De Gunsteling. Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. VISSCHERIJ. SPORT. IJMUIDEN. De vennootschap heelt ten doel het koopen en verkoopen van scheeps victualiën en scheepsbenoodigdheden en all® aan een en ander verwante artikelen in het groot en in het klein, voor eigen rekening en of in com' missie en al hetgeen daarmede in verband staat, in den ruimten zin genomen. Het maatschappelijk kapitaal der vennootschap bedraagt twintig dui zend gulden, verdeeld in veertig aandeelen, elk groot vijfhonderc gulden, in welk kapitaal bij het verlijden der akte door de oprichters te zamen wordt deelgenomen voor aeht aandeelen, welke geheel zijn volgestort. De vennootschap heeft ten doe.' het koopen en verkoopen van melk het vervaardigen van en het hande drijven in melkproducten en het exploiteeren van inrichtingen, waar in melkproducten en aanverwante artikelen worden verwerkt, een en andere in den ruimsten zin geno men. Het maatschappelijk kapitaal der vennootschap bedraagt vijf en twintig duizend gulden, verdeeld in ,twee honderd vijftig aandeelen, elk groot honderd gulden, in welk kapitaal bij het verlijden der akte wordt deelgenomen voor negen en vijftig aandeelen, welke geheel zijn volge- stort. Voor de eerste maal zijn benoemd tot leden van den raad van beheer de heeren J. Zwanenburg, B. Vla ming, C. Vessies, C. Hartog, D. v, d. Bogaard en C. Buts. VELSEN. (Herinneringen van een ambtenaar. naar het Duitsch van H. SüDERMANN. door H. B. (10) En uw Vader vroeg ze, maar ze scheen geen antwoord te verwachten. Plotseling verbolg zij het aange zicht in de kussens, hare vingers plukten aan haar Japon Toen ze weer opkeek glimlachte ze, doch aan haar wimpers zag ik twee tranen. Stoort u er niet aan, zeide ze, ik ben wat zenuwachtigja er moet iets voor u gedaan worden. Gunsteling van de gouver neursvrouw, scheen het mij spottend in het oor te klinken. Ik dankte en dacht: nu zal ik wel gauw aan de beurt komen. Tot mijn spijt heb ik geen invloed op mijn man, antwoordde ze treurig. Ik maakte ,een afwerende beweging, die ze waarschijnlijk ver keerd begreep, waDt ze zeide met klem: Neen werkelijk ik sta geheel machteloos tegenover hem. Ik voelde mij zeer dankbaar ge stemd. Maar groet uwe bruid voor mij en breng haar eens hier, zoo dra ze in de de stad komt. Ik boog, zeer verbaasd. Neen, gaat u nog niet heen, zeide ze met een toon, die vermoe den deed, dat ze |nog iets op het hart had. Toen zonk ze in de kus sens terug en de handen vouwend, zilveren mesjes door no. 156, P. de Boer te Wijkeroog. De overgebleven goederen komen in een tombola, die Dinsdag 12 September wordt gehouden. De bruto-opbrengst van den ba zaar is niet f1800, doch o.g. f2200. VELSEROORD. Het handboekje voor de opvaren- renden der Visschersvloot is ver schenen en wordt in 2000 exem plaren gratis uitgereikt. Een woord van dank richtte de voorzitter aan het adres van de bestuurders der Vakorganisaties voor hunne mede werking. Besloten werd te onderzoeken of de Commissie voor de stichting van een Openbare Leeszaal te IJmui den, voor eenige jaren benoemd, nog diligent is en ook om de eerste stappen te doen ter bevordering van de oprichting van een Algemeen Ontspanningslokaal voor Visschers- lieden te IJmuiden. alhier, tijdelijk opzichter bij Open bare Werken, is benoemd tot opzich ter te Delft. mompelde ze half voor zich uit „dat doet goed, zie, dat doet goed o, men wordt zoo knorrig, zoo zelf zuchtig, in deze gedwongen, onna tuurlijke