ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN N. J. LANKH0R8T Zn. ELECTBISCHE TOUWSLAGEEIJ. No. 93. Woensdag 20 September 1916 le Jaargang. Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLEMSPLE5N {jmuidem (Drukkerij Sin- je wel), in het advertentiebu reau van den heer P. F. C. ROELSE, Kanaalstraat. Te Velseroord bij 71. v. Til burg, Wiliebrordstr. 85. Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Doodlaan L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vao I*ieurs, Boekhandel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, niet aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. BERICHT. Wie zich ingaande i Oc tober op de IJmuider Courant abonneert ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Plaatselijk Nieuws. Uit de Gemeente. YISSCHERIJ. Uit het Land. Sport. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESWillebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTlEN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. IJMUIDEN. Bedankt. De beer D. F. G. Schilling beeft bedankt als bestuurs lid der afd. IJmuiden en als lid van het Hoofdbestuur der Ned. Zeemansvereeniging „Volharding". Woningbouw. Aan de firma Metselaar en de Paus, aannemers te Haarlem, is door den architect A. de Maaker te Heemstede, opgedra gen het bouwen van vier woonhui zen te IJmuiden voor de som van f 25400. Bisscliopsivijding. Morgen zal in de O. Kath. Kerk te Egmond aan Zee de nieuwe bisschop van Haar lem, pastoor van Vlijmen te Egmond als zoodanig worden gewijd door den Aarts-bisschop van Utrecht, Mgr. G. Gul, die bij de wijding zal wor den geassisteerd door pastoor G. v. d. Poll van hier. Desertie. Door de Haarlemsche rechtbank werd, zoo meldt H. D. 14 dagen gevangenisstraf geëischt tegen den matroos P. T., die van 't visschersvaartuig IJ.M. 52, waarvoor hp was gemonsterd, deserteerde. Beklaagde was niet verschenen, zoodat niets bleek omtrent de reden van z'n handeling. Dollarprinses. In Cycloop ging gisteravond voor een volle zaal „De Dollarprinses", door het Ned. Ope rette Gezelschap, directeur Maurits Vigeveno. De spelenden verwierven hier ook een uitbundig succes, na verschillende bedrijven moest her haalde malen gehaald worden. VELSEN. Jubileum. De heer E. J. Male- steijn, ploegbaas hij de Holl. Spoor alhier, herdenkt morgen, 21 Sept., zijn 25-jarige dienstvervulling hij deze Maatschappij. Mannenkoor. De heer Sam. Vlessing te IJmuiden heeft bedankt als directeur van Velsen's Mannen koor. Voor de militairen. In Hotel De Prins waren Vrijdagavond de alhier gekampeerde militairen ge- rnoodigd. Eenige jonge musici zouden een concert geven. Dat waren mej. Annie van Geelen, sopraan zangeres alhierde heer Jos. Brinkhof, bari ton, tijdelijk hier in garnizoen en de heer Jan Booda, piano van Haar lem. Mej. van Geelen en de heer Brinkhof zongen afzonderlijk beken de Hollandsche en Vlaamsche lie deren en beider sympathieke stem voldoet altijd. Tezamen zongen zij eenige duetten. De heer Booda be geleidde hen knap en speelde zelf een drietal stukken van Chopin. De heer H. N. van Beek decla meerde. Deze is hier ook reeds een goede bekende. Onder de aanwezige militairen waren ook eenige officieren, waaron der Majoor ce Kempenaer, die aan 't slot de concertgevenaen met een hartelijk woord dankte voor dezen avond, den militairen bereid. Hier is overleden de heer C. Rozemeijer, een geacht ingezetene, die als onderbaas der papierfabriek ook bij het personeel der fabriek om zijn minzaamheid zeer gezien was. De heer Rozemeijer was voor zitter der R. K. Kiesveieenigicg en bestuurslid der R. K. Parochie van Wijkeroog. jRijkswaterstaat. De Commissie, ingesteld bij beschikking van den Min. van Waterstaat, d.d. 13 April 1916, wier taak was een reglement te maken betreffende den dienst van de beambten van den Rijks waterstaat heeft thans een ontwerp gereed. Ze heeft dit gezonden aan de Vereeniging van Machineperso- neel in dienst bij den Rijkswater staat met het doel, dat de Vereeni ging bet zal bestudeeren en even- tueele