1 iiiiiinn pniintuT I IJMUIUtn uUUnAHI I Door te Adverteeren in de I bereikt men zijn doel. 1 De advertenties worden - gelezen - -: -■V, IJmuider Courant 2e BLAD. 5 AUG. 1916. AGENDA. ZATERDAG. Operette „De Brave Hendrik", Cycloop, 8 uur. MAANDAG. Boaz-bank, Visseringstraat 12, 7—9 uur. DINSDAG. Aanbesteding bouwen pastorie Ned. Herv. Gem. door arcb. Kors Visser, Gebouw voor Chr. Belangen, 71/. uur. Predikbeurten. IJMUIDEN. 10 uur: Ds. H. A. C. Snethlage directeur van het Diaconessenhuis den Haag, 5 uurde heer Tj. Doevendans. 10 uur: Ds. Heida van Stadskanaal. 5 uur: dezelfde. VELSEROORD. 6 uur: dezelfde VELSEN. WIJKEROOG. 10 uur: de heer P. Vermeulen. 5 uur: dezelfde. SANTPOORT. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. VELSEN. Toen we wat meer bijzonderheden hoorden moesten we dan ook erken nen, dat het meer dan waarschijn lijk was. Zooeven was er met de stoompont een voddenkoopman over gevaren, die bij het Duitsche vrouw tje in de buurt de blijde tijding hoorde, welke zij van haren in de loopgraven verblij venden echtgenoot vernomen had. 't Is dus o.i. zoo officieel mogelijk. Door de Melkslijters van IJmuiden en Velseroord is het volgende adres aan den Burgemeester gezonden Aan den Ed. Achtbaren Heer Burgemeester der Gemeente Velsen. De ondergeteekenden, allen wonen de en bedrijf uitoefenende, als Melk slijters onder de Gemeente Velsen. Geven met deze eerbiedig te ken nen, dat hun bedrijf thans zwaar gedrukt wordt, door den huidigen toestand, zoodat het voor hun on mogelijk wordt gemaakt hun bedrijf voort te zetten, door de gestelde maximum prijzen der melk, en de daaraan verbonden moeilijkheden, als dure transportkosten, hooge melkprijzen van hunne leveranciers, de te verwachten intrekking der toeslag van Rijkswege, en bovendien het personeel wat duur is Voor hun arbeid. Dat de Melkleveranciers eigen dunkelijk handelen, waarover reeds vroeger door het Bestuur der Ver- eeniging „Melkslijters" van IJmuiden, eene klacht bij UEd. Achtbare is ingediend, dat leveranciers, welke hunne melk aan Velsen moeten leveren, aldaar niet aan voldoen. Zoodat zij vermoeden, om zulks te beletten, buiten Uwe macht ligt, want werden die leveranciers ge noodzaakt hunne melk aan Velsen te leveren, waren enkele der onder geteekenden daarmede geholpen, doch zijn zij nu verplicht dure transportkosten te betalen, daar de melk verder moet worden wegge haald. Dat de Gemeente Velsen is ge rangschikt onder het district meik voorziening Zaandam, wat voor ondergeteekenden ditnad el oplevert, dat de maximumprijzen der melk voor dit district een cent per liter lager staat als in het district Haar lem en wij de melk even duur, zoo niet duurder, in moeten koopen dan Haarlem. Redenen waarom ondergeteeken den UEd. Achtbare beleefd verzoeken, te bewerkstellen dat de gemeente Velsen onder het district van Meik voorziening van Haarlem geplaatst wordt, waardoor ondergeteekenden dan in staat worden gesteld hunne bedrijven voort te zetten. Indien aan dit verzoek niet kan worden voldaan, en geen andere of betere maatregelen worden getroffen, zullen ondergeteekenden hun bedrijf niet verder voortzetten en zien zij zifh genoodzaakt hun bedrijf met ingang van den vijfden Augustus 1916 voorloopig te moeten veran deren, tot be; ere maatregelen zijn getroffen, van Gemeente of Regee- ringswege. Zoodat zij hunne cliëntéle in de gemeente Velsen vanaf dien datum, niet van de noodige consumptie- melk kunnen voorzien, als tegen verhoogde prijs. Aangezien dat deze verbetering geheel van Ued. Achtbare afhangt, zijn ondergeteekenden zoo vrij, Ued. Achtb. vooraf kennis te geven. En Ued. Achtbare beleefd te verzoeken medewerking dit bezwaar uit den weg te ruimen, en ter kennis te brengen van Zijne Excellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Zoodat dan aan onder geteekenden de noodige hulp wordt verleend, daar zij zonder verdien sten hunne bedrijven niet kunnen voortzetten. Wordt hierin niet voor zien, dan stellen ondergeteekenden zich niet verantwoordelijk dat zij op den 5en Augustus a.s. de inge zetenen van IJmuiden en Velser oord, voldoende van consumptiemelk kunnen voorzien. 