FEUILLETON, VELSEN. In verband met een onder Sant poort voorkomend bericht, betref fende een protest tegen de verkie zing, kunnen wij melden dat op de zitting van het Hoofdstembureau alhier geen enkel bezwaar tegen de verkiezing van den heer Vermeulen is ingediend. Dit protest op het stembureau te Santpoort is van geen beteekenis. Die paar stemmen zouden trouwens toch geen invloed hebben gehad op den uitslag. Er is reeds veel medewerking voor den bazaar en er komt al aar dig wat in. Aan den bazaar is een verloting verbonden, waarvan alle loten reeds geplaatst zijn. Ook za naar uit een advertentie in dit num mer blijkt, een wedstrijd in het aankleeden van poppen worden ge houden, waarvoor twee prijzen in geld worden beschikbaar gesteld VELSEROORD. De twee jongetjes liepen stil door de dorpsstraat en keken spiedend om zich heen. Geheimzinnig fluiste ren zij tegen elkaar; er is voor hen iets grootsch op til. Nu zijn zi aan de school gekomen. Het kelder raampje van deze inrichting staat open en dit is 't doel van hun tocht. Nu goed uitkijken, hoor, sprak de ééne, ik zal de „bom" even klaar maken. De twee jeugdige misdadigers hadden papa's „hooge zijden" me degenomen en de eene vult- deze nu met asch en krullen die rommel mengen zij dooreen met natte klei; daarna wordt alles in kranten ge wikkeld. Fluks wordt de vreeselijke „bom" in 't kelderaampje gegooid en pas hebben zij dit gedaan of de meester verschijnt op 't tooneel. Hy opent de kelderdeur en wil naar beneden gaan. In hun verbeeldingskracht zien de jongens de bom al uiteensprin- gen. Zij zien armen en been van den meester door de lucht vliegen. Meester, schreeuwt Willem, ga niet naar den kelder, er ligt een helsche machine in. Als door een tarantulla gestoken' vliegt de meester achteruit. Hoe weet je dat, jongen Nu is Willem in groote verlegen heid. Hij staat alsof hij niet tot tien kan tellen. Ongetwyfeld wacht of 5 dagen en f2 of 2 dagen. Dinsdagavond had in de bo venzaal van den heer Bogaard te Velseroord een vergadering plaats van het voorloopig Bestuur der de vorige week daar ter plaatse opge richte afdeeling van de Huurders- vereeniging in de gemeente Velsen, waarbij tegenwoordig het Bestuur der afdeeling „IJmuiden". Van de gelegenheid om zich als lid te laten inschrijven maakten vele inwoners gebruik, zoodat deze organisatie het in enkele dagen reeds tot een groot aantal leden bracht. Ten einde tegemoet te komen aan de zeer vele vragen betreffende doel en streven, besloot het voor loopig bestuur op Donderdag 29 Juni a.s. des avonds ten 8 uur in de Concertzaal van den heer Bakker te Velseroord een vergadering uit te schrijven en alle huurders (geen huiseigenaar zijnde) uit te noodigen die vergadering bij te wonen. Alsdan zullen uitgebreide mede- deelingen dienaangaande worden ge daan, terwijl die avond tevens be nut zal worden voor het inschrijven van nieuwe leden, het kiezen van een definitief bestuur en het rege len van de urgentste huishoudelijke aangelegenheden. SANTPOORT. wapenen, waarin deze verzoekt, wat betreft gedeeltelijke uitkeering van salaris, gelijk te worden gesteld met ongehuwde onderwijzers, die 1/i hunner jaarwedde genieten. B. en W. stellen naar aanleiding der adviezen van de Commissiön voor Gas- en Waterleiding en der Financiëele Commissie voor het raadsbesluit van 12 Augustus 1914 zoo aan te vullen, dat ook alle overige ongehuwde ambtenaren van af het begin van hunne indienst treding y4 van het salaris, waarop zij recht zouden hebben, zullen ontvangen, 'met afcrek