De Gunsteling. YISSCHERIJ. FEUILLETON. Scheepvaart. SPORT. heeft Maandag de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer Caliscb, een bekend Haagsch journalist. De KW 125 die zich op 57° 30 N. B. en 1*20 O. L. bevond toen het treffen plaats had en dus iets Noordelijker en minder Oostelijk bevond, dan de andere rapportee- rende loggers, die op de 57°6N.B. en 1°25 0. L. waren, deelt dan ook mede, zoo dicht bij het treffen geweest te zijn, dat de eerste onderzeeër over den logger schoot om den bewapenden trawler te treffen. Deze bewapende trawler was den strijd met den onderzeeër begonnen, om de andere drie onbe wapende trawlers, gelegenheid te geven in westelijke richting te ont komen. Of dit gelukt is, was niet met zekerheid te zeggen, doch zeer twijfelachtig, daar zij door de drie Duitsche duikbooten achtervolgd werden en men zwaar schieten hoorde. De bewapende trawler, de Nelly Mullens AD 69, was inmiddels als prooi van den aanval der onder zeebooten gevallen en werd een groot deel der bemanning aan boord van den logger Doggersbank SCH 197 opgenomen. Van dezen logger, die door de KW 125 werd gepraaid, vernam men, dat de elf geredden van de Nelly Mullens hadden medegedeeld, dat drie der opvarenden, allen gewond met den zinkenden trawler in de diepte ver dwenen waren en dat de Duitsche duikbooten den dag te voren 14 trawlers tot zinken hadden gebracht. Indien dus ook de drie achter volgde stoomtrawlers tot zinken zijn gebracht, wijst dit op een totaal van 18 trawlers in 2 dagen. (Herinneringen van een ambtenaar.) naar het Duitsch van H. SüDERMANN. door H. B. (5.) „Waarom spreek je niet hardop, Kamp? vroeg ik opeens. Hij lachte bitter en zeide: Waarom de menschen hun optimisme te ontnemen? Laten ze zich amuseerenals het op hande len aankwam, zouden ze wel in hun schulp kruipen. In 's Hemelsnaam, antwoordde ik, zet dat pessimisme van je af. Zeg me eens, wat geeft je hec recht tot zulk een opvatting? De ervaring, beste vriend, de ervaring. Je hebt dus indeidaad men schen aangetroffen, die Menschen die ik had leeren vereeren en aanbidden, doch wier houding geheel en al veranderde. Dat deze veranderingen mijn levens geluk verwoest hebben zal er slechts toe bijdragen, dat ik ze nooit zal vergeten. Maar ik geloof toch datje de zaken te donker inziet, mijn waarde. Ik weet welliswaar niet, waarom het gaat, maar ben je zoo goed ingewijd, zou er geen misver stand Hahaha, een misverstand j Neen kerel, ik heb een prachtige geheugenis van mijn levensbeschou wing, die op twee beenen rondloopt, hier in de stad. die lacht die be driegt, en overal uitkykt met arg- gedeeld, geeft de afdeeling Vlaar- dingen van de Vereeniging tot bevordering van de Nederlandsche Yisscherij, teneinde de onware voorstelling weg te nemen, als zou de Hollandsche haring aan Duitsch- land verkocht zijn, dagelijksch aan de Britsche legatie in den Haag telegrafisch kennis, hoeveel tonnen haring aan den publieken afslag ten verkoop zullen worden aange boden, om daardoor ook aan Britsche zijde gelegenheid te geven hare inkoopen te doen. Genoemde afdee ling heeft ook aan de zusterafdee- lingen te Maassluis, Scheveningen en Katwijk, alsmede aan den di recteur van de Visschershaven te IJmuiden verzocht eveneens dage lijks aan den gezant te telegrafeeren hoeveel ton haring in die plaatsen zal worden afgeslagen. listige oogen, om die in zijn strik ken Hij hield plotseling op en zag mij vorschena aan. Het .was .mij, alsof de bewuste vraag weer op zijn lippen brandde Maar ik zweeg, ik mocht me er niet meer mede bemoeien. Mijn tijd zal