De Gunsteling. Sport. FEUILLETON. YISSCHERIJ. Scheepvaart Uit het Land. rechtbank? voroordeelde G. W. K., tuinder alhier, wegens verduistering tot f 25 boete of 20 dagen hechtenis. VOETBAL. „Stormvogels", ging Zondag met een zeer onvolledig elftal om het tegen „Holland" op te nemen naar Alkmaar. Met een welverdiende 3—1 over winning keerden zij huiswaarts, Een goed begin voor de blauwwitten (Vervolg). Een belangrijke doch moeilijke regel is de buitenspel-regel. Een speler die op het oogenblik, dat de bal wordt aangeraakt door een speler zijner partij, op despeelhelft der tegenpartij, dichter bij de doel lijn der tegenpartij staat dan die speler en geen drie of meer tegen standers tusschen zich en die doellijn heeft, is buiten spel en mag den bal niet aanraken, noch een speler der tegenpartij hinderen of een dusdanige positie innemen, welke van invloed is op het spel, zulks ter beoordeeling van den scheids rechter. Het is voorts verboden den ba met opzet met hand of arm aan te raken (behalve aan den doel verdediger binnen het strafschop gebied) een speler opzettelijk beentje te lichten, te trappen, met de armen of handen te duwen, met opzet te laten vallen, den doelver- dediger, die den bal niet in hand of armen heeft, en geen tegenstan der hindert, binnen zijn doelgebied aan te vallen enz. Ruw en gevaar lijk spel wordt steeds ten strengste tegengegaan- Telken male wanneer een speler eene overtreding begaat, wordt aan de tegenpartij een vrije schop toe gekend, een aanmerkelijk voordeel, daar de bal naar ieder gewenscht deel van het terrein mag worden geschopt, zonder dat een speler der tegenpartij den speler, die den bal trapt, binnen 9 Meter mag naderen Geschiedt eene ernstige over treding binnen het strafschop gebied door een speler der verdedigende partij dan wordt aan de aanvallende partij een strafschop toegekend Een der spelers dier partij mag dan een vrijen schop doen op het doel, alléén door den doelverdediger ver dedigd. De bal wordt daartoe op (Herinneringen van een ambtenaar.) naar het Duitsch van H. SüDERMANN. door H. B. (4.) Zoo waren tien jaren van hoop en verlangen voorbij gegaan. Daar Helene een arme wees was, moest ze tot mijn spijt jaren lang onder vrienden als kinderjuffrouw haar brood verdienen. De brieven, die ze mij van verre schreef, waren altijd vroolijk en hoopvol, maar al te vaak echter merkte ik tusschen de regels een spoor van tranen. En ik, arme jonge man, ik kon haar niet helpen, daar ik zelf genoodzaakt was, van het geld mijner ouders te leven, hoewel ik merkte met welk een tegenzin zij hun zoon onderhielden, die steeds meer noten op zijn zang kreeg, naarmate bij meer de dertig bereikte. Iedere zomer was ik éénmaal tjjdens mijn verlof met Helene samen, i Een spaarzaam geluk, voorwaar! Het leek mij elk jaar mooier en zonniger toe. En toch maakte het mij angstighet leek mij de schoon heid van het lijden! Haar oogen, die eens zoo over moedig de wereld inlachten, waren nu treurig, met donkere kringen er omheen, de kleur harer wangen maakte plaats voor een aetherische bleekheid en haar stem die vroeger zoo vroolyk zong, leek steeds ver moeid. Ik was ongerust geworden en had 11 Meter afstand midden voor het doel gelegd. Degene die moet toezien, dat alle regels worden toegepast, die de overtredingen bestraft en uit maakt of een doelpunt op correcte wijze is verkregen, is de scheids rechter. Hij wordt bijgestaan door twee grensrechters. Aan den scheids rechter is ook opgedragen ruw spel tegen te gaan en te