ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 85. Woensdag 23 Augustus 1916. Ie Jaargang. Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINjEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLEI*iSPLf !N IJmuiden (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. F. C. ROELSE, K&naaistraai. Te Velseroord bij 3. v. Til burg, IVillcbrordstr. S3. Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Doodiaaii L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vao Meurs, Boekhandel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, niet aan den looper, docli aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te Schietoefeningen geven. De Administratie. HINDERWET. Schietoefeningen Raadsoverzicht. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESWillebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van buiten de gemeente VlïLSEN in dit blad is nitslnitcnd gerechtigd het Advertentiebnrean P. F. C. BOELSE IJMUIDEN. IN DE HAVEN VAN IJMUIDEN. De Kapitein ter Zee, Commandant van de Positie IJmuiden, maakt be kend: dat schietoefeningen gehou den zullen worden op WOENSDAG 30 AUGUSTUS en zoo noodig op VRIJDAG I SEPTEMBER aanvangend 10 uur 's avonds. Van des avonds 9 uur tot het einde der oefeningen is de haven gesloten voor alle uitgaande, zoowel als voor alle binnenkomende vis- schersvaartuigen. Vastgesteld te IJmuiden. 20 Augustus 1916. De Kapitein ter Zee, Commandant van de positie IJmuiden L. VAN DER WAL. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen, brengen ter open bare kennis, dat het verzoek van J. W. Denkers te Velsen om op het perceel, kadastraal bekend Ge meente Velsen, Sectie E No. 288, eene brood en banketbakkerij te mogen oprichten door hen is toe gestaan. Velsen, den 17 Aug. 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, H. ver LOREN VAN THEMAAT. de Secretaris, J. KOSTELIJK, l.s. TE IJMUIDEN. De Kapitein ter zee, Commandant van de Positie IJmuiden maakt be- keDd: dat schietoefeningen zullen gehouden worden op: DINSDAG 29 AUGUSTUS en zoo noodig op VRIJDAG I SEPTEMBER, aanvangend 9 uur voormiddags. Onveilig is de zee ten Zuiden van de Zuiderpier tot op een af stand van 3 zeemijlen uit de kust lijn. In dit terrein mag niet gevaren, gevischt of geankerd worden. Schippers van uitgaande vaartuigen mogen niet om den Zuid gaan, vóór zij 3 zeemijlen buiten de ha venhoofden zijn gekomen. Schippers van binnenkomende vaar tuigen van den Zuid komende, mo gen de lijn van de Vuurtorens niet maken binnen 3 zeemijlen uit de havenhoofden. 3 uur vóór de Schietoefeningen wordt pen roode vlag bij het bad paviljoen halfstok geheschen, en 1 uur vóór den aan vang vóórgeheschen. Vastgesteld te IJmuiden, 20 Augustus 1916. De Kapitein ter Zee, Commandant van de positie IJmuiden L. VAN DER WAL. Vergadering van 18 Augustus 1916, De beide Wethouderszetels waren ledig. Een ongewoon gezicht. Ge lukkig hoopt de heer Vermeulen met de volgende vergadering weer zijn plaats te kunnen innemen, een tijding, die, zooals do heer Lande- w.eerd terecht opmerkte, een ieder met blijdschap zou vernemen. Over de wenscbelijkheid van een tijdelijk Wethouder werd gedebatteerd, schoon overbodig, want de raad was toch onvoltallig. Hoe moeilijk wij er buiten kunnen, bleek nu wel, wijl verschillende zaken wegens afwezig heid der Wetboudeis werden aan gehouden. Met dat al schoten wij vlug op en was het te voorzien dat we vroeg naar huis zouden gaan. Alleen het voorstel vau den heer Polderman vroeg een uitvoerige bespreking, waaraan bijkans alle aanwezige heeren deelnamen. De heer Polder man moest daarbij eenige minder aangename dingen hooren. Hem werd n.l. toegevoegd dat het voor stel ook in zijn eigen belang was, en dat hij zich voor gemeentezaken nu juist niet zoo bijzonder interes seert den laatsten tijd. De heer Polderman verdedigde zijn voorstel als zijnde in 't belang van 't algemeen. Het werd tenslotte, met de stemmen vau de sociaal democratische leden tegen, aange nomen. Wat, maar 't beste was, want met den heer van Tuyll vonden wij 't zwaarste argument, dat deze buitengewone agenten nu wettelijk kunnen optreden, al deelen wij 't bezwaar van den heer Sluiters, dat het zeer verkeerd is, dat deze