Raadsoverzicht. Plaatselijk Nieuws. YISSCHERIJ. Scheepvaart. rechten der oorlogvoerende partijen te codificeeren. „Dat opent onzes inziens een onduldbaar vooruitzicht voor onzijdi- gen O, want het beteekent inder daad, dat voortaan elke oorlog voerende staat zijn eigen wet zal maken, en haar wijzigen, wanneer het hem belieft. Wat hij (Cecil) over de Nederlandsche visscherij- kwestie en de Amerikaansche zwarte lijst zeide, hield geen rekening met de ernstige ontstemming, die onze maatregelen zelfs onder de meest bevriende onzijdige hebben gewekt". Wij zouden wel willen vragen: hebben Nederlanders voor deze Engelsche stem geen ooren? Meermalen trof het ons dat som mige Engelsche bladen heel anders oordeelen dan de Hollandsche Vooral met de hierboven genoemde Nation en met de New Statesman en de Fortnightly Review is dit het geval. Hier in Holland ziet men niet meer onbevooroordeeld, men ziet door een Engelschen of Duit- schen bril. Hoe 't zij, wij hopen van harte dat onze visscherij voortaan het bedrijf ongemoeid zal kunnen uit oefenen. En de vrees, dat men te vroeg gejuicht heeft, daarvan hopen wij dat ze ongegrond zal blijken. Ofschoon de mededeeling van den Duitschen gezant dat het bericht, als zou Duitschland geen beden kingen hebben tegen de schikking met Engeland, onjuist is, toch wa eenige verontrusting zal wekken. Men denkt daarbij toch ook aan de Duitsche ontstemming tegen de regeling der visscherij-kwestie in Noorwegen, waartegen het officieuse Duitsche orgaan met represaille maatregelen dreigde. En dat iedereen hier tevreden zou zijn, zooals de Visscherij-Courant schreef, kunnen wij ook niet ge looven. (Tusschen haakjes, dat de Visscherij-Courant tegen alle waar heid in blijft insinueeren, als zouden wij het hebben verweten door Engeland omgekocht te zijn, is beneden peil). Wij althans hebben hooren verluiden dat onze hande laars over de komst van Engelsche collega's op de IJmuider markt niets te spreken waren. Wat zal van dit alles nog het gevolg zijn. Zal de Nieuwe Courant gelijk krijgen, dat wij allerminst reden hebben om als vaststaand aan te nemen, dat ons land van de (Duitsche) grieven toch niet het slachtoffer zou kunnen worden? Wij willen vertrouwen van niet, Maar erkennen moet iedereen, dat de toestand ernstig is. En dat het voor juichen nu geen tijd is. Minister Loudon zei aan een Fransch publi cist zich te gevoelen als de man, die aan den rand van een afgrond staat en wiens taak was te zorgen niet duizelig te worden. Dat men dit hier meer mocht bedenken. Zooals Prof. Bodenstein schreef: Hollanders, koppe koel! J) Wij cursiveeren. Vergadering van Donderdag 7 Sept. 1916. Een vergadering met weer eens iets meer dan het gewone. Veel belangstelling, bij de raadsleden (allen waren tegenwoordig), en bij het publiek. De Voorzitter richtte eenige har telijke woorden tot den oudsten wethouder en den gemeente-secre taris, waarvan wij gelooven dat het ieder goed zal hebben gedaan, dat ze weer tegenwoordig konden zijn. Na een stroom van ingekomen stukken, waaronder de gebruikelijke adressen om salarisverhooging, nu het tegen de tijd van behandeling der gemeentebegrooting loopt, kre gen we al dadelijk de onver kwikkelijke zaak van de klacht tegen den arts van het Burgerlijk Armbestuur. Wij zuilen er hier niet veel over zeggen, naar wat wij er van gehoord hebben, meenen wy dat er aan beide kanten gefou deerd is. Alleen betreuren wij met den heer Vermeulen mede, dat de zaak weer tot eene van zulke pro porties moest worden gemaakt. De heer Landeweerd sprak van alle objectiviteit missen om zuiver te oordeeien, maar wij meenen dat de