ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN I N.J.LANKHORST&Zn. Eleclrische Tswslaprjj No. 96. Zatersdag 30 September 1916. Ie Jaargang. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Dringend verzoek HINDERWET. RIJST. Regeerings Eieren. KRONIEK. Plaatselijk Nieuws. YISSCHERIJ. Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLEMSPLEIN Ij muiden (Drukkerij Sin- je wel), in het advertentiebu reau van den heer P. F. C. ROELSE, Kanaalstraat. Te Velseroord bij 7$. v. Til burg, Wiliebrordstr. 85. Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Doodlaan L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vat> Meurs, Boekhandel. om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, niet aan den looper, docli aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. SNEEK. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRES: Willebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden "WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van bniten do gemeente VELSEN in dit blad is nitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. GEMEENTER A ADS VERG ADERING De BURGEMEESTER der Ge meente Velsen maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Raad is belegd tegen Donderdag, den 5 October 1916 des namid dags ten 71/2 ure, ten Gemeentehuize. Burgemeester en Wethouders dei- Gemeente Velsen, brengen ter open bare kennis, dat het verzoek van H. L. C. de Hoog eD J. Inpijn te IJmuiden om op het perceel, kada straal bekend Gemeente Velsen, af- deeling IJmuiden, Sectie I No. 1094, gelegen aan de Keizer Wilhelmstraat C. No. 24 eene blik- en plaatwel- lerij te mogen oprichten door hen is toegestaan. De Burgemeester, VERMEULEN, l.b. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIELS. De Burgemeester van Velsen, brengt ter algemeene kennis, dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en handel de maximum prijzen voor rijst thans zijn vast gesteld als volgt: In den Groothandel Rijst (grofmiddel Bassein of Ran goon) le hand condities per 50 K.G. f 14.50. Rijst (voorloop Bassein of Ran goon) le hand condities per 50 K.G. f 15.25. Rijst (grof voorloop Bassein of Rangoon) le hand condities per 50 K.G. f 15.75. In den Kleinhandel. Rijst (grofmiddel Bassein of Ran goon) le hand condities per V» K.G. 18 ct. Rijst (voorloop Bassein of Ran goon) le hand condities per 7° K.G. 19 ct. Rijst (grof voorloop Bassein of Rangoon) le hand condities per Va K.G. 20 ct. De Burgemeester van Velsen. VERMEULEN, l.b. De BURGEMEESTER van Velsen maakt bekend, dat bij de verschil lende winkeliers in deze Gemeente, regeeringseieren verkrijgbaar zijn, tegen den maximumprijs van 8 cent per stuk. Klachten over niet in achtneming van bovenvermelden maximumprijs, gelieve men in te dienen bij het Levensmiddelenbedrijf der Gemeente Velsen. Winkeliers, die deze eieren wen- schen te verkoopen moeten daarvan kennis geven aan het Levensmid delen bedrijf. Velsen, 27 September 1916. De Burgemeester van Velsen, VERMEULEN, 1. b. Het is een uitnemend werk, dat de Gezondheidscommissie wil doeD, n.l. het rooken door kinderen zoo veel mogelijk tegengaan. En 't is goed gezieD, dat de Commissie zich tot de ouders zal wenden. Het ver bod tot verkoop van tabak aan kin deren is niet voldoende. En wie zal er de hand aan houden O. i. moest men een radicaal middel ge bruiken en het rooken aan kinde ren beneden 16 jaar verbieden en strafbaar stellen. Zoolang dit echter niet het geval is, dient het publiek mee te werken om het rooken tegen te gaan. Men moet b.v. weigeren kinderen aan uw sigaar te laten opsteken. De ouders zelf kunnen er natuurlijk 't meest aan doen. Het is meer dan noodig, want wij zijn aardig op weg een jeugd te kweeken, verslaafd aan het sigaret- ten-rooken. Het zou een goed ding zijn, als de ouders kennis konden nemen van het uitnemende artikel van Dr. K. E. de Jong te Haarlem, voorkomende in het Maandschrift Enkrateia. Op de vergadering van het Witte Kruis trof het dat zoo weinigen belangstelling toonen voor deze goede zaak. De afdeeling Velsen is de grootste van heel de Vereeniging en toch waren van de 2800 leden