verhoudingIk kon we als diagnose een mensch gaan zoeken En ik zal de lantaarn vasthouden dacht ikHoe kwam ze aan die interesse voor mijn particuliere aangelegenheden Wilde ze mij misschien tot dank baarheid brengen, voordat ze me in haar vertrouwen nam? Of had het zijn oorsprong in de fijngevoeligheid der dame? En hebt u hier veel vrienden De vraag was achteloos gesteld, en toch scheen het mij toe, alsof iet bewustzijn van een dieper doel haar niet vreemd wa«. Ze zag mij gespannen aan. Ik ademde diep. Nu zou het komen. Niet veel, antwoordde ik, maar een hunner is ook een trouw vriend, mevrouw, daarom waardeer ik hem te meer. Wie is dat? vroeg ze schijn baar gelaten, een beetje verveeld zelfs, doch ze waagde het niet de oogen op te slaan. Hij heet dr. Kamp, Wat een zelfbeheerschiüg bezat deze vrouw! Er was niets ongewoons waar te nemen Zoo, zoo is die hier ja ik lerinner me hem. Arme vriend! Goed dat je niet ïoorde op welke toon deze woorden gesproken werden. Ik zweeg, ik wist niets meer te zeggen. Het was duidelijk: ze had met het ver eden gebroken. Ik wilde juist weggaan, toen ze zich oprichtte, een weinig beklemd,, Van Engelsche zijde zijn de be sprekingen hoofdzakelijk gevoerd door sir Leverton Harris, hoofdamb tenaar aan het Engelsche Agricul tural and Fishery Departement. Het is hoofdzakelijk te danken aan het tactvolle en bekwame op treden van den heer Delprat, als vertegenwoordiger der Nijverheids commissie, dat de voor onzen ha- ringhandel zoo bevredigde oplossing verkregen is. Aanvankelijk toch bleef men van Engelsche zijde vasthouden aan den eisch, dat de geheele haringvloot zou worden opgelegd. Later ver langde meu, dat althans geen enke le haring aan Duitschland zou wor den geleverd. Hiertegenover werd betoogd, dat er dan voor Duitschland geen enkele reden zou zijn, onze haringvloot te sparen, zoodat dan geen der partijen eenige haring zou ontvangen. Dit argument heeft blijk baar deu doorslag gegeven bij het vaststellen van de getroffen regeling. Te 's Gravenhage is Dinsdag een algemeene vergadering van de Reedersvereeniging voor de Nederl. Haringvisscherij gehouden, ter be spreking van de regeling tot voort zetting van de visscberij. Besloten werd voorloopig de verdere regeling hiervan aan het hoofdbestuur over te laten. De raad schrijft de oorzaak van het ongeval hieraan toe, dat de schipper zijn koers wat te Oostelijk heeft genomen en dat hij niet ge lood heeft teen hij zijn koers ver anderde in Zuid. Wat het eerste betreft is de schipper te veel afgegaan op de juistheid van zijn gegist bestek ten aanzien van het punt van afvaart. Het was zeer goéd mogelijk het is waarschijnlijk ook het geval ge weest dat dit punt Oostelijker lag dan de schipper zich voorstelde. Bovendien had de schipper rekening moeten houden met den drift, welke op den door de Zeemeeuw afgeleg- den weg de schepen altijd wat Oostelijker doet afdrijven. Slechts wanneer men gemelde omstandig heden wegcijfert, hetgeen de schip- zooais i*16 scheen en een lichte schrik voer nS-ar door de leden. Mijn mail, ^eide zij, blijft u hier hoe men toch WW 't praten kan gerakenwe hebben he^ doel van uw bezoek nog in 't geheel niet aangewend. Dus, als u zoo goed wilt zijn, mij te zeggen, welke teekeningen u het meest voor het doel gosphikt lijken De gouverneur trad bipnen, vrien delijk als altjjd. Hij had de laatste woorden juist nog gehoord. Ah, mijnheer Bunger, zeide hij, diep buigend. Ik stoor u, geloof ik, en hij maakte