Dr.A.v.d. Horst lonaeerl D op dil blad. lander daaraan toevoegt: „Desalniettemin worden ze goed gepraat door sommige landgenooten, zooals stellig ook rcspresailles van Duitsche zijde, als het daartoe komt, ook als ons land daarvan dupe wordt, wel een of ander „Neder- landschen" verdediger zullen vinden. Dat door dit anti-Nederlandsche bedrijf het gevaar voor ons land wordt vergroot, behoeft geen be toog. Dat de oogen der pro's en anti's daarvoor echter zullen open gaan, durven wij niet te hopen. Toch zijn zij het, die iü het buitenland den indruk vestigen, dat ons land zich van alles maar laat aanleunen, en zij vormen daar door voor Nederland wellicht het grootste gevaar. Dat een vreemde regeerine inderdaad dupe zou wor den van" dit bedrijf en het vereen zelvigen met de houding onzer Regeering, lijkt ons onaannemelijk, maar een voorwendsel voor onrecht matige daden tegenover ons land is in dit anti-Nedeilandsche bedrijf natuurlijk te vinden." Dat is een woord op zijn pas en als ons land op deze wijze in den oorlog mocht worden betrokken, zijn de hoofdschuldigen te zoeken in ons Vaderland, onder de kranten schrijvers, de pro-Entente of pro- Duitsche knoeiers, die vergeten dat er ook nog Nederlandsche belangen te verdedigen zijn. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. VELSEN. commissie een advies uitgebracht en geeft deze thans in overweging de 'jaarwedde met ingang van 1 Januari a.s. vast te stellen op f 2500. VELSEROORD. YISSCHEKIJ. „Wij hebben eerst 17 dagen in Leith gelegen en toen zijn wij ver sleept naar hier, maar het is overal niets gedaan hoor. Wij liggen hier met z'n 21 vaartuigen, maar wij mo gen den wal niet op, alleen op den kant staan, meer niet. Als je wat noodig hebt, dan halen de soldaten het voor je. Het is een zuinige boel aan boord. Het is vandaag ai negen weken en je begrijpt wel, dat het hier dun gaat wordengeen suiker meer, alles is op. Het is iederen dag boonensoep. Wij verdienen geen cent en dan zitten wij hier met die kos telijke 18 last haring; die gaat ook hard achteruit. Wij zouden net nog een nachtje visschen, toen wij opge pakt werden. Het hangt me hier al lang de keel uit. Als het nog een dag of acht is, zeg je vooruit, maar het is vandaag aljdrie weken en wie weet hoe lang.Weet wel, dat ik zoo ma ger als een konijn zal zijn, als ik thuis kom". Een matroos schrijft o.m. aan zijn vrouw, dat hij nieuwsgierig is, of zijn zoon ook opgebracht is en gaat dan voort: Ik lig hier voor onbepaal- den tijd. Ik hoor, dat de vrouwen op Scheveningen f 9 per week krijgen. Ik zal dus maar hopen, dat u ook w,at krijgt. Ik wensch dat u niet zoo kniest als ik. Uit een brief van schipper Gijs van den Oever nemen wij het volgen de over „Toen kwamen er twee oor logsschepen bij ons, en er werd ge schoten, dat wij stoppen moesten en direct de vleet inhalen. Een der sche pen sleepte vier visschersbooten ach ter elkaar naar Engeland. Iederen dag lig ik nu maar uit te kijken, of er uitkomst komt.Wij mogen niet aan den wal komen. Wij liggen wel aan den kant vast." de Maatschappij tot Beheer van stoomcrawlers en andere schepen, directeur A. S. M. de Vries; IJM 143 „Balder", van de zeevisscherij Maatschappij „IJsland", directeur R. de Boer; IJM 184 „Plutos", van de Maatschappij „Praxis", directeuren C. Maas, J. Prins en G* CarstIJM 196 „Hercules", van de Maatschap pij „Shamrock en Hercules", C. de Vries. Van de te Kirkwall gelegen sche pen de volgende met schip en lading IJM 35 „Wilhelmina", van de Al- gemeene Visscherij Maatschappij, directie J. F. Klercq en Hij mans; IJM 173 „Cornelis Bart", van de Visscherij-Maatschappij „Cornelis Bart", directeur B. G. van Rhijn; IJM 149 „Louis Groen Jr.", van de N. V. Ned. Stoofnvisscherij, directeur L. Groen. Te Kirkwall de lading van: IJM 308 „Condor", van