IJmüider Courant 2e BLAD. 29 JULI 1916. AGENDA. ZATERDAG. Ned. Operette Gezelschap „Luxe Vrouwtjes", Cycloop, 8 uur. MAANDAG. Boaz-bank Visseringstraat 12, 7—9 uur. WOENSDAG. Verkooping door Notatis Boerlage te Beverwijk, 1 uur. Aanbested. bouwen Witte Kruis gebouw Santpoort door bouwk. C. C. Schüller te Velsen. Predikbeurten. IJMUIDEN. 10 uur: Ds. Verwaal, Pred. te Alk maar. 5 uur: dezelfde. Zaterdag 8 uur Bidstond. 10 uur: Ds. Heida van Stadskanaal. 5 uur: dezelfde. VELSEROORD. 5 uur: dezelfde VELSEN. WIJKEROOG. 10 uur: de heer Vermeulen. 6 uur: dezelfde. SANTPOORT. Gemeenteraad Vergadering op Donderdag 27 Juli 1916. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heer Polderman. Een vacature. De vaststelling der notulen wordt op verzoek van den heer van Tuyll aangehouden tot de volgende ver gadering. De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. a. Brieven van Gedeputeerde Staten, houdende terugzending van goedgekeurde raadsbesluiten b. rapporten van den keurings dienst c. een adres van de Afd. Kenne- merland van den Bond van Ned Onderwijzers inzake herziening der verordening regelende de jaarwed den van de hoofden en het verder onderwijzend personeel der open bare lagere scholen in de gemeente; Te behandelen bij de begrooting. d als voren van J. H. de Groot, onderwijzer aan school A, om aan vulling van genoemde verordening; In handen van B. en W. gesteld. f. een adhaesiebetuiging van win keliers in de gemeente aan het voorstel van den heer van der Steen tot invoering eener ver plichte 9 uur-winkelsluiting; g. een schrijven van de gezond heidscommissie, waarbij wordt ver zocht op de begrooting van 1917 een som beschikbaar te stellen voor de gemeentelijke keuring van vee en vleesch Te behandelen bij de begrooting. h. eene mededeeling van den Voorzitter der Commissie van Bij stand voor de Financiën, dat om trent de voorgelegde punten geen advies kan worden uitgebracht, daar op de vergadering van 19 Juli j.l. geen voldoend aantal leden tegenwoordig was; i. een advies van het Hoofdbe stuur van den Alg. Ned. Politie bond om een duurtetoeslag aan politieambtenaren te verleende. Voor kennisgeving aangenomen. B. en W. deelen mede dat zijn opgenomen in gemeenteblad 108 een afdruk van het rapport omtrent de door iet gemeentelijk Laboratorium voor Pathologische bacteriologie te Haarlem over 1915 voor de ge meente Velsen verrichtte onder zoekingen in gemeenteblad 119 de inlichtin gen betreffende de klacht van J. de Waal over Dr. A. v. d. Horst als geneesheer van de Burgerlijke Arm besturen. Op verzoek van den heer Landeweerd wordt de bespreking daarover tot de volgende vergade ring uitgesteld. In verband met het bepaalde in art. 48 2e lid der wet tot regeling van het lager onderwijs stellen B. en W. den gemeenteraad voorGedep. Staten te verzoeken het jaarlijksch bedrag der inkomsten waarop voor het hoofd der openbare lagere school G. te Wijkeroog het genot der vrije woning, ter berekening voor bijdrage voor pensioen, is te waardeeren, iDgaande 1 Januari 1916, te bepa len op f 350, gelijk ook bepaald is voor de Hoofden van de scholen D. E en F. Goedgevonden. Mej. Reitsma-Venema te Tijnje verzoekt haar toelage bij vestiging als verloskundige voor Wijkeroog te verleenen, tijdelijk te verhoogen. Het Bestuur van Velsen's Zieken fonds hieromtrent aangezocht, acht het voor zijne joden van geen be lang, door het eveneens toekennen van eene toelage de vestiging van