De Gunsteling. FEUILLETON. YIS CHERIJ. neer de tractementen der hoogere ambtenaren worden verhoogd, zullen wij dit ook met de salarissen der andere ambtenaren moeten doen. Spreker meent dat de financieële toestand der gemeente dit niet toe laat, gezien ook het advies van B. en W. en de Financieële Commissie op het voorstel van den heer Schil ling. De heer Landeweerd had voor het toekennen van deze verhoo gingen gaarne meerdere argumenten opgenoemd gezien. De salarissen vindt spreker nogal respectabel. Gaarne zou hij weten hoe die zijn in gemeenten met een zelfde be volkingscijfer. De (heer V ermeulen verde digt de voorgestelde verhoogingen, waar de arbeid door den snellen groei onzer plaats ook steeds meer der wordt. De heer Gerritsen heeft dezelf de bezwaren als de heer van Tuyll. Tegenover de andere ambtenaren vindt spreker het ook onbillijk, b.v. tegenover de onderwijzers, waarbij er zijn, die vergrijsd werden in gemeentedienst. En nu wordt voor gesteld het salaris dezer menschen met slechts t 100 te verhoogen. De heer de Boer vindt het motief van den heer Gerritsen ge heel verkeerd. De heer Vermeulen verdedigt nogmaals de verhooging. De laatste jaren zijn de salarissen van verschil lende ambtenaren verhoogd gewor den. Zij, die eerste klas werk ver richten moeten ook eerste-klas-sala- rissen hebben. Daarom geven wij den Directeur van Openbare "Werken f 3300. Als de heer Gerritsen f 100 verhooging voor de onderwijzers onvoldoende vindt, laat hij dan f200 of f250 voorstellen. De verhoogingen worden nu ach tereenvolgens in stemming gebracht en de jaarwedde van den Burge meester gebracht op f 3400, van den Secretaris op f 3100 en van den Ontvanger op f 2400, waarbij inbegrepen f 250 vergoeding voor verstrekking van kantoor enz. Tegen stemden de heeren van Tuyll, Sluiters, van der Steen en Gerritsen. De Bouwverordening, naar de wenschen van Gedeputeerde Staten gewijzigd, wordt goedgekeurd en opnieuw vastgesteld. Goedgekeurd wordt de huur van een gebouwtje voor vrije- en orde oefeningen bij school F en de wijziging der Verordening regelende het onderwijs en de verplichtingen der onderwijzers. Op voorstel van den heer J. H o o g- land omtrent opening van een winter-teekencursus te Wijkeroog wordt besloten aan B en W. een blanco crediet te verleenen om een zoo mogelijk door particulieren op te richten cursus te subsidiëeren. Het voorstel van den heer Schil ling tob nadere regeling van den toeslag op jaarwedden en beloonin gen van ambtenaren en werklieden wordt met 12'tegen 3 stemmen verworpen. Vóór de heeren Schil ling, Landeweerd, en Van der Steen. Goedgekeurd wordt de vaststel ling van verordeningen op het be heer van het gasbedrijf en van de waterleiding. Op hetverzoek van de commissie van bijstand tot de zaken der Ned. Herv. Kerk te Santpoort om vergunning tot dem pen en rioleering van een beek wordt gunstig beschikt. Op het adres van B. Gjertsen om vergunning tot het tijdelijk plaatsen van een kraam op het Willemsplein wordt besloten B. en W. (tot wier competentie deze zaak behoort) uit te noodigen alsnog te overwegen het verzoek toe te staan. Vastgesteld worden de rekenin gen over 1915 van de gemeente, van het bedrijf Openbare Werken en de Burgerlijke Armbesturen. Aangeboden worden de begroo tingen over 1917 van de gemeente, bedrjjf Openbare Werken, Burger lijke Armbesturen, Commissie vau Plaatselijk Schooltoezicht en Kamer van Koophandel en Fabrieken. Aangenomen wordt een voorstel van B. en W. te besluiten, dat amendementen, strekkende tot ver hooging van bestaande posten of tot het brengen van nieuwe posten op de begrooting, die inkomen na 7 October a.s. niet in behandeling zullen worden genomen. Tegen de