Belgische Roode Kruis bare gronden. Overeenkomstig de beweringen van de gemeente Yelsen besliste de rechtbank, dat de regeling der retributie-heffing door de ge meentebesturen een belastingrege ling is, welke niet is onderworpen aan de gewone bepaling der Ge meentewet, dat eene provinciale regeling eene gemeentelijke regeling omtrent hetzelfde onderwerp van rechtswege doet vervallen. De redactie van het BI. W. merkt op: „Deze beslissing schijnt ons volkomen onjuist. Zij brengt even wel eene voor de K. E. M. vrijwel onhoudbare positie aan het licht, waarin, wil deze maatschappij niet gevaar loopen het slachtoffer te worden van de inhaligheid van lagere besturen dan het provinciale- voorziening dringend noodig is. Verslag werd uitgebracht over de gevallen van Februs typholdea die zich in den omtrek van de Kip penbuurt te Santpoort hebben voor gedaan. Als van zelve kwam daar bij de hoogst onvoldoende rioleering van de Kippenbuurt ter sprake, tengevolge waarvan op verschillende plaatsen in die buurt een vervuilde toestand is ontstaan, welke zeer zeker een ongunstigen invloed kan uitoefenen op de verspreiding der smetstof. De Commissie besloot bij het ge meentebestuur nogmaals op verbe tering van dien toestand aan te dringen, indien niet spoedig een reeds ten deele opgemaakt riolee- ringsplan tot uitvoer mocht komen. Soortgelijke vuilverzamelingen als in de Kippenbuurt geven ook her haalde malen aanleiding tot klach ten aan de bewoners van het dorp Yelsen en aan de groote Hout- of Koningsweg te Wijkeroog, als ge volg van het ontbreken van een gemeenteriool. Daar de pogingen der Commissie om hierin verbetering te brengen, tot nog toe hadden gefaald, besloot zij zich te wenden tot den gemeente raad met het verzoek om in het belang der volksgezondheid op de begrooting van het volgend jaar een som uit te trekken, voor het aanleggen van een gemeenteriool in de genoemde wegen. Eveneens werd besloten aan den Gemeenteraad te verzoeken een som op de begrooting te plaatsen ter bestrijding van de kosten eener gemeenielijke vleeschkeunng en te vens een som voor de aanstelling van een deskundige voor den ont- smettingsdienst, welke beide on derwerpen reeds meermalen door de Commissie waren behandeld. Dat een keuring van gemeentewege van slachtvee en vleesch uit een hygiënisch oogpunt van het hoogste gewicht is, wordt algemeen erkend. Yleeschvergifti gingen, die zeer waar schijnlijk door zulk een keuriDg hadden kunnen worden voorkomen, zijn ook in deze gemeente niet zeldzaam; nog onlangs werden zij bij meerdere personen te Velseioord waargenomen. De wijze waarop een vleesch- keuring in de gemeente Velsenhet doelmatigst zou kunnen worden ingericht, werd na raadpleging van deskundigen, door de Commissie uitvoerig besproken. Combinatie met andere omliggende gemeenten scheen hun toe eigenaardige voor- deelen te kunnen opleveren. Over het aanstellen van een des kundige voor den ontsmettingsdienst waren reeds vroeger besprekingen gevoerd met het College van B. en W. De behoefte aan zulk een amb tenaar werd ook nu weder gevoeld bij het voorkomen der gevallen van febris typhoïdea. Het denkbeeld om aan deze; deskundige tevens op te dragen het geneeskundig toezicht op de scholen lachte de Commissie zeer toe. Zij meent, dat het Insti tuut der Schoolartsen alsdan beter tot zijn recht kan komen dan dit thans het geval is, nu het in han den is van praktiseerende ge neeskundigen, die uit den aard der zaak zeer beperkt zijn in hun tijd Voorts besloot de Commissie ge bruik te maken van haar recht om krachtens de Woningwet in hooger beroep te gaan bij Gedeputeerde