straffen, desnoods door den speler te ver bieden verder mede te spelen. De scheidsrechter beslist alles, ieder speler moet hem gehoorza men. Zoodra hij eene overtreding be merkt, fluit hij, waarna het spel gestaakt wordt. Hij geeft zijne be slissing en hij fluit wederom ten teeken dat het spel opnieuw moet aanvangen. Het spel duurt gewoonlijk twee maal drie kwartier. Na drie kwar tier wordt rust gehouden en ver wisselen de partijen van doel. De partij die het meest den bal door het doel der tegenpartij trapte, heeft het spel gewonnen. Tot zoover het boekje. Wij hopen dat bovenstaand voor velen eene aanleiding moge zijn om nader met het voetbalspel te komen kennis maken. Hiertoe is do eerstvolgende zes weken volop gelegenheid op de terreinen van IJ.V.V. Stormvogels. V oor het programma van a. s. Zon dag verwijzen wij U naar ons Za terdagavondnummer. Baron van Tuyll, voorzitter van het Olympisch Comité, woonde de wedstrijden bij. Voorts waren aan wezig Generaal Ophorst, Comman dant der stelling Amsterdam, Qene- raal-Majoor Kleynkens de leden der Eerste Kamer en Oud-Ministers H. Colijn en J. T. Cremer, de Lui- tonant-Kolonel der Mariniers Wij- nands, Commandant van het reserve- haar naar Dr. Martini gezonden, een clubgenoot, om haar te onder zoeken. Hij vond haar gezond, licha melijk tenminste „Maar, zeide hij, zorg er voor, dat 6r verandering komt; ze zou kunnen sterven van onbevredigd verlangen en door de eenzaamheid. Toen had ik h6t mogelijk gemaakt, dat ze met mijn ouders samen ging wonen. Ze hadden een klein buiten huisje, ongeveer drie K.M. buiten de stad. Het was tot d6 dakgoot met hypotheken beladen, en de bewo ners hadden het niet breed. Daar werd nu mijn verloofde, verafgood door mijn ziekelijke moeder, voor wie zij onontbeerlijk was geworden. Alleen zij was in staat, mijn vaders lui men te bevredigen, en ze telde steeds hoeveel dagen er nog moesten ver- oopen, voordat ze mij weer zou spreken. Ik hield veel van haar, zonder haar zou het leven voor mij geen waarde gehad hebben en toch ik moet het bekennen was ik niet blind voor de schoonheid van ande re vrouwen. Hoe was 't anders mogelijk geweest, dat de vrouw van den nieuwen gouverneur zoo'n die pen indruk op mij had gemaakt? „Och, als we eenmaal getrouwd zijn, zal het wel anders worden," meende ik en trachtte op deze wijze mijn geweten in slaap te sussen. Maar wanneer zou de dag komen wanneer ik. mijn bruid voor het al taar zou leiden Het vertrek van den vorigen gouverneur was oor zaak dat het huwelijk weer voor onbepaalden tijd werd uitgesteld, en wat zou ons de nieuwe brengen Nog beraadslaagde ik, hoe ik in mijn brief het best de koningin van het bataljon D te IJmuiden, van welk bataljon de muziek de wedstrijden opluisterde. De prijzen werden uitgereikt door den Oud-Minister H. Colijn, Eerelid van het Olympisch Comité. De heer en mevrouw Van Tuyll boden den deelnemers en den muzikanten ververschingen aan. 1. Is het juist, dat den zeelieden ter haring-visscherij in het algemeen geen vergoeding wegens kostwinner schap wordt toegekend? 2. Naar welke beginselen worden voor deze personen de verzoeken om vergoeding beoordeeld? 3. Wordt bij het bepalen van vergoeding voldoende rekening ge houden met de bijzondere omstan digheden waaronder zeelieden leven n.l. dat het verdiend loon niet alleen strekken moet om in het levensonderhoud van komende tijden te voorzien, maar ook dienen moet tot afbetaling van gemaakte schul den (huishuur en dergelijke) uit den tijd toen er nog geen of onvol doende inkomsten waren? 