DE AMËRIKAANSCHË VRIJWILLIGER. FEUILLETON. Zeevischvereeniging te kennen of te raadplegen, als daar zijn: het onttrekken aan de zeevischver- eenigingvan de distributie van re- geeringsvisch en het invoeren van consentrechten voor den uitvoer van haring en van versche zeevisch. De heer de Boer meende en de overige bestuursleden waren het daarmede volkomen eens, dat de Commissie van Toezicht op de Vereeniging de taak en de functiën der vereeniging geheel had overge nomen waarom men meende aan de Algemeene vergadering te moe ten voorstellen de Zeevischvereeni ging te moeten ontbinden. Alvorens daartoe de voorstellen te doen, be sloot het bestuur een audiëntie aan te vragen bij den Minister v.an Landbouw ten eind de meening van Zijne Excellentie te hooren of het in de bedoeling der regeering lag of had gelegen de Zeevischvereeni- gin alle zeggingschap over de dis tributie van goedkoope visch als volksvoedsel te onthouden of te ontnemen, in welk geval ontbinding der door de regeering in het leven geroepen Zeevischvereeniging hoe eer hoe beter gewenscht was. Het zal van den uitslag dezer conferen tie afhangen of een voorstel tot ontbinding al of niet aan de Alge meene Vergadering zal worden voor gedragen. VELSEN. De Voorzitter, de heer P. Vermeu len, opende met een woord van welkom. Allereerst werden de in gekomen stukken behandeld, nadat het nieuwbenoemde lid, de heer D. Bus, en de nieuwe Secretaris, de heer A. de Bruijn, waren geinstal- leerd. Verschillende voorstellen van B. en W. werden aan de hand van gemeentebladen besproken. Aan het voorstel tot wedertoekenning van een bedrag voor de schoolbibliotheken werd instemming betuigd. Voor kennisgeving werden aan genomen de verslagen van de schoolartsen en van verstrekte schoolvoeding en kleeding en de uitbreiding van leerkrachten aan school A en de goedgekeurde re kening over 1915. Inzake het verzoek der Vereeni- Een Episode alt den Cabaanschen oorlog. Uit het Engelsch door A. I. (5) Nu, niet zoo'n klein beetje ook, zei hij, terwijl hij een rjj tan den liet zien, waarop een wolf zich beroemd kon hebben. Ik had ook mijn mond vol. Wij lachten hartelijk. Pardon, ik vergat U, zei de korporaal een beker in zyn linker hand houdend, terwijl hij met de rechter een flesch wijn ontkurkte. Het moet een weg beneden ons zyn, herhaalde ik steeds, al weer naar den smallen streep kij kend, waarin wij geankerd lagen. Wie weet, antwoordde de korporaal onverschiilig, zijn heele aandacht aan den wjjn schenkend, die hy in zijn beker schonk. Beiden hadden wy nu een beker vol. Drink, luitenant, zei hij. Wij klonken. Op uw gezondheid, zeide ik Maar de wijn heeft nooit mijn lippen beroerd. Een plotseling gehuil drong tot ons door. Toen een hevige schok. Wjj ge raakten in een witten wolk, toen wy nog door den schok op onze ging Volksonderwijs afd. IJmuiden' tot aanstelling van een schoolarts, meende men dat uitbreiding van het instituut schoolartsen wel gewenscht was. De heer Oly pleitte voor de aan stelling van een speciale schoolarts. Bij het voorstel van B. en W. tot aanstelling van tijdelijke leer krachten merkte de Voorzitter op dat men nog niet geheel bevredigd was. Bedoeling is de tijdelijke leer krachten, die reeds als zoodanig werkzaam zijn, vast aan te stellen. VanB. en W. was een schrijven ingekomen met verzoek in de be grooting voor 1917 een wijziging te willen brengen. Inzake het verzoek van de afd. Kennemerland Bond van Ned. Onder wijzers om vervanging van vakj(vrij e orde oefeningen) in vak s (gymna stiek) meende men