Staten betreffende haar advies tot on bewoonbaarverklaring van een aan tal woningen te Velseroord, nu aan dit advies door den Gemeenteraad geen gevolg is gegeven binnen den, in de Woningwet gestelden termijn. Een rapport omtrent de Volks voeding, aan de Commisie toege zonden door den Centralen Gezond- heidsraad, zal in handen wfaflen gesteld van den te benoemen Ambtenaar voor de regeling der volksvoeding. Ten slotte kwamen ter sprake de onvoldoende reiniging der tramwa gens en de Stofontwikkeling op de wegen in de bebouwde deelen der gemeente tengevolge van het snelle rijden van automobielen en tram rijtuigen. Besloten werd omtrent deze pun ten in het belang der volksgezondheid een schrijven te richten aan de Direc tie van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramwegmaatschappij met verzoek tot betere reiniging der wagens en aan het College van B. en W. met verzoek tot stofvrij maken der ge noemde wegen. SANTPOORT. aldaar; de practische en mondelin ge gedeelten in Kelting's Bijenpark, dat tijdens de examendagon voor het publiek toegankelijk zal zijn. Als data zijn vastgesteld: 31 Juli, benevens 1, 2 en 3 Augustus a.s. DRIEHUIS. Morgen heeft weer een crematie plaats van een Amersfoortsch in gezetene. VIS8CHERIJ. Besloten werd, dat het onderzoek ook zal loopen over de vraag of de ramp te wijten is aan een daad of nalatigheid van den gezagvoerder. Schipper Conijn, buiten eede ge hoord, verklaarde, dat hij den 15en Juni ter visscherij vertrok en 's nachts om 12 uur van den 22en Juni terugkeerde. Er werd op gegist be stek gevaren; de schipper had zelf bij iederen trek gelood. De log was uitgezet. De koers was gesteld op Z. t. W. tys W. magrïetisch, nadat 38 vaam modder was gelood, 's A- vonds om 8 uur werd Z.Z.W. ge stuurd. Eerst werd 15 vaam kiezel en toen 14V« vaam zand gelood. De koers werd toen gesteld op Z 7< W. De schipper verliet de brug. Om twee uur hoorde hij do machine langzaam draaien en toen hij zich naar dek spoedde, hoorde hij on derweg de telegraaf overhalen op volle kracht achteruit. Het schip was vastgeloopen en draaide met het tij mee. 's Morgens schoof het in diep water. De toren van Kijkduin was te zien. Het schip maakte geen water en bereikte zonder ongeval len IJmuiden. Nog werden de stuurman, de machinist en een der matrozen ge hoord. Uitspraak volgt in deze zaak later. le. „Wodan", kapitaal f 6000 in aandeelen van f 500, waarvan 9 zijn volgestort. Voor do eerste maal treedt als directrice op de N.V. Exploitatie- en Administratie- Maatschappij Shamrock I en tot commissarissen de heeren C. de Vries Cz. te Santpoort, G. F. Per- quin te Haarlem en S. Koster te IJmuiden; 2e. „Katrina", kapitaal f 30000 in aandeelen van f 1000, allen vol gestort. Tot directrice is benoemd de N.V. Scheeps-Exploitatie-Maat- schappij Velsen; 3e. „Robberta", kapitaal f 40000 in aandeelen van f 1000, allen volgestort, tot directrice is benoemd de N.V. hierboven genoemd 4e. „Kami", kapitaal f40000 in aandeelen van f 1000, allen volge stort; tot directrice is benoemd de N.V. hierboven genoemd 5e. „Oceaan Visscherij-Maatij. VII", kapitaal f 30000, in aandeelen van f 1000 volgestort; 6e. „Oceaan Visscherij-Maatij. IX," kapitaal f 30000 in aandeelen van f 1000, allen volgestort, en 7e. „Ina", kapitaal f 50000 in aandeelen van f 1000, allen volgestort. De Zeevisscherij Mij. „De Spurn Drie" IJmuiden, heeft een maat- schappehjk kapitaal van f45.000. Geplaatst en volgestort f9000. Di recteur P. C. Kok. Zeevisscherij Mij. „De Spurn Vier", kapitaal f6Ó.000. Geplaatst en volgestort f 12.000. Directeur P. C. Kok. Zeevisscherij