slechts 13 aanwezig. Dat is nog geen half procent. Men krijgt op de vergadering nu gratis een kop thee. Zullen er nu een volgende maal meer leden komen? Als het er dan maar geen 1300 zijn, want dan is het met de thee natuurlijk weer gedaan. Op de vergadering kwam Velser oord neg eens weer ter sprake. Het bestuur acht de vestiging van een wijkzuster en het bouwen van een wijkgebouw zeer urgent en streeft dan ook om daartoe te komen. Wij weten dit, wanneer zal het echter zijn? Voor een of twee jaar terug verzekerde 't bestuur hetzelfde. Velseroord is het stiefkind van onze gemeente. Op elk gebied. En toch is het na IJmuiden het grootst in zielental en heeft het met zijn 5000 zielen een wijkzuster zeer noodig. Andere ufdeelingen, als Santpoort nu, hebben nog eens een gelukje; Velseroord, met in hoofd zaak een arbeidersbevolking, moet zich zelf helpen, 't Ware te wen- schen, dat de saamhorigheid in onze gemeente zoo groot was, dat men Velseroord ook eens te hulp kwam in zijn nooden. In ons blad van Woensdag sprak onze berichtgever te Velsen over Bloemenverkoop ten bate van Tu berculosebestrijding op j.l. Zondag en stelde daarbij eenige vragen. Wij hebben het bericht geplaatst om hier in de kroniek op die vragen een antwoord te geveD. Die bloe menverkoop was niet ten bate der Tuberculosebestrijding, doch voor de stichting van een R. K. Sanato rium voor drankzuchtige vrouwen en ging uit van Sobriëtas, de groote R. K. Drankbestrijdersorganisatie. Een uitertst sympathiek doel dus, waarvoor menigeen, óók niet-Katho lieken, gaarne wat over zal hebben gehad of nog zal over hebben. Het is dan ook niet om Let doel, waarmede wij zeer instemmen, dat wij een waarschuwend woord doen hooren tegen philantiopie op straat. Die bloemenverkoop wordt een manie, het wordt schrikkelijk over dreven. Onlangs verkocht men bloempjes voor doR.K. Tuberculose bestrijding, bekend als „Herwonnen Levenskracht". Nu, zoo'n bloempje koopt men graag. Maar een volgen den Zondag in Beverwijk wandelend, werden ons dezelfde bloempjes gepresenteerd. En een volgenden Zondag verkocht men ze in Haarlem. Koop nu zoo'n bloempje eens niet of zeg dat ge niet in de plaats woont: ge wordt als een onbarm hartig mensch aangezien En het blijft niet bij bloempjes alleen. Vredesspeldjes, hoefijzertjes en allerlei eereteekenen meer wor den aangeboden. Wij gelooven dan ook dat aan deze manie een eind dient gemaakt te worden. En wij kunnen best begrijpen dat er reeds gemeenten zijn, die er mee beginnen. Bloe- mendaal b.v., en ook Hilversum heeft deze week een dusdanig besluit genomen. Wij zouden zulk een besluit in onze gemeente ook toejuichen, temeer waar wij principieël tegen standers zijn van philantropie op de straat. Alleen voor den verkoop van het Emma- of Tuberculose- bloempje zou men dan, evenals in Hilversum, eeu uitzondering kunnen maken. Dit heeft nu eenmaal bur gerrecht verkregen. IJMUIDEN. Rechtbank. De Belg O. F. H., die hier werd aangehouden, werd door de Haarlemsche rechtbank tot 2 maanden gevangenisstraf ver oordeeld, met aftrek der preventieve hechtenis. De eisch was 3 maanden. Handelscursus. De uitslag van het toelatmgs-examen voor den Handelscursus IJmuiden en Omstre ken is als volgt: Aangemeld 37 candidaten, waar van 3 niet zijn opgekomen. Tot de 3e klasse zijn toegelaten: Gijsb. Lap, W. Hartenberg en H. Kroonsberg, allen te IJmuiden. Tot de 2e klasse: Sj. Q. Deinum te Velsen, C. M. Ran en KI. Broek te IJmuiden. Voor de le klasse zijn geslaagd: Sijbr. Wassenaar, W. Kroonsberg, Leveranciers van Reepen, Ronding, tfaadiijn, etc. Specialiteiten in COCOSTOUW Herman Vos, N. Edsius, L. Schippers, J. Krijger, B. J. Vierstra, Piet Krab, Louisa Rijpma, allen te IJmuiden; Louisa Geerlof en J. J. v. d. Bogaerde te Velseroord; Wijbr. Groot, Nico Rozemeijer, Jacob Sanberg, Piet Warner, Willem Scheeres en Aletta Rem, allen te Velsen. Afgewezen werden 9 candidaten, allen voor de le klasse. Na gehouden her-examen zijn nog tot de 2e klasse bevorderd: KI. Huisman van Beverwijk, P. de Pater en A. Wolzak van Velsen en Ph. de Koning van IJmuiden en tot de 3e klasse: P. Groeneveldt