wel komen, dacht ik. En die tijd kwam eerder, dan ik verwacht had. Een paar dagen later wandelden we langs den buitenkant der stad. Hij plaagde me juist met mijn moed. Als de gouverneur je met mij ziet, zeide hij schrijft hij je direct in het zwarte boek Juist zag ik zijn paard en rijtuig zoowaar aankomen. Maar gelukkig bij zat er niet in Het was de mooie mevrouw Agnes, die in de kassens weggedoken onverschillig om zich heen keek. Ik nam diep de hoed voor haar af, maar wat was dat? ion ik mijn oogen geloovon Ze kreeg een hoogroode kleur, en ze staarde ons op een zeer eigenaar dige manier aan. Een oogenblik slechts, toen was het rijtuig voorbjj Niet wetend wat ik er van den ken moest, wendde ik mij tot mijn metgezel. Hij beefde over alle leden, zijn blikken waren leeg, en hij was doodsbleek geworden. Er was niet meer aan te twijfelen Hier hadden twee menschen, die eens iets met elkaar te maken hadden gehad elkaar weergezien. Laten we heengaan, zeide ik, „Je emotie is opvallend. Ik trok hem op een stil zijpad. Hij zonk op een bank neer en be dekte het gezicht met de handen. Stel vertrouwen in mij, zeide ik. handelaren een concept-reglement had ingezonden. Het doel van dezen bond zal zijn het geheele, haringbedrijf gedurende den crisistijd te regelen door cen tralisatie van den haringbandel zon der schade te berokkenen aan de nevenbedrijven aan de werknemers. Daartoe moet de bond alle voor raden haring, zout en fust aankoo- pen en verder tegen vooraf vast te stellen prijzen en tarieven alles inkoopen, wat met betrekking tot het haringbedrijf wordt aangevoerd of geproduceerd. Van dien haringvoorraad ontvangt ieder haringhandelaar een zeker quantum te verpakken, dat afhan kelijk is van de klasse, waarin hij volgens zijn b schikbare pakhuis- en werkruimte geplaatst wordt. De bond vergoed naar vaste ta rieven alle opslagkosten en arbeids- loonen van pakkers en kruiers be nevens de reis- en verblijfkosten van de makelaars. Na een betrouw bare controle wordt alle gepakte haring weer afgeleverd aan den bond, die het uitsluitend recht heeft van in- en verkoop Geen aandeelhouder mag haring verpakken, verhandelen, verzenden of exporteeren dan voor rekening en na opdracht van den bond. Besloten werd een beslissing om trent dit concept uit te stellen, totdat de afdeeling Vlaardingen van de Reedersvereeniging voorde Nederl. Haringvisscherij in haar ledenvergadering van hedenmiddag zich zal hebben uitgesproken. Omtrent het plan van den heer M. J. Bottemanne, hoofdinspecteur vau de visscherijen, tot stichting van een rijkscontrólebureau voor haring, werd besloten aan den minister te verzoeken dit plan niet ten uitvoer te brengen, omdat [het door zijn omslachtigheid een belemmering voor den handel zou zijn en omdat al reeds een haringcontrole-maat schappij bestaat. (N. R. Ct.) last te hebben gehad van pogingen tot opbrengen. Hij vatte mijn hand. Kerel zei hij, „je bent zooeven ingewijd in een geheim, dat nooit iemand had moeten weten. Geef me je eerewoord". Dat had je reeds, antwoordde ik. Ga mee naar huis, zeide hij daarop. Wij gingen, doch een opheldering kreeg ik niet. HOOFDSTUK VIL De vrouw van den gouverneur ontving des Donderdagavonds be zoeken. Dan konden de bezoekers ongedwongen met haar spreken. De commiezen met hunne vrou wen en dochters waren reeds de een na den ander uitgenoodigd, evenals de gehuwde assessoren, in regelmatige afwisseling. Ook van ons jongeren werden verscheidene uitgenoodigd, waarbij ook een strenge regelmaat betracht werd. Naar mijn berekening zou het ongeveer vier weken duren, voordat