voorloopig wel met het prae-advies van B. en W. om de beslissing op voorstellen der Bevredigingscommissie in dezen af te wachten, te kunnen meegaan. Toch meende de Voorzitter dat we aan deze vervanging moeten vast houden. De heer O'y meende dat er toch wel een oplossing gevonden kon worden. De Voorzitter heeft wel gezegd dat niet iedere school zich leent voor dit onderwijs, maar in IJmuiden zouden de kinderen van de eene school toch best naar de andere kunnen gaan. De notulen der vorige vergadering werden na een opmerking van den heer Oly goedgekeurd. In bespreking komt het jaarver slag over 1915. Besloten werd de opmerking over het behalen van akten door leerkrachten der scholen in deze gemeente te schrappen en het volgend jaar daarvan een sta tistiek te geven. Het verslag werd vastgesteld. Besloten wordt het drukken van het verslag na inschrijving op te dragen aan den laagsten inschrijver. Bij de rondvraag betreurt de heer Olij de afwezigheid van een der leden van het college van B. en W. de wenseh uitsprekend dat dit voort aan niet meer 't geval zal zijn. De heer Olij had n.l. het onderwijs aan achterlijke kindereD, ter sprake willen brengen, doch zal dit nu op de volgende vergadering doen. Mevrouw Pronker vraagt hoe het toezicht op het onderwijs in de handwerken in deze gemeente ge regeld is. De voorzitter zegt dat dit zeer onbeduidend is. Besloten werd dat de drie dames leden der commissie het toezicht op zich zullen nemen om succes sievelijk de scholen in de gemeente te bezoeken. Een klacht over het gebruik ma ken der stok op de scholen door sommige onderwijzers, werd ter sprake gebracht. Gemeend werd dat deze klachten bij de Hoofden der scholen moeten komen. De voorzitter herinnert aan de knieën lagen. Onze positie werd gevaarlijk. Het schuitje helde bijna horizontaal over. Ik voelde dat wij door een reus achtige kracht werden voortgesleept. Ik riep den corporaal toe, voor het vege Üjf te zorgen. Zooals de wolk gekomen was verdween hij ook weer. Wij zweefden met groote vaart door 't luchtruim. Toen giste ik wat er gebeurd was. Ons anker had een balk van den spoorweg gegrepen. Da trein was gekomen en had het anker verbro ken, terwijl een deel van het touw zich gehecht had aan een deel der machine. Ik klom naar een punt, vanwaar ik den toestand kon overzien. We waren boven een machine van een passagierstrein. De machinist praaide mij in 't Spaansch, zijn oogen keken ver schrikt opwaarts. Vragen en antwoorden werden vlug gewisseld. Plotseling richte ik mijn revolver op hem. Volle vaart, commandeerde ik schreeuwend. Hij trachtte zich te dekken achter eenige stukken steen kool. Ik zond hem een kogel toe. Een volgende versplieterde een stuk steenkool voor hem in gruizelementen Hij hief zijn handen omhoog. Nu, volle vaart dan, anders schiet ik opnieuw. De man gehoorzaamde. De machinist had mij meedege- deeld dat de trein troepen vervoer de. Laatstgenoemden waren echter nog onbekend van onze tegen woordig- id boven hen. klacht der zeven hoofden der open bare scholen over de Plaatselijke Schoolcommissie, bij B. en W. in gediend. Daarom betreurde hij ook de afwezigheid van alle leden van het college van B. en W. Deze klacht had eigenlijk bij de commissie zelve ingediend moeten worden. Nu ze bij B. en W. ingediend is meent de voorzitter dat het college deze nu ook afwikkelen moet. De afd. Kennemerland van den Bond van Ned. Onderwijzers heeft in haar laatste vergadermg besloten een adres aan den raad der gemeente Velsen te zenden Daarin wordt verzocht de salaris verordening zoodanig te herzien dat le het minimum-salaris in de noodzakelijkste uitgaven kan voor zien. 2e een maximum-salaris worde vastgesteld, waarvan een onder wijzer met zijn gezin een behoorlijk bestaan kan genieten. 