De Gunsteling. FEUILLETON. Sport. Uit het Land- VISSCHEKIJ. Plaatselijk Nieuws. AGENDA. Bedoelde vergunning is niet noodig wanneer de goederen bestemd zijn voor, en geadresseerd aan „die von Kriegsministerium des Innern legi timirten Eeinkaufstellen te Weenen' of „die Kriegsprodukten A. G. te Boedapest". Prijsvraag. Er wordt een prijs van f500 uitgeloofd voor het beste ontwerp met model en beschiijving van een stakellicht, ten gebruike aan boord van zeevisschersvaar- tuigen, hetwelk ten genoegen van den minister van landbouw, nijver heid en handel aan de volgende eischen zal moeten voldoen. Lichtsterkte. A. Bij gebruik moet (Herinneringen van een ambtenaar.) naar het Duitsch van H.SüDERMANN. door H. B. (10 HOOFDSTUK I. Door een samenloop van omstan digheden gebeurde het, dat de 15e Maart, toen onze gevreesde chef in X zijn intrede deed, ook de dag was. waarop ik in de vereeniging „Fraternitas" mijn reeds lang beloofde voordracht zou houden over „De toekomst in verband met de toekomstige menschheid." En als begin van een wild avontuur, waarin ik een half jaar later werd heen en weer geslingerd, vertoonde het eerste stormwolkje zich aan mijn horizon. De waarschuwing bleef echter vergeefsch. Hoe had ik ook kunnen vermoe den, dat ik, rijksambtenaar, die reeds twaalf jaar verloofd was en geen ander ideaal had, dan zoo spoedig mogelijk de haven van het huwelijk binnen te loopen. door een vreemde vrouw in een wilde zee van gevaren en moeilijkheden gelokt zou worden? Voor het postkantoor stonden wij op een ry, de rijksambtenaren van den oudste tot den jongste, klappertandend en stijf van koude, terwijl de Noordenwind ons onze jaspanden om de beenen deed wapperen. De klok op het postkantoor sloeg twaalf uur. Sedert een half uur werd het het stakellicht bij elke weergesteld heid een onafgebroken wit licht vertoonen van ten minste 10 se conden duur; dit licht moet van zoodanige sterkte zijn, dat het tuig en de zeilen daardoor bij donkeren nacht en helderen dampkring van af een afstand van ten minste 100 Meter met bet ongewapend oog kunnen worden waargenomen. Ontsteking. B. De ontsteking van het licht moet op ieder gewild oogenblik, onafhankelijk van wind of weder, zonder gevaar kunnen worden bewerkstelligd, zonder dat daarbij vaD eenig ander voorwerp dan het toestel zelve gebruik be hoeft te worden gemaakt. Dooving. C. Het licht moet op ieder gewild oogenblik, zonder eeDig gevaar, volmaakt en vlug gedoofd kunnen worden, zonder dat daarbij van eenig ander voorwerp dan het toestel zelve gebruik behoeft te worden gemaakt, en oogenblikkelijk daarna weder voor gebruik gereed zijn. Afmetingen en algemeene inrich ting. D. De inrichting moet beknopt zijn en zoodanig, dat het toestel steeds, bij alle weersgesteldheden en temperaturen, voor gebruik ge reed aan dek van een visschers vaartuig kan zijn geplaatst, zonder dat zulks gevaar voor de bemanning of het vaartuig kan opleveren. Kosten. E. De prijs van aau schaffing mag niet zoo hoog zijn dat hij een bezwaar zou opleveren voor het gebruik aan boord van visschersvaartuigen en kleine vracht schepen de kosten voor het gebruik van het licht moeten gering zijn Duurzaamheid en bedrijfszeker heid. F. Het toestel moet na gedurende ten minste een jaar op een varend zeevisschersvaartuig in gebruik te zijn geweest nog ten volle aan de biervoren onder A, B C, D en E genoemde voorwaarden voldoen, behoudens