ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN STRAFVERORDENINGEN No. 80 Zaterdag 5 Augustus 1916. Ie Jaargang. Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLEMSPLEIN IJimiidcKi (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. E. C. ROELSE, K^^jalsfesat. Te Velseroord bij 3. v. Til burg, Willebrord$tr. 83. Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Doodlaam L 47, Wijkeroog Te Santpoort bij P. vmt} Mcurs, Bockhendc?. Dringend verzoek om hij verhuizing het oude en het nieuwe adres, niet aan den looper, docli aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Yoor het Belgische Roode Kruis. MILITIE. HINDERWET. Ondraaglijke Voogdij. Plaatselijk Nieuws. 1JMUIDER COURANT ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESWillebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Op onzen oproep om steun voor het Belgische Roode Kruis ontvingen wij tot nog toe één gift van f 2. Moet het daarbij blijven en zullen wij dit bedrag moeten overmaken als re sultaat van onze inschrijving? Daar zouden wij ons voor schamen. Wie zendt zijn of haar gave nu spoedig in bij de Redactie of Administratie? Burgemeester en Wethouders van Velsen maken bekend, dat geduren de drie maanden op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing ligt en in druk tegen beta ling der kosten verkrijgbaar is de den Raad in zijne vergadering van 7 Juli 1916 opnieuw vastgestelde verordening tot aanwijzing van de gedeelten der gemeente voor het oprichten, hebben of gebruiken van drogerijen, rookerijen en zouterijen van dierlijke stoffen (met name vleesch, visch, huiden, darmen, lebben). Velsen, 2 Augustus 1916. Burgemeester en wethouders voorn., De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMA AT. De Secretaris, J. KOSTELIJK l.s. Inlijving van dienstplichtigen voor de lichting 191 7 Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat de loting voor de lichting 1917 niet wordt gehouden en dat ter inlijving zijn bestemd alle ingeschrevenen voor die lich ting, uitgezonderd zij: lo. die voor den dienst bij de militie ongeschikt zijn bevonden; 2o. die bij onherroepelijk gewor den uitspraak voorgoed of tijdelijk van den dienst zijn vrijgesteld; 3o. die bij onherroepelijk gewor den uitspraak hetzij voorgoed, betzij voorloopig van den dienst zijn uit gesloten. Het korps, waarbij ieder inge schrevene zal worden ingelijfd, en het tijdstip van inlijving zullen nader worden bekend gemaakt. Velsen, 1 Augustus 1916. De Burgemeester van Velsen, H. VER LOREN VAN THEMAAT. BURGEMEESTER en WETHOU DERS der gemeente Velsen bren gen ter openbare kennis dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt hun verzoek met bijlagen aan Gedeputeerde Stalen van Noord- Holland, om vergunning tot -oprich ting van een smederij op het per ceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie L no. 874, gelegen aan de Havenhade. Op Vrijdag den 18 Augustus 1916, des namiddags te 3 uren, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen geduren de drie dagen vóór het bovenver melde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeente bestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne be zwaren mondeling toe te lichten. Velsen, 4 Augustus 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd. de Burgemeester, H. ver LOREN VAN THEMAAT. de Secretaris, J. KOSTELIJK, L.S. Ja waarlijk, de voogdij van En geland over de kleine naties, waar van het zegt een beschermer te zijn. wordt ondraaglijk. De neutra len hebben al meer van het trot- sche Albion te lijden. Wij schrijven dit niet, omdat wij pro-Duitsch zijn. Wij hebben al eens gezegd dat wij met de hooggeleerde heeren, die of pro-Duitsch of pro-Entente gezind zijn, niet meedoen. Wij zijn pro- Nederlandsch. Wij zullen dan ook Duitschland geenszins vergoelijken. En dat het een Nederlandsche stoomlogger in den gront boord en een deel der bemanning maar vast houdt, vinden wij een zeer ergerlijke daad. Evenals dat het maar steeds voortgaat met het in den grond boren van Nederlandsche i-chepen. Maar ergerlijker nog vinden wij Engelands willekeur en voogdij. Wat kunnen wij er tegen doen, zal men vragen. Oorlogzuchtige stemmen laten hooren? Neen, wij hopen hartgrondig dat ons land voor den vreeselijken krijg gespaard zal blijven. Maar wat men ons niet ontnemen kan, dat is onze recht vaardige verontwaardiging, een zeer scherp woord van protest. Gelukkig is er menig protest woord gesproken en geschreven. Door bladen van allerlei richting. Zeer scherp waren de (Chr. Hist.) Nederlander en Het Volk, het orgaau van de S. D. A. P. Wij hebben daarmede ingestemd. Ook met het protest van de Nederlandsche Zee- mansvereeniging „Volharding." 