evenwel van hetgeen zij genoten of genieten zul len voor in verloftijd bewezen diensten. De Uit de UemeeDte. VOOR DEN RAAD, hem een groot pak slaag. Doch Klaas heeft al een idéé gekregen Een zwarte man heeft hem er in gegooid, meester, met een donkeren baardKlaas wees een onmogelijke lengte aanen hij lachte heeschterwijl hij zijn stok, welke hij in zijn hand hield met reuzen kracht eenige keeren in de ronde deed zwaaien. Lieve Hemeltje, riep de mees ter ontzet uit, dat lijkt een nihilist. Blijf hier en zorg dat niemand in den kelder komt. Ik zal intusschen den Burgemeester roepen I) Een dynamietaanslagin Godsnaameen bommenwerper, roept by woest, de kamer van den aurgemeester binnenstuivend. Met bevende hand zoekt de bur gervader naar zijn hoed doch deze is zeker spoorloos verdwenen. Hij neemt schijnbaar een wanhopig besluit en snelt met den meester de straat op. Reeds staan rondom het bewuste kelderraampje honder den bewoners. Iedereen spreekt over 't geval, dat de bewoners uit mn zoete rust, waarin het leven hier zijn gang gaat, heefc gewekt. Meyer, ga eens in den kelder en haal dien „bom" eruit, beveelt de burgervader met luider stemme. De veldwachter komt ontzet na- derby. Mijnheer, de burgemeester ik leb een zieke vrouw en zes kleine anderen, klappertandt de dorpsbe waker. De burgemeester begrijpt dat. Plotseling schiet een prachtig denkbeeld door zijn brein. De brandweer 11 werkzaamheden der Waterleidin zijn thans zoo ver gevorderd, dat B. en W. voorstellen het salaris van den te benoemen opzichter de finitief te regelen. B. en W. stellen voor het salaris te bepalen op f 900, met 3 periodieke verhoogingen van f 100 na 2, 6 en 10-jarigen dienst, benevens f 100 vergoeding voor woninghuur en om het recht van benoeming aan hun college op te dragen. De ingewonnen adviezen van de Plaatselijke Schoolcommissie en de Hoofden der openbare lagere scholen zijn voor de leden van den Raad ter inzage gevoegd. Uit het Land. Intusschen wordt naar de nabu rige stad getelefoneerd om den land raad. Tevens gaat een half uur voorbij, voor de eerste brandspuiten komen aan zetten. Met alle stralen den kelder in, klinkt 't bevel. Een dikke straal suist 't eerst den kelder binnen. Een akelig, kla gend geluid dat alle aanwezigen door merg en been dringt, wordt gehoord. De brandweermannen sta ren bevend hun werk. Daar komt een ruige kop te voor schijn, In 't allereerste oogenblik, dacht de meester, dat 't het hoofc was van den man met den baard, doeh de hond van den slager ver schijnt nu met een stuk spek in den bek, dat hij van zijn baas ge stolen heeft en dat hij in stilte in den schoolkelder. kwam oppeuzelen Druipnat vlucht hij van de plaats des onheils. Het water heeft intusschen een aanzienlijke hoogte in den kelder bereikt. Een dappere brandweer man waagt grootmoedig 't stoute stuk den „bom" op te visschen Achtereenvolgens komen nog te voorschijn: twee stukken spek van den slagershond, wat de aanwezige betreffende slager van woede een stukkende lip kost; een oude pan toffel; wat oude schoolboekjes; elk stuk wordt zorgvuldig vermeden. Men kan nooit weten of zoo'n bom daartusschen is geraakt. Eindelijk komt er iets te voor schijn, in kranten gewikkeld, vor meloos en afzichtelijk. grafwaarts voerde. Aan de groeve herdacht generaal Hingman, oud-regimentscomman dant van den titans ontslapene, als zoodanig, maar nog meer als oud kameraad, in het bijzonder zijn goede karaktereigenschappen. Mr. W. P. J. Bok, president-com missaris van de Algem. Visscherij- maatsch. te