mej. Reitsma-Venema te bevorderen, uit overweging dat verloskundige hulp voor de fondsleden in die af- deeling reeds voldoende wordt ver leend. Derhalve zijn B. en W. van oordeel dat er geen aanleiding be staat om de gemeentelijke toelage te verhoogen. Goedgekeurd. Aan den Gemeenteraad is over gelegd het advies van de Comm. voor Plaatselijk Schooltoezicht ter zake van de klacht der Schoolhoof den, dato 15/28 Februari 1916. Op verzoek van den heer Lande weerd blijft dit schrijven nog ter visie gelegd. De heer van Tuyll wenscht opnieuw een ernstige klacht over de late toezending der raadsstukken te doen hooren. Zoo kunnen wij onze functie onmogelijk uitoefenen. Wij komen voor beslissingen te staan, waarvan wij niets weten. De Voorzitter erkent dit, Het is geen onwil van den heer Nauta, doch onmacht. De heer de Boer vindt ook dat er aan dezen wantoestand spoedig een einde dient te komen. De Voorzitter zegt dat men ten allen tijd van drukker veran deren kan. De heer van Tuyll vraagt of dit nu ook gebeuren zal. Toegezegd heeft de Voorzitter het al meer malen. De heer Brink stelt voor den gemeente-ontvanger een gratificatie van f 100 te verleenen voor be wezen diensten aan het Gemeente lijk Pensioenfonds. Wegen3 te late indiening zal hierover in de volgende vergadering worden beslist. Het voorstel van B. en W. om wijziging te brengen in de verlee ning van een toeslag op de jaar wedden van sommige ambtenaren, wordt aangenomen, nadat de heer Schilling had voorgesteld deze ook uit te strekken tot de ongehuwden, maar daarop terugkwam met de mededeeling een nader voorstel te zullen indienen. De uitbreiding wegennet ten zul den van de Visschershaven wordt goedgekeurd. Het voorstel tot toekenning van een b6looning voor het opmaken van een rapport financieel beheer Openbare Werken over 1913 wordt aangehouden. De heer Netscher stelt voor tot aanhouding van het voorstel mach tiging tot overname der directie van den straat- en grindweg van Yelsen langs Driehuis en Hageveld naar Santpoort en verzoekt B. en W. eerst een juiste opgave der kosten van de verbetering van dezen weg te geven De Voorzitter zegt dat aanhouden niet mogelijk is, wijl de tollen op 1 September weer worden verpacht. De heer Vermeulen zegt dat eerst over he tpriucipe van overnem. moet worden beslist. Wordt dit aange nomen dan zullen wij afgezien van de kosten, dezen hoofdweg van Santpoort naar IJmuiden danig moe ten verbeteren. De heer Netscher zegt, na ver nomen te hebben wat de verbetering zal kosten, voor het voorstel te zijn. Het voorstel wordt tenslotte aan genomen. De heer Handgraaf stelt nu voor bij de bevoegde macht te verzoeken de tollen in dezen weg te heffen. Aangenomen. Bij het voorstel tot instelling der betrekking van directeur van Open bare Werken en regeling der bezol diging, zegt de heer van Tuyll dat hij tegen een salaris van f3300 is, waar de directeur van de water leiding en andere bedrijven maar f2000 of nog minder heeft. De voorzitter zegt dat men alge meen voor een ingenieur is, en nu waarschuwt spreker tegen koopjes, ook om een ingenieur op een koopje te nemen. De heer De Boer komt er tegen op dat er steeds van ingenieur ge sproken wordt. Spreker heeft liever een ervaren architect dan een jong ingenieur. Nadat de heer Vermeulen op het groote belang van een jong en krachtig hoofd van openbare wer ken heeft gewezen, wordt het voor stel aangenomen. Tegen de heer Van Tuyll. Goedgekeurd wordt de