dat vervanging van de verbruikte materialen mag plaats hebben. (St.ct.) Het schip heeft de volgende afmetingenlengte tusschen de loodlijnen 95' 0', breedte 19' 8", holte 9' 10", en is geheel van staal gebouwd. Da machine van het verticale triple expansie systeem, sterk ongeveer 250 I.P.K. heeft cylinders van 10" X 16" X 26 diameter met een slag van 18". De stoem wordt geleverd door een stalen scheepsketel, groot ongeveer 900 vierk. voet verwarmend opper- rijtuig verwacht, dat ons de nieuwe heer en gebieder van onze afgele gen stad zou brengen, en nog steeds wees niets erop, dat hij er spoedig zou zijn. Verschillende heeren begonnen zachtjes te vloeken, anderen klaag den luid over hun rheumatiek, weer anderen berustten in hun noodlot en deden niets dan bibberen, ter wijl ze voor hun gladgeschoren kin bescherming zochten in hunne boorden. Ook bij ons jongeren, die op den linkervleugel hadden post gevat, was de humor intusschen verdwe nen. Hier en daar brandde nog tegen alle regelen der wellevendheid een sigaret doch ook die verdwenen langzamerhand. Naast mij stond collega Robertson de handen diep in de zakken. Hy zweeg reeds tien minuten. Zelfs bij hem die altijd slagvaardig jwas, schenen de grappen bevroren te zijn Een beklemde zucht ontsnapte mijn borst. Hoe zou hij er uit zien, de ge strenge chef? Een droge mopperaar bepaald, met kalen schedel en groote brillenglazen. Eenige docenten kwamen voorbij waaronder dokter Kamp en een andere vriend uit de club „Frater nitas". Ze groetten mij en Kamp wendde zijn bleek gezicht nog even om, alsof hij bij mij de verklaring zocht voor deze eigenaardige groep. Ik beet me op de lippen, ik schaamde me voor hem. De voordracht die ik dien avond moest houden, lag mg zwaar op de maag. Want er stond veel in, wat ik met een gepatenteerde rijksamb tenarenmoraal moeilijk publiek kon vlak, werkende onder een druk van 180 lbs. Schip, machines en ketel zijn onder speciaal toezicht van Lloyd's gebouwd, j Direct na het te water laten werd de kiel gelegd van een zuster schip, bestemd voor dezelfde stoom- visscherij Maatschappij. Gegadigden, die in aamerking wenschen te komen deze visch- soorten te rooken, kunnen schrifte lijke aanbiedingen daartoe vóór 25 Juli e.k. inzenden bij den admini strateur van het Centraal Bureau voor den Afzet van Visscherij pro ducten, Singel 215, te Amsterdam. (St.ct Deze logger zal uitgerust worden met een twee cylinders Concordia ruwolie-motor. Weder een bewijs, hoe in deze dagen de Nederlandsche industrie ook op het gebied van motoren de buitenlandsche fabrikaten tracht te vervangen. (Tel.) VOETBAL. Beker- en Seriewedstrijde Stormvogels. Het aantal inschrijvingen voor bovenbedoelde wedstrijden heeft dat van verleden jaar overtroffen. Dit jaar zullen 53 elftallen deelnemen. maken. En wat zou de nieuwe t/ran wel zeggen, als hij hoorde Toen op dat oogenblik het rijtuig kwam aangerateld, voer mij een rilling door de leden. De wagen maakte een elegante bocht, en hield voor de steenen trap stil. Twee commiezen sprongen ijverig naar voren, om het portier te openen. Dat was bij dus, de elegante heer met zijn kostbaren pels en den glimmenden zijden hoed, die op voorname wijze uit het rijtuig stapte. Hij was het, die geroepen was, de moraal in ons braaf oud stadje te handhaven, Een ware tyran. Hij nam beleefd de hoed af, koel en beslist. Een bleek, hoogmoedig gelaat, met strengen