IJmuider Courant AGENDA'. Predikbeurten. Gemeenteraad Ingezonden. Plaatselijk Nieuws. 2e BLAD. 19 AUG. 1916. ZONDAG. Badpaviljoen Noordzee. Concert (bij gunstig weer). MAANDAG. Boaz-bank, Visseringstraat 12, 7—9 uur. DINSDAG. Specialiteiten Voorstelling, Dir. Jac. Smits van Haarlem. Gebouw Cycloop. 8 uur. WOENSDAG. Bazaar op Velserbeek. Opening 2 uur. Toegang vrij. Zondag 20 Augustus 1916 IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. C. W. Coolsma van Gro ningen 5 uur: dezelfde. Doopegez. Gem. afd. Prot.-Bond. 103/2 uur: Ds. H. A. van der Heu len, Bergen op Zoom. Geref. Kerk. 10 uur: Ds. Huizing 5 uur: dezelfde. VELSEROORD. Herv. Evangelisatie. 10 uur: de heer Gutteling. Geref. Godsdienstoefening. 10 uurDe heer Brederveld 5 uur: dezelfde VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: D' Eggink. WIJKEROOG. Geref. Kerk. 10 uur: Ds. Kok 5 uur: dezelfde. 's Morgens H. Avondmaal, 's Avonds dankzegging. SANTPOORT. Ned. Herv. Gens. (Bewaarschool.) 10 uur: Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga. Evangelisatie. 10 uur: Ds. H. E. Vinke van Alk maar. Vergadering op Vrijdag 18 Aug. 1916. Afwezig de heeren de Boer (met kennisgeving) Vermeulen, Huijg en Gerritsen. Eén vacature. De notulen der vorige vei gadering worden goedgekeurd, nadat de hee ren Schilling en Landeweerd hebben gevraagd enkele door hen gemaakte opmerkingen te rectificeeren. De voorzitter doet mede deeling van de ingekomen stukken. Een adre3 van de Algem. Coöp. Woningbouwvereeniging in de ge meente Velsen om een voorschot van f 364.100 voor woningbouw (3 winkel- en 91 woonhuizen) te IJmuiden. In handen van B. en W. gesteld. Aan Mej. G. Hopkes werd op haar verzoek met ingang van 1 November a.s. eervol ontslag ver leend als onderwijzeres aan school F te Santpoort. Ingekomen is een mededeeling dat tot buitengewoon veldwachter benoemd is de gemeente-opzichter S. Mossel. In.handen van B. en W. worden gesteld de volgende voorstellen: Een voorstel van den heer Hoog land om ter» voorziening in de behoefte aan teekenonderwijs op Wijkeroog daar een teekencursus in de school te openen, wanneer zich daar minstens 18 leerlingen voor aanmelden; Een verzoek van de Comm. van Bjjstand inzake den bouw eener kerk en pastorie voor de Ned. Herv. Gem. te Santpoort om een beek, welke over het terrein der te stichten pastorie loopt, te rioleeren Van B. Gjertsen te IJmuiden om, wijl zijn winkel wegens onbewoon baar verklaring verbouwd moet worden en daar adressant nergens een ander huis kan bekomen, tijde lijk zijn zaak te mogen uitoefenen in een geïmproviseerden winkel (keet) op het Willemsplein; Een adres van het bestuur der afd. Velsen Bond van Werklieden in Openbare Bedrijven om algeheele herziening van het werklieden reglement Van de Wed. J. v. d. Linden te Driehuis inzake het overgaan der tollen aan de gemeente; De Voorzitter zegt dat de Minister van Waterstaat naar aan leiding van zijn schrijven geant woord heeft ten volle overtuigd te zijn van de urgentie van een beter verkeer over het Noordzeekanaal; doch daartoe een audiëntie niet noodig achtte. In antwoord op de in de raads vergadering van 7 15 Juni j.l. door den heer Netscher gestelde vraag, deelen B. en W. mede, dat zij geen aanleiding vinden om ten opzichte van den duur van het dienstver band voor (het tijdelijk onderwijzend personeel eene bepaalde regeling te treffen. Naar aanleiding van het door den Commissaris van Politie dezer gemeente aan H. M. de Koningin gericht verzoek om verhooging van jaarwedde, adviseerde de Finan- ciëele Commissie aan den raad om te adviseeren aan den Commissaris