op- of aanmerkingen schrifte lijk aan de Commissie mee zal deelen. Na kennisneming daarvan zal de Commissie beoordeelen in hoeverre het baar noodig of wen- schelijk voorkomt het bestuur der Vereeniging uit te noodigen deze op- of aanmerkingen mondeling toe te lichten. VELSEROORD. Ontslag gevraagd. Mej. S. Bo- beldijk, onderwijzeres aan de Chr. School alhier, heeft met ingang van 1 November a.s. eervol ontslag ge vraagd. Het nieuwe koor in de kerk. Zondagmorgen is in de kerk van de Eerw. Paters CapucijDen, het nieuwe zangkoor in gebiuik ge nomen. Werd voorheen bij kerke lijke feesten onder de H. Mis ge zongen dan moest dat geschieden achter in de kerk, hetgeen thans SNEEK. Leveranciers van Reepen, Ronding, Na«dlijn, etc. Specialiteiten in COCOSTOUW. niet meer noodig is. Waar de Eerw. Paters kosten noch moeite gespaard hebben een zoo ruim koor te laten maken, zoo hebben directeur en leden ook hun uiterste best ge daan om de eerste keer eens flink voor den dag te komen. Uitgevoerd werd de Missa Sancta Caroli van Perosi. Tevens werd onder de Con secratie een vierstemmig Jesu Dulcis Memoria en na de H. Mis een vier stemmig Tantum Ergo zonder orgel begeleiding op verdienstvolle wijze gezongen. Door den Eerw. Pater Alexander werd onder de predikatie in korte trekken de beteekenis van het zangkoor geschetstspr. spoorde de geloovigen verder aan tot een veelvuldig bijwonen der H. Mis. N. H. Ct. De Heidebloem. De Boottocht- vereenigicg „De Heidebloem" alhier heelt Zaterdagavond in de Concert zaal Tivoli een Feestavond gegeven, waar het duo „Zwartverwer" uit Amsterdam optrad en daarna ge legenheid was tot dansen. Vechtpartij. Zondagmiddag was het weer hommeles op den Stations, weg. Een zekere Z. wilde zijn broer te lijf en een vriend zou hern daarbij helpen. De broer hield de deur echter wijselijk dicht. De vriend kreeg toen ruzie met een buurman, die er zich mee bemoeide en toen vielen er nog een paar stevige klappen en vloeide er bloed. Zoo hebben wij hier nog al eens oorlog in 't klein. SANTPOORT. Ernstig ongeluk. Zaterdagmor gen omstreeks 8 uur, had de 22- jarige 3. E., los werkman aan het gesticht Meerenberg, het ongeluk uit den 12 meter hoogen dakgoot te vallen. Zwaar inwendig gekneusd werd hij opgenomen. Dr. van Lier, geneesheer der inrichting, verleende de eerste hulp. Zijn toestand was van dien aard, dat hem de laatste H. Sacramenten werden toegediend. Hij mag niet vervoerd worden en wordt dus meldt de N. H. Ct. nu in het gesticht verpleegd. Zondagssluiting. De kappers en barbiers alhier zullen met in gang van 1 October de Zondags sluiting invoeren. Loggermaatschappij. Bij de St. Ct. van 14 dezer zijn gevoegd de statuten van de N. V. Loggermaat schappij „Wilhelmina" te IJmuiden. Het kapitaal bedraagt f50.000, in aandeelen van f 1000, die alle ge plaatst zijn. Tot directeur is be noemd de heer J. Visser Hz. Winkelsluiting. Zooals wij voor eenigen tijd berichtten, heeft de Raadscommissie voor de winkel sluiting aan een aantal organisatie's in onze gemeente een schrijven gezonden met verzoek zich te willen uitspreken inzake wettelijke winkel sluiting. Wij zijn nu in staat de ingekomen antwoorden mee te deelen. De Federatie der S. D. A. P. ver klaarde zich met aigemeene stem men vóór en herinnert in haar schrijven aan het standpunt van de S. D. A, P., dat is wettelijk ver plichte sluiting van alle verkoops- localiteiten om 8 uur n.m., met dien verstande, dat op dat uur alle ar beid, voor zoover in loondienst ver richt, in bedoelde localiteiten moet eindigen. De Winkeiiersvereeniging IJmui den bericht dat van de 180 leden 139 ter vergadering waren, waar van zich 89 vóór en 49 tegen ver plichte sluiting verklaarden. Deze Vereeniging verzoekt rekening te willen houden met de melkhande laren, wier verkoopsartikel tegen hun wil soms te laat ontvangen wordt en verder in 't algemeen met die bedrijven en zaken, welke bemanningen van plotseling binnen vallende schepen of wel schipbreu kelingen van het noodige moeten voorzien. Betreffende