sociaal-democratische fractie zich in dit geval aan hetzelfde schul dig maakte. Den heer Brink hebben wij nog nooit zoo geagiteerd gezien. Hij had zich zoo overstuur gemaakt, dat hij de vergadering verliet. De meeste raadsleden vonden het beter het voorstel van de heeren Landeweerd c.s. tot benoeming van een plaatsvervangend wethouder aan te nemen. O.i. zeer juist, want zooals op de vorige vergadering zonder Wethouders gaat het niet. En door den Leer Handgraaf te be noemen, deed men een goede keuze. Deze is reeds wethouder geweest en verzuimt bijna nimmer een raads vergadering. Verder was er dien avond niet veel belangrijks. Ofschoon er veel gepraat werd. Wij hadden niet ge dacht, dat men tegen de salaris verhooging van Burgemeester, Se cretaris en Ontvanger zooveel be zwaren zou inbrengen. Als de Directeur van Openbare Werken f3300 ontvangen zal, krijgt de Burgemeester met flOO meer toch niet te veel. De Katholieke en linksche raadsleden waren dan ook meer democratisch dan de twee anti-revolutionnaire en de twee christelijk-historische tegenstem mers, die, o.i. in dit geval zeer con servatief waren. De Bouwverordening is er nu eindelijk! Jaren en jaren hebben wij daarover gedaan. Het voorste! van den heer Hoogland gaf ook heel wat stof tot praten. Gelukkig vond men de goede oplossing. Te recht wees de heer Vermeulen er op, dat te IJmuiden (in de Cr. school Keizer Wilheknstraat) ook reeds zulk een teekencursus bestaat. De heer Hoogland was blijkbaar niet tevreden dat deze zaak tenslotte zoo eensgezind werd opgelost, want hij had er wel een stemming over willen zien houden. Het tenslotte in een verwarde stemming aangenomen voorstel in zake het bepalen van een termijn voor het indienen van posten en amendementen op de begrooting, zal in de praktijk wel fiasco lijden De heer Netscher merkte terecht op, dat men den raadsleden het recht van amendement niet ontne men kan. Bij de rondvraag herinnerde de heer Netscher nog eens aan de Rijksbelofte van een goeden weg langs het Noordzeekanaal, die nim mer vervuld is geworden. Wij hopen ook dat, als de mobilisatie met a! den aankleve daarvan voorbij za! zijn, deze mooie wandelweg langs ons drukkke kanaal weer in goeden staat opgeleverd zal worden. Wan neer de heer Netscher echter meent dat deze weg tusschen de Centrale en de sluizen volkomen in orde is moet hij daar eens een kijkje gaan nemen. Dan zal hij zien dat men vooral 's avonds, wel heelvoorzich tig moet doen, om geen ongeva' te krijgen. Over de verklaring van den heer de Boer verheugen wij ons. Alleen betreuren wij, dat blijkbaar nog persoonlijke veeten blijven geiden Bedroevend tocb8 dat men die in de raadszaal zelfs niet kan vergeten IJMUIDEN. Krijgsraad. De waarnemende auditeur militair bij den Krijgsraad te 's Gravenhage heeft geeischt tegen J. v. der H., milicien der inf., af komstig uit IJmuiden, ter zake van diefstal van rollen prikkeldraad hem ter verwerking toevertrouwd, 1 maand gevangenisstraf met ingang op 15 Augustus. Bekl. is tot de daad verleid door een ongunstig bekend staand op- kooper. Ongevallenwet. De Raad van Beroep te Haarlem behandelde o a. de zaak van M. V. te IJmuiden, die op 3 Juni 1911, werkzaam in de rapierfabriek te Veisen, bij het over brengen van papier op glansrollen, met de rechterhand tusschen twee rollen geraakte, ten gevolge waar de vingers dier hand ernstig gekwetst werden. Laatstelijk werd hem te dier zake een rente toegekend van f 0,41 per werkdag, berekend naar een invaliditeit van 25 procent, waategen hij bezwaar had, aange zien zijn arbeidsongeschiktheid op 40 procent zou moeten worden ge steld, zoodat