heeren Van der Steen, Schilling, Vooren, Sluiters en Van Tuyll. De Voorzitter houdt de rond vraag. De heer de Boer zegt een ver klaring te willen afleggen. In de voorlaatste vergadering heefr spre ker, naar aanleiding eener benoe ming, enkele opmerkingen gemaakt, die volgens de notulen tot alle raads leden gericht zouden zijn. Dit nu was sprekers bedoeling niet, waar hij van verschillende leden steeds medewerking mocht ondervinden* Inzake- dat speciale geval heeft spreker zich dien avond misschien wel wat kras uitgedrukt; ecnter neemt hij van die woorden niets terug. Eén ding echter wel, n.l. als zou de benoeming een partij stemming van rechts geweest zijn. Spreker meende dat men meer waarde hechtte aan een briefje van een Amsterdamsch bestuurslid van Patrimonium, dan aan het advies van Schoolopziener, het Hoofd dei- schooi en B. en W. Echter vernam spreker dat een drietal niet recht- sche leden uit andere motieven niet op no. 1 heeft gestemd. Heeft sprekor toen gezegd dat hij niet lang meer mee zulk een raad wilde samenwerken, thans wil hij verklaren dat hij, willicht tot spijt (Herinneringen van een ambtenaar.) naar het Duitsch van H. SüDERMANN. door H. B. (ID Weliswaar wist ik niet, of het gewenscht was, dat ze elkaar de toedracht der zaken vertelden, maar ik kon daaraan ook nauwlijks meer twijfelen, als ik in aanmerking nam, hoe ze misschien onbe wust, voortdurend aan elkaar dachten. Hij had een groote steun aan zijn wetenschap, die zoolang een vriendin en een troost voor hem geweest was, en zij had nog energie genoeg, in haar salon te heerschen en een bekoorlijke coquetterie uit te stralen. Maar, waren ze alleen, dan kwam de smart met dubbele hevigheid boven. Zoo ver hadden mijn psycholo gische studies zich uitgestrekt, doch ik was er qiets wijzer door geworden. Ik besloöt alles aan het toeval Qver te laten, en beiden zooveel mogelijk uit den weg te gaan. De laatste woorden, die mevrouw Agnes klaarblijkelijk slechts gezegd had, om ze haren echtgenoot te laten hooren, boden mij een prachtig motief haar te vermijden. Intusschen gaven verscheidene ambtenaren ook gezellige samen komsten. Mijn collega Boode begon er mede. Bij hem zou ik de vrouw van den gouverneur ontmoeten. Nu was er van geen ontwijken meer sprake. Natuurlijk zou ik haar gedurende hei feest niet onder vier oogen kunnen spreken, maar dat ze me voor den volgenden dag zou uitnoodigen, stond voor mi) vast. De bewuste, avond was er en ik zat nog cm acht uur op kantoor. Toen ik gereed was had ik nog juist tijd om naar huis te snellen en mij in avondtoilet te kleeden. Ik begon de moeilijkheden van dit alles een beetje zwaar op te nemen, maar toch vond ik het prettig dat ik vandaag de wetten der intrige wat verder kon uitspinnen. Ik was in vijf minuten gekleed. Ik wiide snel weggaan, toen ik op mijn schrijftafel een briefje zag liggen, waarin stond: Beste vriend, Ik moet je beslist spre ken voordat je naar het feest gaat. Er heeft zich iets be langrijks voorgedaan. Dr. Kamp. Ik keek op de klok: vijf minuten voer half negeu. Ik had niet veel tijd te verliezen. Ik gunde me nauwelijks den tijd een paar regels meer te pennen, waarin ik hem verzocht, mij de boodschap door een kruier te laten bezorgen in het huis van Boode. Ik liet den brief terstond weg brengen. Ik kwam juist te laat. Toenik de ontvangkamer binnentrad, keek men mij eenigzins misnoegd aan. De gastheer lette niet op me, doch zijne echtgenoote gaf zoo luid mogelijk te kennen, dat de thee bijna was koud geworden. De gouverneursvrouw zat in de rechterhoek van een canapé. Ze at een koekje en luisterde naar de weduwe van een commies. Zij werd geheel en al bezig gehouden en het van enkele heeren, nog