der Koningin de jaarwedde, ingaan de 1 Januari 1917, vast te stellen op f 2500. De Fiuancieële Commissie achtte het echter wenschelijk dat de raad er bij H. M. de Komnging op aan dringt, dat de Commissaris onthe ven worden van de functie van Waterschout, opdat hij zich geheel aan de poliiie kan geven. De heer vau Tuyll vraagt wat het tegenwoordige salaris is. De Voorzitter: f2000. De heer Netscher maakt van het laaiste advies der Financieöle Commissie vontheffing Waterschout) een amendement. Dit wordt aan genomen. Tegen de heeren Polder man en van Tuyll. Het advies tot verhooging der jaarwedde wordt zonder stemming aangenomen. De besprekingen ovei het raads stuk 119 (kwestie de Waal Dr. van der Horst) en betreffende de klacht der schoolhoofden worden aangehouden. De Tuinders Ver. „Ons Belang" te Santpoort bericht met dank de haar geleende f7000 terugbetaald te hebben. Ingekomen is een voorstel van de heeren Landeweerd, Brink en Netscher tot benoeming van een tijdelijk wethouder. De Voorzitter zegt dat dit voorstel niet behandeld kan wor den, daar de raad niet voltallig is. De heer Vermeulen is echter weer zoover hersteld, dat de eerstvolgende vergadering ten zijnen huize gehou den kan worden, terwijl hij moge lijk weer in de volgende vergade ring kan tegenwoordig zijn. Waar spreker echter dan met verlof hoopt te gaan, kan in de volgende ver gadering het voorstel in behande ling komen. De heer Landeweerd ver heugt zich over de mededeelingen betreffende den heer Vermeulen. Hij had echter gehoopt dat B. en W. zelf wel met een voorstel tot benoeming van een tijdelijk Wet houder waren gekomen. Wat den heer de Boer betreft, we weten niet wat we aan hem hebben. In de vorige vergadering was hij het der dagen zat. Spreker meent dat verandering in den gehavende toe toestand van B. en W. wel ge- wenscht is. De Voorzitter zegt dat de heer de Boer alle functies als wet houder waarneemt. Dat geen tijde lijke wethouder benoemd is, is in overleg met den heer Vermeulen. Het voorstel tot verhooging van het crediet voor bestrating en rio- leering van den Wijk aan Zeeër- straatweg wordt aangehouden. De vaststelling van verordeningen op het beheer van het Gasbedrijf en van de Waterleiding eveneens op verzoek van den heer Netscher. De aanbieding der N.V. Holland- sche Residugas-Maatschappij tot levering eener resudigas-installatie wordt afgewezen. Goedgekeurd wordt de tijdelijke verhuring van een gedeelte van de voormalige onderwijzerswoning bij school A en de wijziging der jaarwed den verordering voor de hoofden van scholen en onderwijzers. Het voorstel van den heer R. Brink inzake het verleenen van eene gratificatie aan den gemeente ontvanger voor beheer van het pen sioenfonds wordt door deze inge trokken. Het voorstel van den heer Schil ling tot nadere regeling van den toeslag op de jaarwedden en be looningen van sommige ambtenaren en werklieden gaat naar B. en W. om prae advies. De aanleg van een nieuwen oprit vanaf de aanlegplaats ten Oosten der kleine schutsluis te IJmuiden wordt goedgekeurd. In behandeling komt een voorstel van den heer Polderman tot wij ziging der Verordening regelende de samenstelling en de bezoldiging der gemeente politie. Bedoeling daarvan is een aantal agenten aan te stellen ter bewaking Ivan de straten aan de Zuidzijde der Vis- schershaven, zulks buiten bezwaar der gemeentekas. De heer Polderman zegt dat het voorstel eigenlijk geen toelich ting behoefc. De misdrijven aan de Visschershaven zijn aan de orde van den dag. Financieel kan het voorstel geen bezwaar zijn. Spreker zegt dat men ook particuliere Nacht