ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Ingezonden Mededeelg. N.J.LANKHORST&Zn. No. 99. Woensdag 11 October 1916 le Jaargang Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRES: Willebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 1—5 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiën van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. BOELSE IJMUIDEN. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau WILLEMSPLCIM IJmuiden (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. F. C. ROELSE, Kanaalstraat. Te Velseroord bij 3. v. Til burg, Willebrordstr. 85. Te Veisen en Wijkeroog bij D. Schermer, Doodlaan L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vao Meurs, Bockhandel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, niet aan den looper, doch aaa ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen, brengen ter open bare kennis, dat de beslissing op het verzoek van de N.V. Ijsfabriek voor de Vischhandelvereeniging te IJmuiden om vergunning tot uit breiding harer inrichting door het op richten van een generatorgebouV? op het perceel, kadastraal bekend Ge meente Velsen, Sectie I, No. 2423, door hen is verdaagd op grond dat het technisch onderzoek nog niet geheel is afgeloopen. Velsen, den 6 October 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd. de Burgemeester, H. vek LOREN van THEMAAT. de Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen, brengen ter open bare kennis, dat het verzoek van d e N.V. Ijsfabriek voor de Visch handelvereeniging te IJmuiden om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmui den, Sectie I No. 2423, hare in richting te mogen uitbreiden door bijplaatsing van een stoomketel in het bestaande ketelhuis, door hen is toegestaan. Velsen, den 6 October 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. ver LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIELS. Regeerings Eieren. De BURGEMEESTER van Velsen maakt bekend, dat bij de verschil lende winkeliers in deze Gemeente, regeerings eieren verkrijgbaar zijn, tegen den maximumprijs van 9 cent per stuk. Klachten over niet in achtneming van bovenvermelden maximumprijs, gelieve men in te dienen bij het Levensmiddelenbedrijf der Gemeente Velsen. Winkeliers, die deze eieren wen- schen te verkoopen kunnen daarvan opgaaf doen aan het Levensmiddelen bedrijf. Velsen, 9 Oct. 1916. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN VAN THEMAAT. GEMEENTERAADSVERGADERING De BURGEMEESTER der Ge meente Velsen maakt bekend, dat eene voortgezette Openbare Vergade ring van den Raad is belegd te gen Donderdag, den 12 October 1916 des namiddags ten 77s ure, ten Gemeentehuize. Velsen, den 6 October 1916. De Burgemeester, H. VERLOREN VAN THEMAAT. Pluim veebesluit 1916, De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is bepaald, dat houders van niet meer dan 50 stuks pluimvee, welke tevens geen ander vee houden, m6t ingang van de maand November 1916 maande lijks in de gelegenheid zullen worden gesteld mais en (of) gerst van de Regeering te betrekken op de na volgende wijze: 1. Deze personen kunnen zich tot het verkrijgen van een bon, geldig voor ééne maand, vóór of op den 12den van elke vorige maand richten tot het Gemeentebestuur hunner woonplaats onder schrifte lijke opgave van het aantal stuks pluimvee, dat in hun bezit is. 2. Door of vanwege het Gemeen tebestuur wordt, des noodig voor komende, door gepaste middelen te zijner beoordeeliDg, de juistheid der gedane opgave gecontroleerd, en op den af te geven bon de daarop te verkrijgen hoeveelheid veevoeder aangeteekend, berekend naar den maatstaf van l1/, K.G. per stuk pluimvee per maand. Tot zoodanige controle blijft bet Ge meentebestuur gerechtigd, ook nadat de bon is afgegeven. Bij gebleken ODjuiste opgave wordt de bon waardeloos verklaard en ingetrokken, en worden den houder in volgende maanden geen bons meer uitgereikt, alles onver minderd de strafrechtelijke vervol ging, die ter zake zal kunnen worden ingesteld. 3. Het Gemeentebestuur wijst in zijne gemeente alle, dan welbe paalde winkeliers (handelaren of organisaties) aan, bij wie tegen afgevea van de bons, de daarop gestelde hoeveelheden verkrijgbaar zullen zijn, voor zoover de aan wezige voorraad bij de winkeliers dit toelaat. 