De Gunsteling. VISSCHEKIJ. FEUILLETON. de liederlijke taal en de vloeken die -,t meisje uitbraakte, men walgde van haar handelingen, want telkens viel zij een der jongens om den hals. Dat was niet menschelijk meer, hier kon men zien hoe de drank den mensch, ook een jong meisje, verdierlijkt. Het was een vreeselijk gezicht. Echtervelen hadden schik in 't geval. VELSEROORD. SANTPOORT Naar de Nieuwe Haagsche Courant verneemt heeft de burge meester van een der visschersplaat- sen het volgende telegram ontvan gen: De minister van buitenlandsche zaken verwacht een beslissing over de visscher ij kwestie binnen een week. Als de beslissing ongunstig uit valt zal de regeering tusschenbeide komen om den terugkeer der vis- schers te bewerken. Het Hbld. verneemt uit IJmuiden (Herinneringen van een ambtenaar. naar het Duitsch van H. SüDERMANN. door H. B (7) Tegen den zomer ging ze weg, want haar vader wilde haar graag weer bij zich hebben, zeide zij. Zal je terugkomen, Agnes? vroeg ik bij 't afscheid. Ze antwoordde niet, maar bloosde en sloeg de oogen neer. Voor 't eerst scheen een gedachte aan wat er met haar zou gebeuren, bij haar op te doemen. Ik was dol verliefd op het lieve kind, dat mij geestelijk als het ware toebehoorde. Ook zij was intusschen veranderd, want toen ze weer op een October avond mijn kamer binnentrad, sprong ze mij niet om den hals Maar bleek en schuw, als een vrouw, die haar vonnis afwacht, stond ze voor mij, en in haar oogen was de vraag te lezen: „Ben je niet boos dat ik je steeds weer opzoek? Vriend, dat ik mij toen niet aan hare voeten wierp en haar bekende, dat zij mijn geluk, mijn alles ge worden was, daartoe had ik een bovenmenschelijke kracht noodig, die ik nu niet meer ken. En nu kwam een tijd ik kan ik mag hem niet beschrijven, ik geloof, dat ik krankzinnig wordt, als de herin nering daar aan in me opleeft. Sidderend, als ging ze haar ver oordeeling tegemoet, kwam ze voor 'teerst weer bij me in het half donker. Bevend ook, ging ik tegen Verschillende opvarenden van zeil- loggers wenscliten bij bet vertrek niet mede te gaan, alvorens zij ze kerheid hadden verkregen, dat hunne gezinnen geldelijken steun zouden ontvangen, indien hunne schepen werden aangehouden en opgebracht. De betrokken reeders hebben den eisch zoover ingewilligd dat een vaste uitkeering aan de gezinnen der opvarenden hunner vaartuigen wordt gegarandeerd, indien de sche pen worden opgebracht van buiten het door de Admiraliteit verboden gebied. Worden de schepen echter aangetroffen binnen het verboden water dan zal geen uitkeering vol gen, omdat de bemanningen er zelf voor kunnen waken in verboden gebied te komen. Met deze voorwaarden gingen de zeelieden accoord, waarna de schepen naar de visscherij vertrokken. over haar zitten, aan haar mijn les te geven. Het was een onsamenhangend verhaal dat ik haar deed, want mijn gedachten waren vreeselijk ver ward. Doch het vervulde zijn taak, het verminderde het gevaar van dit uur. In ons hoekje, waar we een half jaar, zoo gelukkig bij elkaar waren geweest, was het ons plot seling te eng geworden. Onze knieën raakten elkaar aan en haar adem streek langs mijn wangen. Wij vlijden ons tegen elkaar aan, we gingen zoover mogelijk weg van elkaar. Maar altijd voelde ik een wilde bruischeLde stroom door mijn leden varen. Geen van beiden durfden we dat buiten ons hoekje te laten merken, want niemand mocht onze verhou ding ontdekken. Toen kwam er een dag, dat mijn passie in al haar wildheid bovenkwam. O, ik weet nog zoo goed, hoe dat was. Wij spraken over de bewegingen der planeten. Als dus aan de andere zijde van Uranus nog een planetisch ichaam bestond, waarvan het licht te zwak was, om door de toenma lige telescopen gezien te worden, loe kan dan...... Verder kwam ik niet't Was of een nevel voor mijn oogen kwam Ik weet het niet, |autwoordde zij, niet bemerkend, dat mijn vraag nog niet voltooid is. Weet je het niet?" vroeg ik nog meer in de war. Neen...ik... weet...alleen... In de duisternis kon ik niet zien, hoe ze de handen tegen het voor- roofd drukte. Ze ademde zwaar,.»,.., Toen was wegen) is de vischvangst bij IJsland uitstekend geweest. D.w.z. er werd veel gevangendoch de visschers hadden aan de mooie vangst zoo goed als niets. Tengevolge van En- geland's dwangpolitiek hebben de visschers geen tonnen en geen zout. 