veiligheidsdienst kan invoeren, doch deze menschen kunnen niet wette lijk optreden. Bij de vele misdrijven ontstaat verdenking, waarbij wel verkeerden worden verdacht. Verbetering in dezen toestand is wel noodig. De voorzitter zegt dat het Col lege na overleg met den Commis saris van Politie voor het voorstel is. Alleen wil men aan deze agen ten van gemeentewege uniformpet ten verschaffen. De kosten daar van bedragen f 100. Spreker wil nog mtedeelen dat een reorganisatie der politie, waarbij vele ageuten wor den gevraagd, in behandeling is. Deze rëorganisatie zal f 24000 kosten. De heer Brink vindt dat de beste oplossing. Nu worden door het voorstel Polderman meer be middelden bevoordeeld. De Voorzitter zegt dat de heer Brink het verkeerd moet in zien. tiet komt ook onbemiddelden ten goede. Het voorstel is goed geregeld en de benoeming blijft bij den Commissaris. De heer Sluiters acht ver scherpt toezicht ook noodig, doch vindt het vooistel, hoe onschuldig ook lijkend, niet in 't belang der politie. De heer Schilling is er, als 't als voorloopige maatregel bedoeld is, voor. Er wordt schandelijk inge broken en we kunnen niet wachten. Echter wenschr spreker zekerheid dat men voor de 10 menschen die komen zullen, geen 10 huizen koopt waardoor dan weer 10 gezinnen uitgezet zullen worden. De heer Netscher zal met volle instemming voorstemmen. Hij vindt de menschen, wafir in .ebroken wordt, nu juist geen bevoorrechten. De heer Landeweerd vraagt of met de uitbreiding van gemeen tewege niet zulke spoed kan ge maakt worden, dat dit voorstel overbodig is. De he ir Netscher wijst er op dat al zou er alle mogelijke spoed met het voorstel betracht worden het toch wel eeDige maanden zou duren, alvorens dit afgehandeld was. De heer Polderman zegt dat hij den raad niet verrassen wil. Het voorstel is in 't belang der gemeente. Nogeens, men kan ook Particuliere N ach tv ei i igheidsd ieD st invoeren, doch dan mist men alle wettelijke macht. Wat de woning- kwestie betreft, hierdoor wil hij zich niet laten binden. Het voorstel wordt tenslotte in stemming gebracht en aangenomen met 9 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Lande weerd, Schilling en Blink. Goedgekeurd wordt de vaststelling der begrooting Burgeravondschool cursus jaar 1916—1917. Bij de aanbieding der verslagen over 1915 van de gemeente en van de Burgeravondschool vraagt de heer van Tuyll of de raads leden deze verslagen voortaau weer niet, evenals voorheen, toegezonden kunnen krijgen. Benoemd wordt tot chef van den administratieven dienst van het bedrijf Openbare Werken de eeDig voorgedragene, de heer G. van Kars- bergen, thans hulpboekhouder. De voorzitter houdt de rond vraag. De heer Netscher wil een vraag stellen in verband met de interpellatie van den heer Lande weerd over de Normaalschool. De voorzitter zegt dat deze zaak in geheime vergadering zal worden besproken. De heer Netscher zegt ver nomen te hebben dat de b istrating van de Briniostraat met zulk een snelle langzaamheid geschied, dat het toegestane crediet niet toerei kend zal zijn, kan ae Voorzitter de verzekering geven dat geen meer geld gebruikt zal worden zonder toestemming van den raad De voorzitter belooft dit. De heer Netscher vraagt nog of het gerucht waar is, dat de vol gende week aan de waterleiding, proefgepompt zal worden. De Voorzitter bevestigd dit. Nadat de heer Hoogland nog over de kwestie van een assistent- hooisteker en assistentie bij de schouw inlichtingen had gevraagd en verkregen, ging de raad over in besloten zitting. Buiten verantwoordelijkheid vau de Redactie. M. de Redacteur