langer Raads lid en ook Wethouder hoopt te blijven. De heer Van der Steen be treurt dat men zoo spoedig is heen geloopen over het voorstel van den heer Schilling inzake toeslag ver leening. Spreker deelt mede tegen de volgende vergadering een ander voorstel te zullen indienen. De heer Schilling klaagt over de kiezerslijst, welke klacht de heer de Boer als juist erkent. Voorts vraagt de heer Schilling of er spoe dig in den suiker- en melknood kan worden voorzien. De Voorzitter zegt dat er met voortvarendheid aan gewerkt wordt. De heer Schilling verzoekt ten slotte den Voorzitter zich bij het ver leenen van dansvergunningen nietzoo te laten leidendoor zijn beginsel. Voor cursussen vraagt spreker milder op treden. De Voorzitter zegt dat dit bij spreker geen partijdigheid is, doch hij is van oordeel dat deze dingen hier wat ingebonden moeten worden. De raad kan echter bepalen dat cursussen vrijgelaten kunnen worden. De heer Vooren klaagt over de drijvende traankokerijen in het Noordzeekanaal. De Voorzittr zegt dat reeds maatregelen worden genomen. De Netscher spreekt over af wijking der Bouwverordening bij den bouw der nieuwe Herv. Kerk te Santpoort. Alleen de Raad kan die verleenen. De heer Vermeulen antwoordt dat die vergunning niet noodig was. De Voorzitter was daar echter met zeker van en zegt onderzoek toe. De heer Netscher vraagt ver der of de militaire autoriteiten 't recht hadden den weg langs 't Noord zeekanaal te sluiten voor 't verkeer. De voorzitter antwoordt beves tigend, wij verkeeren hier m staat van beleg. De heer Van Tuyll klaagt nu over de ongelijkheid Dij de inkwar tiering te Wijkeroog. Sommigen hebben vier maal inkwartiering gehad, anderen nog in 't geheel niet. De Voorzitter vraagt namen, die de heer Van Tuyll toezegt. Vervolgens zegt de heer Van Tuyll dat militairen soms eerst laat in den avond komen en zonder geleide-bilj et. De Voorzitter zegt dat dit door de drukte kwam Echter behoeft niemand een militair zonder geleide-biJjet in huis te nemen. Hierna gaat de raad in Comite- generaal, ter behandeling van be lasting zaken. Visscherij-Maatschappvj. De „St. Ct." behelst de Statuten der N. V. Visscherii-Maats. „Adriana." Het 11i vluchtig hoofdknikje, waarmede zij mijn groet beantwoordde, zeideme, dat ze niet gestoord wilde worden, zelfs als ik onbezoldigde, een te laat komende assessor den treurigen moed zou gehad hebbeD, den kring binnen te komen. Mismoedig trok ik mij in de kamers terug, waar tallooze collega's zich aan het buffet van verfrisschingen voorzagen. Hij is zwijgzaam, hij kruist de armen over de borst, en doet gewichtig, zooals zijn positie als gunsteling het met zich brengt. Toen ik boos werd, liet men mij met rust. Ook de gouverneur bemoeide zich niet met mij. Inplaats van er ver heugd over te zijn, ergerde ik me daaraan. Tot tafeldame had ik een waar gansje. Ik vertelde haar over Zwitserland waar ik nooit geweest was, en zij mij over het strand dat ze nooit gezien had. Zoo verliep het souper uitmuntend. De vrouw van den gouverneur zat aan het andere einde van de tafeleen ware geest sprankelde van haar lippen, waardoor ze vijf of zes andere heeren aangenaam bezig hield. Ik scheen niet voor haar te be staan. Bij het verwisselen der bor den legde de tafeldienaar een cou vert voor mij neer. Ik herkende het schrift van mijn vriend. Vlug bedekte ik de enve loppe mpt mijn servet. Niemand had van het voorval notitie genomen, zelfs mijn buurdame niet. Maar toen ik onwillekeurig naar de gou- verneursvrouw keek, merkte ik dat ze onder het gesprek schijnbaar achteloos naar mijn hand keek. Het gelukte me den brief ongemerkt te kapitaal der vennootschap wordt bepaald op vijftienduizend