de Visscherij Maatschappij „Stern", directeur J. Limbaeh. Scheepvaart Er zijn in Zweden nog twee andere schepen, twee galeassen. Het eene is de in 1799 te Troense gebouwde „Lisa", die 72 bruto ton groot is en het andere de slechts 30 ton groote „Acha" die in 1809 te Svendborg gebouwd werd. Alle drie schepen zijn geheel van eiken hout. Ingezonden Leiding of Misleiding? Mag ik naar aanleiding van de gehouden vergadering der Winke liers- en Handelsvereeniging een plaats in uw blad verzoeken, waar voor ik u bij voorbaat mijnen dank aanbied. Ik heb mij er dan over verwon derd dat uit de vergadering geen protest is opgegaan tegenover de Voorzitter, die totaal alle gegevens mist als zoodanig op te treden en wel 1°. Begint de aanwezigen te belee- digen en te laten beleedigen door in zijn openingswoord de verwachting uit te spreken dat alles kalm zou toe gaan. 't Was toeh volgens con vocatie biljet een ledenvergadering en dus geen politieke vergadering met debat? Dat in zoo'n vergadering een voorzit ter een dergelijke verwachting uit spreekt, kan ik mij indenken, echter niet in eene ledenvergadering van eene vereeniging die zich ten doel stelt de belangen! hare(r) leden te behartigen. 2°. Toelaat een der sprekers voor (niet verstandig) uit te laten maken, genoemde heer zich voorstander verklaart inzake 9 uur winkelslui ting (verplichte), 3°. en nog wel het voornaamste de vergadering zoo bij dön neus neemt, de agenda terzijde stelt en inplaats, zooals het behoorde, eene bespreking te houden over het in gekomen schrijven der benoemde raadscommissie, eenvoudig een boom heeft opgezet vóór of tegen ver plichte 9 uur winkelsluiting. Het wil mij dan ook voorkomen deze vergadering geen zuiver karakter draagt, daar het mij voor komt vele voorstanders onder zulke omstandigheden het woord niet wenschten te voeren en wil mijn schrijven besluiten met de aandacht te vestigen op het kalm en beza digd woord van den heer Kofman, dat getuigde van „goed willen en te kunnen leiden". D. IJmuiden, 18 Aug 1916. Gevonden Yoorwerpen waaromtrent inlichtingen zijn te bekomen aan de politiepost te IJmuiden. mes in schede, witte geit. hariger van oen collier, rood koralen halsketting met gou den sluiting, roeiboot, lorriewagen, kinderkruiwagen, ring met drie sleutels, huissleutel, vernikkeld sleuteltje, stempel, rijwiellantaarn, medaillon met ketting. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand Augustus 1916. BRIEVEN BINNENLAND. 1. Hilletje de Groot, Rotterdam 2. Dina van Leeuwen, Amsterdam 3. L. Meesters, 4. Nellye la Pierre, Haarlem. BRIEVEN BUITENLAND. 5. Paul Möser, Wesel. BRIEFKAARTEN BINNENLAND. 6. S. Beneevete, Amsterdam. 7. C. C. Bos, 8. B. v. Driebergen, 9. M. Deys, 10. Dina Jansen, Nijmegen. 11. G. Hania, Huizen. 12. M. Lobman, Amsterdam. 13. M. Panneman, Veldleger. 14. C. v. Putte, Velddepot. 15. B. Vellinga, Amsterdam. (BRIEFKAARTEN BUITENLAND), 16. Auguste Bielk, Lohberg. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand Augustus 1916. BRIEVEN BINNENLAND. 1. H. Geerdink, Enschede. 2. J. v. Lenuepstraat 15, A'dam. 8. Firma Schol ten, Kuilenburg. BRIEFKAARTEN BINNENLAND. 4. Bos, Amsterdam, 5. P. H. Elderenbosch, Amsterdam. 6. Mej. J. Guijt, 7. Mej. A. v. Haasteren, Leiden. 8. H. Heersgieter, Amsterdam. 9. Abraham Jas, 10. Zonder adres. 11. Santpoort (Station). Lijst van onbestelbare brieven le helft van Aug. 1916. 1. E. Hutz, Amsterdam. 2. J. Bakker (uit Cheribon) Santpoort 3. Mej. D. Lazarus, Amsterdam. Advertenties. Ondertrouwd W. VAN LOCHEM en M. VAN DER WIELE. IJmuiden, 16 Aug. 1916. Den 25ste Aug. a. s. ho- pen onze geliefde ouders jj hun 12y2-jarige Echtver- 3 eeniging te herdenken, s Dat zij nog lang gespaard 1 mogen blijven, is de wensch van hun dankbare kinderen s K. Tiekstra 2 Wed. K. Tiekstra jj de Champs. 