Beleefd verzoek ik een weinig plaatsruimte in uw blad, waarvoor ik U gaarne dank zeg. Deze week ontvingen de leden der Win keiiers vereeniging te IJmui den een convocatie van het bestuur voor een vergadering, waarin be sproken zou worden „het ingekomen schrijven der in den Gemeenteraad benoemde commissie inzake 9-uur winkelsluiting." Ondergeteekende en met hem tal van winkeliers gingen ter vergade- dering bm zoo noodig deel te nemen aan de discussies, die eventueel konden leiden tot het in het leven roepen van een voor alle belang hebbenden bevredigende regeling van dit hoe langer hoe meer op den voorgrond tredende zeer belang rijke sociale vraagstuk. Immers, wij allen willen toch gaarne erkennen, dat er branches zijn, waarvoor verplichte winkelsluiting inderdaad bezwaren heeft, al zijn die bezwaren, als men ze eens ernstig en in kalm beraad onder de oogen ziet, meestal zeer denkbeeldig, hetgeen door den heer Reintjes, in velerlei opzicht, al voldoende werd aaugetoond. Het is evenwel niet mijn bedoe ling op deze plaats een pleidooi te houden voor de wettelijke winkel sluiting, de tijd en plaats daarvoor was in de Donderdagavond gehouden vergadering. Dat ik; en vele anderen het toen nalieten heeft zijn aan het einde van dit schrijven te noemen ooi zaak. Doch wel is dit schrijven bedoeld als ernstig protest tegen de leiding in deze vergadering. De voorzitter der Winkeliersver- eeniging begon, en daar is fibsoluut niets tegen in te brengen, met aan de vergadering te verzoeken zich uit te spreken of zij er zich mede kon vereenigen, dat hij, niet-winke- lier, de vergadering presideeren zou. Niemand was daartegen en terecht, want h t kan in bijzondere gevallen heel goed zijn, dat de voorzitter, wil hij onpartijdige leiding geven, buiten de partijen staat. Doch wel zijn we bedrogen uit gekomen, want ergerlijk en zeer partijdig heeft die voorzitter mis bruik gemaakt van het hem door de vergadering verstrekte mandaat. In plaats van de vergadering als een goed voorzitter met tact in het goede spoor te brengen en te houden heeft hij van deze bijeenkomst gemaakc een ruzie-vergadering van net minste allooi. Zonder eenige rede en allerminst daartoe gerechtigd heeft hij op een meer dan onbe hoorlijke toon de voorstanders van wettelijke winkelsluiting, nog vóór dat deze ook maar één woord ter verdediging van hun standpunt konden spreken, uitgemaakt voor een troep kleingeestige dwingelan den enz. Is het wonder M. de R. dat de meeste voorstanders van een verdere bespreking afzagen, dat ze weigeren zich onder leiding te stellen van een voorzitter die absoluut onbe kwaam is een vergadering te pre sideeren, die begint met een groot deel der leden te beleedigen en niet ingrijpt als een geheel onbevoegd persoon onder vloeken en met gebruikmaking van de gemeenste uitdrukkingen aan de besprekingen deelneemt? Ik geloof van niet, en daarom, mocht men mij tegenwerpen „waar om niet in de vergadering Uw protest laten hooren", dan zeg ik openhartig „dank U wel", niet vóór en aleer het bestuur der win keliersvereniging de leiding van haar vergaderingen opdraagt aan een voorzitter, die bekwaam is den voorzittershamer te voeren, zal ik van het recht om aan de be sprekingen deel te nemen gebruik maken, wat, naar ik ernstig hoop, door vele mijner mede-leden zal worden nagevolgd. JAC. SIN JE WEL. IJMUIDEN. Verplichte winkelsluiting. Don derdagavond vergaderde de Winke liersvereniging van IJmuiden in Hotel Willem Barendsz. Van de 177 leden zijn naar schatting een 50 tal leden tegenwoordig. Aan de orde is bespreking van de verplichte winkelsluiting- Bij