De Gunsteling. FEUILLETON. waargenomen, dat het nemen van meer bizondere maatregelen tegen het muggengevaar gewettigd is. 3. De toezending van een bro chure over het Tandbederf door de Ned. Ver. ter bestrijding van het Tandbederf gaf de Commissie aan leiding deze naar hare meening belangrijke zaak aan een nader onderzoek te onderwerpen en daarbij de medewerking in te roepen van de schoolartsen. 4. Door het Hoofd van een der openbare scholen was de Commissie opmerkzaam gemaakt op het veel vuldig rooken van schoolkinderen, waartegen, ook uit een gezondheids- oogpunt, het nemen van maatregelen zeer wenschelijk werd geacht. Teneinde den omvang van dit kwaad te kunnen schatten, had de Commissie aan de Hoofden der scholen verzocht haar op te geven, hoeveel leerlingen in iedere klasse meer of min geregeld rooken. Uit de opgaven omtrent een 9-tal scholen, die de Commissie mocht ontvangen, is haar gebleken, dat werkelijk het aantal rookers onder de schoolgaande kinderen buitengewoon groot is, zooals de volgende cijfers, ontleend aan scholen, waarvan ook het geheele aantal jongens-leerlingen van iedere klasse is opgegeven, doen zien. Van 359 leerlingen in de 4de en hoogere klassen rooken 254: leerl, of 71%. Van 290 leerl. in de 3 laagste klassen rooken 86 leerl. of 30%. Van 649 leerl. in de verschillende klassen rooken 340 leeil. of 52%. Op grond van deze getallen meende de Commissie in het belang van den gezondheidstoestand der school jeugd eok harerzijds maatregelen te moeten beramen om dit euvel te bestrijden en, zoo mogelijk, de behulpzame hand te bieden aan de Hoofden der scholeD, van welke meerdere, blijkens hunne antwoor den, laDgs verschillende wegen reeds hebben getracht een gunstigen in vloed uit te oefenen. Blijkbaar heeft het strafbaar stellen van den verkoop van tabak, sigaren of sigaretten aan kinderen van of beneden den leerplichtigen leeftijd in Art. 114 der Politie verordening en het wijzen van het publiek op deze verbodsbepaling nog geen overwegenden invloed uitgeoefend op het rooken der school jeugd. Zulk een invloed zal eerst d4n merkbaar zijn, wanneer de ouders der leerlingen overtuigd worden van den schadelijken invloed, dien het rooken op hunne kinderen kan uitoefeneneerst din zal men op hunne zoo noodzakelijke mede werking kunnen rekenen. Omtrent de meest doeltreffende wjjze, waarop aan de ouders die overtuiging kan worden bijgebracht, heeft de Commissie ook weder de (Herinneringen van een ambtenaar.) naar het Duitsch van H. SüDERMANN. door H. B (9) Ik kan het niet, ik kan het niet Heb je het reeds afgeschreven Neen, ik verzocht bedenktijd. Dan moet je morgen, neen van daag, nu dadelijk een brief schrijven, waarin je je bereid verklaart, de positie aan te nemen. Maar Geen maarik raad je aan beste vriend, laat mij voor je han delen Je bent door het lijden, dat je de laatste weken gedaa* moet hebben in een moeilijken toe stand geraakt, in een toestand, waarin het noodig is, dat een ander moet ingrijpen. Dat je ook geen afwijzend antwoord hebt gegeven bewijst de juistheid van mijn stelling. Wees dus verstandig en doe, wat ik je zeg. Je hebt in de nabijheid dezer vrouw niets te maken. Ver onderstel dat je in de gelegenheid zou komen, in te grijpen. Wat zou je dan nog kunnen doen? Er zijn twee gevallen mogelijk Ze is ongelukkig of ze is het niet. In het eerste zou je tusschenkomst haar nog ongelukkiger maken. Want de gouverneur is er de man niet naar, zich van zijn vrouw te laten vervreemden. In het tweede geval heeft ze je hulp niet noodig, wie