DE AMERIKAANSCHE VRIJWILLIGER. FEUILLETON. consentrecht moet nochthans be taald worden en komt dan ten laste van de reederlj, die als exporteur optreedt. Mede in verband met de buitengewone omstandigheden zijn de groote exporteurs tijdehjx vrij gesteld van de verplichting, een consent te moeten hebben vóór tot de inlading mag worden overgegaan. Deze maatregel is evenwel slechts een noodmaatregel. Voorts merkten we op, dat de aanvoeren gioote, middel en kleine schelvisch, die wel aan den publieken afslag werden gebracht, in hoofdzaak werden op gekocht door een drietal inkoopers voor het Centraal bureau voor den afzet van visscherij producten, die middelmatige prijzen besteedden, ongeveer de helft van den gewonen marktprijs, terwijl gisteren door dezelfde inkoopers ongeveer een derde van den thans geldende markt prijs werd besteed. De overige vischsoorten, die niet voor het cem traalbureau worden opgekocht, als kabeljauw, tongen, tarbot, griet en schol worden voor het meerendeel opgehouden en voor een gering ge deelte opgekocht door kleine koopers, die zich niet verbonden hebben geen inkoopen te doen. Door één der grootste vischhandelaren werd ons welwillend inzage verstrekt, van de wijze waarop het consentenstelsel thans werkt en waaraan nu nog, zoo geen onoverkomelijke, dan toch zeker ernstige moeilijkheden zijn verbonden.' Zoo moeten ondermeer op gedrukte formulieren eerst con senten worden aangevraagd onder vermelding van namen van afzen ders en geadresseerden, plaatsen van herkomst en bestemming enz. en bovendien het brutogewicht der zending. Dit laatste nu is nimmer, althans zeer zelden, vooruit op te geven en zoodra het aangegeven brutogewicht ook maar iets minder blijkt, dan later de weging bij controle aangeeft, is het consent niet meer van kracht. Bovendien werd ons op een ernstige grief gewezen n.l. dat het consentrecht wordt geheven van het brutogewicht. Zoo was o.a. door een der han delaren en dit is slechts een voor beeld uit vele een hoeveelheid visch in een wagon los ingeladen tot een gewicht van ongeveer 6500 K.G. Om de visch voor bederf te behoeden moest over de visch gestort worden een hoeveelheid van ongeveer 4500 K.G. ijs. Voor het totaal gewicht van 11000 K.G. is een consentrecht verschuldigd van 440 gulden, zoodat men voor de onontbeerlijke hoeveel heid ijs 180 gulden consentrecht moest betalen, wat beteekent een belasting van 40 gulden per ton ijs, zonder welk behoedmiddel geen viSch verzonden kan worden. In een mand van 75 K.G. trutogewicht bevindt zich niet meer dan 50 K.G. Een Episode alt den Cubaanschen oorlog. Uit het Engelsch door A. I. (S) Ik voelde hier ruw daar weer glad, tot ik bij een uitweg kwam, di^ ik passeerde over een hoop klei, steenen en andere bouwbenoodigd- heden. Een frissche lucht kwam mij tegemoet. In de duisternis begon ik te klimmen met tusschenpoozen dan luisterde ik even toen klom ik al hooger en hooger. Weer luister de ik, maar alles was stil en doodsch. Toen voelde ik onder mij een dak en ik keek over den rand heen. De binnenhof was beneden mij. Ik bevond mij op een der daken van de gebouwen, die den hof omsloten. Beneden mij zag ik een vuur in de open ruimte, alwaar ik de sol daten gevolgd was. Drie lichamen lagen er omheen. Zij waren die van de corporaal en de twee man. Zij schenen te slapen. Voor de rest was de binnenhof in sombere rust. Ik trok mijn revolver. En hoe het gebeurde weet ik niet tege lijkertijd viel mijn mes en nam een paar steenen mede van den uitweg waarvan ik gekomen was en dit alles viel in den hof. Toen ik mijn vorige positie herkregen had, sliepen de soldaten