ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Nederlandsche belangen No. 87. Woensdag 30 Augustus 1916. Ie Jaargang. Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLEMSPLEIN IJmuidco (Drukkerij Sin- je wel), in het advertentiebu reau van den heer P. F. C. ROELSE, Kabaalstraat. Te Velseroord bij R. v. Til burg, Willcbrordstr. 85. Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Doodlasn L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vao Meurs, Bockhandel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, niet aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. DEANK WET. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRES: Willebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing Tan advertentiën Tan buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het AdTertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. BEKENDMAKING BURGEMEESTER en WETHOU DERS der Gemeente V e 1 s en bren gen ter openbare kennis, dat op 25 Aug. 1916 bij hen is ingekomen een' verzoekschrift van F. Elderhuis, van beroep logementhoudster wo nende te Velseroord, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank in de navolgenden localiteitde gelag kamer van het perceel, plaatselijk gemerkt E 65 en gelegen aan den Kanaalweg aldaar. Binnen twee weken na de dag- teekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen, den 28 Aug. 1916. Burgemeester en Wethouders voor noemd. De Burgemeester, H. ver LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. De- lezers kennen ons artikel „Nederlandsche belangen" in ons blad van Zaterdag 19 dezer. Wij hebben daarin aangetoond het ge knoei en gewurm van een aantal Nederlandsche bladen, die met allerlei kronkelingen hun pro- Duitsche of pro-Engelsche gevoelens trachten te doen uitkomen. Den redacteur van, de Visscherij Courant hebben wij toen een Engelsche kouseband toegedacht, daarbij de hoop uitsprekende, dat. deze dan niet te erg mocht knellen. Wij hebben toen geen scheldwoorden gebruikt; deze visscherij-journalist bedient er zich echter wel van. Wat niet voor hem pleit, want meuschen die schelden of kracht termen gebruiken, worden èf met gelijke munt betaald öf men neemt ze niet au serieux. Zooals men dat in den Haag met dezen heer gedaan heeft, 't Scheelde niet veel, of hij werd de vergadering uitgegooid. Maar, zegt hij, het feit is nog niet tot ons doorgedrongen, dat op die vergadering het woord niet gevoerd werd door reeders en handelaars. Immers moet hij een vriendje zijn van reeders en handelaars. Van de arbeiders, de visschers, kan zijn blad niet bestaan. Daarom telkens maar een flinke trap naar de vis schers. Ook in het nummer van Zaterdag weer. De heer Vink uit Scheveningen (van de Chr. Zeelieden Bond) wordt nu geroskamd. Heeren Reeders, houdt ze in de gaten, de visschers en hunne orga nisatieleiders, roept de redacteur van de Visscherij Courant uit. Die Bestuurders voelen zich de koningen der visscherij. En als de Regeering onze visschers zou beschermen tegen de belangen der reeders, dan pas op de Regeering. Als de Re geering de visschers eens mocht terughalen, zou 't verdiend loon zijn, wanneer het Rijk en de heer Vink met zijn Amsterdamschen dokter (die een gift voor de visschers- gezinnen zond) de menschen te onderhouden kreeg, zegt deze heer. Ook op andere wijze wordt onze RegeeriDg door hem onderhanden genomen en is de Hoofdinspecteur voor de Visscherij, de heer Botte manne, het slachtoffer. De redacteur van de Visscherij Courant merkt voorts op, dat wij niet begrijpen dat hij voor andere reclame-bombarie als vaderland en nationaliteit niet vecht, maar enkel voor visscherij-belacgen. Voor welke visscherij-belangen, vrrgen wij, voor Engelsche of Nederlandsche? Bij ons gaat het niet in de eerste plaats om 't geld, wie de meeste centen voor de visch betaalt, maar om het recht. Wat Engeland ons aandoet, is een groot onrecht. En wij herhalen, ook al worden wij aan handen en voeten gebonden, dat ons protest daartegen niet scherp genoeg kan zijn. Maar, dat is voor den redacteur van de Visscherij-Courant bombarie. Wij willen noch bij reeders, noch bij de visschers in 't gevlei komen. Als de reeders 't o.i. verkeerd doen, durven wij het gerust te zeggen, en de visschers zijn het met wat wij schreven ook lang niet altijd eens geweest. Boven alles voelen