zegt je, dat ze dat bakvischjesavon- tuurtje niet lang reeds vergeten is en of ze je niet met haar half ver- meening gevraagd der Schoolhoofden; te meer, omdat in de opmerkingen, die zij voegden bij hunne opgaven, een nader contact met de ouders als een der meest krachtige mid delen ter bestrijding werd aange geven. Normaalschool. Benoemd tot onderwijzer in het teekenen aan de Rijksnormaallessen te Velsen de heer W. T. A. Pothast te Haarlem, leeraar in het teekenen aan de in dustrie school voor den werkenden stand te Amsterdam en aan de Burgeravondschool te Haarlem. VELSEROORD. Schoolvergrooting Het bouwen van drie lokalen bij de Christ, school alhier, waarvoor bestek en teeke ning vervaardigd zijn door de hee ren Oudshoorn en Slingerland, is na onderhandsche aanbesteding waartoe een drietal aannemers was uitgenoodigd, opgedragen' aan de heer J. G. ten Broeke Sr. alhier voor f10825. Ouderdomswet. De bezwaren van de wed. A. L. te Velseroord tegen weigering door het bestnur der Rijksverzekeringsbank van de door haar gevraagde ouderdomsren te, werden ongegrond verklaard aangezien niet aannemelijk was ge maakt, dat zij tusschen 60 en 70 jarigen leeftijd minstens 156 weken dienst van vreemden (dus geen fa rnilie) loonarbeid had verricht. DRIEHUIS. R. K. Kerk. De Weleerw, Heer P. L. Bangert, kapelaan alhier, is als zoodanig benoemd te Warmen huizen, terwijl tot kapelaan alhier door den Bisschop van Haarlem is benoemd de Weleerw. heer W. J J. de Jongh. De tollen. Een der Haarlem sche bladen bevatte Maandag het bericht, dat de beide tollen alhier door Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen voor een jaar verpacht zouden zijn, Wij vernemen dat dit bericht niet juist is. Bij het besluit tot overname der directie van den straatweg VelsenSantpoort door B. en W. nam de raad op voorstel van den heer Handgraaf het besluit om opheffing der tollen alhier te vragen. Dit besluit wordt natuurlijk uitgevoerd. Zoolang echter nog geen beslissing is afgekomen, blijven de tollen nog, ook nu B. en W. de directie van den weg hebben over genomen. Dat ze voor een jaar verpacht zouden zijn, is echter onjuist. YISSCHERIJ. De Hoop. Het Hospitaal-Kerk schip „De Hoop" is Zaterdag van wonderde blik, die haar eigen is, zou aankijken, als je kwam om verjaarde rechten te laten gelden Mijn woorden schenen hem te treffen. Geheel onder den indiuk ging hij aan de schrijftafel zitten en schreef, dat hij het professo raat aannam. Ik stak den brief ter stond in de zak, om hem te posten Nu heb ik nog één wenscb, zeide ik, n.l. dat je morgen zegt, dat je wegens ziekte je college voor onbepaalden tijd moet uitstellen. Je behandelt me als een kind, mompelde hij tusschen de tanden. Als een zieke, antwoordde ik, hem de hand diukkend. Goed, en wat dan, als ik het doe Dan neem je de trein en gaat heen. Voor je eigendommen, zal ik zorgen. Ik dankje, zeide hij, maar dat gaat niet. Onze gewone profesor heeft zich reeds de luxe van een onge steldheid veroorloofd, en daar wij geen buitengewone bezitten, heb ik mij met de directie van den bota niachen tuin belast. Daar wa3 niets tegen in te bren gen, ik trok mijn verzoek in, doch ik hoopte in stilte een weg te vin den, om hem toch nog uit de stad te krijgen. Ik trachtte hem wat te kalmee- ren en ging daarna been, om buiten wat op te frisschen. Want ik was zelf ook opgewonden. HOOFDSTUK 9. Vol van de meest verwarde ge dachten legde ik mij ter ruste en in denzelfden toestand ontwaakte ik weer. Had ik gister als raadgever mijn groote oogen blikken