blik, vorschende oogen en een kwaadaardig glimlachje om de mondhoeken, zo) zag hij ons aan. Mijn buurman stootte mij veel beteekend aan. „Die fat zullen wij wel klein krijgen!" fluisterde hij mij toe. De nieuw aangekomene liet zich door den oudsten commies aan de leden van het college voorstellen, die hij slechts met een afgemeten buiging en een handdruk begroette. Toen wij, assessoren, aan de beurt kwamen, hield hij stil, wreef zich nerveus de handen en zeide „Om met de jongere heeren kennis te maken, vind ik het hier niet de geschikte plaats; ik zal er dus voor vandaag van afzien." Wij beten ons op de lippen en gingen heen. De lust tot spotten was ons ge heel vergaan. Wij voelden ons ge- De 1.1. Zondag gehouden loting had het volgende resultaat Bekerafdeeiing. SchotenV. V. A. Bloemendaal—Hortus. StormvogelsR. C. H. Neerlandia—V. V. C. E. D. 0.—Holland. H. S. V.Sterk door Wilskracht. Eerste Afdeeling. M. V. K. I—E. D. 0. III V. S. V. INeerlandia II. Diamantbewerkers IR. C. H. II W. F. C. II—Olivio II. A. D. W. I—Volksweerbaarheid I. Stormvogels IIN. O. S. I. Berkenrode I—Swift I. Schoten II vrijgeloot. Tweede Afdeeling. Neerlandia IIIQ. C. C. I. Alkmaar I— Swift III. H. S. V. II—Schoten III. Volkswverb. IIHaarlem VI. Haarlem Boys I—Olivio II. O. V. G. A. I—-Diemen II. V. V. C. III—V. S. V. II. D. O. A. IIStormvogels IV. V. S. V. Ill—Swifc II. E. D. W. I—W. S. V. I. Q. S. C. 1—H. K. V. I. IO. A. I—E. D. O. IV. Stormvogels IIIAssendelft I. De wedstrijden vangen aan 6 Augustus a.s. Zoodra het volledig programma verschenen is komen wij hierop terug. Het doel dezer bijeenkomst is te komen tot eenheid in de vakbewe ging dier organisaties. Als onderwerp van beraadslaging wordt door het Comité voorgesteld het navolgende voorstel: „De eenheid onder de vakbeweging der Rijksambtenaren- en Beambten- organisaties worde verkregen door het stichten eener Centrale. „De Centrale zal zijn een zelf standig samenstel van Besturen van Vereenigingen van Beambten en Ambtenaren in 's Rijksdienst. 2. an het hoofd der Centrale zal staan een Bestuur, gekozen uit en door de Besturen dier Vereenigingen. „Bezoldigde Bestuurders kunnen zoo noodig worden aangesteld. „De Centrale zal trachten te ver krijgen overleg met de Regeering en haar erkenning door deze. „Eveneens tracht de Centrale te verkrijgen eene regeling als in het drukt alsof een groot onheil naderde. HOOFDSTUK II. Mijn gedruktheid verdween eerst toen ik 's avonds door mijn rede werd meegesleept. Nog zie ik, hoe ik op het podium stond. Ik voelde mij trotsch en had in vervoering het manuscript tot een dolk opgerold; nog hoor ik mijn stem luid weerklinken, hoe ik de vermetelde conclusies de zaal doorslingerde, wat een zoodanige ovatie tengevolge had, dat ik mij niet meer verstaanbaar kon maken. Men drong op, drukte mij de hand. Zonder twijfel, ik was de held van den avond. Dokter Kamp, de secretaris van de vereeniging, zat naast mij en schreef in korte woorden de portee van mijn rede op. Hij liet zich door de drukte der anderen niet storeh. Eenmaal echter scheen het me toe, dat een sarcatisch lachje zijn gelaat plooide. Dat lachen verontrustte mij. Toen de storm eenigzins bedaard was, kwam ik dichter naast hem zitten en vroeg over zijn schouder heen: „En U mijn Kamp, u zegt in 't geheel niets." Hij keek over z'n bril naar mijn gloeiend gezicht en zeide vriendelijk. „Geduld vriend, wat ik