ik aan de beurt was. Des te grooter was mijn verwon dering, toen ik reeds enkele dagen na de zonderlinge ontmoeting een kaartje op mijn tafel vond. Mevrouw van Niebeig noodigt den assessor Bunger, a.s. Donderdag op de thee. Mijn hart klopte. Zou de scene, die ik aanschouwd had, mij deze gunst verschaft hebben? Mijn collega's, die mij den be- wusten avond de garderobe zagen binnenkomen keken me verwonderd aan, en één, wien men een voor uitziende geest toeschreef, wenschte me reeds geluk met mijn toekom stige promotie. SIRRA. IJmuiden, 6 Aug. De van Rotterdam naar Gefle bestemde mo torschoener Sirra is met lichte ma- chineschade alhier binnengeloopen. VELSEN. Vertrokken 7 Augustus: Eendracht, st. Londen, papier. De Hamburg-Zuid-Amerika-lijn heeft in aanbouw gegeven de Cap Polonio, een aanmerkelijk verbeterd zusterschip van de Cap Trafalgar De Nortdeutsche Lloyd heeft te Dantzig twee snelvarende stoom' schepen, Kolumbus en Hindenburg, ieder van 35,000 ton, verder twee stoomschepen, München en Zeppelin van 16,000 ton, bovendien 12 stoom schepen van 12,000 ton in aanbouw, De Afrika-lijn laat 6, de Hansa-lijn 8, de Kosmos-lijn 10 stoomschepen waarvan de groote tusschen 9000 tot 13,000 ton wisselt, aanbouwen Dezo getallen zijn nog niet volledig, daar Ballin niet beschikte over op gaven omtrent andere maatschap pijen- In het geheel vertegenwoordigt de nieuwe aanbouw een tonnenmaat van ongeveer 900,000. VOETBAL. Vrij veel publiek was op den Toch werd ik wat benauwd, toen ik den gouverneur tegenkwam, die mij met zijn beminnelijkst glimlachje welkom heette. Kom binnen zeide hij, mijn vrouw is nieuwsgierig nader kennis met je te maken. Ik bloosde. Onbezoldigde asses soren kunnen zich deze luxe we permitteeren. Zij had dus over my gesproken. Maar als zij mij slechts kende als Kamp's metgezel, hoe wist ze dan mijn naam. Toen ik binnentrad, stond ze op. Een kring van dames van allerlei leeftijden zat om haar heen. Niets wees erop, dat ze mij herkende. Assesor Bunger, met w ie j e nader wenschte kennis te maken, zei de gouverneur. Rustig lachend stak ze mij de smalle beringde hand toe. Het doet mij genoegen, mijn heer u bij mij te zien en ik hoop dat het vaker zal gebeuren. De collega's op den achtergrond keken me aan, alsof ik een wonder dier was. Ik denk steeds aan uw ta- enten, waarvan men mij veel goeds verteld heeft. De winteravonden zijn lang, en we willen een dilletan- ten-tooneelvereeniging oprichten, waarin we uw artistieke adviezen dringend noodig hebben. Ik mompelde [iets over een treurig dilletantje, dat ik was, om mijn bescheidenheid te doen uitkomen -T- Laten we alleen over het ge noeglijke van het tooneel spreken, antwoordde ze. Uwe kundigheden behooren aan het rijk, en het mag er een zoo uitgebreid mogelijk ge bruik van maken, niet waar, Leon? eersten dag aanwezig. Deze belang stelling gold het meest voor den wedstrijd „Blauw Wit" „Storm vogels". „Blauw Wit" verscheen slechts met 10 spelers, waarvan 6 uit haar eerste elftal. Het geheel was een soliede combinatie. „Stormvogels" had het elftal in het veld zooals in ons Zaterdagavondnummer ver meld. „Blauw-Wit speelde eerst met den wind in den rug. Er ontwik kelde zich spoedig een vlug spel. Nu eens „Blauw-Wit" dan weer „Stormvogels" in de meerderheid. Vele aanvallen werden op het „Stormvogels" doel gedaan, doch de verdediging van/„Stormvogels" werkte uitstekend. De vlugge „Stormvogels" voor hoede maakte het de „Blauw-Wit" verdediging dikwjjls zeer lastig, doch tot doelpunten kwam het niet. Met rust was de stand nog 0—0. Na een korte pauze