nog steeds door. Een rilling voer mij door de leden. Ik begon af te dalen in den visch, zoodat van iedere mand visch een derde consentrecht wordt ge heven van de emballage. Een extrabelasting is bovendien nog, dat ieder consent 0.75 gulden aan zegelrecht kost, zoodat indien iemand aan 100 of meer adressen meerdere of mindere hoeveelheden visch verzendt, daarvoor 75 gulden zegelrecht betaald moet worden. Het groote verzet tegen het con sentenstelsel geldt evenwel de vrees voor ernstige vertraging en dat deze niet denkbeeldig is bleek ons uit de mededeeling, dat een partij visch Zaterdag verzonden naar Muhl- heim, dus nog vóór het inwerking treden van het consententelsel en die daar Maandagmorgen had moe ten aankomen, Maandagavond nog niet op de plaats van bestemming was aangekomen. We zijn zeker van meening, dat de verkrijgbaarstelling der consenten thans nog zeer tijdroovénd is én door omslachtigheid en door het nieuwe van den maatregel én onge oefendheid van het personeel. Drie bezwaren, die spoedig aanmerkelijk minaer kunnen worden, doch de handoi is van meening, dat deze bezwaren nimmer voldoende uit den weg geruimd kunnen worden. Van de ongeveer 35 aan de markt zijnde stoomtrawlers werden er dien morgen ruim 20 gelost. Sedert dien heeft de strijd een ander aanzien gekregen. Door liet bestuur van de Alge meens Nederlandsche Zeemansbond afdeeling IJmuiden, is aan het Bestuur der Vereeniging van Ree ders van Visschersvaartuigen het volgende schrijven gezonden M. H. Door ons bestuur werd ingezien dat het groote bezwaren zou ont moeten, wanneer het thans reeds op een beslissing zou aandringen in zake uitbetaling van een ver goeding van door de opvarenden ge leden schade, ontstaan door de ge rezen „vischkwestie". Ons bestuur neemt het standpunt in, dat zij onder geen beding den Reeders in dezen strijd mag be- moeilijken door het ontijdig stellen van eischen, ook omdat zij inziet dat de opvarenden belang hebben bij eene regeling van de beschik baarstelling van zeevisch, op eene wijze als nu zal worden ingevoerd Echter meent ons bestuur dat, waai de opvarenden aan dezen stryd part noch deel hebben, aan spraak gemaakt mag worden op eene vergoeding door hen, die schade leden, voortvloeiende uit deze kwestie. Wij zullen de zeelieden in over weging geven voorloopig, in af wachting van den uitslag eener, door ons bestuur met het bestuur binnenhof. Daar gekomen zou ik het touw, hetwelk de ballon vast hield doorsnijden of sterven, indien ik die poging zou doen. Ik nam mijn ander mes tusschen de tanden en liet mij langzaam naar beneden glijden. Plotseling slipte er iets onder mij weg en ik viel, dakpan nen en andere dingen medesleepend in mijn val. Een zware doffe slag in den binnenhof was het gevolg. Het leek mij onbegrijpelijk dat de soldaten niet ontwaakten, maar er kwam geen beweging in hen. Zij sliepen even rustig ais voor mijn afdaling. Ik wachtte tot de slag en de beweging in mijn hart voorbij was. Toen vervolgde ik mijn weg langs de muren van het gebouw. Ik naderde hen dichter en dichter. Tenslotte kwam ik aan den tegen- overgestelden kant van het vuur waaraan de mannen lagen. Indien ik de schaduw verliet en stil naar hen overstak naar het midden kon ik hun armen grijpen. Ik hield mijn adem in. Toen ging ik op de teenen vooruit, mijn oogen op de drie mannen richtend. Ik was misschien twee of drie el van hen af.... Halt, klonk het opeens door de stilte, halt of ik schiet En plotseling rees de gestalte zich op, die tusschen de twee soldaten lag en richtte zijn geweer op mij. Gereed om te vuren keken wij elkander in de oogen. Zijt gij van