't Was een beetje belachelijk dat de Engelsche gezant bij ons hof zich stootte aan enkele krachtige Hollandsche uitdrukkingen, daarin vervat. Waarom mag men niet schrijven, wat men meent? Waar heid bovenal! Het doet ons dan ook zeer vreemd aan, dat sommige bladen en men- schen over dit protest niet te spreken zijn, En het spijt ons, dat een be stuurder van ben A!g. Ned. Zee mansbond, onze plaatsgenoot, de heer L. Kelder het noodig geoor deeld heeft in De Tribune een arti kel te schrijven, met den titel: „Is een eenzijdig protest geoorloofd? Daarin worden de motie van de De Volharding en het dagblad Het Volk aangevallen ts rwijl een artikel in de de Visscherij-Courant verde digd wordt. Nu treden wij niet op als verdedigers van bovengenoemde organisatie en blad, doch wij wijzen er op, dat de Tribune en de Vis scherij Courant vrijwel alleen staan (Over de Telegraaf spreken wij na- tuurlijk^ niet.) Het is den Redacteur van de Visscherij Courantr dan ook niet prettig vergaan op de verga dering in den Haag. Neen, als in de motie van De Volharding wordt gezegd, dat „zij energiek protesteert tegen deze poging tot grove rechtsschennis, ge pleegd door een regeering, die zich voordoet als een beschermster van de belangen der kleinen," dan be amen wij met Het Volk: „Wij on dersteunen dit protbst met alle kracht. Op de vergadering van de Reeders- vereeniging, Maandag in den Haag gehouden en waar ruim 200 reeders tegenwoordig waren, was men al gemeen van oordeel, dat de eischen der Engelsche regeeriDg niet moch ten worden ingewilligd. Neen, als wij hierin moeten buigen, waar moet het dan met ons heen? Niet allèen wij hebben van En- gelands willekeur te lijden. Dene marken, door 't Koningshuis nauw aan Engeland verwand, moet zijn dienst op IJsland stop zetten, om dat de schepen telkens naar Enge land worden opgebracht. Noorwegen moet zijn heele haringvangst aan Albion verkoopen. De Zweedsche visschersschepen mogen niet uit IJsland (n.l. een neutraal land) vertrekken, alvorens de vangsten aan Engeland worden verkocht. En dat terwijl de Zweed sche regeering alle visch voor bin- nenlandsch gebruik heeft opgeeischt. Dertien Nederlandsche schepen met 50.000 ton regeeriugsgraan, om brood voor ons te bakken, worden tientallen dagen in Engeland vast gehouden. Gaat dit alles aan ons voor bij Aan ons niet. Als wij het lezen, voelen wij het op ons drukken als een zware last. O, als de neutralen de handen eens ineensloegen Als Amerika, die betoogen zendt tegen het aanhouden der post en het op houden oer schepen, eens ophield met het leveren van oorlogstuig en met alle andere neutrale staten van alle oorlogvoerende naties eischteeen onbelemmerd post- en scheepvaartverkeer, wie weet hoe spoedig de oorlog geëindigd zou zijn. Hoe lang zal deze vreeselijke tijd nog duren? Want wel is waar, wat de N. Rott. Ct. op 1 Aug. schreef, dat Europa bezig is zichzelf te vernietigen. Wij hebben (eerlijk moeten wij het bekennen) bij den aanvang gemeend dat de oorlog %ok wel goede dingen had, maar nu wij deze verdwazing hebben aanschouwd, nu hebben wij gezien hoe alle recht krachteloos wordt gemaakt, nu komen wij daarop terug. Wi9 kao nog goedpraten, dat de vrije zee wordt tot een gebied, waar alleen Brittannia mag heer- schen De zee was tot dusver ook ons gebied en wij konden vrij daar visschen. En evengoed als Duitsch- iaud kon Engeland deze visch hier koopen. Maar op dat aanbod heeft het, hooghartig, niet eens geant woord. Nu blijft ons, nadat onze