vrijstelling van het in art. 2 der Bouwveror dening bepaalde ten behoeve der stichting van een nieuwen ver brandingsoven; kwijtschelding van boete voor de late oplevering der Visschemjschool. Besloten wordt tot het aangaan van een geldleening van f 100,000 af te lossen in 20 jaar. In behandeling komen de adres sen: a. van het Centraal Drank- weer-Comité omtrent bepaling van een vervroegd sluitingsuur voor vergunning- en verlofslocaliteiten. De voorzitter, ofschoon zelf geheel onthouder, zegt als hoofd der poli tie geen verbetering hiervan te kun nen verwachten. De heer Van der Steen neemt het voorstel over, dit wordt met 6 tegen 9 stemmen verworpen. Vóór de heeren Van der Steen, Schilling, Brink, Handgraaf, Hoogland en Ger ritsen b. alsvoren inzake het niet ver leenen van vergunningen voor een gedeelte van Wijkeroog De heer Brink neemt het voorstel van het Drankweer-Comité over. Het wordt verworpen met 9 tegen 6 stemmen. Vóór de heeren Lande weerd, Van der Steen, Brink, Sluijters, Handgraaf en Gerritsen. Aangehouden wordt het adres van de commissie van Bijstand tot de zaken der Ned. Herv. Gemeente te Santpoort om afwijking van het in art. 2 der Bouwverordening bepaalde ten behoeve van den bouw eener pastorie aldaar. Aangehouden worden de rekenin gen over 1915 van de gemeente, het bedrijf Openbare Werken, de burgerlijke armbesturen. Benoemd worden tot onderwijzeres school A. Uitgebracht op mej H. de Boer, tijdelijk aan school A 6 stemmen, op mej. J. P. van Lohuizen te Rijnzaterwoude 6 stemmen en op mej. M. E. de Ruijter te Alblasserdam, 1 stem. i Bij tweede stemming wordt mej. Van Lohuizen met 7 stemmen benoemd. Onderwijzer school A., benoemd wordt A. Wiedeweyer te Aarlan- derveen. Onderwijzer school B. Benoemd wordt G. J. Bremerkamp te Koog a. d. Zaan. Tot lid der commissie tot wering van Schoolverzuim te Velseroord wordt benoemd de heer L. Jansen. De heer Landeweerd vraagt naar aanleiding van deze benoe mingen het woord. Spreker ver wonderd zich over den uitslag der le stemming. De Bond van Ned. Onderwijzers heeft reeds herhaalde malen op het dwaze feit gewezen, dat tijdelijke leerkrachten gepas seerd werden. Ook de Plaatselijke Schoolcommisie heeft zich over deze zaak uitgesproken. Met de benoeming van mej. De Boer zouden wij geen miskoop ge daan hebben. Deze toch heeft eenige akten en studeert voor de hoofdakte. Waarom heeft men mej van Lohuizen benoemd Omdat zij een meer charmante verschijning is? De heer Van Tuyll protesteert daartegen. Op zulke dingen beeft spr. nooit gelet. De heer Schilling: Het Zit in het ellendig stelsel van bezoeken der raadsleden. Spreker heeft ook gedacht: Wat zal mej. De Boer voor de klas zijn? (de heer De Boer, zeer verontwaardigdJa, geef haar nog maar een trap!) De heer Schilling: Neen geen trap. Later [heeft spreker ^'gehoord dat mej. De Boer een uitstekend onder wijzeres is. De schuld ligt ook aan te late zending der raadsstukken. Waren die vroeger gekomen, deze onverkwikkelijke zaakjware wellicht niet gebeurd. De heer de Boer zegt de zaak nader te zullen verklaren. Het be treft hier een familielid en het is than3 de tweede maal dat zijn familie een trap krijgt. Voor 6 jaar stond zijn broer no. een op de voor dracht voor hoofd aan school D te Velseroord. Deze kreeg toen 3 stem men. Het is spreker bekend dat thans onder de rechtsche raadsleden een briefje heeft gecirculeerd met ver zoek no. 2 te stemmen, wijl deze tot rechtsch gerekend