wij ons Nederlander en daarom zullen wij blijven opkomen voor ons recht en onze vrijheid. Tenslotte bewéert genoemde Re dacteur nog, dat wij insinueeren als zou de Visscherij-Courant door Engeland zijn omgekocht. Wij vragen, waar dat in ons artikel te vinden is. Of leest hij ook al met een Engelsche bril? Wij hebben zie boven alleen geschreven Wie weet krijgt de Redacteur van de Visscherij-Courant na den oorlog niet een Engelsche kouseband? En wij blijven erbij, dat dit nog niet zoo onmogelijk zou zijn. Eindelijk krijgen wij nog een goeden raad van dezen heer, n.l. om bij het koekbakken te gaan, omdat wij van journalistiek geen benul hebben. Welnu, als wij onzen collega-journalist in de visscherij een wederdienst mogen bewijzen en hem ook een goeden raad mogen geven, dan is het dezeOp 't oogen- blik dient ge de Nederlandsche visscherij belangen, met Uw ver dachtmakingen van regeering, offi- cieële lichamen, organisaties en hare bestuurders, al beel slecht. Wilt ge de visscherij waarlijk dienen, ga dau visch bakken, dan bewijst ge ook ons volk nog een goeden dienst. IJMUIDEN. Vischdiefstallen. Alweer eenige vischdiefstallen uit de hal te IJmui- den vertelt H. Dbl. Nu was 't de IJmuider S. v. d. W., die een mand visch gestolen heeft ten nadeele van den handelaar J. v. Os. 't Ge- stolene had een waarde van f 57.50. Tegen v. d. W.. die al vaker ver oordeeld is, werd 4 weken gevange nisstraf geëisebt. De 61-jaiige werkman W. V. die ook al eenige keeren in de ge vangenis gezeten heeft wegens visch- diefst allen heeft nu weer drie schelvisschen gekaapt ten nadeele van den handelaar Busman. Beklaagde bekende. PresidentWaarom doe je dat nou, een man van 61 jaar. Beklaagde: een mensch komt soms in decadentie. Het O. M.Maar je bent al drie maal in de decadentie geweest. PresidentAls je er niet mee ophoudt, dan kom je nooit uit de decadentie. Het O. M. eischte nu drie weken gevangenisstraf. Gebrek aan meel. Alhier zijn naar de N. H. Ct. bericht, de bak kers op het moment zonder vol doenden voorraad meel. Teneinde ruimer toevoer te krijgen is een deputatie uit de verschillende bak kers gevormd, welke dezer dagen naar het Graan bureau in Den Haag vertrokken is om aldaar bespre kingen te houden over het meel- gebrek. Ook voor de visschersvloot bestaat er gevaar dat deze door het niet kunnen verkrijgen van voldoenden broodvoorraad, opont- houdt ondervindt, zoodat de reeders besloten hebben het verzoek der bakkers telegrafisch te steunen. Het Centraal Drankweer-Co- mité heeft een goed, nuttig en laat ons hopen een vruchtdragend werk verricht door de uitgifte van een „Handboekje voorde opvarenden van visschersvaartuigen". Het groote doel daarmede is natuurlijk bestrij king van het drankgebruik en het heeft met de uitgifte van dit „han dige" boekje wel een goeden weg daarmede ingeslagen. Het boekje bevat n.l. zulke nuttige, practische kolommen, dat iedere visschersman er gaarne een in zijn bezit zal wil len hebben en houden. We noemen daarvan slechts een kalender met maandstaten voor het zeer gemak kelijk bijhouden der inkomsten, een eerste stap naar zuinigheideen lijst, waar men op kan invallen, op welke schepen men gevaren heeit. en een inventarislijst, waarop aan- teekening gehouden kan worden van de eigendommen aan boord. Het bijhouden daarvan bevordert zuinig heid en ordelijkheid. Voorts bevat het boekje zeer lezenswaardige lectuur die tot na- deuken kan stemmen en door den ken nietwaar komt men tot over tuiging. Mogen velen door het bezit van het boekje tot het inzicht van het Centraal Drankweer-Comité komen „Vrij van den drank heel ons land". De Commissie van redactie voor het handboekje bestaande uit de hoeren G. Voet te Velseroord; J. Jimmink te IJmuiden en G. A. Aal- derink te Velseroord heeft goed werk geleverd. Moge haar succes daaraan gelijk zijn. Voor het bouwen van drie woon huizen met kantoorlokaal aan de Fultonstraat te IJmuiden onder beheer van den architect J. C. Cramer, is bij ocderhanasche aan besteding ingeschreven door de heerenJ. v. Tiggelen en L. Kamer voor de som van f 17812; D. Bais Jzn. voor f 17333; P. Rings Jr. voor f 16980; B. Oudshoorn en Th. Dijkstra veor f 16935; P. van 't Veer voor f 16714; P. Heere&ZD. voor f 16623; J. C. Dunnebier voor f 16525J. Lindhout en J. de Waard voor f16460. Begiooting 116531. Het werk is aan de laagste in schrijvers gegund. Rechtbank. De Haarlemsche Rechtbank veroordeelde S. v. a. W., werkman alhier, tot 4 weken en W. V., vischventer, eveneens al hier, tot 3 weken gevangenisstraf, beiden wegens diefstal van visch. Waardeering. 