ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN N.J.LANKHORST&Zn. No. 98. Zaterdag 7 October 1916. Ie Jaargang. Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLEMSPLEIN 1}muiden (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. E. C. ROELSE, Kanaalstraat. Te Velseroord bij 7\. v. Til burg, Willebrordstr. 85. Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Doodlaan L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vao Meurs, Boekhandel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, niet aan den looper, docli aam ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. KRONIEK. Plaatselijk Nieuws. Naadlijn, etc. Gemeenteraad IJMUIDER COURANT ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRESWillebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIEN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van bniten do gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd hel Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. Wij zouden onzen lezers wel willen raden eerst het verslag der Kamer van Koophandel en dan deze Kroniek te lezeD. Wij vinden 't belangrijkste van deze week de bespreking over de winkelsluiting, in de vergadering der Kamer van Koophandel gehou den. Zooals bekend is, had d© Raadscommissie voor de Winkel sluiting een aantal organisaties in de gemeente verzocht vóór 1 Sep tember huDne meening omtrent de verplichte sluiting kenbaar te maken. De meeste hebben daaraan voldaan. Echter, het bestuur der Kamer van Koophandel achtte de zaak niet zoo belangrijk, dat het meende een spoedeischende vergadering te moe ten beleggen en vroeg toen nadere inlichtingen aan eerstgenoemde Raadscommisssie. Dat was in Aug. en het is dus zeer begrijpelijk, dat de Commissie antwoordde daaraan niet te kunnen voldoen. De zaak was dus niet belangrijk genoeg voor een spoedeischende vergadering, maar op deze vergade ring achtte men de zaak toch van zoo groot gewicht, dat een der leden het betreurde als de Kamer zich niet uitspreken zou. En de Kamer heeft zich uitgesproken. Men achtte de zaak hier onvoldoende voorbereid, men wilde niet ingrijpen in de rechten der burgers en daarom verklaarde men zich unaniem tegen de sluiting. Wij stonden versteld. Géén stem werd vóór de verplichte sluiting, geest van onzen tijd, ge hoord. De voorzitter was wel geen tegenstander, maar zijn houding was zeer slap. En de tegenstanders rekende hij nogal zwaar, vooral de 49 winkeliers in IJmuiden. De heer Rings had de namen van 24 tegen standers (winkeliers) te Jan Gijzen- vaart op een briefje meegekregen. Wij hebben ons afgevraagd hoe dit alles mogelijk was. Lezen de leden der Kamer de IJ muider Cou rant niet? Hebben zij niet den uit slag van het onderzoek door de Raadscommissie gelezen en daaruit gezien hoe met een groote, verblij dende meerderheid zoowel winke liers als burgers om verplichte sluiting verzoeken? Ja, hoe zelfs uit den winkelstand stemmen op gingen voor Zondagssluiting en uit de burgerij voor vroegere sluiting der café's Er waait een frissche democratische wind door onze ge meente, maar zeker niet in de ver gadering der Kamer van Koophan del. Een der leden wilde zelfs een beweging op touw zetten. Gelukkig wist de voorzitter dit te voorkomen met de juiste opmerking dat het zou zijn alsof de Kamer een actie tegen de vóórslanders der sluiting ging voeren. Ofschoon de Raadscommissie voor de winkelsluiting naar aanleiding van het zoo gunstige resultaat van haar onderzoek, besloot een con cept-verordening samen te stellen, nam de Kamer van Koophandel het besluit de Commissie toch nog haar bezwaren kenbaar te maken. Wij vertrouwen, dat de Raadscommissie dit schrijven wel voor kennisgeving naast zich neer zal leggen. Nu wij het toch over de Kamer van Koophandel hebben, willen wij hier even opmerken, dat het geen moedgevend verschijnsel is, dat de Kamer nu en dan de vergadering moet uitstellen wegens onvoldoende opkomst der leden. Het is toch wel wat bedenkelijk als het meermalen voorkomt dat van de 11 leden nog geen 6 tegenwoordig zijn. De vorige week kon de vergadering niet doorgaan en nu Donderdag waren 7 leden aanwezig, waarvan een lid en de voorzitter