werd het spel voortgezet. Voorloopig blijven beide partijen aan elkander ge waagd, doch langzamerhand neemt „Stormvogels" eenigszins het spel in handen. Bij een der vlugge aan vallen valt „Stormvogels" een hoek schop ten deel. Hoogerduin plaatst keurig voor en Blinkhoff bedenkt zich geen oogenblik om met een keurig schot „Stormvogels" de lei ding te bezorgen. Thans meenen eenige „Blauw- Wit" spelers te moeten protestee ren. Waarom is voor ons tot nu toe een vraag. De hoekschop was zeer terecht toegekend. De Blauw-Wit- speler v. d. Broeke gaat zoo ver om tegen den scheidsrechter te manifesteeren, door de bal moedwillig naar eigen doel te trappen, hetgeen hem terecht een waarschuwing van den scheidsrechter bezorgde. Een dergelijk optreden is dan ook in strijd met alle sportbegrippen en hadden wij allerminst van een lste klasse speler verwacht, Afwisselend wordt het spel nu voortgezet. Na keurig spel weet Stormvogels haren voorsprong door middel van de Korte te vergrooten. Blauw-Wit probeert op alle manie ren een tegenpunt te bemachtigen, doch Stormvogels verdediging is in uitstekende conditie. Zolfs weet „Stormvogels" een derde doelpunt te bemachtigen als Sprokkreeff plot seling alleen door de geheele Blauw- Wit verdediging heengaat. Einde nadert met een welver diende overwinning (3 0) voor Stormvogels. Een overwinning die wel niet verwacht werd. Het spel van Stormvogels was dan ook uit stekend en verwachten wij indien de iust er zoo in blijft vele over winningen. De uitslagen van de Seriewed strijden waren De gouverneur boog lachend. Mijn collega's op den achtergrond stikten bijna van woede. Hun phan- tasie zag voor mij zeker reeds een trap, die naar den ministerzetel voerde. Later zullen we onze plannen nader bespreken, mijnheer Bunger, geheel in 't geheim! Want we hebben verrassingen op het oog, dames, verrassingenWe weten nog niet welke! Men lachte. Ik werd vry gelaten. Een diepe zucht van verlichting ontsnapte mij, alsof ik van een zwaren last bevrijd was. Nochtans voelde ik mij eenigszins ontnuch terd.;; Dat was het dus, dat ze van me wilde. Ik had dus de onderdanige dienaar te spelen, die de bakvisch- jes drilt in het zeggen van aardig- teden, en die gewillig doet bij het 'ezen der rollen. En ik had nog wel gedroomd van een avontuur in groote stijl, waar van ik de hoofdpersoon zou zj]n. Zonder verdere gebeurtenissen verliep de avond. De commiezen beantwoorden de gestelde vragen met militaire accuratesse, hunne vrouwen namen de'theekopjes met de uiterste vingertoppen op en runnen dochters zaten als Boeddha beelden. De vrouw van den gouverneur was allerbeminnelijkst, maar toch gelukte het haar niet de sfeer van onderdanigheid te verdrijven. Het was, alsof ze vermoeid werd en eenmaal merkte ik zelfs op, dat ze een nerveus gapen achter haar zakdoek verborg. (Wordt vervolgd). Engelsche trawlers tot zinken ge bracht. Omtrent het praairapport van den logger KW 125, die had gerapporteerd, dat 19 Engelsche trawlers in den grond geschoten waren, vernemen we thans bi binnenkomst van dien logger De Maria Johanna KW 125, schipper P. Ouwehand, van de opvarenden nader het volgende. Ook deze logger was getuige van het gevecht tus- schen Engelsche trawlers en Duitsche onderzeebooten, doch wijkt zijn rapport af van dat der andere (zie Avondblad 27 Juli), die een gevecht melden tusschen 3 bewapende traw lers en 4 onderzeebooten, terwij van den logger KW 125 wordt mede gedeeld, dat het gevecht plaats vond tusschen vier Engelsche traw lers, waai van slechts één, de grootste, bewapend was, en drie Duitsche