hij verhooging zijner uitkeering tot f 0,65 per werkdag verzoekt. Uitspraak in deze zaak op 22 September a. s. Visschershaven. Op 4 October a. s. zal door het Prov. Bestuur te Haarlem worden aanbesteed het maken van remmingwerk aan de visschershaven alhier. De raming is f 14200. Noordzeekanaal Het maken van twee steigers in de buiten toelei- dingkanalen naar de schutsluizen alhier is opgedragen aan den heer G. Schermers te Nieuwendijk (N. B.) voor f25.700. Een nieuw brandblusch apparaat. Op een terrein aan de vis schershaven verzamelden zich Zater dagmiddag een aantal belangstel lenden om een demonstratie met den Vivax vuurblusscher bij te wonen. Daaronder bevonden zich de Positie-Commandant, Kapitein ter zee L. P. van der Wal en verschei dene Officieren van de troepen alhier en de heer P. Pool, opperbrand- meester. Achtereenvolgens werden drie proeven met den vuurblusscher genomen. Eerst werd brandende teer in den grond gebluscht, daarna een brandend vat teer en tenslotte een hou ten getimmerte, met teer besmeerd en met benzine bespoten. De uitvin der wierp eenig poeder uit den Vivax- blusscher in de laaiende vlammen en in een oogwenk waren d^ze vol komen gedoofd. Algemeen was men verwonderd over de onmiddelijke uitwerking van het poeder en terecht uitte men de veronderstelling dat bij zulk succes de Vivax zijn weg wel zal vinden. Voor gebruik in gebouwen, maar zeker ook op de schepen onzer visschersvloot is dit middel tegen brandgevaar, ook bruikbaar bij electrische kortsluiting, zeker aan te bevelen. VELSEN. Voor de Belgen. Zondag j. werden door eenige jonge dames uit Amsterdam roode bloempjes te koop aangeboden op de stoompont en iangs de wegen. De opbrengst werd gedaan in busjes met het opschrift: Voor de noodlijdenden in België. De Hollandsche jeugdZondag middag moesten we tot onze groote ergernis er getuige van zijn, dat een deel van Velsens jeugd (we kenden de jongens niet) op zijn Harderwijksch optrad. Eene vreemde jonge dame, collecteerende voor de noodlijdenden in België werd, wat men noem in de maling genomen zoodat ze een toevlucht zocht op het Kinheimveld, waar ze zenuw achtig begon te schreien. Eenigen uit het daar aanwezige publiek hadden gelukkig zooveel invloec op de jongens, dat de dame kort daarna kon vertrekken zondei hin derlijk gevolgd te worden. Inkwartiering. De bewoners van Wijkeroog hebben de mede deeling ontvangen, dat ze Maandag 18 September inkwartiering krijgen Sommigen moeten wel twee man huisvesten, dus komen zeker hee wat soldaten voor de oefeningen welke naar men zegt 5 dagen zullen duren. Verboden weg. Bij de stoom pont is eeD biljet aangeplakt, dat door Generaal Majoor Ophorst, Com mandant in de Stelling Amsterdam, het voetpad aan de Zuidzijde van het kanaal langs het tentenkamp verboden is. Overtreders kunnen gestraft worden, met 30 dagen hechtenis of 300 gulden boete. Di'ankbestrijding. De Gehee! Onth. Ver. „Yelsen en Omstreken' besloot in haar vorige week gehou den vergadering het Centraal Drank- weer Comité uit te noodigen den gemeenteraad te verzoeken bij de demobilisatie gedurende eenige dagen alle drankverkoop, ook op straat, te verbieden, zulks naar den wensch van den Minister, die dit verzocht heeft. Nieuwe Gemeente. De hier wonende leden der Chr. Geref. Kerk hebben het gebouw voor Christ. Belangen gehuurd om er Zondags tweemaal per dag godsdienstoefening te houden. J.l, Zondag hebben de eerste godsdienstoefeningen reeds plaats gehad. Normaalschool. Benoemd tot Onderwijzer in rekenen en wiskunde voor de 2 eerste leerjaren der R. N. S. te Velsen T. Hellinga hoofd van schcol A te