winkeliers zouden in dat geval door eenvoudig vergunning aan te vragen aan den Commissaris van Politie gebaat zijn. De Vrijz. Dem. Kiesvereeniging te IJmuiden berichtte de voorkeur te geven aan een referendum. De Vrijz. Kiesvereeniging te Velsen vond het niet wenschelijk en achtte zich niet bevoegd een oordeel over deze kwestie uit te spreken. Zoo ook de Chr. Historische Kiesver. te Velsen, die ook vond dat het niet op den weg der Kiesvereeni ging ligt. Persoonlijk was het be stuur dezer kiesvereeniging voor stander van verplichte sluiting en zou het ten zeerste toejuichen wan neer deze ook werd toegepast op herbergen en café's. Van de Vrijz. Dem. Kiesvereeni ging te Velseroord verklaarden 10 leden zich vóór en 1 lid zich tegen verplichte sluiting. De Vrijz. Kiesver. Burgerplicht te Santpoort had op haar vergade ring 16 personen aanwezig, waarvan zich 5 vóór en 10 tegen sluiting verklaarden, hiervan waren 1 win kelier vóór en 9 tegen. De Chr. Hist. Kiesver. te IJmuiden besloot eenparig geen oordeel uit te spreken. Van de 12 leden der afd. IJmui den van den Ned. Bakkers Bond verklaarden 6 zich vóór en 4 tegen sluiting. In de vergadering der Slagersvereeniging Velsen waren 20 vóór en 1 tegen. De volgende organisaties hebben adhaesie betuigd met de verplichte sluiting, de meeste reeds vóór het verzenden van het schrijven der Winkelsluitings commissie. De Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoor bedienden te Amsterdam. De R. K. Volksbond, afd. Velser oord, met aigemeene stemmen (112 aanwezigen van de 210 leden); de R. K. Volksbond, afd. Velsen en Omstreken, met aigemeene stem men; de Chr. Metaalbewerkers Bond, afd. Velsen, met aigemeene stemmen; de Ant. Rev. Kiesver. „Nederland en Oranje", Velseroord Afd. IJmuiden Ned. Werklieden Verbond „Patrimonium"; Ant. Rev. Kiesvereeniging IJmuideneen groot aantal wiDkelliers te IJmuiden en Velseroord (ingezonden op 14 Juli) eu de afd. Velsen van den Ned. Kruideniers Bond, die tevens ver zocht dat in de Verordening ook worde opgenomen een regeling om trent verplichte Zondagssluiting. Tenslotte kunnen wij meedeelen, dat de Commissie voor de Winkel sluiting naar aanleiding van dezen uitslag besloten heeft een ontwerp verordening samen, te stellen. Gemeentebegrooting. B. en W. hebben den Raad aangeboden de begrooting van inkomsten en uit gaven voor den dienst 1917, slui tende in ontvangsten en uitgaven met f 931999.016, met een post voor onvoorziene Hitgaven van f 12612.906. De opbrengst der Hoofdelijke Omslag wordt geraamd op f235.000 (in 1916 op f210.000, terwijl deze in 1915 f 150594 85 opbracht). Studiebeurs. Bestuurders-Colla- toren van het Houckamaleen te Bolsward zijn voornemens over te gaan tot de begeving van een studie beurs. Daar men weet of vermoedt dat in deze gemeente leden dei familie van den stichter woonachtig zijn, worden nakomelingen, die naar de beurs wenscben te dingen, verzocht zich vóór 1 October aan te melden bij Dr. C. J. Niemeyer te Bolsward. VOETBAL. KINHEIM—STORMVOGELS. De strafcommissie van den N.V. B. heeft inzake den wedstrijd op 26 Maart te Amsterdam gespeeld tus- schen Amstel en Kinheim de vol gende uitspraak gedaan. D. de Waard voorzitter van de club „Stormvogels" te IJmuiden wordt voor den tijd van 3 jaren geschorst als voorzitter en de ver eeniging „Stormvogels" wordt be rispt ter zake van hare onvoldoende houding tegenover de ongeoorloofde gedragingen van haren voorzitter. Voor hen onder onze lezers, die deze zaak vergeten zijn, diene, dat een van de veroordeelde hande lingen was, dat de Waard aan de vereenigingen Schoten en Kinheim geld heeft aangeboden voor het ge val deze vereenigingen in hunne competities goede resultaten zouden bereiken en dat het bestuur der vereeniging zich niet tegen de daden van den voorzitter verzet heeft. STORMVOGELS Z. V. V. 0—8. Lezer het is geen drukfout. Storm vogels heeft zich Zondag met 8—0 laten slaan. Beide elftallen waren met 4 invallers. Z. V. V. valt direct

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 1