Mij. „Europa", kapitaal f250.000. Geplaats en volgestort f50.000. Di recteur J. Engelhart, comm. F. L. Heil, SantpoortJ. Haitsma Muiier, Haarlem en J. Mees G.H.zn., 's-Hage. Zeevisscherij Mij. „Haarlem". Kapi taal f 25.000, geplaatst en volge stort. Directie de N. V. Zeevisscherij „Europa". Zeevisscherij Mij. „Noor wegen", kapitaal f 25.000, geheel ge plaatst en volgestort. Dir. de N. V. Zeevisscherij Mij. „Europa". Naar wij (Reuter) vernemen, heeft de omvang, waarin de Nederland- sche visschersvloot levensmiddelen aan Duitschland leverde, sedert eenigen tijd, sterk de ernstige aan dacht van de Britsche regeering getrokken. Bekend is, dat ongeveer 90 percent van de haring en een aanzienlijk deel van de andere visch, door de Nederlaudsche visschers ge vangen, dadelijk verkocht zijn aan Duitschers. De Britsche regeering heeft het daarom noodig gevonden een aantal Nederlandsche visschersschepen voor het Prij zenhof te brengen en heeft verder een aantal opgebracht we gens het visschen in verboden streek een bezigheid, welke de Neder landsche visschers voortdurend on derhouden hebben ondanks de waar schuwing van hun eigen regeering. Tegen het vasthouden van haring schepen in Engeland werd gepro testeerd door den Chr. Zeelieden- bond in Nederland en de Neder landsche ZeemansveAeeniging „Vol harding". Door de Vereeniging tot bevor dering der Nederl. haringvisscherij is besloten heden Woensdagmiddag, onder leiding van genoemde ver eeniging, een groote vergadering te houden van alle belanghebbenden bij de visscherij uit verschillende visschersplaatsen. Harlngvissclierty. Van de IJmuider haringvloot kwa- m en sedert de vorige opgave binnen de loggers: Juno IJM. 285 met 28 last. Rosa 174 22 Cornelia 225 27 Hugo 247 13 Carolina 213 19 Allerlei. (De familie Delcourt van Krimpen) herkomstig uit Verviers, hun rol in de Hollandsche draperie-industrie van de 17e en 18e eeuw en hun plaats in de magistratuur, met een studie over Rembrandt's schilderij „De Staalmeesters". SPORT. jaarlijkschen schietwedstr., waaraan een vergadering vooraf ging. Daarin werd de heer F. A. Luesken Jr. te Amsterdam gekozen tot le secre taris, de heer J. W. de Groot te Amsterdam tot 2de secretaris en tot commissarissen de heeren F. A. Voogt te Santpoort en A. de Beer te Haarlem. Aan den wedstrijd namen deel schutters uit Amsterdam, Haarlem en Santpoort. De eerste prijs werd gewonnen door De Jonge Batavieren te Haarlem met 259 p., tweede was Vooruitgang zij ons Streven te Sant poort met 253 p., Rozenprijs door Clauduis Civilis te Amsterdam. Pérsoneele prijzen werden behaald door H. J. Klauwers te Santpoort met 56 p., die daardoor tevens koning werd; F. A. Luesken Jr. te Amsterdam, N. Koning te Santpoort. Winners Vrije baan- prijzen waren: F. A. Luesken Jr., H. Mu- der te Haarlem, H. J. Klauwers te Santpoort, Duyff te Haarlem, Schulp- zand te Haarlem. De vorige week Zondag maakten de Heeren Boon en Jansen de marsch van 85 K.M., welke als eerste eisch voor het vaardigheidsdiploma van het Nederlandsch Gymn. Verbond is ingesteld. Bij de halte Woestduin wachten hen elf dames der ver eeniging op, die daarna meemar- cheerden over Vogelenzang, Haar lem, Santpoort naar Velsen, alwaar de marsch gecontroleerd werd. De damesleden legden hierbij een afstand af van ruim 21 K.M. Allen kwamen in goeden welstand aan het eindpunt aan. Burgerlijke Stand Van 11 Juli tot 25 Juli 1916. BEVALLEN C. Krapde Back z. M. VisVisser d. E. A. van Veen Hamel z. J. C. Blom—Schuur man z. M. van der SteenRietdjjk d. M. D. NanPost z. T. van der Tuin—Koesema d. A. BartHoog land d. M. OnstenkPleging