IJmuiden. SANTPOORT. Met pensioen. De heer J. Schou ten, administrateur aan het gesticht Meerenberg, die binnenkort zijn 40-jarig jubileum viert, waarvan we reeds melding maakten, gaat zijn betrekking met pensioen ver laten. Hij heeft dit tegen 1 October e.k. aangevraagd. Ontsporing. Donderdagavond liep van een goederentrein een wagon uit de rails, waardoor een der hoofdsporen naar Haarlem niet gebruikt kon worden. Alle treinen naar Haarlem ondervonden daar door flinke vertraging. Zoo kwam o.a. H. M. de Koningin, op Haar terugreis van den Helder, ruim een kwartier later dan bepaald was, in Haarlem aan. Kerkbouw. Gisteren is met de werkzaamheden van den bouw der nieuwe Ned. Herv. Kerk en pas torie een aanvang gemaakt. DRIEHUIS. Crematorium. Het bestuur en de leden der Vereeniging voor Facultatieve Lijkverbranding, Zon dag j.l. te Bioemendaal in Jaar vergadering bijeen, brachten na afloop een bezoek aan het Crema torium alhier. Ter vergadering werd meegedeeld dat van Baronesse von Rosentha! een gift van f2000 was ontvangen voor verharding van den weg naar het Crematorium en van een viertal afdeelingen een bedrag van f 425 voor aankleeding van de hal, Crematies. Gisteren had op Westerveld de crematie plaats van het stoffelijk overschot van den heer K. J. Laméris, Rijks veearts te Warffum, terwijl morgen de crema tie zal plaats hebben van het stof felijk overschot van den heer G. A Mees, te Apeldoorn overleden. Scheepsbouw. Millingen, 7 Sept, Bij de N. V. Scheepswerven v/h H. H. Bodewes te Millingen, bij Nijmegen, liep heden met goed ge volg te water de stalen zeillogger bouwnummer 284, gebouwd voor rekening der Visscherij Mij. „Ken nemerland I", te IJmuiden. Visscherij Maatschappijen. Staats courant 211 bevat de wijzigingen in de Statuten der Visscher ij Maat schappijen Oceanic, Atlantic, Celtic, Baltic, Pacific en Adriatic, allen alhier. Internationale raad voor het onderzoek van de zee. Bij Kon besl. van 5 Augustus is dr. H. C Redeke, directeur van het Rijks instituut voor biologisch visscherij onderzoek in Den Helder, benoemc tot gedelegeerde voor Nederland in den te Kopenhagen gevestigden Per manenten Internationalen Raad voor het onderzoek van de zee. Visch. Het Duitsche gezant schap te 's Gravenhage meldt In enkele organen der Nederland sche pers is een bericht verschenen, volgens hetwelk ook Duitschlanc verklaard heeft, tegen de tusschen Nederlandsche en (Engelsche belang hebbenden in (de quaeste der haring- visscherij getroffen schikking geene bedenkingen te hebben. Dit bericht is van grond ontbloot. Reeds Zaterdag is te IJmuiden een begin gemaakt met den inkoop van versche visch voor Engeland In afwijking van het oorspronkelijke voornemen van de reederijen om visch tegen overeen te komen prij zen beschikbaar te stellen, werd op de open markt gekocht. Er werden 550 kisten visch aangekocht, te weten kabeljauw, schol en groote en middel scheivisch. Uitvoer visch uit Zweden. Uit Stockholm wordt gemeld, dat alle visch-uitvoer in Zweden verboden is. De Zweedsche Raringvisscherij. Tusschen de Zweedsche en En gelsche regeering is een overeen- romst getroffen, waarbij de Engel sche regeering zich verplicht, tegen zekere concessies van Zweedsche zijde, den invoer van hoogstens 150.000 ton IJslandsche haring in Zweden voor rekening van de le vensmiddelencommissie niet te ver hinderen. Voor het overige tracht de Engelsche regeering minstens 150.000 ton Noorweegsche haring voor invoer in Zweden ter beschik king te houden. Een onverschrokken schipper. Een Engelsche treiler was aan het visschen en toen de vleet werd ingehaald, bleek het, dat er'n mijn tusschen