je te zeg gen heb, zal je toch als een koud stortbad op het lijf vallen tenminste als je eenige waarde hecht aan mijn meening. Ik zweeg, zijn oordeel had werkelijk den grootsten invloed op mij. Het enthousiasme van de anderen begon in een vriendelijke welwil- Deensche stelsel ten grondslag is gelegd. „De actie der Centrale zal zich bijzonder bepalen tot: le het verkrijgen eener uniforme regeling der salaris regelingen voor die groepen van Ambtenaren en Beambten, die daartoe in zoodanig verband kunnen worden gebracht. 2e het verkrijgen eener algeheele herziening der salarisregelingen. 3e het verkrijgen eener wettelijke rechtspositie. 4e het verkrijgen eener gunstiger pensioenwetgeving. „Deelname tot de Centrale zal voor iedere Vereeniging openstaan. „De godsdienstige of politieke grondslag, waarop een Vereeniging zal zijn gevestigd, zal niet mogen gelden als eene belemmering voor die toelating." Ena 65 31 Pallas 287 21 Cathariua Louise245 21 en Lisa II 305 3 peftelharing. De laatste logger, met gebroken reis wegens ziekte van den schipper. IJMUIDEN. DONDERDAG. Boaz-bank, Visseringstraat 12, 7—9 uur. VRIJDAG. Kamer van Koophandel, vergade ring Dienstgebouw IJmuiden, des middags half drie. lendheid jegens mij over te gaan, vooral daar ik de eenigste gast was in dit gezelschap, dat hoofdzakelijk uit de jongere docenten van onze universiteit bestond, één van die hoogescholen, die doorgaans meer professoren dan studenten bevatten. De stemming in de club was vrij wel revolutionair; er werden verschei dene redevoeringen gehouden, zoo o.a. over „De kultur eener repu bliek" en „de inrichting van een volksleger". Men lachte en maakte aanstalten mij als een zeldzaamheid op de tafel te zetten. Laat dat, in's hemelsnaam laat dat't Zal misschien niet lang meer duren, dat we zulke vergaderingen kunnen beleggen. Hoedat? riep men. Weet U dan niet dat we van daag een nieuwen gouverneur ge kregen hebben, een ware tyran, die er wel voor zorgen zal, dat men in X. aan orde went en dat zoomin de openbare als de persoonlijke moraal door iets beleedigd zal wor den. Kamp keek op en lachte. Be paald herinnerde hij zich de expo sitie voor het postkantoor. Hij had de pen neergelegd en keek nu somber voor zich uit. En hoe heet deze tuchtroede? vroeg dr. Martini, een jong medicus die nogal cynisch was aangelegd. U zult hem niet kennen, ant woordde ik, onder ons had niemand de naam ooit gehoord. H(j luidt: „Van Nieberg." Kamp sprong plotseling op. Zijn handen strekten zich naar mij uit, zijn oogen werden vuriger en hg stamelde iets. (Wordt Vervolgd.) Nieuwe schepen Lemmer. Onder groote belangstelling van het publiek is van de scheepswerf van de heeren Gebr. de Boer te water gelaten, de eerste alhier gebouwde stalen logger. Dit vaartuig genaamd „De Lemmer", is gebouwd voor rekening van de Maatsch. „IJsland" te IJmui- den, directeur de heer R. de Boer, Het is 28 M. lang en 6.60 M. breed, Doorvoer van visch door Duitsch- land Den doorvoer door Duitsch- laad van gezouten haring, gezouten visch, klipvisch en vischkuit, uit Nederland, is zonder doorvoerver- gunning verboden. Vischwagens. Door de Duitsche Staatssporen zijn 40 particulire vischwagens in dienst gesteld voor het vervoer van Nederland naar Duitschland. In deze wagens be vindt zich eene door een benzine motor gedreven inrichting om water stroomend te houden. Door de bela ders mogen voor de kunstverlichting