't Welk doende enz. IJmuiden 1 Augustus 1916. Wij vernemen dat dit adres Maandag a.s. in de vergadering der Levensmiddelencommissie behan deld zal worden. Voorts dat de melkslijters in af wachting daarvan gewoon met de levering zullen doorgaan. Tenslotte wijzen wij er op, dat in de laatste zin van bovenstaand adres wel bedoeld zal zijn „niet voldoende van consumptiemelk kunnen voorzien". VELSEROORD. Gevonden Voorwerpen waaromtrent inlichtingen zijn te bekomen aan de politiepost te IJmuiden. 1 jonge zwarte hond, rue. 1 kinderschopje. 1 bruine portemonnaie met inhoud 1 gouden broche. 1 geel kinderschoentje. 1 koralen taschje inhoudende 3 cent. 1 bruinleeren kinderknoopschoen. 1 zweep. 1 klein wit en zwartharig hondje. 1 gebedenboekje. 1 gouden heerenring. VISSCHERIJ. respectievelijk plus minus f18.000 en f15.000. Arie IJM 263 met 20 last Centrum 251 12 Marie Louise294 18 - Wodan 88 17 Ada 216 20 en Hendrika 270 25 pekelharing. Aan sir Edward Grey werd het volgende telegram gezonden: „Vrouwen van Hollandsche vis- schers vragen Uwe Excellentie eer biedig terugkeer van haar echtge- nooten en kinderen." In een Donderdagav. onder leiding van den Chr. Ze9liedenbond te Katwijk gehouden vergadering, die hoofdzakelijk bezocht was door vrouwen van geïnterneerde visschers en waar het woord werd gevoerd door de heeren T. van Popta van IJmuiden, voorzitter van den Chr. Z. B. en K. Vink, alg. secretaris van dien Bond, werd met groote instemming een telegram aan de Koningin verzonden: Honderden Katwijksche visschers- vrouwen, onder leiding van den Chr. Zeelieden-Bond in vergadering bijeen op 3 Augustus, in de Gemeentezaal te Katwijk aan Zee, brengen eerbiedig onder de aan dacht van Uwe Majesteit, dat zij met groote zorg vervuld zijn over het lot van haar mannen, zonen en broeders, die onrechtmatig in Enge land vastgehouden worden, terwijl de gezinnon alle inkomst moeten derven, en verzoeken daarom Uw° Majes teit eerbiedig de invrijheidstelling van haar trouwe onderdanen zooveel mogelijk te bevorderen. (N. R. Ct.) Scheepvaart. «V Zondag 6 Augustus 1916 Ned. Herv. Kerk. Doopegez. Gem. afd. Prot.-Bond. ÏO1/» uur: Ds. Holtz van Loppersum. Geref. Kerk. Herv. Evangelisatie. 10 uur: de heer Gutteling. Geref. Godsdienstoefening. 10 uurDe heer Brederveld Ned. Herv. Kerk. 10 uur: Ds. Eggiok. Geref. Kerk. Ned. Herv. Gem. (Bewaarschool.) 10 uur: Dr. G. A. v. d. Berg van Eysinga. Evangelisatie. 10 uur: Dr. P. J. Kromsigt van Amsterdam. Zeppelins boven IJ midden. Enkele matineuze menschen en sommigen wier ambtelijke af andere werkzaamheden zulks medebrengen om 's nachts of 's morgens vroeg bij de pinken te zijn, hebben het nogal twijfelachtig voorrecht gehad Zeppelins boven IJmuiden gezien te hebben. Deze luchtschepen die blijk baar hadden deelgenomen óf aan een luchtraid naar de Engelsche kust óf aan een zeegevecht, waren zeker den koers kwijtgeraakt of moesten om andere redenen hunne vlucht naar hunne basis bekorten, waardoor zelfs een dwars over ons land is gevlogen en uit diverse plaatsen in ons land is gerappor teerd en beschoten. Inbraak. In de tent van den heer Leeuw aan het strand is ingebroken en zijn daaruit mede genomen sigaren, tabak en chocolade. Diefstallen. Aangifte is gedaan van een aantal diefstallen, o.m. van twee diefstallen van hout steigerdeelen en battings uit de Middenhavenstraat. Eervolle vermeld. 