4. Is het juist, dat zich gevallen hebben voorgedaan waarbij de com missie van Voorlichting in de pro vincie Zuid-Holland adviseerde om vergoeding aan zeelieden te ver- leenen, doch dat van dit advies werd afgeweken? Zoo ja, op welke gronden geschiedde dit en hoevele van deze gevallen deden zich voor 5. Is de minister alsnog bereid bij het beoordeelen van de aan vragen om vergoeding de zeelieden op gelijken voet te behandelen als de arbeiders in de andere bedrijven? bal kon vermijden, toen er op de deur geklopt werd. Inplaats van de postbode, zooals ik verwachtte, trad Kamp binnen. Wat had dat te beteekenen? We handen elkaar tot nu toe niet anders, dan in „Fraternitas" ont moet, en nu kwam hij plotseling in het vroege morgenuur bij me, terwijl we elkaar gisteravond nog hadden gesproken. „Je kijkt me aan, alsof je een geest ziet," zeide hij met zijn erns tige glimlach en legde de boeken, die hij onder den arm droeg, op tafel. Ik hoop, dat ik je niet stoor, ik kom juist van het college, waar ik al van 8 uur af ben geweest. Ik moet toch eens hooren, hoe het feest je bekomen is. Het feest, alweer het feest dat zijn belang stelling trok. Hoe vreemd! En dat van een man, die zorgvuldig alle feesten placht te vermijden. „Ik moet zien uit te visschen wat dat beteekent," dacht ik plotseling. Ik drukte hem de hand, en vroeg, hem, of hij mij ook zou willen in lichten, als hij van een bal zou komen. Hij zweeg, en beet zich op de lippen. Het vreemde van zjjn voor wendsel scheen hem duidelijk te worden. Ook mijn spot deed hem blijkbaar pijnlijk aan. „O, het was prachtig, ging ik onschuldig verder. „Er waren jonge meisjes, jonge meisjes zeg ik je, Kamp, ware mei zoentjes, de een nog mooier dan de andere. Hij bleef kalm, de meisjes in- tresseerden hem niet. „En vrouwen"! IJM 318 Maria Johanna van de Visscherij-Maatschappij Kennemer- land I en II. IJM 308 Condor van de Visscherij-Maatschappij Stern. Dir. J. Limbach te Santpoort. IJM 223, Hielke van de Zeevisscherij-Mij. Knobbe. Dir. R. de Boer. IJM 35 Wilhelmina van de Algemeene Vis- scherij-Maatschaijpij. Dir. J. F. Klercq en E. H. Hijmans. IJM 143 Balder van de Zeevisscherij-Maat- schappij IJsland, Dir. R. de Boer. IJM 196 Hercules van de Maat schappij Shamrock en Hercules, Dir. C. de Vries. IJM 184 Plutos van de Maatschappij Praxis, Dir. C. Maas, J. Prins en G. Carst. IJM 17. In antwoord op een vraag in het Lagerhuis of er geen mogelijkheid bestond orders uit te vaardigen waardoor neutrale vissersschepen visschende in Engelsche of andere wateren, door de Engelsche vloot beschermd, hun geheele vangst op Engelsche markten zouden kunnen vorkoor en, heeft lord Robert teci geantwoord: Er zijn schikkingen getroffen om vreemde visscherssche- pen toe te staan hun vangsten van versche visch in bepaalde havens van het Vereenigd Koninkrijk te ontschepen. Andere maatregelen in dezelfdö richting worden overwogen Om dezelfde reden kan in dat tijdvak ook op het geven van mist seinen niet altijd gerekend worden VELSEN. Aangekomen, 1 Aug.: Eendracht st. Londen, ledig. Hij keek even op, doch terstond weer voor zich: „Vertel mij er wat van, ik ben nieuwsgierig zeide hij. „Waarvan?" vroeg ik. „Waarvan je wilt," antwoordde hij aarzelend. Hij paste op voor een tweede flater. En ik vertelde hem van de in richting der zaal, van het menue van de wijnen, kortom van alles, wat hij niet hooren wilde. Hij werd steeds ongeduldiger. Hij drukte de tanden op elkaar, en kreeg een hoogroode kleur. Zijn handen