gehad, des te hier weer naar de visscherij ver trokken. Stoomtrawler verkocht. De stoomtrawler Azalea YM. 13 van de Mij. Beheer is onderhands ver kocht aan de Nederlandsche regee ring en vertrok Maandag naar Nieu- wediep. De Visscherij kwestie opgelost. Hieronder publiceeren wij de ver schillende berichten aangaande de oplossing der Visscherij-kwestie. Voor de visscherij en ook voor onze plaats is dat natuurlijk geluk kig. Of de oplossing te prijzen is, of- ze in overeenstemming is met onze waardigheid als neutrale, on afhankelijke natie, daarover hopen we Zaterdag iets te zeggen. Nu is ons dit nog niet mogelijk; Zaterdag is bij het secretariaat der Reedersvereeniging van de Nederl. Haringvisscherij te Vlaar- dingen telegrafisch bericht ingeko men, dat de namens die vereeni- ging in Londen vertoevende com missie met het Britsche gouverne ment een overeenkomst inzake de haringvisscherij heeft getroffen. De visscherij kan worden voortgezet en de opgebrachte schepen van leden dier vereeniging zullen wor den losgelaten. Reuter seint uit Londen: Naar de Daily Mail verneemt, is Zaterdag tusschen de vertegenwoor digers van de Nederlandsche reede- rijen en de Engelsche regeering een overeenkomst geteekend nopens de bestemming, die voortaan de Neder landsche haringvangst zal krijgen De Nederlandsche visschersschepen die in Schotland worden vastge houden, zullen worden vrijgelaten op voorwaarde, dat Duitschland slechts 20 pet. krijgt van de geheele vangst. Nederland zelf zal eveneens 20 pet houden en de overblijvende 60 pet. is bestemd voor andere onzijdigen. In buitengewonen dienst seint Reuter over de getroffen regeling Voor elk vat (van de 60 percent der geheele vangst, die aan onzijdige landen zal worden verkocht) zal de Engelsche regeering den toeslag van 8o shillings aan de Nederlandsche eigenaars betalen. Dit zal een aan- merkelijken iuvloed hebben. Een lid van een Nederlandsche visscherij-firma heeft verklaard De Nederlandsche haring zal evenals altijd op de open markt worden verkocht. Indien b.v. Duitschland 60 shilling per vat biedt en Amerika 40, zal Amerika de visch krijgen, omdat de 30 shilling toeslag der Engelsche regeering dan den prijs tot 70 shilling breDgt. Biedt Duitsch land echter 75 shilling, tegen Ame bescheidener moest ik vandaag op treden. Waarom was ik niet de slimme man van de wereld, die in schier alle tooneelspelen en romans als de helper van den held wordt voorgesteld, die er slag van heeft zich met een aardigheid uit alle moeilijkheden te redden Waarom had ik zoo'n groote eer bied voor de mooie vrouw, wier vertrouweling ik volgens de rege len der romantiek reeds rang had moeten zijn Waarom was het juist mijn superieur, van wiens handtee- kening het zou afhangen, of ik be vorderd werd, tegen wien ik voor namelijk te strijden had Met een neerslachtigheid, die ik vergeefs poogde te onderdrukken, belde ik klokslag twaalf uur, aan de woning van den gouverneur. Mevrouw laat U verzoeken binnen te komen. Dus toch'. Ik had bijna liever ge wild, dat men mij vandaag had weg gezonden. Daar stond ze in een zachtblau- we ochtendjapon, die in schilderach tige plooien neerhing. De zon wierp gouden reflexen op haar weelderig blond haar. Ze was verrukkelijk mooi. Maar het scheen me toe, alsof ze van dit alles niets wist.Met vermoeiden tred kwam ze naar me toe, en toen ze, me de hand reikend, zich naar het licht keerde, zag ik hoe bleek en afgemat ze er uitzag. U is niet wel, mevrouw zei ik zacht medelijdend. Neen, antwobrdde zij, dit is zoo. Haar stem was