't Doet altijd aangenaam aan in buiten de plaats verschijnende periodieken met waar deering geschreven te zien over plaatsgenooten. Profeten vinden im mers in eigen land over het alge meen weinig vereering, wat niet altijd duidt op miskenning, doch maar al te dikwijls is een gevolg van sleur en voorbijzien uit ge woonte. Zoo vinden we, mede naar aanleiding van de jongste oprichting der muziekschool alhier, in twee zeer uiteenloopende tijdschriften met greote waardeering geschreven over een der beide directeuren, den heer Sam Vlessing, muziekieeraar alhier. Zoo lezen we in „De Muziek- bode" een weekblad voor Toon kunstenaar e.a. onder redactie van den heer C. van der Linden, onder de rubriek „Muziekbeoordeelingen" een met kennis van zaken geschre ven artikel van de Hoofdredactie over één der compositiën van den heer Vlessing n.l. over diens „Trois Scènes de Carnaval", waarmede destijds onze harmonievereeniging Concordia in een concours te Wijk aan Zee zoo grooten eer behaalde en waarvan wij toen reeds getuigden dat bij goede uitvoering dit ju weeltje van compositie diepen indruk vermocht te maken. Thans vinden we in een ons welwillend toegezonden exemplaar van het fraai gedrukte artistieke maandblad „Frou Frou" van de hand van den uitgever, den heer Q. Marin van Voorst, niet alleen de Valse Lente „Mon Rêve" van den heer Vlessing in haar geheel opgenomen, doch daarnaast een zeer vleiende biografie en een goed gelijkend portret van den Compo nist. De uitgever zegt van „Mon Rêve", dat ze is een charmante proeve van bekwaamheid in Fran- schen stijl, terwijl hij van den componist onder groote waardeering voor diens talent en werkkracht o.m. zegt: „Sam Vlessing beweegt zich in hoofdzaak, voor zoover zijn com ponisten-arbeid aangaat, op het vroolijk terrein der vermaaksmuziek een keuze, die uit finantieel oog punt in den tegenwoordigen tijd te verdedigen is". Iets verder zegt de auteur: „De uitvoering van Voor het Vaderland" ter gelegenheid van het Monster- Concert in het Amsterdamsch Sta dion (1915) door 1600 instrumenta listen op grootscbe wijze vertolkt, was voor den componist een wel verdiend succes", terwijl de schrijver zijn artikel „Sam Vlessing en zijn Kunst" aldus eindigt: „Sam Vlessing is een der beste Hollandsche vermaakscomponisten. Hij verdient, dat het hem goed gaat, want het ontbreekt hem niet aan ernst en toewijding!" Met genoegen maken we melding van zulke blijken van waardeering van een ons allen welbekenden plaatsgenoot. VELSEN. Drinkbakken. Met vergunning van autoriteiten zijn op de stoom- ponten drinkbakken voor trekhonden geplaatst door Mevrouw Sieber Kruimel te Velsen. Benoemd. Tot kapelaan alhier is door den Bisschop van Haarlem benoemd de Weleerw. heer P. van Kampen. Gezondheidscommissie. De Ge zondheidscommissie behandelde in hare laatste vergadering behalve een aantal klachten en eenige huis houdelijke zaken in hoofdzaak de volgende punten: 1. Omtrent het ontsmetten van schoolbanken besloot zij, in antwoord op een verzoek om advies, aan B. en W. in overweging te geven om de schoolartsen op te dragen te waarschuwen, telkens wanneer op een der scholen ontsmetting van banken naar hunne meening wen- schelijk is; b.v. wegens het voor komen van een acute infectieziekte of van een geval van open tuber culose. 2. Naar aanleiding van Wenken voor de bestrijding van muggen haat toegezonden door den Centralen Gezondheidsraad, besloot de Com missie twee exemplaren dier Wen ken, overeenkomstig den wensch van den Gezondheidsraad, in handen te stellen van het Gemeentebestuur en daarbij het vertrouwen uit te spreken, dat ook door B. en W. het dempen van slooten en het op ruimen van plassen en poelen met het oog op het muggengevaar zoo veel mogelijk zal worden bevorderd. Daar dit gevaar voornamelijk is gelegen in het overbrengen door muggen van de smetstof der tusschenpoozende koortsen, besloot de Commissie tevens aan de Ge neeskundigen, in deze gemeente werkzaam, te vragen, of deze ziekten door hen zóó veelvuldig worden

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 1