leefden merkbaar. Ik begon mij te schamen over mijn gedrag. „Beste kerel, zei ik, hem bij de hand vattend, waarom heb je geen vertrouwen in mij „Hoe bedoel je dat?" stamelde hij van zijn stoel opspringend. „Je wilt iets van me weteu, iets dat met het bal van gisteren in verband staat. Je weet dat ik je toegenegen ben. Waarom vraag je het niet? Hij werd bleek, keek me een oogenblik besluiteloos aan en zweeg. „Ik dank je," zei hij opstaand, het is niet mijn geheim. Daarna haastte hij zich, heen te gaan. HOOFDSTUK VI. Sedert dien dag bemoeide ik me meer met Kamp. Hij kwam me meermalen opzoeken, om wat te gaan wandelen, en -in de club zaten we steeds bij elkaar. Ik merkte wel, dat hij nog steeds de vraag op de lippen had, die Onveilig is de zee ten zuiden van de Zuidsrpier binnen een afstand van 3 zeemijlen uit den wal. In dit terrein mag niet gevischt of ge ankerd worden. Schippers van uitgaande vaar tuigen mogen niet om den Zuid gaan vóór zij 3 mijlen buiten de havenhoofden zijn gekomen. Schippers van binnenkomende vaartuigen van den Zuid komende mogen de lijn van de Vuurtorens niet maken binnen 3 zeemijlen uit de havenhoofden. 3 Uur voor de Schietoefeningen wordt een roode vlag bij het bad paviljoen halfstok geheschen en 1 uur vóór den aanvang vóórge- heschen. Vastgesteld te IJmuiden, 1 Augus tus 1916. De Kapitein ter Zee, Commandant van de Positie IJmuiden, L. VAN DER WAL. De Deensche ambtenaren zijn volledig georganiseerd en hunne organisaties zijn aangesloten bij twee Centrales, welke door de re geering worden erkend. Blijkens een in Mei 1910 in de vakbladen gepubliceerde circulaire van de Ministers van Openbare Werken, van Financiën en Binnen- landsche Zaken achten deze be windslieden overleg met de Cen trales gewenscht en hebben zjj de daarvoor noodige bepalingen vast gesteld. Hierbij worden de volgende ei- schen vooropgesteld: lste. De toetreding tot de aan gesloten vereenigingen moet open staan voor allen, die bij den be- treffenden tak van dienst zijn aan gesteld. 2e De vereenigingen moeten over wegend vertegenwoordigen de amb tenaren van haar tak van dienst. hij met geweld had ingehouden. Maar al mijn opmerkingen daar omtrent negeerde hij systematisch. En zelfs vroeg hij mij„Laten we daarover zwijgen, vriend. Mijn ver leden is voor mij begraven, en je weet het graf is stom," Yan dat oogenblik af, vroeg ik hem er niets meer over, doch ik dacht des te meer na, over wat er van zijn vroeger leven bekend was. Twee jaren geleden, was hij als privaatdocent in de botanie aan onze universiteit gekomen. Daar voor had hij een jaar of vijf in den vreemde doorgebracht ten einde een onderzoekingsreis te maken. Hij leefde eenzaam, kende buiten de universiteit en zijn club geen sterveling in de geheele stad. Hij leefde slechts voor zijn weten schap. Zijn naam had in de geleer de wereld een uitstekende klank, vooral door zijn vele onderzoekin gen op het gebied van plantenana tomie. In onzen kring genoot hij een onbegrensd aanzien, en hoe meer ik zijn gedachtengang leerde ken nen des te meer ook leerde ik die waardeeren. Aanvankelijk was ik wel over zijn levensbe schouwing, die zonder illusies was, eenigzins verwonderd. Wij waren iet er allen over eens, dat het een resultaat van diep nadenken was. Doch in zeker samenzijn, merkte ik, hoe sceptisch hij het nachtbra ken zijner vrienden opnam, van welke spot zijne opmerkingen waren, die hij zachtjes, deed hooren. (Wordt vervolgd.) Geïnterneerden. Aan de geïn terneerden Engelsche officieren te