3 B. Waanders T. de Champs. N. de Champs. Augustus 1916. Nette Dienstbode GEVRAAGD in gezin van drie personen, met behulp van een werkster, groote wasch buitenhuis, hoog loon. Adres: bureau van dit blad. Gevraagd een Net Dagmeisje voor winkel en huishouding, bij J. B. JONGEJANS, in Verkades Arti kelen, Kalverstr. No. 9, Velseroord. Het behaagde den Heere uit ons midden tot zich te nemen in Zijne heerlijkheid ons alge meen geacht en geliefd medelid DIRKJE VAN DRIEL in den ouderdom van ruim 39 jaar. Haar blijmoedig getuigen en ongeschokt geloofsvertrou wen spore ons aan tot 's Heere vreeze en zij voor hare achter geblevene betrekkingen eene troostvolle herinnering. Het Bestuur der Meisjes vereeniging T ABIT HA IJmuiden, Aug. 1916. Dienstbode gevraagd voor den dag of voor dag en nacht. H. J. POST, Prins Hendrikstr. 2. Gevraagd een Net Meisje. Adres: Mevr. ARENDS, Wilhel- minakade 72. Net Meisje zoekt Kost en Inwoning bij nette burgermenschen. Br. Fr. No. 203, bureau van dit blad. Voor direct GEVRAAGD een flinke Dienstbode loon f 3.— per week bij J. KAPER, Amstelstraat 12. Een Jongen GEVRAAGD voor loop- en winkel- werk i. d. Boekh. P. F. C. ROELSE. Ten kantore van den Rijksont vanger kan dadelijk een jongmensch geplaatst worden, om te worden opgeleid tot ontvaDgersklerk, leeftjjd 16 a 17 jaar. Zich te vervoegen ten kantore. Menschen zonder kinderen VRAGEN flinke kamer m. keuken of Voor- en Achterkamer. Brieven No. 89 a. h. Adv. Bur. P. F. C. ROELSE, Een Juffrouw VRAAGT Zit- en Slaapkamer of Zit-Slaapkamer met pension. Brieven met prijsopg. onder lett. A, Bureau van dit blad. GEZOGHT door Heer alleen Ge meubileerde Zit- en Slaapkamer met volledig pension op goeden stand Aanbiedingen met opg. van prijs enz. onder No. 201 Bur. v. d. Blad Woning of inwoning GEVRAAGD v. klein zeer net gezin. Brieven No. 202 Bur. v. d. Blad. is van af DINSDAG 22 AUGUSTUS afwezig. De praktijk wordt waargenomen door Dr. F. BOK. Ned. Haring-Controle- Maatschappij. Er wordt nadrukkelijk op gewézen, dat de keurmeesters op dracht hebben zich er van te overtuigen, dat de door hen ge wogen haring, behoorlek wegge legd, weder in de tonnen wordt gepakt. Ofschoon deze bemerking over bodig is, daar een ieder nauw-* keurig de instructies kent, wordt nogmaals in het algemeen belang hierop gewezen. fl Ontslag verleend. Bij Kon. be sluit van 10 dezer is, met iügang van 1 October a.s. aan P. C. Ghijs, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als hulpsluismeester aan de Noordzeesluizen, te IJmuiden. Benoemd. Mej. M. (niet N) Henkes is gewoon hier geplaatst als Telegrafiste 2e klasse en niet op verzoek, zooals wij Woensdag abusief meldden. Gepost. Zaterdagavond werd namens de vereeniging Huurders- belang gepost bij den heer P. Slager alhier, omdat deze de huren van door hem gekochte perceelen met prijzen van f 0.35 tot f 0.75 per week had verhoogd. Waar Zaterdags avonds veel inkoopen worden ge daan en zich veel volk langs den weg bevindt, was er natuurlijk veel belangstelling bij het kijk- en lachlustig publiek. Boycot opgeheven. Naar wij vernemen is de boycot tegen den slager P. alhier opgeheven, nadat deze aan den eisch der Huurders- vereeniging had voldaan. Inbraken. - Verleden week werd in één nacht op niet minder dan 4: plaatsen aan de Zuidzijde der Visschershaven ingebroken n.l. in de kantoren van de Marezaten. van de Praxis, van de Dageraad en van den heerP. Heere. Wel een bewijs dat de inbrekers bende daar driest durft optreden. Zwarte lijst. De Fransche re geering heeft thans ook een zwarte lijst samengesteld, met welke daarop voorkomende personen het voor de Franschen verboden is handel te drijven. Evenals op de Engelsche komt de firma S. A. Bakker alhier ook op deze lijst voor. Aanbesteding. In het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Haarlem