. Door de tram gedood. Een zeer nopdlottig ongeluk had Vrijdag plaats op den Rijksstraatweg. ,De tuinder J. Nijssen Sr. reed met een wagen zijn erf af, toen de tram te half elf in den morgen daar juist passeerde. Hij werd ge grepen en zoodanig verbrijzeld, dat (2) Geen licht. Hadden we de beide Pinksterdagen een onaangenaam flikkerend licht, dat telkens dreigde uit te gaaD, met Pinksterdrie ont brak het electrisch licht ons heele- maal en konden we onze petroleum lampen weer opzoeken. Aardappelen. Met onze re- geeringsaardappelen gaat het nog niet naar wensch. Verleden week meende de groenteboer weer aard appelen te kunnen leveren Dinsdag na Pinkster, maar Vrijdag, dus drie dagen later had hij ze nog niet ont vangen, zoodat de huismoeders in groote moeilijkheid zitten. Voor hen, die zoo rijk met aarcsche goederen gezegend zijn, dat ze kunnen zeg gen „Beter duur dan niet te krij gen" is het gelukkig, dat er nog goede oude te krijgen zijn voor 40 cents de vijf kop, maar voor de meeste arbeidersvrouwen is duur 't zelfde als niet te kriigen. Wat moeten zij verschaffen. Erwten, boo- nen, gort, rijst, melk zijn ook duur. Bruinbrood, regeeringsbiood is het eenige, dat binnen het bereik valt; Stoomtram. Woensdagavond spreidde de machine der stoomtram zulk een woeste kracht ten toon, of had zulk slecht materiaal, dat het heele tiekapparaat op den grond kwam te liggen. Gelukkig gebeurde dat dicht bij de remise, zoodat er een andere machine kon gehaald worden, anders hadden we het schouwspel gehad, dat een touw tje machine en trein had moeten verbinden. Inkwartiering. De bewoners van Wijkeroog maken zich al of Diet op goede gronden blijde over het feit, dat de soldaten weggaan. Van korten duur. Maandag morgen vroeg wist een vrouw uit het krankzinnigengesticht Duin en Bosch te Castricum te ontsnappen. Dadelijk werd daarna aan de politie in de verschillende plaatsen getele foneerd. Het gelukte onzen vroege- ren Chef-veldwachter de Ruyter, thans gemeentebode, de vrouw bij Santpoort te vatten. Zij werd weer naar Castricum overgebracht.- Met pension. De N. R. Ct. meldt dat de reserve kapiten der infanterie, Th. J. Wijnoldy Daniëls, onze ge meente-secretaris, binnenkort den dienst met pensioen zal verlateD. I Aangehouden. Te Oostzaan is een man aangehouden, die in't bezit was van een rijwiel, dat te Veisen was gestolen. De man werd gevan kelijk naar Haarlem getransporteerd en werd Maandagmiddag door den Rechter-Commissaris gehoord. Ouderdomsrente. -Op de ver zoeken om ouderdomsrente o.a. van K. Z. te Yelsen en Wed. A. v. d. W. mede aldaar, zal uitspraak worden gedaan 30 1001*3.8. Brand. - Dinsdagmorgen om half vier is de bakkerij en het woonhuis van den heer J. W. Denkers ver brand. De vermoedelijke oorzaak is het omvallen van eene lamp tijdens eene korte afwezigheid van den knecht. Verzekering dekt de schade. Inkwartiering. Het schijnt nu vast te staan, dat de inkwartiering wordt opgeheven en als we goed ingelicht zijn, dan zullen alle sol daten, ook de te Beverwijk in ge- kwartierden, begin Juli een onder komen vinden in langs het kanaal te bouwen tenten. Aardappelen. Eindelijk zijn de regeeringsaardappelen gearriveerd, maar helaas, te weinig. Een derde pont. Gistermiddag heeft de stoompont alhier bezoek gehad van den inspecteur-generaal -bij den Rijks Waterstaat Wortman' den Hoofd-Ingenieur-Directeur Du- Croix en den Ingenieur Geelinck. Dit bezoek staat zeer waarschijn lijk in nauw verband met het in de vaart brengen van een derde pont. Nog meer soldaten-t- Ons komt ter oore dat een deel van het 10de regiment infanterie, dat weer in Haarlem terugkeert, in Yelsen zal komen. Dit zijn dezelfde manschap pen, die hier ook in *t begin der mobilisatie wareD. Waarschijnlijk zullen ze niet worden ingekwartierd. Pri/js verschillen. Hoe zou het toch komen vragen velen zich af, dat het toch zooveel verschil kan maken ten opzichte van verschil lende koopwaren in welke gemeen- Ongevallenwet. —-Aan J. H. D. te Velseroord werd geen schade loosstelling toegekend, aangezien het hem onder de kust van Noorwegen overkomen ongeval niet heeft plaats gehad in verband met een volgens de Ne ierlandsche wet verzekerings- plichtig bedrijf. Hooger beroep. N. van der W alhier, heefc hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Arrond. Rechtbank te Haarlem, waarbij hij ter zake van diefstal is veroordeeld tot een maand ge vangenisstraf. Jubileum. Pater Alexander van de orde der Capucijnen in het kloos ter alhier heeft Zondag zijn 12ys- jang priesterjubilëum^gevierd. 'sMor- gens werd het feit kerkelijk en 's avontjs feestelijk herdacht in een samenkomst der afdeeling van den R. K. Volksbond, waar de leden hun geestelijken adviseur huldigden. Huurdersvereeniging. Het leden tal der hier opgerichte afdeeling van de onlangs in IJmuiden gestichte Huurdersvereeniging is reeds van 50 tot over de 100 geklommen. Uitvoer van visch. Wij ont vingen Maandagavond het volgen de telegram Nieuwe schepen Alhier is aan gekomen de nieuwe stalen logger Helena IJM3I2, gebouwd op de werf van de firma v. d. Werf, te Hoóge- zand-Sappemeer, voor rekening van de heeren Busman en Koningstein, alhier. Regeeringsvisch. De Leeuw. Ct. meldt, dat de directeur der levensmiddelen voorziening te Leeuw arden Donderdag van het Centraal- Bureau het volgende telegram ont ving: Visscherij Maatschappijen. De St. Ct. bevat de statuten der N. V. Visscherij Maatschappijen „Catha- rina" „De Oceaan-Ster II"„De Oceaan-Ster HI" „Lisa II" voerts wijzigingen in de statuten der Maat schappijen „Mercuriusf', en de „Ma. rezaten", allen alhier. De „Prima Vera". De Raad voor de Scheepvaart heeft een on derzoek ingesteld naar het vermoe delijk met man en muis vergaan van den stoomtrawler „Prima Vera", IJ. M. 47, op de Noordzee, op of na 14 April 1916. Schipper was wijlen D. Zwart, te Egmond aan Zee; reederij Visscherij Maatschappij „Pesca", te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2