slechts veiligheids-of electrische lam pen worden gebezigd. In de wa gens mag niet gerookt worden en mogen daarin ook geen brandende stoffen aanwezig zijn De bediening der motoren moet door de zorgen der afzenders schieden. Voorkoming van aanvaringen op see. De minister van land Douw, nijverheid en handel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens de ondervinding de naleving van het in art. 9, sub d, der „Be palingen ter voorkoming van aan varingen op zee" voorgeschreveue omtrent het gebruik van een stakel licht of van eene fakkel door vis schersvaartuigen in de praktijk op bezwaren stuit, welke verband houden met de inrichting van de daartoe gebruikelijke toestellen. Ten einde te trachten tot opheffing dezer bezwaren te geraken en daardoor eene betere naleving van het be doelde voorschrift te bevorderen, wordt door hem de volgende prijs vraag uitgeschreven, waarop de antwoorden vóór 1 Juli 1917 worden ingewacht. Scheepsbouw. Arnhem, 15 Juli Hedenmiddag werd met goed gevolg door de Arahemsche stoomsleep helling Maatschappij te water ge laten de stalen stoomtreiler-drifter Holland V, gebouwd voor rekening van de Stoomvisscherij Mij. Holland V te IJmuiden. Rooken van visch. De minister van Landbouw, nijverheid en han del brengt ter openbare kennis, dat gelegenheid zal worden gegeven tot het in loon rooken van kleine schelvisch, makreel, Noordzeeharing en eventueel ook poon- en pieter man, welke tegen verlaagden prijs door de gemeentebesturen onder de bevolking hunnex gebeenten zal worden gedistribueerd. Distributie van Haring. Het hoofd be sttur van de Nederlandsche Vischgrossiersvereeniging heeft den minister van binnenlandschen zaken verzocht, de distributie van Noord zeeharing bij de vischandelaren terug te brengen. Nederlandsch fabrikaat. Don derdag werd met goed gevolg te water gelaten van de werf „Over toom" te Oostzaan der firma Seij monsbergen, de stalen motorlogger, genaamd „Cornelis de Boei", voor rekening van den heer M. B. Osen- darp te IJmuiden. Haringvisscherij. Van de IJmuider haringvloot kwamen sedert de laatste opga af binnen de loggers Pallas IJM. 287 met 21 last en Ca- tharina Louise IJM. 245 met 21 last pekelharing. Rijksambtenaren. Het Comité van uitvoering der samenwerkende Rijksambtenaren- en Beambtenor- ganisaties roept alle dergelijke organisaties in 's Rijkdienst op tot eene conferentie op Za'erdag deD 29sten Juli a.s. des voormiddags te 11 ure in het Café-Restaurant „Tivoli" aan den Coolsingel te Rot terdam. Haringvisscherij. Van de IJmui der haringvloot kwamen sedert de vorige opgaaf binnen de loggers Cathariua IJM 212 met 28 last. Vier Zusters 231 -- 20 Hendrik 209 24 Stern 233 19 Schepen voor het Enge'sche prij- zenhof. Bij den heer B. G. van Rhijri, haringreeder alhier is telegrafisch bericht ontvangen van den Neder- landschen consul te Kirkwall, dat zijn logger de Cornelis Bart IJM 173, de logger Condor IJM 308, de stoomlogger Louis Groen Jr. IJM 149 en de stoomtrawler Wilhel- mina IJM 35 voor het Eng. prijzenhof gebracht zijn. Dit zou er dus op wijzen, dat, omtrent de overige naar Kirkwall opgebrachte schepen nog geen beslissing genomen werd en dat in ieder geval het bericht door de groote ochtendbladen van heden verspreid, als zouden alle opgebrachte Nederlandsche visschers vaartuigen prijs verklaard zijn onjuist is.

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2