't onmogelijk langer te zwijgen over de gevoelens, die ons beheerschten. Ik boog tot haar over, zoodat mijn elbogen in haar schoot rustten en zeide langzaam:Agnes Ik weet het werkelijk niet, stamelde ze. Dat ik je bemin, Agnes, en je zal liefhebben mijn leven lang Toen wierp ze zich met een jubel kreet aan mijn borst Zoo, nu was het gebeurd en we werden wat rustiger. Over de avonden die volgden zal ik kort zijn. In ieder geval was het goed, dat zij in het voorjaar wegging, anders was de rangschik king van de flora van Madagascar, het laatste werk van den professor nooit gereedgekomen. In den herfst zou ze terugkomen, zoo mogelijk met de toestemming van haren vader. Alles ging goed, tot in October plotseling de brieven wegbleven. Nu zal ze gauw hier zijn, dacht ik. Doch ze kwam niet. Inplaats daarvan kwam in November een schrijven van haar vader waarin hij mij verzocht, zijn dochter geen brieven meer te schrijven. Alle veroordeel was hem vreemd, zooals ik wel wist, en hij zou dan ook gaarne zijn toestemming hebben ge geven, indien het lot niet anders beslist had. Zijn dochter was sedert 14 dagen verloofd Van haar was er geen regel bij. Hoe mij die slag trof, kun je be grijpen. Ik zal hem mijn leven lang niet te boven komen. Toevallig kwam ik te weten wie de man was. Een eerzuchtige van het ergste soort, die zich van het eene baantje naar het andere omhoog gezwendeld had. Bol. Schipper is Maarten Prins uit Egmond aan Zee; reederij Zeevis scherij-Maatschappij „Marezaten" te IJmuiden. Het eerst werd buiten eede ge hoord de schipper, die verklaarde, dat de „Zeemeeuw" met 11 koppen aan boord den 20sten Juli vertrok, De vischvangst werd uitgeoefend tot den 26sten toen de thuisreis aanvaard werd. 's Middags om half- vier was de zee doodkalm en de wind flauw Noord. Er hing evenwel een dikke mist. De terugreis werd aanvaard op 55 gr. 5' N. B. en 4 gr. 34' O. L, gegist bestek. De koers werd Z. t.W per kompas genomen. Er werd 100 mijl op die koers geloopen: 34 mij op Z. Z.W. en 6 minuten lang op Zuid. Toen raakte het schip vast Get. stond zelf op de brug. Er werd afwisselend gestoomd volle kracht, halve kracht en slow on. Er is gelood na afgelegd te hebben 40, 75, 95, 110 en 125 mijl. Den Aan zulk een mensch had hij, die ik als mijn ideaal vereerde zijn eenige dochter ten huwelijk gege ven Over dit raadsel sta ik nog verstomd, en ik geloof niet, dat ik het ooit zal kunnen oplossen. Over de verdere gebeurtenissen kan ik vluchtig heengaan. Een jaar later stierf de professor en ik verliet Europa. Dat ik een zware slag gekregen had, heb ik nooit verloochend, want ik werd al schuwer en meer in mezelf gekeerd. Van jaar tot jaar- werd mijn levensbeschouwing erger. Maar ik geloofde, dat ik in de wetenschap troost zou vinden, 't Bleek een vergissing te zijn, ik voel het thans meer nog dan ooit te voren". En wat denk je te doen vroeg ik. Weet ik het, antwoordde hij heftig. De lijdelijkheid, waarmede ik het moet aanzien dat zij niet vol komen gelukkig is, is ,mij een kwel ling. En dat jij het recht heb haar bij te staan. Ik zou dat recht hebben? Hoe kom je er toe. Ja, je zult het hebben. Niet zonder reden zocht ze je gezelschap Ik verzoek je, waak over haar, be hoed dit lieve wezen, alsof ze je zuster, bruid was. Beste vriend, je spreekt war taal! Mevrouw van Nieberg ziet er mij niet naar uit, alsof ze mijn be scherming noodig heeft. Och, ik ken haar, zij is week hartig. ze heeft iemand noodig, die ze vertrouwen kan. Je moogt haar voor jaren ge kend hebben, als meisje. Maar als je haar nu zou zien, de heerschere3 laatsten keer werd 14 vaam ge lood, grofzand en schelpen. Omdat hij de steenen had gelood, dacht hij, dat looden veider onnoodig was. Op 't punt van afvaart werden kaneeltakken en scruff in het net gevischt. Get. dacht, dat hij op de Westpunt van de „steenen" was: 't bleek dat hij zich op de Oost punt bevond. Het is wel mogelijk dat de log niet deugde, omdat zfl voor Bergen aan Zee bleef staan. Het schip heeft 4ys uur vastgezeten en is met eigen kracht weer los gekomen. De kok G. Snel, die zich op de brug bevond toen het ongeval plaats vond, had den uitkijk. Op den koers, dien de schipper nam, heeft hij niet gelet, De machinist A. Segerius deelde mede, dat de machine met afwisse lende snelheid draaide. Het meest echter halve kracht 5 a 6 mijl. Zoo ook op 't oogenblik van het