de opstandelingen informeerde hij. Spreek niet zoo luid. Indien je de anderen wekt, schiet ik, was mgn overmoedig antwoord. Antwoordcommandeerde de corporaal. der Reedersvereëniging te houden conferentie, niets te ondernemen. Gaarne zien wij spoedig de toe zegging van eene conferente tege moet. 6 childervjenveiling. Woensdag had in het veilingsgebouw van den heer Hoogeveen aan de Nieuws Gracht te Haarlem een veiling plaats van schilderijen, voornamelijk af komstig van wijlen den heer W. Maarleveld alhier, ten overstaan van Notaris Boerlage te Veisen. De catalogus was 85 nummers groot, het hoogste bedrag n.l. 1100, were besteed voor een landschap van J. H. W. Een goed stuk van J. Sirks, Zierikzee, bracht f55, een eigen aardig werk van de la Riviere, München f60 op, een zeer goed Riviergezicht van Evert Moll ging voor f34, Aanlegsteiger van Aug. W. van Voorden voor f45, een zeer aantrekkelijk Riviergezicht van Eic kelberg voor f46. Voor verschillende kleine stukken van den jongen Haarlemmer Van Riet bleek nogal belangstelling te bestaan. A. Z. en M. C. O. miliciens der infanterie, afkomstig uit IJmuiden terzake van 2e desertie, ieder 10 weken militaire detentie. N. D. S., milicien der infanterie, afkomstig uit IJmuiden, terzake van 3e desertie 5 maanden militaire ge vangenisstraf. P. v. d. K., milicien der infanterie, afkomstig uit IJmuiden, terzake van lste desertie, gevolgd door arrestatie te Rotterdam, 6 weken militaire detentie met ingang op 9 Juni. Bekl. gaf als reden van zijn desertie op, dat hij, varepsgezel van beroep, zin had eens een uitstapje te maken. Geld had hij niet, daarom begaf hi zich naar Rotterdam, waar zijn ouders wonen en verstopte hij zich aan boord van het stoomschip Rot terdam, dat spoedig naar zee ver trok. Eenmaal, buitengaats, werd hi ontdekt en voor den kapitein ge bracht, die hem aan het verstand bracht,'dat hij in Engeland aanko mende, kans liep geïnterneerd te worden. Daarin had bekl. geen zin en daarom werd hij op een ander stoomschip overgebracht, dat hem weer in Rotterdam aan wal zette, waar hij gearresteerd werd. Ik ben een Yankee, zei ik. De uitdrukking van den corporaal veranderde eensklaps. Wij zijn vrienden zij hij blij moedig. Wat trekt gij mijn woorden in twijfel. Zie hier dan. Dez 3 lieden zijn dood. Ik heb hun mijn mes in 'thart gestoken. En zijn geweer neerleggende, rolde hij de twee soldaten met de gezich ten naar boven, zoodat ik den dood uit hun trekken kon lezen. Ik begreep het spoedig. De korporaal was een vermomde opstandeling. De districtorders die hij veitoond had aan de nu vermoor de soldaten waren vervalscht ge weest, zoodat ook hij een gelegen heid zou krijgen om den ballon lós te snijden of te vernielen. Het eerste wat hij gedaan had was mij een non-combattant vluch teling, die waarschijnlijk zijn doel zou kunnen belemmeren, weg te sturen. De dood van de twee sol daten moest plaats hebben gehad, terwijl ik in het donkere hok opge sloten zat, v at hij óók gedaan had. Hij was plotseling achter mij ge komen en had mij een doek met chloroform om mond en neus ge bonden, zoodat ik in zwijm viel. Bij 't ontwaken wist ik mij niets meer te herinneren. De twee solda ten waren overvallen in hun slaap. De verdachte val van mij had ge maakt dat de corporaal mij gade geslagen had, tot ik in 't licht was getreden en toen had hij mij aan geroepen. Bij het eerste ontmoeten, giste ik al, dat gij bij ons behoorde, zeide hij, maar het is zooals het spreekwoord zegtGedane zaken nemen geen keer. Cycloop was Donderdagavond weder gehedl bezet, toen het Holl. Operette Gezelschap, Directeur de heer Nap. de