is Donderdag aanbesteed het aanleggen van wegen op het terrein van de Visschershaven al hier. Raming: f 32.000. Laagste inschrijversC. den Besten, Am- merstol, en W. Stigter, Bergam bacht, voor f 32.840. Rechtzaken. De rechtbank te Haarlem veroordeelde J. J. M., werkman alhier, wegens diefstal tot 3 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis en E. S. arbeider alhier, wegens jacht- overtreding en beletten ambtsver vulling tot 2 maal f 5 boete of 2 maal 5 dagen hechtenis en f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Personalia. De commissaris van politie had aan de Koningin verhooging van jaarwedde verzocht. Op verzoek van den Commissaris der Koninging heeft de linancreeie Op straat gezet. In het door den volksmond z.g. „rooie dorp" of de „Entosbuurt" (het complex woningen der Woningbouwvereeni ging Veisen) werd iemand Dinsdag avond uit zijn woning gezet, naar men ons meedeelde omdat de man het huurcontract niet wilde teeke nen en tegen de bepalingen daarvan toch kippen enz. hield. Dat gaf natuurlijk heel wat bekijks, maar nog meer* was dit den volgenden avond het geval op het drukste puDt van onze plaats, de z.g. „Beurs, waar aan den Zeeweg zekere E. een handel in rijwielen en onder dooien hield. Alle oude karretjes werden op een sleeperskar geladen en verderop vervoerd, 't Was een druk straattooneeltje: de kinderen smeten met stukken fietsband of desnoods met spatborden. Ook deze uitzetting geschiedde op last van den huiseigenaar, den Ijeer D. alhier Collectanten. Behalve de door ons genoemde is nog benoemd tot collectant in het Evangeliesatieg. bouw alhier de heer A. Lentz. Wat de visschers uit Engeland schrijven. Uit Grangemouth in Schotland hebben eenige Katwijk sche visschers, die daar geinterneerd zijn, aan hun familie in Katwijk brieven geschreven, welke aan 't N. v. d. D. door een ingezetene van deze visschersplaats welwillend ter inzage verstrekt werden. Onze visschers hebben het daar lang niet naar hun zin, zooals uit hun brieven aan vrouw en kinderen blijkt. Zij mogen niet aan den wal vertoeven, zij mogen zelfs geen victualiën in slaan en krijgen steeds hetzelfde rantsoen. Bij het lezen van die brie ven komt men tot de conclusie, dat onze ^Katwijkers liever in ruw en zwaar weder in open zee zijn, dan in Engeland in een veilige ha'ven waar zij naar familie en vaderland verlangen. Schipper Jan Plug, van de IJ M. 295, schrijft o.a. het vol gende uit Grangemouth, dato 9 Aug: Voor het prijzenhof. Van de te Aberdeen gelegen schepen zijn, naar de „N. R. Ct." meldt, de vol gende met schip en lading naar het Prijsgerecht verwezen. IJmuiden IJM 131 „Eendracht II", van de Maatschappij „Eendracht", directie firma Wed. I. S. Groen; IJM 15 „Eveline", van de Stoomvisscherij Maatschappij „Mercurius", directeur I. S. Groen; IJM 18 „Cornelia", van Duitsch Stoomschip vertrókken. - Het Duitsche Stoomschip Falkenberg dat bij het uitbreken van den oorlog te Amsterdam binnen lag en daar sedert werd opgehouden, heeft het Maandagnacht aangedurfd te vertrekken naar de Duitsche haven Emden. Het stoomschip stond onder gezag van kapitein Aug. Reckmann en vertrok zonder lading. De oudste Zweedsche zeilschepen. De schoener „Ruth", een van de oudste zeilschepen ter wereld en op drie na het oudste van de Zweedsche handelsvloot, is on-langs aan de Engelsche kust gestrand en geheel verloren gegaan. „Ruth was in 1811 te Svendborg ge bouwd en heeft 100 jaar onder Deensche én daarna drie jaar onder Zweedsche vlag gevaren. Het schip was 100 bruto tonnen. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie M. de Redacteur Post- on Telegraafkantoor te IJMUIDEN. Post- en Telegaafkantoor te VELSEN. Post- en Telegraafkantoor Vp» vjv v|% Mp, Vyv»

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2