dof en zonder klank. Het spreken scheen haar te rika 40, dan krijgt Duitschland de visch, als het althans nog zijn 2o pet. van de geheele vangst niet heeft gehad. Het kan zijn, dat we gens den door Engeland betaalden toeslag Duitschland niet eens 20 percent van de geheele vangst krijgt. Amerika zal naar ik ver wacht, het meest van de 60 pet. die voor onzijdigen is bestemd, krijgen. Verder is overeengekomen, dat de vastgehouden schepen zoo spoedig mogelijk zullen worden vrijgelaten en dat de Engelsche regeering den Nederlandsche eigenaars volledige schadeloosstelling zal geven voor het deel van het seizoen, dat hnn schepen hebben stilgelegen.Het be drag der schadeloosstelling zal wor. den berekend naar de gemiddelde opbrengstvan een seizoen. Ook zal de Engelsche regeering alle schade die aan de schepen mocht zijn ge komen tijdens hun interneering vergoeden. Er zijn 30 schepen, die niet be hooren tot de vereeniging van ree ders, en deze zullen niet worden vrijgelaten. Alle andere zullen weldra weer visschen. Blijkens de voorwaarden van de overeenkomst zullen de 30 shilling toeslag per vat voor de Nederland sche reeders worden belegd in (Engelsche) oorlogsleenicg. De Londensche correspondent van de N. Rott. Ct. seint nog: De vaartuigen van eigenaars, die geen lid van de vereeniging van reeders zijn, worden vastgehouden tot zij lid worden. Do vereeniging heeft er in toe gestemd, geen schadevergoeding te eischen voor het opbrengen van de vaartuigen en het stil liggen in de havens. Maar zij zullen het recht hebben schadeloosstelling te eischen voor het verlies van netten en andere schade, veroorzaakt door de manier waarop de booten zijn op gebracht. De Engelsche regeering zal alle materialen, noodig voor de herstel ling van visschersvaartuigen, netten enz. naar Nederland laten uitvoeren, op voorwaarden van meest-begun- stigde natie. Naar ik hoor zijn de meeste opgebrachte visschers, nadat de schade was vastgesteld, reeds ver trokken om te visschen en is de afvaardiging van de Vereeniging van reeders naar Nederland terug gekeerd. De overeenkomst is aangegaan voor den duur van den vischtijd, d.i. tot eind Maart. In Januari zal er weder onderhandeld worden tus schen afgevaardigden van de ver eeniging tn de industrieele com missie eenerzijds en de Engelsche vermoeien. Ik hoop niet dat ik het U moeilijk maak?" Als dit het geval was, had ik U niet ontvangen mijnheer. Met een lichte zucht, ging ze op een divan zitten en wenkte mij, tegenover haar plaats te nemen. Ik voelde dat ik verlegen was, en wist niet, waar mijn hoed te laten. Geeft U maar hier zeide ze, zwakjes lachend. En ze legde de hoed naast zich neert Oh wat beheerschte deze vrouw mij U draagt een ring, „ging zij verder, is U verloofd Ik knikte bevestigend. En heeft U uwe verloofde lief.? Ik moet wel verbluft hebben ge keken, want ze zeide; Vergeeft U mij, ik heb U niet willen kwetsen, maar de liefde is in deze tijd geheel uit demode.... men ziet zooveel verlovingen, die om het geld of om de toekomst van de verloofden aangegaan worden I Haar stem beefde. Er klonk een schrille, scherpe toon in, zooals die heerschzuchtige, zelfbewuste vrou wen eigen is En deze zou week en buigzaam zijn zooals mijn vriend dacht? Misschien was het zoo, misschien was ze slechts verhard door jaren lange bitterheid. Ik weet van dit alles niets, antwoordde ik. Ik had mijn bruid reeds lief, toen ik nog in de hoog ste klasse zat. Zij lachteO, hoe poëtisch, zeide zei en maakte een beweging, alsof zij in de handen wilde klappen, doch ze