d. A. T.'Rings—Sprengers z. A. Castien Korsman d. H. BakkerSloot z. A. Zijp Kruijver d. A. Noordanus Nooij d. W. MuhringGroen z. N. Schilling—Vliegop z. J. A. Schweitzer—Berken kamp z. M. S. Ruitervan Tuijl z. M. M. Kors Schouten d. M. Vellema—Knegt z. J. RolvinkJasperse z. P. Basstra —van Dok d. G. Voorting—Heester beek d. F. Rusch—Massing d. G. Bakker—Klein d. M. E. Hoogland— Sleeman z. H. van Wijngaarden- van der Meer d. ONDERTROUWD; R. Hommes, 48 j. en T. vanderWoude, 39 j. E. C. Servaas, 26. j. en A. Aber- crombie 23 j. J. Combé 26j.en J. Dedecker, 24. j. J. Eelman, 20 j. en M. Kuiter, 23 j. T. Mantje, 27 j. en E. van 't Veer, 23 j. H. van Houwelingen, 28 j. en G. Reitsma, 26 j. H. E. Veldman, 28 j. en P. Schaap, 25 j. F. Jager 20 j. en A. Stam, 21 j. GEHUWD: A. J. van Sehooten 26 j. en S. P. van Leeuwen 27 j. H. Groen 26 j. en J. M. Boeree 24 j. J, Borst 22 j. en H. Post 20 j. G. J. Folpmers 29 j. en M. E. Krijnen 26 j. C. Zwemmer 22 j. en J. De Groot 21 j. OVERLEDENC. M. Muller, wed. G. J. Enzerink, 82 j. T. Weijers 79 j. wed P. Meinders. A. van Egmond, 1 maand. J. C. Stroet, 35 j. vr. van J. Kossen. J. G. Tol. 5 maanden. R. Burger, 81 j. wedr. van A. H. de Bie. Gevonden Voorwerpen waaromtrent inlichtingen zijn te bekomen aan de politiepost te IJmuiden, 1 zwart geteerde puntbreel. 1 heerenrijwiel, merk B. S. A. 1 broche met 2 portretjes. Bij onze administratie werd ont vangen van Mej. N. Nf 2.- AGENDA. - DONDERDAG. Boaz-bank, Visseringstraat 12, 7—9 uur. Gemeenteraad, ten Raadhuize, half acht. VRIJDAG. Aanbesteding rioleering Wijk aan Zeeërweg, ten Raadhuize, half twee. Gezondheidscommissie. Behalve eenige klachten en huishoudelijke zaken behandelde de Gezondheids- Commissie in hare laatste vergade ring in hoofdzaak de volgende zaken. Woningbouwvereeniging. De Staatscourant bevat de goedgekeurde statuten van de Alg. Coöp. Arbei- derswoningbouwvereeniging in de gemeente Velsen, te Velsen. Het doel dezer vereenig) ng is, in het belang der verbetering der volks huisvesting te V eisen werkzaam te zijn. Zij beoogt te dien einde hygiënisch ingerichte woningen te stichten, ten einde deze bij voor keur aan hare leden te verhuren, en andere handelingen te verrich ten, die bevordelijk kunnen zijn aan het bij uitsluiting gestelde doel. Doodgebleven. Zondagmiddag heeft een man van 82 jaar blijkbaar te veel van zijne krachten gevergd. Hij kwam van Wijk aan Zee loo pen en gaf al eenige teekenen van vermoeidheid, tengevolge waarvan men hem een plaatsje in een rij tuig bood. Hij weigerde echter, liep nog eenige Meters verder en viel neer. De te hulp geroepen dokter, de heer Heslinga. kon niet anders dan den dood constateeren. Ontslag gevraagd. Met ingang van 1 October 1916 is eervol ont slag verleend aan den brieven- en telegrambesteller J. Boon. Examens. Geslaagd voor het examen Fransche Handelscorrespon dentie de heer J. L. Soudijn van hier. Openluchtspel. Naar de Stads- Ed. verneemt zal op het landgoed Duin- en Kruidberg dezen zomer nog een openluchtspel, in de vallei, gehouden worden, waarvan de op brengst ten goede zal komen aan den kerk- en pastoriebouw. Duin- en Kruidberg. Een der „Telegraaf'-medewerkers-met- vacantie schrijft uit Driehuizen aan zijn bladDe stationsbeambten en reizigers van en op het station te Haarlem keken Dinsdagmorgen wel wat verbaasd op het zien van een groepje menschen, die er als ware feestgangers uitzagen en allen ge tooid met een geëmailleerde medaille, waarop de letters S. H. Het waren de 150 leden van de „Vereeniging tot bevordering der belangen van slechthoorenden," die, op vriende lijke uitnoodiging van mevr. Cremer, het onvolprezen landgoed Duin- en Kruidberg, onder Driehuizen, gingen bezoeken. Het is, ten spijt van de regenbuitjes, die het spel trachten te bederven, zooals zij dezen gan- schen zomer naar de maan trachtten te helpen, bijgestaan door den ijzigen Novemberwind, een heerlijke dag voor de S. H.