IJmuiden, waarvan de heer Klercq secretaris was, roemde de groote werkkracht, het idealisme en de volkomen eerlijkheid van den man,'die in de moeilijke jaren der maatschappij zooveel voor haar heeft gedaan. Daarna spraken nog een zwager van den overledene terwijl de zoon, de heer J. F. Klercq van IJmuiden dankte voor de betoonde deelneming, Scheepvaart Wij lezen in de N. Rott. Courant, Wie de geschiedenis herleest van de verbetering der verbinding te water van Amsterdam met de zee Ontvangt tweeërlei indruk. Overheerschend is het geval van bewondering voor den stagen, den hardnekkigen drang, dien de Hoofd stad op 's lands regeering heeft ge oefend om haar oude element te herwinnen; voor haar optimisme haar vertrouwen in de toekomsi een vertrouwen waaruit als van zelf het welslagen werd geboren en voor haar opofferingsgezindheid om ook voor haar deel de zware lasten te dragen. Maar daarnaast treft het dat de nieuwe weg naar zee telkenmale op te kleine schaal werd aangelegd zoo weiniggrootscheepsdat er geen voldoende vooruitziendheid is getoond ten aanzien van de ont wikkeling van de scheepvaart, en de eischen die dus al dadelijk aan het Kanaal moesten worden gesteld Het Kanaal werd niet op den groei gemaakt. Wij willen nu niet al te vroeg beginnen en stilstaan bij het graven van het Groot-Noord hollandsch Ka naal, ofschoon het wel eigenaardig is in dit verband even aan te stip pen, dat tot de redenen van de spoedige onbruikbaarheid hiervan door de groote scheepvaart behoor de zijne beperkte afmetingen (diepte en breedte). En ook mag hierbij wel even herinnerd worden, dat toenter tijd Koning Willem I al de door graving van Holland-op-zijn-smalst had aanbevolen voor het verkrijgen van de meest doelmatige scheep vaartverbinding met de Noordzee Maar, om billijk te zijn, moet men hierbij ook rekening houden met den stand der techniek in het begin der 19e eeuw. Bepalen wij ons dus tot het NoordzeekanaalEn dan zij er op gewezen dat de afmetiDgen van dit kanaal, ontworpen naar de denk beelden die men omstreeks 1860 Ha! daar zou je 't dus heb ben! Breng 't naar de apotheek, 't Moet scheikundig onderzocht worden. Pas, op laat niet vallen, ezel, want dan is ons aller laatste uurtje geslagen. Uit eerbied voor 't ding verwij deren zich verschillende personen. De apothekersvrouw wil niet, dat de „bom" in haar huis komt. Vei- beeldt je, dat hij ontploft. O, neen, geen denken aan.... En dan, mijn Henkie is niet thuis. Doch de spichtige oogen van den apotheker ziet men door de gor dijnen loeren. Plotseling komt een rytuig ver gezeld door 4 gendarmes de straat inrennenhet is mijnheer de andraad. Men gaat naar 't huis van den burgemeester. De leerling van den apotheker staat er ook bij. Reeds lang is be kend, dat hij groote liefde koestert voor de dochter van den burgervader. Dus gaat hij mee naar binnen. De landraad treedt naar voren- De apothekersleerling moet maar t werk van zijn patroon, dien laf aard, overnemen. Maar daar heeft Hein geen zin in Wanneer je den „bom" uit el kaai wikkelt, schenk ik je de hand van mijn dochter, sprak plotseling de ourgemeester met diepen ernst. Zij is niet ongevoelig voor je, Hein! De dochter van den burgemeester snelt met een hoogroode kleur naar de achterkamer. De jongeling begint (toen het plan ontkiemde)'van de ontwikkeling der scheepvaart had, reeds bij de opening van het kanaal, in 1876, niet veel meer dan juist voldoende waren voor de behoeften van dien tijd. In de jaren 1876 en 1877 reeds moest daarom de Kanaal maatschappij