eri P. Bierenbroodspot van Velsen. De nieuwe cursus vangt aan 2 Oct', ber voor kl. 2 en 3 en 4 October voor kl. 1. Het aantal leerlingen in de verschillende klassen bedraagt thans respectievelijk: 19, 18, en 13, totaal 50 leerlingen. Wel een bewijs, dat de handels cursus steeds meer in een bestaande behoefte voorziet, daar de vorige cursus met 39 leerlingen begon. Schepenveiling Bij de gisteren in Hotel No. één gehouden schepen veiling ten overstaan van de Nota rissen Dolleman alhier en Donker te Beverwijk werd alleen de Adri- ana Gesina verkocht, n.l. voor f16050 aan een Scheveningschen kooper. VELSEN. Concert. Eenige jonge musici zullen op 19 October a s. alhier een concert geven. Het zijn de dames Z. Kobylinska, viool, te Beverwijk en Mej. Annie van Geelen, sopraan alhier en de heeren J. Zwart, piano, te Beverwijk en Jos. Brinkhof, tenor te Utrecht, tijdelijk hierin garnizoen. Waar allen muzikaal goed be kend zijn, vertrouwen wij dat het aan belangstelling niet zal ontbreken en dat het streven der jou ge musici met succes bekroond zal worden. Benoeming. In de plaats van den heer Sam Vlessing is tot direc teur van Velsen's Mannenkoor be noemd de heer J. Groenewold, hoofd va a School E te Velsen. Personalia. Tot de le klasse der Rijkstuinbouwwinterschool te Alkmaar is toegelaten A. J. Vendel van hier. VELSEROORD. Een roovershol. De Duitscher P. V., die zich in het bosch alhier een hol gemaakt had, waar hij de door hem gestolen voorwerpen ver stopte en die door den rijksveld wachter v. d. Meer geknipt werd is door de Haarlemsche Rechtbank tot 1 jaar en 3 maanden gevange nisstraf veroordeeld, dat is 3 maan den meer dan de eisch luidde. Evangelisatie comité. Alhier is door den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Velsen, een commissie voor Evangelisatie benoemd, be staande uit de beeren J. Nijhout; G. Verheij; W. de Jong; J. Gutte ling Sr. Evangelist. W. L. Kuiper, H. Bosch en A. Lentz alhier en Ds. Eggink te Velsen. Ds. Eggink en de heer G- Verhey (ouderliDg der Ned. Herv. Gem. te Velsen) zijn afgevaardigden van den Kerke raad. Het bestuur is als volgt samengesteld Ds. Eggink, voorzit ter, J. Nijhout secretaris en W. L. Kuiper, penningmeester, SANTPOORT. Kantongerecht. Door den Kan tonrechter te Haarlem werd R. N. alhier, wegens het rapen van kie vitseieren op eens anders grond, aan de ouders teruggegeven, zonder toepassing van eenige straf. Vri/jz. Godsd. lezingen. De commissie voor vrijz. Godsdienstige lezingen heeft, naar de Stads- Editie meldt, Dinsdag vergaderd in de bewaarschool van mevrouw Wüste. Besloten werd in het ko mend leesseizoen vier lezingen te doen houden, waarvan de twee eerste door dr. G. A. v. d. Bergh v. Eijsinga alhier en de twee laatste door andere sprekers. Ook werd nog besloten zich aan te sluiten bij de vereeniging „Aller Belang", waarvan de heer A. A. Corn egge alhier centraal persoon is, opdat de lezingen in datums niet samen vallen met andere te houden vergaderingen of uitvoeringen. Inkwartiering. Met 15 October a.s. worden te Santpoort, voor den tijd van zes maanden weer 250 man infanterie ingekwartierd. Het tentenkamp aan het Noordzeekanaal te Velsen wordt opgeheven. Een slachtoffer van drankmisbruik. Woensdag 1.1. heeft zekere J. de V. alhier, ongehuwd en sedert jaren verslaafd aan den drank, zich door ophanging van het leven beroofd. DRIEHUIS. Crematorium. Gisteren is op Westerveld het stoffelijk overschot van een Haagsche dame gecremeerd. Het visscheri/jbedri/jf. Met on verdeelde instemming nemen wij het volgende over, voorkomende in hdt Maandschrift van het Eerste Ned. Koopmansgilde in Duitschland (Ka mer van Koophandel) te Dusseldorf. „Zooals men weet, hebben de Ne- derlandsche belanghebbenden, nadat de Engelsche Regeering de Nederl. Visschersvloot de uitoefening van haar bedrijf eerst geheel onmogelijk gemaakt had, eene onderlinge over eenkomst met de Engelsche regee ring getroffen. Hierover bestaat in Duitschland een niet geringe ontstemming. De haringimporteurs in West- Duitschland hebben zelfs in een ver-

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 1