de vleetlijn verward was geraakt. De stoothoorns van de mijn raakten bijna het schip. Iedere be weging van het schip dreigde een ontploffing te veroorzaken, die het schip met zijn bemanning vernielen zou. Hetzelfde gevaar dreigde bij iedere poging om de mijn vrij te maken. Het scheen, dat er niets anders overbleef dan het schip te verlaten maar de schipper was een onver schrokken kerel. Hij liet de beman ning in de kleine boot plaats nemen en beval hun weg te roeien. Hij zelf wilde aan boord blijven en zeide „Ik zal probeeren of ik dat ding kan losmaken. Als er wat gebeurt zal er maar één verloren zijn". Ondanks de protesten der beman ning bleef hij alleen aan boord van den treiler en zette zich met buitgengewone koelbloedigheid en vaardigheid aan het werk om de mijn los te maken. Hij liet het windas terugloopen en de mijn bij kleine eindjes tegelijk in het water zakken. Toen vierde hij de lijn om het schip vrij te maken van de mijn. De lijn was tachtig vaam afgeloopen toen de mijn ontplofte, zonder het schip te schaden. Hij had zijn schip gered. De oplossing van de visscherij. kwestie. Economisch-statistische Berichten geeft een overzicht van de visscherij-kwestie en van de oplossing daarvan. Aan het einde van het artikel lezen wij Naar verluidt zal ook van Duit sche zijde geen bezwaar worden gemaakt tegen bovenbedoelde over eenkomst, welke aan de centralen aanmerkelijk geringer hoeveelheden haring verschaft dan zij in normale jaren uit Nederland betrokken, en zijn dus alle moeilijkheden opgelost, voor zoover althans niet de bewoor dingen der overeenkomst zelf tot verschillende uitlegging aanleiding geven. De kans daartoe schijnt ons niet buitengesloten, waar het de clausule betreft, dat de Engelsche regeering het recht heeft 20 pet. der vangst op t© vorderen tegen den prijs, dien de Nederlandsche regee ring betaalt. Nu is het een feit, dat de Nederlandsche regeering in het geheel geen haring koopt; de hier te lande gedistribueerde z.g. „regee- ringsharing" is door de Zeevisch- vereeniging tegen verlaagden prijs beschikbaar gestelde haring, die door haar op de open markt wordt aan gekocht tegen dezelfde prijzen als b.v. Duitschland besteedt. Het ver schil tusschen in- en verkoopprijs wordt gevonden uit de opbrengst van een z.g. consentrecht, waarvoor de exporteurs de beschikbaarstelling van haring in nature afkoopen. De clausule zal van Engelsche zijde wel zoo bedoeld zijn, dat En geland het recht heeft 20 pet. der haring te vorderen tegen den prijs van de „beschikbaarstelling voor het Nederlandsch publiek, dus tegen ca. f25 per ton, en niet tegen in koopprijs van ca. f60 op de open markt. Gaan beide partijen hier mede accoord, dan rijst nog de vraag, of bij den export de consent- gelden (ca. f6 per ton van 150 K.O. oruto) komen ten laste van de Engelsche regeering of van de Ne- andsche reeders. Noorsche scheepvaart. In het aatste halfjaar zijn in Noorwegen 70 nieuwe scheepvaart-maatschap- jijen, met een gezamenlijk kapitaal van 130 millioen kronen, opgericht. Belemmering. Dat bruggen en ponten vaak groote belemmering opleveren voor het groote scheep vaart-verkeer, wij hebben het al dikwijls gezien en zagen het j.l. Zaterdagavond nog eens. De spoor- orug was gesloten en verscheidene schepen moesten passeeren. Het, Noorsche stoomschip Eikland ge raakte bij den steiger van Gebrs. Goedkoop in den wal, het uitgaande st. Amstelland kwam voorbij de stoomponten dwars over te liggen, zoodat het linnenkomende zuster schip Delfland eenigen tijd wachten moest voor het verder kon stoomen.

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2