overgaan tot verbree ding en verdieping. En weldra bleek ook de groote zeesluis te IJmuiden te klein, zoodat de Amsterdamsche Kamer van Koophandel zich, reeds zeven jaren na de opening van het kanaal, in 1883 dus, tot de regee ring had te wenden, met het ver zoek een langere en breedere schut sluis te doen bouwen. Ingevolge dit verzoek diende de regeering in 1886 een wetsvoorstel in, dat in 1887 door de beide Kamers der Staten-Generaal werd aangenomen. Maar de opzet was al weder te klein, was al te zuinig en krap, zoodat de Tweede Kamer zich ge noodzaakt zag in 1889 nog vóór met den bouw van de sluis begon nen was eene motie aan te nemen waarin de wenschelijkheid werd uit gesproken alsnog de afmetingen van het bouwwerk te vergrooten. D& nieuwe sluis werd in 1896 voltooid, en deze vergrooting (Das eben war der Fluch der bösen That!) voerde op haar beurt tot de nood zakelijkheid eener verruiming, ander-, maal van het kanaal, met zijne voor de schepen nu onvoldoenden diep gang en te nauwe doorgangswegen van twee spoorwegbruggen en een voetbrug. (De laatste, te Velsen, werd naar men weet vervan gen door ponten, waarmede heel wat kostbare proefnemingen moes ten worden gehouden, vóór iets be vredigends was verkregen). Zoo moesten dus, door gebrek aan durf in den aanvang, later millioenen schats worden uitgegeven voorver- beteringswerken. Waarom wij hieraan herinneren Niet om zonder meer den staf te breken over de stichters van het Noordzeekanaal, nu veertig jaren geleden. Maar omdat het gevaar be staat dat thans de historische fout herhaald wordt. Er is ten vorige jare weder een wets- ontw. ingediend betreffende den bouw van een nieuwe, nóg grootere schut sluis te IJmuiden het is dringend noodig in verband met den snel voortgaanden groei der transatlan- ters. En blijkens het in Maart 1.1. verschenen Voorloopig Verslag wa ren er vele, let wel: vele, Kamer leden van oordeel dat zóó omvang rijke werken niet noodig zijn. Het kan h. i. wel weer wat minder, wat kleiner, wtt t dsoheidener. Niet alleen van de Bourbons kan gezegd wor den dat zij niets geleerd hebben! Minister Lely wil, zooals men heeft kunnen lezen, nog wat verder gaan dan de staatscommissie in zake den toegang tot Nederland door het Noordzeekanaal, in haar rapport van 1911 dus nu al weer vijf jaar aarzelend de omhulsels van de hel sche machine eraf te nemen. Ieder een treedt wederom een paar pas sen terug. Maar de verliefde jonge ling volvoert zijn taak met ware „doodsverachting". Met vaste hand wikkelt hij de omhulsels los. Al twee nieuwsbladen, klinkt de doffe stem des jongelings de Week- bode, drie „Vooruit" twee „Boden voor Stad en Land" en zoo noemt de verliefde jonkman tal van bladen op. Nu komt 't. Iets heel grauws. Ademlooze spanning. Men kon een speld hooren vallen. „Hooge zijden" gaat de jonkman verder. Krullen, asch en klei. Slotsombedrog. Initialen der „hooge zijden" I.B. vo Burring. Dan krygt de schoolmeester plot seling een idée. Zouden.... zouden.... En hfl vertelt 's Avonds toen de twee jongens, die wy in 't begin van ons verhaal noemden, naar bed gingen, wreven zy hun zitvlak. De rieten stok van papa was niet rarig met toeslaan geweest, dien avond. Doch met genoegen konden zij terugdenken aan hun goed ge slaagde mop. En bovendienEen maand later trad een gelukkige jongeling in 't huwelijksbootje met een bruid, die hij op zulk een zonderlinge wjjze verdiend had! «M Te snel rijden. B. H. machinist alhier, werd door den Kantonrech ter te Haarlem voor het hem ten laste gelegde feit