Groningen, ten getale van 86, die heden aan een cricket spel te Haar lem deelnemen, is door den oud minister Cremer gisteravond op zijn buitengoed „Duin- en Kruidberg" een souper aangeboden. Hm wordt het Voetbalspel gespeeld Eendententoonstelling. In het Eere comité, gevormd ter gelegenheid van de Internationale Kampioen sehap Hondententoonstelling op 28 en 29 October te Utrecht door de Gooische, Amsterdamsche en U trecht- sche Kynologenclub heeft o. a. zit ting genomen de heer F. W. Ba ron van Tuyll van Serooskerken te Veisen. Kiriheim. Maandagavond heeft het Bestuur van de Voetbalclub „Kinheim" eene vergadering belegd, waartoe eenige als getrouwe be zoekers der wedstrijden bekende burgers waren uitgenoodigd. Het doel was eene [reorganisatie, waarin men meent goed geslaagd te zijn. Olympische spelen. Op Velser- beek alhier hebben Zaterdag van wege het Ned. Olympisch Comité de laatste wedstrijden om den officieren vijfkamp plaats gehad. Vergoeding aan zeelieden. Het lid der Tweede Kamer, de heer L. F. Duymaer van Twist, heeft de volgende vragen tot den minister van Oorlog gericht: Opgebrachte schepen. Een vol ledige lijst van de opgebrachte schepen wijst aan, dat van de 1018 Nederlandsche visschersvaartuigen, die op de Noordzee het bedrijf uit oefenen, er 85 in Engelsche havens opgehouden worden. Daarvan zijn uit IJmuiden (met 239 schepen); IJM 97 Burgemeester Vening Mei- nesz van de N. V. Stoomvisscherij Dir. L. Groen. IJM 20 Olga, IJM 178 Nora en IJM 18 Camelia van de Maatschappij tot Beheer van Steam- trawlers en andere visschersvaar tuigen, Dir. A. en M. de Vries. IJM 207 Lisa van de Visscherij-Maat schappij Lisa, Dir. C. van Wienen Jr. IJM 240 Wilhelmina Klein van de N. V. Visschenj Wilhelmina Klein, Dir. N. V. Centrale Vissche rij-Maatschappij. IJM 173 Cornells Bart van de Visscherij-Maarschappij Cornelis Bart, Dir. B. G. van Rhijn, „De Hoop". Het hospitaal-kerk schip „De Hoop" is Maanmiddag van de Noordzee te IJmuiden bin nengekomen. Het opbrengen van visscherssche pen. Reuter seint uit Londen Scheepvaartbeweging. In de af- geloopen week passeerden door de Noordzeesluizen 41 stoom- en 4 zeilschepen, benevens 1 lichter Dat is 8 schepen minder dan de vorige week, n.l. 1 meer vertrok ken en 9 minder binnengekomen Gepraaid door den stoomtraw Ier „Greuvers" op 54 gr. 20 m. N, B. en 4 gr. 55 m. O.L. de sleep boot „Cyclop" met den lichter „Al batros" op sleep naar Ronneby, Verzocht gerapporteerd te worden Alles wel. Mededeelingen omtrent verlich ting en mistseinen te IJmuiden. Volgens mededeeling van het Loods wezen aan het B. a. Z. kan het in de eerstvolgende weken geduren de korteren of langoren tijd voor komen, dat wegens voorzieningen aan de electrische centrale, de sterk te der kustlichten te IJmuiden be langrijk minder is dan gewoonlijk Diepgaande schepen. Het Ne derlandsche stoomschip Riouw van de Stoomv. Mij. Nederland vertrok van hier rond Schotland naar Java met een diepgang van 85 palm. Schietoefeningen te IJmuiden. De Kapitein ter Zee, Commandant van de Positie IJmuiden, maakt bekenddat schietoefeningen ge houden zullen worden opDinsdag 8 Augustus en zoo noodig Woens dag 9 Augustus aanvangende 10 uur voormiddags. Het Deensche stelsel. In de we reld der ambtenaarsvereenigingen is in den laatsten tijd nog ai eens sprake van het bovengenoemde stelsel. Het is misschien voor velen, die niet weten, wat men hieronder verstaat, wel interessant iets daarom trent te vernemen.

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2