-ers geweest. De heer Cremer in persoon ontving de slecht hoorenden of totaal doove gasten allervriendelijkst en geleidde hen, nadat op de clairière in het verruk kelijke bosch van het schooneland goed aan de pleizieng voorziene tafel ververschingen door vriendelijke handen waren rondgediend en met smaak door de bezoekers genuttigd, langs de kronkelende paden naar het prachtig rosarium, langs de broei kassen en de andere natuurbeziens- waardigheden van zijn bezitting. Dusdoende heeft de familie Cremer den dooven weer eens een heerlijken, zonnigen dag bezorgd. Bijenteelt. Het dit jaar, onder voorzitterschap van den heer Frans Netscher af te nemen examen in de bijenteelt, zal niet, gelijk eerst het voornemen was, te Wageningen plaats hebben, maar te Santpoort. Het schriftelijk gedeelte zal worden opgenomen in Hotel de Wij man Verkoopingen. In het hotel „De Wijman" alhier had de afslag van de huizen plaats, waarvan de inzet verleden week Maandag had plaats gehad. Perceel I woonhuis bollenschuur, tuingrond te Schoten, werd opgehouden; perceel II woon huis. tuingrond aan den verkeerden Molenweg op f 100. door den heer H. Molenaar, alhierperceel III woonhuis naast perceel II, ingezet op f1470, werd afgemijnd op f100 door de heer J. J. de Wilde, te Schotenperceel II, III gocombi- neerd werd vervolgens afgemijnd door den heer E. Veen, te Haarlem- merliede en Spaarnwoude, op f 10, z#odatdeze de kooper werd voor f4190. Crematorium.' Met de verbran ding van het stoffelijk overschot van een Haagsche dame heeft gis teren op Westerveld de 100ste crematie plaats gehad. Even daarna volgde de crematie van het stoffelijk overschot van Dr. H. Knoop, tijd. reserve officier van gezondheid le klas, te Utrecht overleden. Stranding WalvischDe Raad voor de Scheepvaart heeft de vorige week een onderzoek ingesteld be treffende het stranden van den stoomtrawler „WaJvisch" YM 113 op 24 Juni op de N. Haaksgronden. Schipper C. CoDrn te Egraond aan Zee; reederij Visscherij-Maatschap pij „De Marezaten" te IJmuiden. Visscherij-Maatschappijen. Bij de St. Crt. van 18 dezer zijn gevoegd de statuten van de volgende Vis- scherij-Maatschappijen Statuten. De Staatscourant be vat de goedgekeurde statuten van eenige zeevischerij-maatschappijen te IJmuiden. Het doel van de ven nootschappen is de uitoefening van de zeevisscherij in haren vollen omvang het verkoopen van de op brengst daarvan, het varen van koopvaardijschepen, alsmede het sleepen van schepen en het ver- leenen van assistentie aan in nood verkeerende vaartuigen en voorts al datgene, wat met oen en ander in verband staat, maar met dien verstande, dat iedere vennootschap nooit meer mag bezitten dan één (motor) logger. Het volgende wordt omtieut de maatschappijen mede gedeeld Het opbrengen van Visschers- schepen. Reuter seint uit Lon den Het geslacht Del Court. Bij de firma Gouda Quint te Arnhem is verschenen: La familie Del Court van Krimpen, réfugiés de Verviers. leur röle dans '1 industrie drapriere en Hollande au 17e et au 18e siècle et leur place dans la magistrature avec une étude sur le tableau dit: „De Staalmeesters." Handboogschieten.—De Ned. Bond van Handboogschutterijen hield de vorige week Zondag te Santpoort zijn Turnvereeniging „IJmuiden".

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2