liet de armen zinken. Dus zoo iets bestaat nog, dat autoriteiten anderzijds. Naar ik hoor zijn de onderhande lingen op de vriendschappelijkste manier gevoerd en worden de voor waarden van Nederlandsche zijde gunstig geacht. De commissie uit de Reeders vereeniging voor de Nederl. Haring visscherij, die te Londen de belangen van de Nederl. Haringvisscherij heeft bepleit, is Maandagnacht per Batavier VI te Rotterdam aange komen. Maandagmiddag heeft te 's-Gra- venh&ge een gecombineerde ver gadering plaats gehad van de besturen van de haring-reeders* vereeniging en van de vereeniging ter bevordering der Nederlandsche visscherij, met de deputatie uit de haring-reeders, welke in Engeland geweest is ter bespreking van de door laastgenoemde commissie met de Engelsche regeering getroffen regeling. Deze regeling zal onder worpen worden aan de goedkeuring van de haring-reedersvereeniging, welke gisteravond te 's-Gravenhage zou vergaderen. De indruk bij de reeders. De Rott. correspondent van De Telegraaf schrijft: De bestuursleden der reeders- vereenigingen uit Maassluis, Vlaar- dingen, lJmuiden en Scheveningen zijn Maandag te 's-Gravenhage bijeengekomen. In den morgen zjjn zij door den minister van Buiten- landsche Zaken ontvangen en ver volgens hebben zij gezamenlijk vergaderd om de regeling, betref fende de visscherij-kwestie met Engeland te bespreken. Morgen heeft te 's-Gravenhage een ver gadering plaats van alle reeders ter bespreking van dezelfde quaestie. Te Vlaardingen heerschte groote vreugde over de oplossing van het ge«chi). De vlaggen waren uitge stoken en overal uitte men zjjn vreugde over het feit, dat de be manningen der opgebrachte schepen weer spoedig huiswaarts zullen keeren. Daar de bestuursleden der Reeders vereeniging zich te 's-Gravenhage bevonden, waren wij niet in de gelegenheid het oordeel der orga nisatieleiders te vernemen over de getroffen regeling. Wat wjj hier geven is slechts de persoonlijke meening van enkele groote reeders. Over het algemeen achtte men de oplossing van het geschil een heugelijk feit. Een regeling, waarbij de vloot kan uitvaren en visschen, al is het onder nog zulke beperkende bepa lingen, is altijd beter dan het op leggen onzer vaartuigen en zoo zal men dan ook met vreugde de rege- komt dus niet alleen in romans voor En hoe lang is U verloofd? Sedert tien jaar. En waarom trouwt U niet? Ik haalde verlegen de schouders op. Ze was niet voor niets de vrouw van een ambtenaar en ze verstond dan het schoudersophalen ook wel. Arm meisje, zeide zij. Er klonk warm medegevoel in haar stem. Of speelde ze comedie? Hoe oud was U, toen ge U verloofdet? Zestien jaar, Zoo al zestien, zeide ze glim- achend. Toen telde ze op haar vingers en knikte bevredigd. Dat wilde dus zooveel zeggen als: Het is nog niet te laat." Bij ge- egenheid moet U me uw geheele liefdesgeschiedenis eens vertellen, ging ze verder," zooiets gebeurt niet dikwijlshoe ziet ze er uit Is ze blond, is ze bruin Blond, blond als u, mevrouw. Maar die goudglans heeft het haar van Helene niet." Ik schrok er van dat ik deze woorden gezegd had, want haar glimlach verdween terstond. Dat wil ik niet van U hooren, zeide ze streng terechtwijzend. Ik vroeg haar exuus. „Het ontviel mi) onwillekeurig", zeide ik. Ik wil het aannemen, zeide ze men is hier nogal naïef. En waar is ze nu Bij mijn ouders.... ze bestuurt er de huishouding. Bij uwe ouders".1;... herhaalde ze en haar oogen namen een strakke uitdrukking aan. Wordt vervolgd.

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2