onderzeebooten. Het opbrengen van visschers- schepen. Naar ons wordt mede Hoe de logger Dirk KW 44 aan opbrengen naar Engeland ontkwam Van bovengenoemde logger ver namen we bij aankomst te IJmuiden dat hij Donderdag 13 Juli door Engelsche, grijsgeschilderde slag' schepen werd aangehouden. Van één werd een boot uitgezet en bracht drie man bij hem aan boord Gelast werd de zeilen te strijken en men deelde mede, dat de logger naar Kirkwall gesleept zou worden, Wij werden op sleep genomen en gingen naar het tweede oorlogschip terug, dat zich intusschen op 'de zelfde wijze van den logger Kinder dijk MA 119 had meester gemaakt Wij werden beide, ieder met 2 Engelsche matrozen aan boord, op sleep genomen, door het slagschip dat achter op den spiegel den naam Mons 2 A had (we twijfelen er aan of dit een slagschip is geweest, Corr. en werden van half twee tot half acht gesleept in West, half Zuide iyke richting. Toen kregen we on verwachts bevel zelf verder naar Kirkwall te zeilen en dat het oor logschip des nachts zou terugkomen, De matrozen werden met een boot van onze schepen gehaaldwe werden losgegooid, waarop de oorlog' schepen snel in Z.W. richting ver dwenen. De MA 119 koerste in de door het oorlogschip opgegeven richting West half Zuid door. Wi' gingen om de Oost om weder te gaan visschen. Daarna hebben we geen oorlogschepen meer terugge zien. (Voor zoover bekend is ook de M A 119 niet in Kirkwall aan gekomen. Corr.). Centralisatie van den haringhan del. In de ledenvergadering van de afdeeling Vlaardingen van de Vereeniging ter "Bevordering van de Nederlandsche Visscherij is langdu rig beraadslaagd over de plannen tot oprichting van een Haringbond waarvoor een commissie uit een vergadering van reeders en haring- Het opbrengen van visschers- schepen. Het hoofdbestuur van den ChristelijkenZeemansbondheeft, naar aanleiding van de telegrammen uit Katwijk a/Zee en Scheveningen, door de, onder leiding van den Christ. Zeeliedenbond vergaderde visschersvrouwen, op den 4 en 5 aezer, aan de Koningin toegezonden, een brief ontvangen, waarin gewezen wordt op de rede van den minister van buitenlandsche zaken. De ver zekering wordt voorts gegeven, dat de aandacht van de regeering met den grootsten ernst op deze aange' legenheid gevestigd blijft. Niet opgebracht. Enkele te Vlaardingen binnengekomen schepen melden, dat zij door Engelsche oor logsschepen zijn gepraaid, zonder Duitsche scheepsbouw. Omtrent den aanbouw van koopvaardijsche pen op Duitsche werven heeft Bal- lin, de directeur-generaal van de Hamburg-Amerika-lijn. de volgende gegevens verstrekt. Voor de H.-A. lijn worden thans aangebouwd de Bismarck, het grootste schip der wereld, van 56,000 ton, verder het turbineschip Tirpitz, van 30,000 ton en drie andere schepen, ieder van 22,000 ton. Op de Vulkaanwerf bi Bremen worden niet minder dan schepen gebouwd, waaronder vier groote vrachtstoomschepen, ieder van 18,000 ton. Op de werf te Flensburg, waar reeds drie groote passagiers- en vrachtstoomschepen in aanbouw zijn, zijn door de Ham burg-Amerika-lijn dezer dagen nog twee stoomschepen besteld. Te Geestemünde worden voor het ver keer door het Panamakanaal twee vrachtstoomschepen van 17,000 ton gebouwd. Albatros. Fredrikshaven, 2 Aug. De Nederl. lichter Albatros is in de haven gebracht. Het vaar tuig wordt onderzocht en daarna zullen de reparatiën worden gedaan Na gerepareerd te zijd, zal de Al batros gesleept door de Cycloop de reis naar Ronneby voortzetten. Beker- en Seriewedstrijden Stormvogels

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2