ongeval. Door den schok braken eenige koppelbouten van de machine en de trommel van de winch. Het onderzoek werd gesloten. De uitspraak zal later bekend gemaakt worden. Scheepvaart Uit de Gemeente. van het salon, dan zou je er wel anders over denken. Hij keek strak voor zich uit Dus dat is er van haar geworden", mompelde hij," ik had het wel ge dacht. In deze omgeving, bij dezeamani zou het een wonder zijn, als zij niet ten onder ging Maar ik, die haar opgevoed heb>, ik moet nu anstig aanzien, hoe een ellendeling mijn werk met voeten, trapt. En er zou een tijd kunnen komen,, dat ze toch maar iemand verlangt en zelfs dan kan ik niet bij haar zijn ik moet haar laten gaan.. O, 't is om gek te worden!" En als het noodlot haar niefe weer in je nabijheid had gebracht?"' Maar dat heeft het gedaan f Over dat „als" valt nu niet meer te redetwisten. Ik keek hem bezorgd aan. Hij bevond zich inderdaad in een ge vaarlijke gemoedsstemming, hij was misschien in staat zijne positie, zijne toekomst zijn leven voor haar op 't spel te zetten Voor alles, kerel, zeide ik./ Je moet van hier weggaan. De nabijheid van deze vrouw maakt je- zenuwachtig en richt je denkver mogen te gronde. Men heeft mij een week gele den öen professoriaat aangeboden, merkte hij aarzelend op. Waar? Aan een universiteit in het bui tenland, de naam mag ik niet noe men, voordat ik een beslissing ge nomen heb. En wat zul je doen Wordt vervolgd. RioleringswerkenDe riolee rings- en bestratingswerken van den Wijk aan Zeeër straatweg in de afdeeling Yelseroord, zijn door B en W. niet gegund geworden. Waar schijnlijk zal een nieuwe aanbe steding plaats hebben. Levensmiddelenbedrijf. Tot ac ministrateur van het tijdelijk le vensmiddelenbedrijf is benoemd de heer W. Wiebenga, thans als con troleur daarbij werkzaam. Straatweg. In de Woensdag gehouden vergadering van aandeel houders van den straatweg Velsen Driehuis, Santpoort, heeft de Di rectie ontslag genomen en werd besloten de Directie van den weg over te dragen aan het Bestuur onzer gemeente. Een dure trek. Wegens het trekken aan de noodrem werd J. v d. W. alhier door den kantonrechter te Haarlem veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen. Op straat gezet. Dinsdag deed zich alhier in de Noorder-Dorpstraat een zeldzaam geval voor. Op aan vraag van den eigenaar van een perceel werd de bewoner met zijn geheelen inboedel gerechtelijk op straat gezet. Concert. Woensdagavond gaf het fanfarecorps „Wilhelmina" Di recteur de heer Sam. Vlessing, voor het café Enzerink eene openbare volksuitvoering, welke door vele belangstellenden werd bijgewoond Vischvangst bij IJsland. Vol gens berichten uit Aalesund (Noor Opgebracht. Volgens officieel bericht is opgebracht naar Grimsby de logger Y.M. 55, de Hoop II, reede- rij N. V. Irene. Een logger binnengebracht. De motorlogger „Eendracht VII" werd met defecte machine drijvende ge vonden door den stoomtrawler „Oce aan II" welke het vaartuig te IJmuiden binnensleepte. Persoonlij ke ongelukken hadden niet plaats. Vastloopen Zeemeeuw. De Raad voor de Scheepvaart deed onderzoek betreffende het vastloopen van den stoomtrawler „Zeemeeuw" YM 32 op 27 Juli j.l. op den Razenden Velsen. Aangekomen 22 Augus tus Eendracht st. Amsterdam, ledig. Vertrokken, 24 Augustus -.Eendracht st. Londen, papier. Zware straf. Dezer dagen meldde Reuter dat een Nederlandsche scheepskapitein tot eene hooge boete was veroordeeld, omdat in strijd met de daarop geldende voorschrif ten, aan boord van zijn schip een licht brandde. Een der opvarenden van het schip deelt thans mede, dat er geen sprake van was dat een licht brandde. Alleeü had de kok de kombuisdeur niet gesloten, toen hij een schep kolen in het fornuis wierp, waardoor gedurende een oogenblik een vuurgloed naar buiten scheen. De boete bedroeg f720 en gedurende 14 dagen zwa- ren arbeid. Verslag 1916. Uit het verslag van den toestand der gemeente over 1915 nemen wij het volgende over De werkelijke bevolking bedroeg op 31 December 1914 11535 mannen en 11155 vrouwen, totaal 22690. Door geboorte vermeerderde de be volking met 34o mannen en 348 vrouwen, totaal 688, door vestiging met 941 mannen en 957 vrouwen, totaal 1898geheele vermeerdering 2586, Door sterfte verminderde de bevolking met 93 mannen en 95 vrouwen, totaal 188door vertrek

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2