3e het aantaal periodieke ver hoogingen grooter wordt en het tijdverloop tusschen deze worde verkort. 4e voor alle hoofdakten flOO. worde betaald en bij eventueel waarnemen van hoofdschap een vergoeding worde toegekend naar een maatstaf van f200 per jaar. 5e de tegemoetkoming in de huis huur tot het wettelijk minimum f50 worde teruggebracht en dit bedrag worde toegekend aan alle onderwijzers en onderwijzeressen, al of niet gehuwd. 6e de onderwijzers, wat hun pen sioenbijdrage betreft op deczelfden voet worden behandeld als de ove rige gemeenteambtenaren. 7e de niet-verplichte bij akten niat worden beloond. 8e voor de akte nuttige hand werken f 100 worde uitbetaald, het geen ook geschiedt voor alle andere verplichte bij akten. Zij verzoekt dit adres te behan delen le afgescheiden van de begrooting, omdat de salarisregeling niet geldt voor 1 jaar maar voor langeren tijd. 2e rustig en de zaak goed onder de oogen te zien. 3e om met de gevolgen rekening te houden bij het opmaken van de begrooting. Door de afd. Yelsen van den Ned. R. K. Volksbond is, naar de N. H. Ct. meldt, met medewerking der afd. Ve'seroord en IJmuiden, het volgende adres verzonden naar den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid Geven met verschuldigden eer bied te kennen, ondergeteekenden, handelende in hunne qualiteit van vertegenwoordigers der navolgende arbeidersorganisaties: Ned. R. K. Volksbond afd. Velsen, idem, Vel- Indien wij slechts Victoria bereiken zouden wij gered zijn, zei de corporaal. Dat zullen wij. Absoluut. Ik zal het touw niet doorsnijden. Wij zullen de troepen met ons mede voeren of sterven als helden. Briljant zonlicht glansde vanaf de groene bladeren van het bosch, toen de machine een bocht in de lijn naderde. Door de dolle vaart van den trein werden de soldaten eindelijk ge waarschuwd. Ik kou mij verbeelden dat zij hun hoofden buiten het venster staken om te zien wat er toch eigenlijk gebeurde. Nog eens tien minuten met deze vaart en wjj zijn door de Spaansche linie heen en onder onder onze manschappen, zei de korporaal. Ik antwoordde niet. Ik vreesde het resultaat als de trein den bocht gepasseerd zijn. En 't gebeurde zooals ik gedacht had. Toen de trein den bocht nam, zwaaide onze ballon eenigen tijd over één kant, zoodat de soldaten ons in het oog kregen. Verberg uw geweer. Zij zullen het zien, zei ik haastig tot den korporaal. Maar het was reeds te laat. De soldaten hadden een vijandèlijke houding aangenomen. Een deur vloog open. Ik zag het hoofd en de schouders van een man gereed om te vuren. Er was nog net tijd een kogel op hem af te zenden. Toen had de trein den bocht ge passeerd en weder zweefden wjj seroord en IJmuiden, dat de voort durende prijsstijging van vele levens middelen, de arbeidersgezinnen in zeer groote moeilijkheden gebracht heeft, dat hun bekend is dat door den burgemeostet vele pogingen worden aangewend om in de ge meente Velsen geregeld regeerings- artikelen verkrijgbaar te doen stellen, dat echter de hoeveelheden welke worden besteld, niet of in geringe mate worden afgezonden, dat daar door de toevoer niet voldoende is, om in de behoeften der groote ar beidersbevolking te voorzien, dat zij daarom Uwe Excell. met aandrang verzoeken om zoodanige maatrege len te nemen, dat door de Regeering beschikbaar