't Heefc den Minister van Justitie behaagd onze agenten van politie, belast met de recherche, N. H. Edsius en D. van Oort, eeD eervolle vermelding toe te kennen en daarvan opname te gelasten in het politieblad, wegens het ijverig beleid- en tactvol optre den in het ontdekken van de daders der in den laatsten tijd ten nadeele van het rijk gepleegde koperdief- stallen. Profeten enz. „Zaterdag 5 Au gustus zullen in Duitschiand de vredeklokken luiden" hoorden we op de stoompont. „En dat is geen praatje, ,t ia officiéél waar." Naar Amerika Het mijnenge vaar schrikt de landverhuizers nog niet af. De heer J Apetz, van wien reeds een zestal kinderen eenige jaren in Amerika vertoefd hadden, is heden met zijn vrouw en nog drie kinderen vertrokken. De goede tijdingen uit Amerika ontvangen van vroeger vertrokken ingezetenen hebben ook den groentenhandelaar Hoogland doen besluiten tot land verhuizing. Deze is ook met den höer Apetz mee en zal, als 'tgoed bevalt, over een jaar zijn gezin laten volgen. Müitaria. De hier in het ten tenkamp liggende militairen zijn gisteren naar Bussum vertrokken, terwijl militairen uit Bussum naar hier kwamen. Woningbouw. Bij onder- handsche aanbesteding is naar De Amsterd. meldt, het bouwen van drie woonhuizen te Velsen opge dragen aan de heeren Nibbelink en Gusteijn te Amsterdam. Wethouder Vermeulen. De heer F. P. Vermeulen, Wethouder onzer gemeente, die de vorige week nog in goede gezondheid de raadsverga dering bijwoonde, is deze W6ek ern stig ongesteld geworden. Liet zijn ziekte zich eerst ernstig aanzien, later is er verbetering ingetreden Indien zich geen verdere compli caties voordoen, mag men beter schap vewachten. Toch zal de heer Vermeulen een aantal weken rust moeten nemen. Moeilijkheden inzake de meikvoorziening. Personalia. De af deeling Ken nemerland van den Bond „De Post" heeft aan haar voormalig lid J. F. de Liefde alhier een vulpen geschon ken, als eene aangename herinne ring aan de vroegere bondsmakkers. IJ slandvisscherij. Van de 9 nog op IJsland varende stoomtraw lers zijn er 7 naar Engelsche havens opgebracht. De twee overige de Anna IJM 34 en de Oceaan III IJM 193 zijn tusschen de Engelsche mazen doorgekomen. De besommin gen waren niet greot en bedroegen voor versche en gezouten visch Haringvisscherij. Van de IJmuider haringvloot kwamen sedert de laatste opgave binnen de stoom- logger Jhr. Carel Herman v. d. Bran- deler IJM 33 met 33 last en de loggers Het opbrengen van visschersschepen. Het hoofdbestuur van den Chr. Zeelieden bond heeft bij den minister van buitenlandsche zaken een au diëntie aangevraagd, om met een deputatie van vrouwen uit Scheve- ningen en Katwijk over de vrij lating der zeelieden, die in Engeland zijn, te spreken. De Witte Ster. In dete's-Gra- venhage gehouden jaarvergadering van aandeelhouders der Visscherij- Maatschappij „üe Witte Ster" te IJmuiden, werden de balans enz. goedgekeurd en het dividend be paald op 40 pCt. per aandeel en f 340 per oprichtersbewijs. In aanvaring geweest. Het Ne- derlandsche stoordschip „Zaanland" van Buenos-Ayres Vrijdagmiddag alhier binnengekomen is bij het vertrek van de Downs tweemaal aangevaren. De eerste maal door een Deensch en de tweede maal door een Engelsch stoomschip. Van de „Zaanland" werden aan bak boordszijde eenige platen ingedrukt en de verschansing beschadigd. Het stoomschip maakte blijkbaar geen water en werd door een sleepboot van Rotterdam naar hier gecon- voyeerd. De Zeeland. Het stoomschip „Zeeland" van de Scheepvaart- en Steenkolen Maatschappij te Rotter dam is zooals men gelezen zal heb ben op reis van Methil naar Rouaan met een lading steenkolen door een Duitsche duikboot aangehouden en tot zinken gebracht. De 18 opvaren den hadden zich in 2 scheepsbooten begeven die geruimen tijd door den onderzeeër op sleep werden geno men, doch verlaten werd, toen de duikboot een nieuwe prooi in zicht kreeg. Zij werden later opgenomen door een Engelsche trawler. Vrij dagavond kwamen 12 man van de „Zeeland" met de „Eemstroom" te IJmuiden "kan. De kapitein, de stuur lieden en de machinisten zullen per andere gelegenheid naar het Vader land terugkeeren. Onder de door de „Eemstroom" aangebrachte equi page bevond zich ook een IJmuide- naar. Albatros. Frederikshaven, 31 Juli De Nederl. lichter „Albatros" ge laden met 459 ton ijzer, op sleep touw van de sleepboot „Cycloop"

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 5