wordt. Spreker protesteert ten sterkste tegen zulk een handelwijze. De voordracht is opgemaakt door B. en W. en den schoolopziener. Mej. De Boer is 20 jaar oud en bezit behalve eenige akten de hoofdakte. Spreker schaamt zich om bij deze 15 heeren te zitten Spreker heeft er over gedacht dade lijk heen te gaan, hij zal dit niet doen, maar lang zal hij geen lid van dezen Raad meer zyn. De juf frouw is benoemd, omdat zij kerksch was. De heer Netscher behoort niet tot rechts maar wil tosh vragen of er geen andere dan partijbelangen zijn. die sommige raadsleden op no. 2 deden stemmen. De heer Gerritsen zegt bij een voordracht nimmer naar gods dienst te vragen, wel naar bekwaam heid. Spreker heeft geen briefje ge zien. Is dit gebeurd zoo keurt hij dit af. Op voorstel van den heer Ver meulen wordt de discussie gesloten. De voorzitter houdt de rond vraag. De heer Brink vraagt waarom de burgemeester geen deel heeft genomen aan de conferentie der burgemeesters van Zaandam c.s. over de groentenvoorziening. De voorzitter zegt geen uitnoo- diging te hebben ontvangen. De heer Netscher vraagt wanneer de waterleiding water zal leveren. De voorzitter zegt daarop geen antwoord te kunnen geven. (De heer de Boer heeft de vergadering verlaten, de heer Huyg reeds eerder). De heer Vermeulen antwoordt: op zijn vroegst 1 November. De heer Netscher vraagt of het militair gezag kan optreden tegen de woonwagenplaag. De voorzitter gelooft van wel. De heer Van Tuyll vraagt of de voorzitter reeds bij den minister op audiëntie is geweest inzake de derde pont. De voorzitter zegt geschreven te hebben of persoonlijk bezoek iets kon uitwerken. Hij heeft daar nog geen antwoord op ontvangen. De heer Gerritsen zegt dat de groenten in IJmuiden te duur worden verkocht. Hierna gaat de Raad in comité generaal, ter behandeling van be> lastingzaken. Plaatselijk Nieuws. VELSEN. Aanbesteding. Bij de gisteren ten raadhuize gehouden aanbeste ding voor het rioleeren en bestraten van een gedeelte van den Wykaan Zeeër weg in de afd. Velseroord waren 21 biljetten ingekomen. Ingeschreven was als volgt Corn. d. Besten Ammerstol f 25.897 J. de Groot Purmerend -25.800 C. Zanen Ammerstol - 25.460 K. Kuiper Zaandam - 25.300 F. Huitema id. - 25.100 P. Tadema Ilpendam - 25.000 D. v. d. Plas IJmuiden 24.445 J. BregmanSz. Bloemend. -24.264 Pier Dekinga Amsterdam - 23.988 J, Sarus, O.Wetering - 28.964 Jan Water Zandvoort - 23.583 H. L. van Zyi 23.894 BrmaQ-en! Amsterdam - 22.994 Jac. Verduijn Gebrs. C. en) G. Smit W. Aafjes Pz. Assendelft G- den Adel Velsen F. Beenhakker IJmuiden J. P. Zijlmans Velseroord A. Zonneveld Jr. Haarlem B. Oudshoorn Velseroord Th. Dijkstra )Veiseroora H. Oudshoorn) &J.Slingerland) De gunning werd aangehouden Nauerna - 22.800 - 22.580 22.390 - 21.948 - 21.500 - 21.500 -21.226 VELSEROORD. Een inbrekersgeschiedenis. Voor eenige- dagen vond de politie in 't bosch van Jhr. Boreel van Hoge- landen een pakje met kleeren, be vattende een overhemd, boord schoe nen enz. Bij nader onderzoek von den ze nog meer xleedingstukken en ook een mooie, nieuwe fiets. Men kwam tot de overtuiging, dat een inbreker hier een verzamel plaats had opgeslagen, 's Avonds verscholen de agent Haak en de rijksveldwachter v. d. Meer zich in de struiken. De fiets was verdwe nen. Waarschijnlijk was de inbre ker er weer op uit om zijn slag te slaan. Dit bleek juist, want na ee- nigen tijd kwam hij terug. De politie mannen sprongen op hem af. De