het bestuur is ingekomen een schrijven van de raadscommissie voor de wettelijke winkelsluiting ter bege leiding van een door het raadslid v. d. Steen ingezonden ontwerp verordening voor verplichte winkel sluiting, met verzoek aan het be stuur der winkeliersvereeniging om het oordeel der leden te hooren en daarna van advies te dienen. In een zeer uitvoerige inleiding deed de voorzitter daarvan mede deeling. Daarna werd aan alle aanwezigen gelegenheid gegeven hunne meening te zeggen over verplichte winkel sluiting, hetzij men vóór of tegen stander was. Een achta 1 leden wensch- ten het woord te voeren. De Voor zitter meende eerst ieder spreker hoogstens 15 minuten tijd tot spreken te geven, wat door de vergadering op 10 minuten bepaald werd. Dat zou dus worden 8 X 10 80 minuten pratens. Als we niet zooveel vergaderingen hadden verslagen, zou ons de schrik om het hart geslagen hebben. Doch we wisten wel, dat de meesten binnen de 10 seconden aan het einde van hun breedbedoelde rede zouden zijn, wat ook nu weder bleek waar te zijn. Toch gaven de korte opmerkingen stof tot de volgende opmerkingen. Nagenoeg alle woordvoerders waren tegenstanders van 9 uur sluiting en zeker was het meerendeel dei- leden tegen verplichte negenuur- sluiting. De motieven der eersten waren van zuiver materiëelen, finantieelen en persoonlijken aard, die der twee den, omdat zij tegen dwang waren en liever de vrijwillige winkelslui ting wilden ingevoerd zien. Er werden wel typische mede deelingen gedaan op welke wijze en wanneer sommige winkeliers hun beste zaken doen. Zoo deelde één mede, dat hij na negen uur voldoende ontving om den volgenden morgen de komen de wissels te betalen van een ander vernamen we, dat hij nfi 9 uur, in ieder geval na 8 uur 's avonds aan verkoop van roomijsjes, prent briefkaarten enz., een ruim week geld verdiende. Opmerkelijk was 't dat onze grootste winkeliers, waar van toch reeds het meerendeel vrij willig de negenuursluiting heeft ingevoerd, zich buiten de discussie hield en we dus, inplaats van een ernstige critiek op de voor- en na doelen der negenuursluiting, een discussie kregen in hoofdzaak over „kleine-win keltjes-belangen". Eén meening predomineerde wel zeer sterk in deze vergadering en wel deze dat volgens den winke liersstand, de winkeliers er niet zijn om het publiek, doch het publiek om de winkeliers. Om alle misverstand te voorko men wenschen we op den voor grond te plaatsen, dat we, evenals gelukkig een groot deel van het goedgezinde publiek, zijn vóór een vroege winkelsluiting, in het belang van winkeliers en bedienden en 't is zeer de vraag of het gewenscht is de negenuursluiting tegen te wer ken in het belang van winkeliers, die per gratie van een publiek van 13 tot 16 jaar voortbestaat. Er wordt nu eenmaal geen ver ordening in het leven geroepen en geen wet van kracht gemaakt of zij brengt haar slachtoffers mede, doch juist de mededeelingen van vele winkeliers, dat zy in den avond hunne bronnen van inkom sten vinden in een soort publiek dat gedwongen moest kunnen wor den na negen uur niets meer te kunnen of te mogen koopen, dit juist wijst er reeds op, dat voor zulke zaken de negenuursluiting dringend noodzakelijk is. Zeker, niet voor de neringdoenden, die tijdelijk en een enkele misschien voor ge- ruimen tijd een goede tijd van ont vangen moeten derven, doch in het belang van dat groote jonge publiek, dat daardoor zou kunnen aanleeren de avonduren aangenamer en nut tiger te passeeren, dan door het vullen der laden van hen bedienen de winkeliers.

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 5