gestelde artikelen komen onder het bereik van alle arbeiders der gemeente V eisendat zij zich tevens de vrijheid veroorloven bij Uwe Excell. aan te dringen op verstrekking van bakolie, gort, tar wemeel, havermout, boekwëitgort, capucijners, grauwe erwten, marga rine, zachte zeep, bleekpoeder, vet- loogmeel: soda, sajet, wol, klompen en petroleum, tegen een zoo laag mogeljjken prijs en in voldoende hoeveelheiddat zij vooral aandrin gen op het nemen van maatregelen waardoor de brandstoffen tegen een zeer matigen prijs worden beschik baar gesteld, daar de toestand der arbeiders steeds nijpender wordt. Redenen waarom zij gemeend heb ben zich tot Uwe Excellentie te moeten wenden, met het beleefde verzoek, „helpt, doch helpt spoedig." 't Welk doende, enz., volgen hand- teekeningen der afdeelingen' recht boven hun hoofden. De korpo raal gaf een schreeuw. De spoor weg was nu lijnrecht. Met een enorme snelheid werden wij voort gesleept. Vlug, zei ik tot den korporaal. Daarl terwijl ik op het dak van den tweeden wagon sprong. Terwijl hij zijn geweer naar den schouder bracht legde ik mijn revolver op anderen, die trachtten den wagon te beklimmen, zoodat zij op ons konden vuren. De poging was spoedig verijdeld. Ik keek achter mij. Eenige lichamen lagen aan den spoorweg achter ons. Plotseling schreeuwde de korporaal Daar is Victoria. Zie de kerk! Waar, zeide ik, mijn oog van de lichamen afwendend. Meent gij daarinformeerde ik, terwijl ik mijn arm naar die richting uitstrekte Hij had geen tijd om me te antwoorden. Er was een formeele explosie. Een regen van kogels werd gevuurd door de houten daken van de wagens. Eén verwondde mijn bovenarm. Ik klom in het schuitje. De corporaal was druk bezig mij te verbinden. Een andere explosie volgde. Nu was het omhulsel van de ballon geraakt. Er ontsnapte gas. Ik weer den korporaal af. Meer stoom, schreeuwde ik den machinist toe. Ik laat mij niet meer bang maken, antwoordde deze. De korporaal richtte zijn geweer op hem. De man gehoorzaamde wederom. de weg tiisschön de spoorbrug en de stoomponten ook door wagens bereden. Gevolg is dat er nu reeds zulke diepe voren in den weg zijn, dat deze voor -fietsrijders niet meer begaanbaar is. Het maken der grondboringen voor de watervoorziening van het kamp is opgedragen aan den heer Jan Lankelma te Purmerend. SANTPOORT. Wij hoorden een andere explosie. Angstig keken wij naar de daken van de wagens. Blauwe rookwolk jes kronkelden er uit twee van hen. Ik leunde ver over den rand om mij te vergewissen. Groote God, riep ik uit, de kogels hebben ze doen vlam vatten. Altijd maar werden wij voortge sleept. Kogels of uitbarstingen kwa men er niet meer. Het was waar schijnlijk dat de soldaten trachtten, het vuur meester te worden. De ballon zonk al lager en lager. Zouden wij de witte tenten bereiken, die daar voor ons lagen of zouden wij onder de wielen ver pletterd worden als een groote ge wonde vogel. Lager en lager zonken wy. Een wazige mist kwam mij voor de oogen, mijn lichaam leunde al zwaar tegen den rand van het schuitje. Ik herinner my nog 't schreewen van den corporaal tot den machinist. Toen viel ik languit voor over neer in een bange duisternis. Toen ik weder tot mezelf kwam was ik in het hospitaal in het op standelingenkamp. Ik heb dorst, zei ik. Zij gaven mij te drinken. Met een glimlach keerde ik my om. Want ik begreep, dat later, wanneer ik het schip weder zou be klimmen daar handen uitgestrekt waren van mijn broeders-officieren om my te verwelkomen. En zoo was het. EINDE. Deserteurs. Van