tusschen- tijds de vergadering verlieten, zoo dat er slechts 5 leden overbleven. Sommige leden ziet men nooit of bijkans nooit. Dat is een slechte opvatting van een taak, die men aanvaard heeft, een taak, toch ook zeer belangrijk, omdat de Kamer van Koophandel o.i. voor onze ge meente een belangrijke instelling is. Wij nemen in ons blad gaarne het voornaamste uit het jaarver slag der Kamer van Koophandel op. Maar thans, op 6 October, hebben wij nog het jaarverslag over 1915 niet ontvangen. Kan dit nu niet wat vlugger, zoo vragen wij. De verslagen van de Kamers te Am sterdam en Rotterdam zijn eenigen tijd geleden reeds verschenen. Het gaat toch niet aan dat wij in 1917 nog kost van 1915 opnemen. Wij hopen dat met deze bezwaren eenige rekening zal worden gehouden. En dat op 31 October een ingeze tene tot lid der Kamer wordt geko zen, die de capaciteiten heefc maar ook de tijd en de lust om daar de belangen onzer gemeente te behar tigen. IJMUIDEN. Electro-technische isoleermaterialen. De „St. Ct." behelst [de statuten der N. V. F. W. Herbold Co's Fabriek van Electro-technische Iso leermaterialen, te IJmuiden gem. Velsen. De Vennootschap heeft ten doel het uitoefenen der fabricage van en handeldrijven in alle soorten isolatiematerialen voor de electro- techniek, eboniet en zoo voort, kortom alles wat in den ruimsten zin daartoe gerekend kan worden Het kapitaal der vennootschap bedraagt vijftig duizend gulden, verdeeld in vijftig aandeelen, elk van duizend gulden. Meisjes-patronaat. Zondag 1 October is het meisjes-patronaat „St. Agnes" plechtig geopend ge worden. De leerlingen met haar ouders behoorden totdegenoodigden. In korte bewoordingen bepleitte, naar de N. Haarl. Ct. bericht, de Zeer Eerw. Heer pastoor het goed recht van een meisjes-patro naat, wees op de noodzakelijkheid ervan, vooral in een plaats als IJmuiden. Godsdienstige en maatschappelij ke ontwikkeling zijn nog onvoltooid als de meisjes de school hebben verlaten. Godsdienstige ontwikkeling gaat het patronaat geven door de opgerichte meisjes - Congregatie, maatschappelijke ontwikkeling door de lessen, die op het patronaat zullen gegeven worden. 'Spreker hoopte dat het patronaat, waar nu begonnen wordt eerst in hoofdzaak met de vakken van een herhalings school, later zou mogen uitgroeien tot een volledige vakschool. Vervolgens vroeg spreker de on misbare medewerking der ouders, sprak een woord van dank aan de Eerw. Zusters, die naast haar zware taak, zich bereidwillig met de lessen hebben willen belasten en stelde tenslotte de patronaats com missie aan ouders en kinderen voor. Woningbouiovereeniging. De „St. Ct." bevat de Koninklijk goed gekeurde statuten van de woning- bouwvereeniging. gevestigd alhier. De vereeniging stelt zich uitsluitend ten doel in het belang van de ver betering der volkshuisvesting in de gemeente Velsen werkzaam te zijn. Ter bereiking van haar doel tracht langs wettigen weg de ver- eeDigmg de beschikking te verkrij gen over gebouwde en ongebouwde eigendommen, goede woningen ter verhuring te stichten en gebrekkige woningen weg te ruimen en ver keerde woontoestanden te verbeteren en andere handelingen te verrichten die bevorderlijk kunnen zijn aan het bij uitsluiting gestelde doel. Aanbesteding. Donderdag werd aan het gebouw van het Provinciaal bestuur van Noord-Holland te Haar lem aanbesteed het maken van een remmingwerk aan de Noordoostzijde van de Visschershaven. Raming f 14.200. Laagste inschrijver: H. Ploeger, Amsterdam, met binnenl. bezaagd hout f 15.640, met buitenl. idem f 15.540. Vrijgesproken. E. G.., zonder beroep en P. H., werkman alhier, beschuldigd van mishandeling en vernieling, werden door de Haar- lemsche Rechtbank vrijgesproken. Woningbouw. Het maken der plannen en teekeningen voor de 55 woningen, door de woningstich ting Patrimonium alhier te bouwen, «NEEK. Leveranciers van Reepen, Ronding, Specialiteiten in COCOSTOUW is opgedragen aau den heer Kors Visser, architect te Velsen. In Cycloop. Het gezelschap Solser en Hesse trok deze week in Cycloop veel belangstelling. Er is om de echt-Amsterdamsche klucht „Wie wil zitten voor Pietersen?" hartelijk gelacheD. Overgeplaatst De commies