men- schen ook bij particulieren kunnen arbeiden, zoodat zij den eenen dag wel met iemand kunnen werken, die zij den anderen dag misschien moeten opbrengen. Maar wij willen hopen dat deze toestand slechts tijdelijk zal zijn en dat de overeenkomst met het Rijk waarvan de Voorzitter sprak, zal tot stand komen. Die oplossing lijkt ons het allerbeste. Want het Rijk heeft het meeste belang bij veilig heid en goede orde aan de Visschers- haven. Dat men van Mpboekhouder op eens Chef van den administratieven dienst kan werden, kan misschien alleen in onze gemeente met zijn malle, reeds meermalen gewraakte titelatuur.Wij bedoelen er in 't geheel geen onaangenaamheid mee aan 't adres van den benoemde, die ons onbekend is. Tenslotte moeten wij hier nog een vergissing, voorkomende in ons raadsverslag, herstellen. Niet de heer Netscher vroeg of het gerucht waar was, dat er spoedig proefge- pompt zou worden aan de waterlei- diug, doch de heer van Tuyll. 't, Verwonderde ons, dat geen der leden informeel de, wanneer nu de Administrateur van het tijdelijk levensmiddelenbedrijf wordt be noemd. Deze ambtenaar (we ar voor sollicitanten vóór 22 Juli werden opgeroepen) is er nog steeds niet. Ondertusschen is de oudste ambte naar van het Levensmiddelenbureau tot bevolkingsagent benoemd. Ons dunkt, als de vervulling van die betrekking zoo lang kan wachten, is ze dan niet geheel overbodig? Wij schrijven dit, omdat men ons reeds meerdere malen inlichtingen heeft gevraagd. IJMUIDEN. Waterstaat. Door den minister van Waterstaat is benoemd tot buitengewoon opzichter: D. Schouten alhier, bij de werken tot uitbreiding van de visschersha- ven te IJmuiden. Plet bouwen van een genera torgebouw met ijskelder, bergplaats en schaftlokaal onder beheer van den architect J. C. Cramer en voor rekening van de N. V. Ijsfabriek voor de V ischhandelvereenigiging te IJmuiden is bij gehouden onder- handsche aanbesteding opgedragen aan den laagsten inschrijver de heer B. Groenewegen te Haarlem. Wegenaanleg. De volledige uit slag der te Haarlem gehouden aan besteding voor het aanleggen van wegen op het terrein van de Vis- schershaven is als volgt; F. Huitema, Zaandam, t 40050; KI. Kuiper, id., f 39999; J. Witte brood, Beemster, f 39400; J. Saras, Oude Wetering f 39172; M. Bo3, Amsterdam, f 38359; Gebr. K. en C. Ootes, Amsterdam, f38250; I. de Vries, Purmerend, f 38100; H. L, v. Zeijl. Zandvoort, f 37994; A. v. Boven en v. Geel, Delft, f 37800. J. G. ten Broeke Jr., Velseroord; f 37384; G. den Adel, Beverwijk, f 37200; R. Brugman en J. Verduin, Amsterdam, f 36666; J. J. Bosch, 'sHage, f36700; D. Bais, IJmuiden, f 35999; H. Oudshoorn en J. Slinger land, Velseroord, f 35975; J. Lind- hout en de Waard, IJmuiden, f 35950 P. H. Batelaan, Muiden, f 35850; D. v. d. Plas, IJmuiden, f 35710; J. Henneman, Heemskerk, f 35700; fa. P. Heere en Zn, IJmuiden, f 35675A. Zonneveld, Haarlem, f34975W. J. G. v. Haren, 's Bosch, f 34347; P. Bleeker, Velseroord, f 33698; F. Beenhakker, IJmuiden, f 33615; J. Pleijte, Assendelft, f 33465; J. P. J. Zijlmans, Velser oord, f 33000; C. den Besten, Am- merstol en W. Stigter, Bergambacht, f 32840. Voor het bouwen van een Pak huis met Smederij, Kantoorgebouw en Woning aan de Middenhaven straat te IJmuiden onder beheer van den architect J. C. Cramer en voor rekening van de N.V. Centrale Visscherij Maatschappij is bij onder- handsche aanbesteding ingeschreven door de Heeren: A. A. van Zanten, Haarlem, f 74.000 Gebr. Joustra, id., f 72.565; Wed. P. van Heijst, Velsen, f 70.990; E. M. Stefels, Amsterdam, f70 657; J. C. Geijl, firma Martens, Haarlem, f 70.100; J. Miezérius, id., f69.970; B. Groenewegen, id., f 69.795; M. Nederkoorn, id., f 68 700Braun, Beverwijk, f 66.800; B. Hagen, Haarlem, f 64.952; J. Lindhout J. de Waard, IJmuiden, f 64.845; D. Bais Jzn., id., f 64.350P. Heere Zn., id., f 64.100; Oudshoorn Slingerland, Velseroord, f63.418. Begrooting f 63.000. Het werk is aan de laagste in schrijvers gegund. Aanbesteding. Door de N. V. Visscherij Mij. „Europ?" is de bouw van een pakhuis met kantoor onder hands aanbesteed en gegund aan de firma P. Heere en Zoon alhier. Een nieuwe Zeppelinraid. Bin nengekomen visschersvaartüigen deelen