gulden, verdeeld in vijftien aandeelen, elk van duizend guldeD, die alle zijn geplaatst en volgestort. De directie is opgedragen aan den heer A. Stam alhier en als com missarissen zijn benoemd de heeren H. Kerkhoff, machinist te Castricum en A. Zwaan, schipper alhier. De Noorsche neutraliteit in gevaar. Ingevolge Engelsch voorschrif ten is nu in Noorwegen de uitvoer van visch verboden. Daarop schrijft de „Norddeutsche Allgemeine Zei- tung" Men kan in Noorsche regeerings- kringen onmogelijk aannemen, dat Duitschland op den duur kalm zal toezien, hoe Engeland met behulp van h t onzijdige Noorwegen allen toevoer naar Duitschland tracht te stuiten. Evenmin kan de Noorsche pers en de grootindustrie er in het onzekere van zijn, waarheen derge lijke „onzijdige politiek" ten slotte moet leiden. Maar in de eerste plaats behooit de Noorsche regeeriDg te begrijpen, dat er de Duitsche re geering weer niets overblijft dan, zoo Engeland voortgaat met op die wijze den Noorschen handel op Duitschland in te binden en Noor wegen zich door die Engelsche uit- h ngeringspolitiek als werktuig laat gebruiken, er overeenkomstige maat regelen tegen te nemen. Gedurende de maand Augustus van dit jaar kwamen aan den Rijks- vischafslag te IJmuiden 419 stoom- treilers, die f 2.678.191 besomden tegen 478 stoomtreilers met f 1.168.927 besomming in Augustus van het vorig jaar. In Augustus 1916 dus 59 stoomtreilers minder aan den afslag, doch f 1.509.264 meer aan besomming dan in Aug. 1915. In de eerste acht maanden van dit jaar kwamen aan den afslag 2866 stoomtreilers met f 13.972.648 besomming tegen 3045 stoomtreilers met f 6.714.703 be somming in de eerste acht maanden van het vorig jaar. In genoemd tijdvak van 1916 alzoo 180 stoom treilers minder aan den afslag doch f 7.257.945 meer aan besomming dan in gelijk tijdvak van 1915. In Augustus van dit jaar kwamen 691 zeiltreilers aan den afslag, die f 58.972 besomden, tegen 852 zeil treilers met f 23.074 besomming in Augustus van het vorig jaar. Alzoo in Augustus 1916 kwamen er 161 zeiltreilers minder aan den afslag dan in Augustus 1615, doch werd door die vaartuigen f 35.898 meer besomd gedurende die maand. In de eerste acht maanden van dit jaar kwamen 5433 zeiltreilers aan den afslag met f702.029 besomming tegen 4479 zeiltreilers die f231.188 besomden in de eerste acht maan den van het vorig jaar. In genoemd openen. Onder het tafellaken las ik hem daar. „Het zou zeer onvoorzichtig zijn zoo luidde de inhoud, wat ik je te zeggen heb aan een looper toe te vertrouwen. Alleen dit: Mijn lot heeft een nieuwe groote wending genomen. Ik hoef niet langer werkloos bij de pakken neer te zitten. Ik heb het recht haar te naderen, ja, zelfs de plicht in te grijpen. Voor alles, ik moet je spreken. Maak dat een samenkomst mo gelijk is. Dr. Kamp. Onwillekeurig keek ik naar de vrouw van den gouverneur. Het was of ze bleeker was geworden en ze keek me strak aan, 't Scheen dat zij vermoedde, dat het over haar lot handelde. Ze groette me met een oogknipje, dat ik alleen kon merken. Ik nam echter mijn glas op en dronk een flinke teug wijn. Ze begreep mij. Een glimlach, een onzegbaar droe vig, troosteloos glimlachje vloog over haar gelaat. Op dit oogenblik verborg ze zich niet. Toen kwam er een golf die over het dek sloeg, en mij kletsnat maak te, vertelde mijn gansje. En ze in- tresseerde mij bijzonder. Gelukkig was het souper geëindigd. In een donker hoekje met een kop koffie en een sigaar overpeins de ik, wat te doen. Een rendez- vouz tot stand brengen, beteeken- de: miju hoofd in een strop steken, of liever, drie menschen tegelijk ongelukkig maken. En hoe meer ik er over nadacht, des te gevaarlij ker en moeilijker