van te hard rijden met een tramrijtuig, van rechtsver volging ontslagen. Personalia. In de deze week gehouden vergadering der Utrecht- sche Zendingsvereeniging is o.a. tot lid van het Hoofdbestuur benoemd Ds. J. Ph. Eggink alhier. De Statenverkiezing. Wij moe ten een fout herstellen. De heer Vermeulen had niet 275 stemmen boven de volstrekte meerderheid, doch 311. Wy hadden inplaats van het aantal geldige, het aantal uit gebrachte stemmen genomen. Duur te-toeslag. De werklieden der Kon. Papierfabrieken firma van Gelder Zonen alhier zullen de vol gende duurtetoeslag ontvangen gehuwden en kostwinners f 2 per weèk, benevens 30 cent per kind voor de eerste drie kinderen en 20 cent voor elk volgend kind. Odge huwden boven 18 jaar ontvangen f 1.50, van 1618 jaar f 1.en beneden 16 jaar 50 cent per week. Bazaar. De bazaar, die alhier gehouden zal worden ten bate der school voor Christelijk Volksonder wijs op Wijkeroog, zal plaats heb ben op Woensdag 16 en Donderdag 17 Augustus op Velserbeek, waar op laatstgenoemde datum ook het Provinciaal Noord-Hollandsch Zen dingsfeest gehouden wordt. Besmettelijke ziekten. 'In de week van 1420 Juni heeft zich in deze gemeente 1 geval van typhus voorgedaan. Leerplichtwet. De kantonrech ter te Haarlem veroordeelde P. v, E. en F. Sch. beiden alhier, wegens overtreding der leerplichtwet tot f5 Personalia. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer K. Brok, is in het district Assen voor de Prov. Staten gekozen- Huurdersvereeniging. Protest tegen de verkiezing. Naar de „Stads Ed." verneemt is alhier protest aangeteekend tegen de ver kiezing. Het geval is, dat door twee bewoners, die een stemkaart had den ontvangen, gestemd is, terwij ze niet op de kiezerslijst voor kwamen. Ook is er één biljet meer uit de bus gekomen, dan er afgege ven was. Concert. Woensdagavond van 8 tot 10 uur heeft het fanfare-corps „Soli Deo Gloria" van Driehuis eene openb. uitvoering gegeven op grond van den heer Slebos aan den Ha- gelingerweg tegenover het Café „De Tuinman". Boerderij. Namens den heer J. T- Cremer, te Santpoort, is door de Nederlandsche Heidemaatschappj aanbesteed een aanbouw bij de boerderij Annie Hoeve, op het Ze- genveld. Laagste inschrijver, de heer H. Hummel, te Assen, met f 11.800. Opzichter Waterleiding. Adres. Bij den Raad is inge komen een adres van J. van Hoeve klerk-boekhouder bij het Gasbedrijf, sedert 15 October 1914 onder de Onderwijs. In raadsstuk 85 geven B. en W. een opgave van de opdrachten tot het Jes geven in bijzondere vakken aan de onder wijzers en onderwijzeressen, inder tijd verstrekt. Gymnastiek. Naar aanleiding van het adres der afdeeling Ken- nemerland van de Bond van Ned Onderwijzers om het onderwijs in de vrije- en orde-oefeningen te ver vangen door het onderwijs in de volledige gymnastiek, stellen B. en W. voor deze zaak te behandelen wanneer het bekend is, welke wi zigingen naar aanleiding van het rapport der Bevredigingscommissie in de wet op het lager onderwi; zijn aangebracht. Verlenging ontruimingstermijn. B. en W. stellen voor den ontrui mingstermijn van het onbewoonbaar verklaarde perceel Wiilemsplein no 6 te IJmuiden, eigenaar B. L. M Gj ertsen, met 3 maanden te ver lengen. Begrafenis A. P. Klercq. Een lange stoet van vroegere wapenbroe ders volgde Woensdag op Oud Eik en Duinen bij den Haag de baar die het stoffelijk overschot van den gep. kolonel A. P. Klercq, oud plaat selijk commandant te Amsterdam De historische fout herhaald.

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2