mede Woensdagmorgen j.l. te zeven uur op 40 mijl N. N. W. van IJmuiden 2 vliegmachines en 4 Zeppelins waartoe de L 17 be hoorde, in de richting van de Engelsche kust te hebben zien gaan. Personalia. Tot telefoniste 2e klasse alhier zijn benoemd de dames J. M. Troost, J. van Leeuwen, W. van Drimmelen en M. A. de Beurs. Visscherij school. De offleieëie opening der nieuwe Gemeentelijke Visscherij school alhier heeft op Dinsdag 5 September a.s. des mid dags te 2 uur plaats. VELSEN. Zendingsfeest. Het 20ste Pro- vinciaalNoord-HollandscheZendings- feest werd Donderdag j.l. op Velser- beek alhier gehouden. Op het aanvangsuur was Ds. Van Bemmel uit Beverwijk, die de ope ningrede zou houden, nog niet aan wezig, waarom dr. O. Norel van Den Burg op Texel op spreekplaats 1, waar de schare wachtte, het spreekgestoelte beklom. Deze sprak over „Ruischen als de Libanon", lntusschen was ds. Van Bemmel gearriveerd en sprak deze nu op spreekplaats 2 de openingsrede uit. Achtereenvolgens werd op beide spreekplaatsen het woord gevoerd over de reeds aangekondigde onder werpen door J. C. S. Schokking, ingenieur, voorz. der Ver. voer Inw. Zending van Noord-Holland, van Den Helder, ds. J. W. P. Le Roy van Sloterdijk, ds. M. G- Gerritsen van Purmeriand, zendeling J. Blinde van Rotterdam, D. Spoel, evangelist te Zwinderscheveld, ds. J. C. Schul- Ier van 's-Gravenhage, dr. A. v. d. Flier G.Jzn. van Nijmegen (pred. Holl. gemeente te Kleef), terwijl dr. H. Oberman van Heemstede om half vijf op speekplaats 1 de slot rede hield. In de pauze werd door een zangkoor uit Velsen onder leidiDg van mej. C. van Heyst een vijftal liederen gezongen. De zang bij de spreekplaatsen werd begeleid door de Chr. Fanfarekorpsen van Edam en Monnikendam, die in de pauzen zich deden hooren. Het Zendingsfeest werd vooreen een groot deel bijgewoond door de families Van Tuyll van Seroosker- ken en Boreel van Hogelanden. In de pauze bodeD de heer en mevrouw Van Tuyll den sprekers en den be stuursleden een lunch aan. Vielen er 's morgens een paar buitjes en brak er tijdens de rede van den heer Schokking een waar stortbad los, waardoor alles vluchtte in de cantine, in de stal op Veiser- beek enz. des middags hield het weer zich uitstekend. Ds. Heynes uit Landsmeer sloot met een kort woord het Zendings feest en bracht dank aan de sprekers en den heer en mevrouw van Tuyll voor het afstaan van hun schoone buitenplaats. Het aantal bezoekers op het Zen dingsfeest was ongeveer 1200. Enkele kleine ongevallen deden zich voor, doordat 's morgens eenige vrouwen door de warmte een flauwte kregen, terwijl sommige vrouwen en meisjes een wespensteek opliepen, waarvan enkelen zich door een dokter lieten behandelen. Industrie. De fabriek der N. V. Hodandsche Plaatwellerij en Pijpenfabriek voorheen J. D. B. Oly en Gonnerman wordt uitge breid met eene nieuwe afdeeling. Hierin zullen de artikelen, welke de fabriek voortbrengt, als appara ten voor verschillende industrieën, scheepsboeien, masten, pijpleidingen ook door middel van de watergas vlam kunnen worden gelast. Tot nu toe werd hiervoor gebruik ge maakt van de autogene laschmetho- de. De nieuwe inrichting is meer geschikt voor artikelen, waaraan hooge eischen van sterkte en dicht heid worden gesteld. Fietspad. We hadden zoo'n mooi fietspad langs den zuidelijken kanaaloever naar IJoiuiden en nu is het voor een deel stu k gereden door de zware wagens der militai ren. Dezen hebben er natuurlijk zelve veel last van, want de paar den kunnen de vrachten bijna niet voortkrijgen. Zouden de talrijke soldaten nu niet eens kunnen her stellen, wat voor eenigen tijd door de werkloozen zoo netjes in orde gemaakt was? De pont. De stoom pont Velsen gaat naar het dok te Amsterdam, zoodat de Kennemerland weer ge durende eenigen tijd ons eenige voertuig zal zijn. Daar deze pont tevens als militaire gevangenis dienst doet en als oefenlokaal voor het militaire muziekcorps, ontbreekt het gedurende den overtocht niet aan afwisseling. Brandwonden bekomen. Te Wij keroog heeft een vrouw door een ongeluk met een petroleumstel een golf brandende olie over de kleeren gekregen. Ze wist zich zelve nog

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 1