inderdaad aan stalten om heen te gaan, Blijf maar hier Leon, wij zijn klaar, zeide zij. Ze was merkbaar bleeker ge worden en 't scheen haar te kwellen dat ze zich blootgegeven had. Nu hee staat het met de kunst, mjjnheer, vroeg hij, zich de handen wrijvend. Zij leidt tot de gunst, mijn heer de gouverneur, .antwoordde ik. Hij lachte. „Een vroolyke snaak" beteekende dit. Apropos, zeide hij steeds viiendelijker wordend. Hebt u veel vrienden hier? Zij sloeg de oogen neer, Zeker, mijnheer de gouverneur, En onder hen een zekere Dr, Kamp? Ze kromp ineen, Gelukkig stond hij naast haar en keek scherp naar mij, anders was hem dit zeker niet ontgaan. Maar ze verried nog meer. Ze vouwde de handen in de schoot en staarde me met baar groote blauwe oogen angstig aan. Een mensch moet zich niet vergooien f. per kennelijk heeft gedaan, was de koers goed geweest. Wat het tweede aangaat, was er aanleiding geweest, juist toen het schip een Zuidelijken koers nam, waarbij men dus de kust naderde, te loodenhet was niet voorzichtig, dit na te laten, ai was de schipper ook overtuigd, hetgeen de raad aan neemt, dat hij nog ver genoeg van de kust verwijderd was. De Daily Mail schrijft, dat de overeenkomst tusschen de Engelsche regeering en de Nederlandsche vis- scherijreeders de kooplieden te Lowe stoft en Yarmouth zeer ontevreden stemt. Ze vinden haar onbillijk. De Hollanders, zeggen zij, zullen, door Engelsch geld geholpen, de Engel- schen onderkruipen. Als b.v. een Engelsche ton haring 52 shilling kost. zal de Hollander dezelfde hoeveelheid voor 42 sh. kunnen aanbieden, en dan 20 sh. meer ver dienen dan de Engelschman. Dat zal ons van de onzijdige markt ver jagen, en dat is de eenige markt die er tegenwoordig op aan komt, De groote inm akers te Peterhead Aberdeen en Fraserburgh zullen vervolgt de Daily Mail, het onrecht hard voelen. Zij handelen meest in gemarineerde haring. Zij hebben het toch al zwaar en net, dat ze voor het seizoen op streek zijn komt dat er bij Reeders en visschers zullen er evenzeer onder lijden als de koop lui, besluit het blad Beide delegaties zijn er na vee: moeite in geslaagd een regeling met de Engelsche regeering te treffen waardoor de ongehinderde uitoefe ningvan het visscherijbedrijf onder behoorlijk,e verkooppondities is ge waarborgd. Daarvoor hebben beide delegaties namens d,e ó.00r haar vertegenwoor digde vereenigingen verplichtingen aangegaan betreffende de distributie van geloste vangsten over Neder land, de andere neutrale landen, en centrale mogendheden. Beide vereenigingen zijn leden van de Zeevischvereeniging en het placht mijn oude vader te zeggen 't Was of ik deze spreuk hoorde, nu ik den vragende blik der vrouw zag en mijn vriend verloochende Die van de universiteit vroeg ij? bedenkend. Jujst die. Ik ken Kern duchtig, ontmoet hem soms, maar ik heb niet de eer, hem tot mijn vrienden te rekenen. Een sarcastisch lachje vertrok zijn gelaat. Dat spijt me vriend, dat spijt me. Ik had je hoog aangerekend, als deze heer tot je intiemste vrien den bphoorde. Men moet talent hebben, jonge pjap. Zijn schouderophalen zeide de rest Misverstand was onmogelijk- Hij hield roe voor een verklikker! Verontwaardigd wjlde ik weggaan, maar ik werd weer getroffen door dien zpchten blik, die me "ook pen glimlach afdwong. Ik merk, dat u roe begrijpt Zooals n zegt. Talent pioot mep hebben! En als ij? p raden mpg, ziet u nog te krijgen, wat p gephst hebt! Tot ziens. In 't voorbijgaan klopte hij me op dep