der belastingen 2e klas U. Veldman is van hier overgeplaatst naar Dokkum. Personalia. Benoemd tot ma chinist aan de electrische bemaling Dongebrug gem. Raamsdonk, P. Stobbe, electricien-monteur aan de Rijks-electriciteitswerken alhier. VELSEROORD. Lesing. A.s. Donderdag hoopt Ds. B. Baljon van Halfweg in het Evangelisatiegebouw alhier een lezing te houden over „Onze lectuur". VELSEN. Overleden. TeHaailem is overleden de heer F. W. A. Potbast, sedert kort benoemd tot onderwijzer in bet teekenen aan de Rijksnormaallessen aihier. Zangkoor. De nieuw opgerich te zangvereeniging zal heeten „Ge mengd Koor, Zang Veredelt". Het bestuur bestaat uitMevrouw Wuis presidente, Mevr. Welsink Secretaresse, den heer A. G. Adriani, penningmeester, den heer H. J. Ba- rentsen, Commissaris en Mevr. Minkema, Commissaresse. SANTPOORT. Overgeplaatst. De heer J. Boog, stations-assistent alhier, is naar Halfweg overgeplaatst. De sleutel zoek. Eigenaardig mag het zeker wel heeten, dus meldt de StadEd. dat, nu het onder wijzerspersoneel gebruik wil maken van de schuur aan het dorpsplein, door het gemeentebestuur gehuurd, ingaande 15 Sept. voor het geveD van onderwijs in de vrije- en orde oefeningen, de sleutel van de deur zoek is. De vorige huurder heeft hem niet, zoodat het er nog op zal uitloopen, dat de deur vanwege het gemeentebestuur wordt opengesto ken. Vergadering van Donderdag 5 Oct. 1916. Voorzitter de Burgemeester. Aan wezig alle leden. Eén vacature. De Voorzitter doet mede- deeling van ingekomen stukken. Een adres van het Nat. Verbond van Gemeenteambtenaren, inzake salarisverbetering van F. de Vries, onderwijzer aan school A om belooning voor hot bezit der verplichte akte M. O. Schoonschrijven van C. E. Coppeé, W. Renes en J. Prakken om vergoeding voor het geven van onderwijs buiten de ge wone schooluren van de N.V. Uitgevers Mij. „IJmui den" om eene vergoeding voor de opname van gemeentelijke publi cation in do IJmuider Courant van den Bond van Ned. Onder wijzers met een adhaesie-betuigiog ep een door het Ned. Verbond van Vakvereenigingen aangenomen reso lutie van den Bond vau Rijnsteenfa- brikanten, om bij de uitvoering der nieuwe Bouwverordening rekening te houden met zijn belangen van de Afd. der S. D. A. P. te Wijkeroog om aldaar een afzonder lijk kiesbureau op te richten van den heer G. D. Boerlage te Velsen om afwijking der bouwver ordening voor het bouwen van een kluis van de afd. Wijkeroog van den Alg. Ned. Geh. Onth. Bond om gebruik van een schoollokaal van het Centraal Drankweer- Comité om maatregelen te treffen om bij de demobilisatie het drank misbruik tegen te gaan van de R. K. Woningbouw Ver eeniging om subsidie voor woning bouw van de gemeente Haarlem iuzako de Handelsschool aldaar. Al deze stukken worden in han den van B. en W. gesteld. Een verzoek van den hooipijler om verhooging van salaris en van het Centraal Drankweei -Comité om verhooging van subsidie zal bjj de begrooting behandeld worden. Ingekomen is voorts een schrijven van B. en W. van Wijk aan Zee en Duin, dat de raad dier gemeente besloten heeft adhaesie te betuigen aan het verzoek betreffende de stichting van eene Rijks Hoogere Burger School in deze gemeente. Een schrijven van het bestuur der afdeeling Velserooid van de S. D. A. P. betreffende huisvesting van het gezin C. Wey. Hierover worden langdurige besprekingen ge weid. Sommige Jleden willen de oude onderwijzerswoniDg te Santpoort en de ziekenbarak te Velseroord beschikbaar stellen. De Voorzitter zegt dat het niets zal geven. Men helpt één ge zin, maar er zijn er veel meer. Tenslotte wordt een voorstel van den Voorzitter aangenomen, om de oude onderwijzerswoning te Sant poort beschikbaar te stellen, echter voor dat gezin, dat er het meest voor in aanmerking komt. Tegen de heeren Vermeulen envanTuijll. Mej. D. de Boer, verloskundige te IJmuiden, bericht dat zij hare praktijk aan Mej. J. van der Lende heeft overgedragen. Mej. J. van der Lende voornoemd verzoekt om te worden belast met de armenpractijk tegen de daarvoor gestelde j aarlij ksche vergoeding van f 200 per jaar. Eenzelfde verzoek is ingekomen

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 1