schepen worden opgebracht, nog één ding protesteeren. En dat bijna alle bladen, dat reeders en opvarenden, kamerleden en vakvereenigingslei- ders geprotesteerd hebben, doet ons goed. Wij voegen er ons scherp protest bij, het Betreurende dat men in IJmuiden deze week te laksch was om een protestvergadering bij te wonen. Laat men de volgende week anders doen en klinke ook vanuit IJmuiden, Neerlands grootste Visschershaven ,een krachtig protest tegen zulke bescherming van kleine, neutrale volken. IJMUIDEN. i Aanbesteding. Door het pro vinciaal bestuur van Noord-Holland is aanbesteed het maken van twee aanlegsteigers in de buitengeleidings- kanalen naar de schutsluizen alhier. Laagste inschrijver G. Schermers te Nïeuwendijk voor f 25.700. Intrede. De heer W. ten Boom, hulppredikant bij de Ned. Herv. kerk alhier, hoopt Zondag 3 Sep tember zijn intrede te doen bij de gemeente te Made en Oud-Drimme- len (N. B.) na bevestigd te zijn door Ds. C. J. van Paassen van Haarlem. Waterstaats-personeel. Men schrijft ons Wanneer de beambten in dienst van den Rijks-Waterstaat te IJmui den hunDe bezoldiging vergelijken met den loon standaard in particuliere bedrijven aldaar, dan hebben ze alle ïeden om jaloersch te zijn. Aan de Ijsfabriek „Noordpool" zien we Machinist f 25 per week, toeslag fl.per week, jaarloon dus f 1354. Stokers f 17 per week, toeslag f L— per week, jaarloon f 936. Ijsfabriek „Beheer" Machinist f 25 per week, toeslag f 4.— per week, jaarloon f 1-508. Stokers f 16 per week, toeslag f4 per week, jaarloon f 1040. Bankwerkers en draaiers 36 ct. per uur, avondwerk 25% verhoo ging en nachtwerk 50%. Wanneer men de loonen aan de Rijks-Centrale daarbij vergelijkt, dan komt men tot een groot verschil. Een hulpmachinist met 15 dienst jaren, die des nachts als aanspra kelijk machinist, dienst doet, heeft een tractement van f775 aanvang, plus drie verhoogingen, maakt samen f 955,reken daarbij f150 vergoeding voor vrije woning, zoo maakt dit samen f 1105. Hiervan moet gestort worden, doch verwaar loost men dit, zoo komt hij nog f 249 te kort bij den minstbezol- digde in particulieren dienst en f 403 bij een beter bezoldigde. De stokers staan in Rijksdienst ook zeer ver ten achter bij hunne collega's in het vrije bedrijf. Een electrici ën-monteur verdient aan de Rijks-Centrale f 19 per week met inbegrip van woninghuur. Bij particulieren worden genoem de functionarissen vergoed met 36 cent per uur. Reken dit over 13 dagen van de 14, zoo zal dit aan werkuren geven 13 X 107s uur is 136Y2 uur tegen 36 cent per uur wordt f' 49,14 per 14 dagen of per week f 24,57. Het verschil met zijns gelijken uit het particuliere bedrijf wordt dan f 24,57f 19 f 5,57 per week. Verder is hier niet in rekening gebracht de Zondagsdienst, die in het vrije bedrijf met 100% wordt verhoogd, plus 7 nachten storing- dienst in de 14 dagen. Smidbankwerker en Electriciën, wier salarissen f 50 minder in aanvang zijn, staan hier nog ver der bij achter. Machinist-stokers van sleepbootjes ter grootte van de politievaartuigen worden bezoldigd met salarissen van f 20 tot f 23 per week. VELSEN. Woningstichting „Patrimonium" Bij Kon. besluit is de stichting genaamd „Woningstichting „Patri monium" gevestigd alhier, toegela ten als stichting uitsluitend in het belang van verbetering der volks huisvesting werkzaam. Bazaar. De bazaar ten bate der Christ, school is thans definitief vastgesteld op Woensdag 23 en Donderdag 24 Augustus op Velser- beek. De opening, waarbij een ieder mag tegenwoordig zijn, zal Woens dagmiddag plaats hebben. Er is veel belangstelling voor dezen bazaar, voor den poppenwed- strijd kwamen reeds 16 poppen in. De beslissing geschiedt niet door een jury, maar door de dames be zoeksters boven de 15 jaar. Ieder ontvangt een biljet, vult daarin het nummer in van de naar h. i. mooiste pop en werpt dit in een bus. Zij, die nog voor den bazaar aan 't werk zijn, worden verzocht de goederen voor den 15en Augustus bij de Bazaar-commissie in te zenden. Op 15 Augustus houdt de Bazaar-

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 1