rijksveldwachter kreeg toen een slag op het hoofd met de fietspomp, doch deze gaf den dief eea flinke opstopper terug. Naar het politie bureau alhier overgebracht en na ge fouilleerd te zijn. weigerde de man eenig antwoord te geven en deed zich voor alsof hij gek was. Naar Haarlem overgebracht, speel de hij daar hetzelfde spelletje. Het bleek echter, dat de fietste Heem stede was gestolen. De eigenaar had den dief er n.b. zelf op zien rijden. De dief zal wel verschillende in braken, de laatste dagen gepleegd, op z^n geweten hebben, o.a. te Wijk aan Zee, in het kantoor der Waterleiding enz. Naar papieren, op hem gevonden, is het vermoedelijk een Duitscher, Peter genaamd. De inbreker wei gert nog steeds te spreken, doch de bewijzen zullen wel zoo afdoende zijn, dat hij zijn straf niet ontloo- pen zal. Opgebracht. Eenige dronken militairen, die hier de boel wat kwamen opscheppen, werden door de politie opgebracht. Zulke grappen zullen den landsverdedigers wel duur te staan komen. Collecte. De Oranje-collecte voor het Chr. Onderwijs heeft hier f 18.75 opgebracht. SANTPOORT. Naar Indiè'. Mej. K. L. Hama- ka alhier is bestemd voor verpleeg ster bij het krankzinnigenwezen in Ned.-Indië. Bezoek. Een deel der Amster- damsche schooljeugd (ruim 500 in getal) die het genot mocht sma ken een dag buiten door te brengen, bracht Zaterdag 1. 1. een bezoek aan onze schoone omgeving. Ongeveer te 81/» uur aan het station alhier aangekomeu, maakte men met de geleiders(essen) eene wande ling langs Meerenberg, om „Hotel Velserend", de plaats van bestem ming, te bereiken, waar met tus- schenpoozen van spel op de nabg- gelegen duinen van en achter het gesticht Meerenberg, voor deze ge legenheid door de Directie welwil lend afgestaan, een wandeling langs het mooie buitengoed Duin en Kruid- berg van den Oud-minister Cremer en een bezoek aan de bosschen van Mej. Crommelin, het ontbijt, een middagmaal en een 2e ontbijt werd gebruikt, dat zich goed liet smaken. Door een groot getal werd ook een bezoek aan de Ruïne van Brederode gebracht. Te half zeven werd de terugtocht aanvaard. Deze eerste vacantiedag was tegelijk een groote en blijde feestdag. School gesloten. Op geneeskun dig advies werd de Fröbelschool van Mevrouw Wüste Zaterdag 1.1. reeds gesloten, omdat zich alhier enkele gevallen van mazelen had den voorgedaan. Stof bestrijding. Ten tweeden male in dezen zomer heeft men den Rijksstraatweg in het dorp met chloor calcium bestrooid, om tegen de lastige stofplaag vooral veroorzaakt door auto's beveiligd te zijn. DRIEHUIS. Rotmsche Drankbestrijding. Zondag 1.1. werd alhier een on- derafdeeling opgericht van het Kruis- verbond en de Maria-Vereeniging door den WelEerw. Pater Borro- maeus de Greeve. Des morgens onder de beide H.H. Missen deed deze machtige Drankbestrijder een krach tige oproep weerklinken om de na middag-vergadering te komen bij wonen, en, zoo goed als elders Zondag 30 Juli 1916. Ned. Herv. Kerk. Dooptgez. Gem. afd. Prot.-Bond. 101/, uur: Geen dienst, wegens «cheonmaak van het Kerkgebouw. Geref. Kerk. Herv. Evangelisatie. 10 uur: ae heer Gutteling. Geref. Godsdienstoefening. 10 uurDs. Koers van Oosterbeek. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: Ds. Eggink. Geref. Kerk. Ned. Herv. Gem. (Bewaarschool.) 10 uur: Ds. M. A. G. Vorstman van Watergang. Evangelisatie. 10 uur: Ds. H. P. de Pree van Alkmaar. - 22.218

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 5