de Katwijker logger Adriana KW 2 schipper D. Vonk, zijn 3 der opvarenden ge deserteerd n.l. 2 matrozen her komstig van Schiedam en de reep schieter, herkomstig van Delfshaven. Binnengesleept. De stoomtraw ler Calabria IJM 40 is met defect aan den ketel binnengesleept door den stoomtrawler St. Nicolaas IJM. 187. Plaatselijke schoolcommissie. Maandagavond hield de Commissie voor plaatselijk schooltoezicht haar eerste openbare vergadering ten raadhuize. Bond van Ned. Onderwijzers. Een adres aan den Minister. Toegelaten. Dirk Bus, Jan Bruinsma en Max Klinkhamer, allen leerling van de school van den heer K. Smit te Beverwijk zjjn zonder mondeling examen toege laten tot de Rijks H. B. S. met 5 jarigen cursus te Alkmaar. Hoe lang zal het nog duren, dat onze kinderen hunne heele opleiding in de gemeente zelve ontvangen? Aanbesteding. Gisteren werd door den architect Rutger van der Ploeg alhier aanbesteed het bouwen van een zaadschuur, zonder bij levering van afdekking, voor reke ning van den heer O. Schaap, alhier. De laagste inschrijfster was de firma Wed. P. van Heijst voor f 3396, de hoogste inschrijving bedroeg f 4700. Het aantal inschrijvingen bedroeg 15. Met afdekking bedraagt de som f 6000. Zangkoor. Hier is een zang koor gevormd om medewerking te verleenen op het Prov. N. Holl. Zendingsfeest en den Bazaar voor de Chr. School, beide in Augustus alhier te houden. Kampement. Nu de soldaten bezig zijn aan het Noordzeekanaal hun kampement op te slaan, wordt Baadsvacature. Door den heer H. Sant alhier is wegens drukke werkzaamheden ontslag aangevraagd als lid van den gemeenteraad van Velsen. De heer Sant had zitting voor district II (West-IJmuiden) en behoorde tot de Vrijz. Dem. raads fractie. Ons wacht dus binnenkort voor dit district een raadsverkiezing. Kerk en Pastoriebouw. In de gecombineerde vergadering van de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeen te en de financieële commissie, op Duin- en Kruidberg gehouden, is overeengekomen, dat de kerkvoogdij in zake kerk- en pastoriebouw de financiefle commissie een vrij man- geeft daarentegen verbond de com missie zich de gebouwen onbe zwaard aan de kerkvoogdij over te dragen. Naar de S.E. verneemt ontbre ken nog een kJeine f 10000. Personalia. Ter inleiding van de algemeene vergadering van de Nederlandsche Gustaaf Adolf Ver eeniging op 27 September te Amster dam wordt den avond te voren in de Oude Luth. Kerk (Spui) een gods dienstige samenkomst gehouden. Een der drie sprekers is onze vorige predikant Ds. W. Bax, thans te Maastricht. Geen speelgoed. Het achtjarig zoontje van den heer E. alhier met een mes bezig zijnde, had het on geluk daarmee een zijner oogen zoodanig te treffen dat men voor het behoud daarvan vreest en op name in een geneeskundige inrich ting noodzakelijk geacht werd. Militaria. Naar men met zeker heid verneemt, zullen de alhier in gekwartierde militairen den 18en dezer vertrekken en te Velsen in tenten huisvesting verschaft worden. Huizenverkoop. Maandagavond had in het hotel „De Wyman" al hier de verkooping (inzet) plaats van eenige huizen. Perceel I, woon huis, bollenschuur, tuingrond onder Schoten, werd opgehouden. Werd niet hooger geboden dan f 6500. Perceel II, woonhuis, tuingrond aan den Verkeerden Molenweg Santpoort, hoogste bieder de heer P. H. v. Vuuren, Velseroord, f 2460. Perceel III, gelegen naast perceel II, hoogste bieder de heer J. Veen, Schoten f 1470. De afslag heeft Dinsdag 18 Juli plaats.

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2