scheen mij mijn rol toe. kwamen jaar 12 somden, f 18.746 er tijdvak van 1916 dus 54 zeiltreilers meer aan den afslag en f 470.814 meer aan besomming dan in gelijk tijdvak van 1915. Stoombeugers kwamen er in Augustus van dit jaar niet binnen, evenmin in Aug van het vorig jaar. Zeilbeuged er in Augustus van dit binneD, die f 35.607 be tegen 13 zeilbeugers met besomming in Aug. van het vorig jaar. In Aug. 1916 dus 1 zeilbeuger minder aan den afsl u doch f 16.861 meer aan besommin dan .in Aug. 1915. In de eerst» acht maanden van dit jaar kwamen 139 zeilbeugers aan den afslag die f 280.245 besomden tegen 103 zeiï beugers mee f 133.275 besomming in de eerste acht maanden van het vorig jaar, of in genoemd tijdvak van 1916 36 zeilbeugers meer aan den afslag en f 146.970 meer aan besomming dan in gelijk tijdvak van 1915. Stoomdrijfnetvaartuigen kwamen in Aug. van dit jaar slechts 3; binnen, waarvan de aan den afslag gebrachte vangsten f 25.482 op brachten, terwijl er in Aug. van het vorig jaar 7 stoomdrijfnetvaar- tuigen binnen kwamen,waarvan de in publieken afslag gebrachte haring f 69.473 opbracht." In Aug. van 1916 dus 4 stoomdrijfnetvaartui gen minder binnen en f43.991 minder aan opbrengst dan in Aug. 1915.1 Een en ander is het gevolg van' het opbrengen van een deel der IJmuider stoomdrijfnetvaartuigen! en de gelimiteerde prijzen voor del haring. Zeildrijfnetvaartuigen kwamen er in Aug. van dit jaar 66 binnen met f 795.797 opbrengst aan den afslag en 37 zeildrijfnetvaartuigen met f 247.714 opbrengst in Aug. van het vorig jaar. Alzoo in Aug. 1916 29 zeildrijfnetvaartuigen meer binnen en f 548.083 meer opbrengst dan in Aug. 1915. In de eerste acht maanden van dit jaar kwamen binnen 14 stoomdrijfnetvaartuigen met f 174.749 opbrengst aan den publieken afslag tegen 16 stoom drijfnetvaartuigen met f 105.287 opbrengst in de eerste acht maan den van het vorig jaar. In genoemd tijdvak van 1916 dus 2 stoomdrijfnetvaartuigen min der binnen, doch f69.512 meer aan opbrengst dan in gelijk tijdvak van 1915. Van het begin van de haring vangst tot en met Augustus van dit jaar kwamen 218 zeildrijfnet vaartuigen aan den afslag met fl.833.062.opbrengst tegen 112 zeildrijfnetvaartuigen met f428.640, opbrengst gedurende een zelfden' tijdvak van het vorig jaar. In de eerste acht maanden van 1916 dus 106 zeildrijfnetvaartuigen meer bin nen en f 1.404.422— meer aan, opbrengst dan in de eerste acht maanden van 1915. Toen ik zoo zat na te denken, voelde ik plotseling de koelte van een waaier. Stralend van schoonheid en vroolijkheid stond ze voor mij! Ah, mijnheer Bunger, wanneer I kan men u eindelijk te pakken krijgen, riep haar lachende stem. Ik sprong op. Is het zoo, dat ik u moet naloopen? ging ze voort en nam op de divan, waarop ook ik zat, plaats. - Zie zoo, ik ben bereid een audiëntie te verleenen, een geheime audiëntie mijne heeren, zeide ze glimlachend tot de heeren in de nabijheid, die zich eerbiedig ver wijderden. Waarom is u niet bij mij gekomen, fluisterde ze achterhaar waaier. Ik durfde het niet, mevrouw. U is een dwaze, als u met j me praat moet u glimlachen ik heb sedert acht dagen in angst en vrees op uw bezoek gewacht. Glim lacht u toch, zoo, heeft u me niets mede te deelen? Ja en neen, mevrouw. Vlug dan. Ik kan, ik durf het hier niet. Ze lachte hard. Laat u door mijn lachen niet in de war brengen, men slaat ons gade, u weet alles, u kent de man ik geef me geheel bloot zegt u hem, dat een van ons beiden de stad moet verlaten. De gedachte, dat hij in mijn nabijheid is, moet me krankzinnig maken. Waarom is hij mij gevolgd? Wat doet hij hier? Wil hij zich op mij wreken? (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2