la Mar," „De Boemelbaron" ver toonde. De spelenden werden zeer toegejuicht. Ook de heldentenor Louis Morrison van de Ylaamsche Opera te Antwerpen, die na het le bedrijf eenige liederen zong. Wij stonden nu allebei in de schaduw en zetten ons gesprek fluisterend voort, zoodat de man in de ballon niet gealarmeerd zou wor den. Intusschen herinnerde de cor poraal my, dat wij aan 't werk •moesten gaan. Wacht een oogenblik. Ik heb een idéé, riep ik uit. Wij zijn nu met ons tweeën, daarboven is één man Ja, dat wij in de ballon kunnen komen en dan ontsnappen wij er mede. De corporaal keek mij aan. Gij zijt een dapper man, sprak hij. Kom, antwoordde ik. Maar be grijp goed. Indien het mogelijk is de ballon te nemen zonder te doo- den, doen wij het. De corporaal keek perplex. Maar, waarom, sprak hij. Het is anders heel gemakkelijk. Een Cubaan is een Cubaan. Ik wil geen moord, zei ik een voudig. Mijn besluit bracht hem onder den indruk. - Zooals gij wilt, antwoordde de corporaal beleefd, zijn schouders op halende. Wij verlieten de schaduw. Met het vuur in onze oogen gingen wij naar de plaats vlak onder de ballon. Hier is het, zeide hij. Gaat U op mijn schouders staan. Ik begon nu aan den windas te draaien die de ballon nader naar de aarde zou brengen. Spoedig riep de corporaal zacht: Houdt op, anders hoort de man het boven in den ballon. Bindt het vast, antwoordde ik eveneens zacht, angstig naar het schuitje van de ballon starend, in- zooveel mogelijk middelen zouden worden aangewend en reeds maat regelen waren getroffen om de voor den handel eventueel nadeelige ge volgen van het stelsel te voorkomen en met te dezerzake in te dienen verzoeken of aanwijzingen zeker rekening zou worden gehouden. De conferentie werd ook bijge woond door den1 heer F. J. H. Schneiders van IJmuiden, secretaris der Rijks-Commissie van,, Toezicht op de Zeevischvereeniging. VELSEN. SANTPOORT. Dit is reeds de derde maal in korten tijd dat op dat terrein een rijwiel wordt gestolen zonder dat het de politie gelukken mag de(n) dader(s) te ontdekken. In dienzelfden nacht heeft men getracht door opschuiving van een raam zich toegang te versohaffen in een lokaal van den heer Böhm te Santpoort alwaar ook rijwielen stonden geplaatst, doch er werd niets vermist. VELSEROORD. dien hij ons praait, herhaal dan wat ik zeg. Het vuur belichtte de twee licha men van de soldaten. De binnen hof lag in doodsche stilte. Plotseling hoorde ik een onbe schrijflijke klopping, of het nu kwam van het vuur, of een geluid te mid den van den duisternis kon ik niet onderscheiden. In elk gevalhet was er. Ik dacht, zei de corporaal wei felend, ik dacht dat ik hoorde...-. Hij zweeg stil en trok de windas sterk aan. Juist. Het was het dreunen van den bol van den ballon, die dichter bij ons gekomen was. Ik herkende het temidden der duisternis. De tijd voor handelen was aangebroken. Luister, fluisterde ik den corpo raal toe. Ik ben gereed, sprak hij. Het volgende oogenblik sprong ik in 't schuitje van den ballon en duwde ik een revolver tegen de slapen van hare bewaker. W.... WatW.... Wie stamelde hij wakkerwordende. Stilte Bind hem en stop hem een prop in den mond, zei ik tot den corporaal die mij gevolgd was. Hij was spoedig klaar. Wij licht ten den gevangene op en brachten hem langzaam buiten boord. De cor poraal ademde zwaar. Hijis zoo ...zwaar. Hjj is )e man ontglipte aan onze handen en viel met een harden slag in deü binnenhof. Viug, je mes, zei ik tot den corporaal. Wordt vervolgd. Krijgsraad. De auditeur-militair bij den krijgsraad te's-Gravenhage mr Palthe Wesenhagen, heeft geëischt tegen Kantongerecht. Wegens over treding der ij kwet werden M. v. P. en S. F. beiden alhier tot geldboete ver oordeeld en P. J. A. K. wegens over treding der Leerplichtwet tot f0.50 of 1 dag hechtenis. De Boemelbaron. De zaal van Beleediging. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde J. T. alhier wegens beleediging tot f 2 boete of 2 dagen hechtenis. Gentraalbureau voor uitvoer van versche Zeevisch. Door de ver eeniging van reeders van visschers vaartuigen te IJmuiden is opgericht een Centraalbureau voor uitvoer van versche zeevisch, hetwelk niet alleen in deze dagen van actie zal werkzaam zijn, doch met de voorop gezette bedoeling dit bureau perma nent te maken. Men wenscht n.l. in de toekomst den uitvoer van visch zelve te kunnen dirigeeren, wannéér door toevallige of gefor ceerde omstandigheden de prijzen vooi de visch beneden een vast te stellen minimum zouden dalen. Met de vereeniging van Haven- en Trans portarbeiders, waartoe de vischlos- sers behooren en wier loonen voor de lossing in zoodanige gevallen niet terstond kunnen worden be paald, daar deze behalve een mini mum gelijken tred houden met de besommingen, is in deze aangelegen heid reeds een minnelijke schikking getroffen. Stoomtrawler vrijgelaten. Vol gens bij de reeders alhier ontvangen bericht is de stoomtrawler Zaan- stroom IV IJM 197, die einde Januari nabij Terschelling strandde en waarop sedert dien beslag was gelegd door de strandvonderij en door de bergingsmaatschappij, na rechterlijke uitspraak, vrijgelaten De actie tegen het consentenstelsel voor verche zeevisch. Donderdag heeft de door het bestuur der lJmui- der Vischhandelvereeniging met den Minister van Landbouw aangevraag de conferentie inzake opheffing van of wijziging ;n de toepassing van het consentrechtvoor versche zee visch plaats gehad aan het Departe ment van Landbouw De deputatie uit het bestuur be staande uit de heeren J. C. Slis, P, Verwoerd en J. Th. d. Klaauw werd namens den Minister ontvan gen door den heer Versteeg, Secre taris-Generaal van het Departement Deze verklaarde geen wijziging te kunnen brengen in de toepassing van het Kon. Besluit van 26 Juni j.l. betreffende een uitvoerverboc van versche zeevisch anders dan op consent. Wel werd de toezeg ging gedaan, dat door de Regeering IJkwet. Door den kantonrechter te Haarlem werden veroordeeld wegens overtreding der IJkwet P. V., J. A. D., K. P., F. M. en J.V. allen alhier, tot kleine geldboeten, te vervangen door.^hechtenis. Overtredingen. H. v. B., P. B., W. v. B. allen alhier, werden we gens overtreding der ijkwet tot geldboete veroordeeld. Diefstal. Ten nadeele van het dienstpersoneel van den heer V. werd naar de N. H. Ct, bericht in den nacht van Zaterdag op Zondag een damesrijwiel, hetwelk geborgen stond in de schuur te Santpoort ontvreemd. Jaarbeurs. In het Eere-Comité voor de Jaarbeurs 1916, welke be oogt de Nederlandsche nijverheid en den Nederlandschen handel te bevorderen en die van 18 Septem ber tot 1 October te Utrecht zal worden gehouden, heeft o.a. zitting genomen de heer J. T. Cremer, oud minister van koloniën alhier. Weeseninrichting. Het bestuur der Weezeninrichting te Huisduinen mocht van den heer J. T. Cremer alhier voor een nieuw gebouw een gift van f 100 ontvangen. Kantongerecht. De Kantonrech ter te Haarlem veroordeelde C. K„ F. R., R. W., A. J. W. en M. K., alleü alhier, wegens overtreding der Leerplichtwet, de eerste drie tot f3 of 3 dagen, de laatste tot f2 of 2 dagenA. H., A. D., J. E. V., wegens overtreding der IJkwet tot geldboete, te vervangen door hechtenis.

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2