schouder en ging heen. Zijn echtgonoote was opgestaan Dus daar blijft hpt hij, mynheer? Ik boog om haar hand te kuseep. Ik hoorde haar bevende stem dicht aan mjjp opr. Ik merk, d#t U alles weet. Erbarmt U,wees frouw U is de eenige op aarde die Ongeduldige passen werden in de kamer ernaast hoorbaar. Blijk baar vond de gouverneur het af scheid te lang. - Brengt U me de teekeningen is dus deze, die namens haar de contröle zal moeten hebben over den uitvoer van versche visch en van haring en dus met uitsluiting van alle andere commissies, de uit- voer-consenten zal moeten verlee- nen en controleeren. Nu uwe excelentie, zoo heet het verder, gemeend heeft de Zeevisch vereeniging geheel te moeten uit schakelen. wat betreft de uitvoer- consenten en onze regeering zich zelve geheel heeft uitgeschakeld, wat betreft de regeling met de strijd machten ter zee in de Noordzee, inzake aanhouding en opbrenging onzer visscherijschepen, zal dus tea spoedigste een nieuwe regeling om trent de uitvoer-consenten moeten getroffen worden, wanneer onze ver eenigingen de verantwoordelijkheid kunnen blijven dragen, in boven genoemde contracten haar opgelegd. Het ministerie van buitenlandsche zaken verheugde zich zeer in de alles zeer bevredigende oplossing door- deze regeling voor onze nationale welvaart en de voorziening van visch voor het Nederlandsche volk verkregen en wy twijfelen niet of uwe excellentie zal willen mede werken hare ten uitvoerlegging mo gelijk te maken. Gaarne vernemen wij dus ten spoedigste wanneer wij een onder houd met u kunnen hebben, liefst in tegenwoordigheid van den des- betreffenden amtenaar van het de- paterment van buitenlandsche za ken, wien wij van dezen brief kennis gaven, om vast te stellen wanneer- en op welke wijze de regeling en heffing van uitvoer-consenten in handen van hen, die voor de inter nationale distributie borg moeten staan, kan overgaan. Den officiëelen tekst van de met de Engelsche regeering gesloten overeenkomst, zullen wij u dan overhandigen. Zij is reeds ter kennis van de Duitsche regeeripg gebracht. VOETBAL. Bekerwedstrijden „Stormvogels". Voor de bekerafdeeling slechts één wedstrijd en wel de wedstrijd Stormvogels I—Schoten I. Een wedstrijd waarin Stormvogels veel beter zal moeten spelen dan 1.1. Zondag om het tot eene overwinning te kunnen breDgen. Stormvogels zal vermoedelijk weer met een andere opstelling uitkomen en hopen yy-y maar dat deze succes moge hebben. Vooral in dev yporhoede moet pieei samenwerking komep. Onze bpsfp wenschen vopr Stprrp: vogels om h0t tot den eindstrijd te brengen. De wedstrijd vgngt RkP ten 2V» uur. In de eerste afdeeling ontmoeten maar over acht dagenhet heeft geen haast, adieu, Bijna drong ze my naar buiten. Een lichte duizeling beving mij, toen ik het rampzalige huis verliet. Dat was nu het avontuur, waar naar ik zoo had verlangd Deze vrouw had my tot haar vertrouwe ling gemaaktWerkelijk een gevaarlijke gunst. HOOFDSTUK X- De acht dagen verliepen, zonder dat iets bijzonders voorviel. Voor alles wilde ijr, dat alles mij (luide- lij k werd. Ik besteedde al mijn krachten, om mijn droevige stemming tp bestrijden, die telkens weer opkwam, als Kamp mij Qver zijp liefde sprak, en die eerst tot rupt kwam, als hem de verzekering gaf, dat ik als yriend vpor zijn zielerust zou trach ten tp werken en niet zou rusten, vpor ik hem, floor zijne plicjrtep bezig gehouden,'gelukkig zag. Of zij hpm lief Imd, of piet pn jk twijfelc}e pr piet pan, of h0t was ?oo zoq hpf vpor iny pep wroegipg gewepst zijn, als ikrpjjn invloed had aangewend, am eep verbinding tusschen hen tot stand te brengen. Maar was het aan den aDderen kant, ook geen kwelling, te verhin deren, dat zjj hup hart voor elkaar uitstorten, als daarvoor opjrelderipg zou komen, waardoor ze misschiep ot een volledige afstand van elkaar zopdep geraken? Wordt vervolgd. Proviand-Stores. De St.ct. be helst de statuten der N. V.Pro viand-Stores Jan van der Made Co. (Magazijnen van levensmiddelen Jan van der Made Co.) te IJmuiden, gemeente Yelsen. Zuivelfabriek. De St.ct. behelst de statuten der N. V. Zuivelfabriek „Gemeenschappelijk Belang" alhier Arbeidswet. De Kantonrechter te Haarlem veroordeelde P. C. K alhier tot 10 maal f 6 boete of 10 maal 5 dagen en W. P. alhier tot 8 maal 50 cent boete of 8 maa 1 dagbeide wegens overtreding der Arbeidswet. Bazaar. De uitslag van de gehouden verloting vanwege den Bazaar voor de Chr. School is dat van de groene loten de sprei is ge wonnen door no. 1, Gez. Raat te Wijkeroog en de 2 tegels no. 184, zuster Ferwerda. Van de rose loten is de sprei gewonnen door no. 166, W. L. Kuijper te Velseroord en de Kantongerecht. De Kantonrech ter te Haarlem veroordeelde W. v. H. alhier wegens overtreding der veiligheidswet tot f 3 boete of 3 dagen en J. L. H. en A. P. alhier wegens het verwekken van nacht rumoer, ieder tot f 8 boete of 8 dagen. Personalia. De Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk heeft benoemd een Commissie van Bij stand voor de Algem. Weduwen-en Weezenbeurs dier kerk. De com missie bestaat uit vijf leden, waarin ook benoemd is Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden alhier. Drankbestrijding. De vergade ring van het Centraal Drankweer Comité Woensdagavond alhier ge houden, was slecht bezocht. De voorzitter betreurde het, dat twee Onthouders-Vereenigingen zijn op geheven en heette den heer Reits- ma weer hartelijk welkom in het Comité. Enkele afgevaardigden wa ren niets te spreken over de wijze van behandeling in den raad van de beide laatste adressen van het Comité. BesloteD werd daar nog op terug te komen. Inzake de circulaire aan de haringreeders te IJmuiden met verzoek geen sterke drank op de schepen mee te geven werd medegedeeld dat geen enkel ant woord, of daaraan gevolg gegeven is, was ingekomen. Winkelsluiting. In de vergade ring der Vrijz. Dem. Kiesvereeniging alhier hebben naar aanleiding der circulaire van de Raadscommissie voor de winkelsluiting, 12 leden zich vóór en 1 lid tegen verplichte sluiting verklaard. Personalia. D® heer F. J. Schip Visscheri/jbedrijf. Omtrent de regeling inzake de haringkwestie meldt het Nederl. Correspondentiebu reau in Den Haag: Zeemeeuw. De raad voor de scheepvaart heeft uitspraak gedaan inzake het vastloopen van den stoomkorder „Zeemeeuw" IJM. 22 op '27 Juli 1916 op den Razenden Bol. De Engelsche en de Nederlandsche visschers. Reuter seint in bizon deren dienst: Visscherybedryf. Het bestuur van de zeevischvereeniging heeft de minister van landbouw, nijverheid en handel medegedeeld, dat, in over leg met het departement van bui tenlandsche zaken en teneinde de voortduring te verzekeren van he; visscherij-bedrijf in de Noordzee een delegatie van de reedersver eeniging voor wat betreft de versche visch en een delegatie van de Ver eeniging voor de Nederlandsche Ha ringvisscherij voor wat betreft de haring, naar Londen zijn gegaan

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2