4. Deze winkeliers dienen voor de maand November 1916 eene aanvrage in bij het Veevoederbureau hunner woonplaats, voor zoodanige hoeveelheid, als door of vanwege het Gemeentebestuur ten aanzien van elk hunner zal worden bepaald het Gemeentebestuur zal als maat staf nemen het totaal der krachtens artikel 1 aangevraagde bons, ver meerderd met 20 en deze hoe veelheid omslaan over de onder 3 bedoelde winkeliers, naar bunnen vermoedelijken omzet. 5. Voor de maanden December 1916 en volgende zullen de aanvra gen der winkeliers vergezeld moeten zijn van: a. eene verklaring van of van wege het Gemeentebestuur hunner woonplaats, dat zij aangewezen zijn als bedoeld onder 3. b. bons, bij hen gedurende de afgeloopen maand of maanden inge leverd, vermeldende eene gelijke hoeveelheid veevoeder als in hun aanvraag vermeld. 6. De bedoelde aanvragen zullen ingediend en beoordeeld worden geheel op gelijke wijze als de aan vragen van handelaren en organi saties, bedoeld in het Besluit des Ministers van Landbouw, Nijverheid en Handel, d.d. 5 October 1916, betreffende verstrekking van vee voeder, evenwel met deze afwijking dat overal, waar in dat Besluit vermeld worden bestelbiljetten van veehouders, daarvoor in de plaats zullen treden, in November 1916, eene schriftelijke opgave van het Gemeentebestuur, gegrond op art. 4, én in December 1916 en volgende maanden de over te leggen bons van vorige maanden, bedoeld onder 5b. 7. De winkeliers moeten het veevoeder, inclusief alle kosten en in verpakking, afleveren tegen een prijs, afgehaald aan winkel of ma gazijn, gelijk aan de door de Regeering aan de winkeliers bere kende prijzen, vermeerderd met hoogstens 31/, cent per K.G. 8. Voor zoover in dit Besluit niet anders is bepaald, zijn op de aanvragen van meerbedoelde win keliers toepasselijk het besluit over November-levering van veevoeder (Besluit d.d. 5 October 1916), en de besluiten nader uit te vaardigen omtrent de levering van veevoeder over de volgende maanden. 9. Dit Besluit kan worden aan gehaald als„Pluimveebesluit 1916". Velsen, 7 October 1916. De Burgemeester voornoemd, H. VER LOREN VAN THEMAAT. Raadsoverzicht. Vergadering van Donderdag 5 Oot. 1916. Een voltallige raad, een volle tribune en een volle perstafel. Voor vijf man is de perstafel te klein. De nieuwe, ons onbekende persman, had de vaste plaats van onze oudste collega ingenomen en weigerde, op vriendelijk verzoek, deze te verlaten. Niet erg vriendschappelijk juist, om aangename kennis te maken. Intus- schen konden we onze handen bijkans niet roeren en hadden we een vervelenden avond. Wij hopen dat onze collega in 't vervolg een bescheidener plaats zal innemen. Indertijd begonnen wij ook met plaats te nemen aan een afzonderlijke tafel, die daar geplaatst was. Wat het verhandelde in den raad betreft, 't ging weer als altijd. Over een der eerste zaken worden ellen lange debatten gevoerd en later moet de voorzitter zoo jagen, dat de heer van Tuyll er terecht tegen protesteert, omdat het niet bij te houden is. Tot halfnegen discus sieerden wij over den heerschenden woningnood, naar aanleiding van een verzoek der S. D. A. P. te Velseroord betreffende de uitzetting van een gezin aldaar. Men heeft tenslotte goedgevonden de oude onderwijzers woning te Santpoort beschikbaar te stellen, maar wij zeggen toch met den voorzitter, dat dit toch eigenlijk niets helpt op een aantal gezinnen, die een oogenblikkelijk goede huis vesting zeer noodig hebben. Het is toch bekend, dat tal van gezinnen zeer bekrompen gehuisvest zijn. Is het niet teekenend dat wij, op straat wandelend, een vrouw hoorden verzekeren, dat zij ook op de adver tentie van B. en W., waarin de woning te Santpoort te huur wordt aangeboden, zou schrijven?Gelukkig komt er nu wat schot in de ver betering der volkshuisvesting. Pa trimonium kreeg een voorschot voor 55 woningen, terwijl nog een drietal aanvragen in behandeling zijn. De heer van Tuyll klaagde weder over de late zending der raadsstuk ken. Thans was de drukker daar niet de schuld van. Wij hebben er al eens meer op gewezen, dat hei zeer wenschelijk is, dat wat meer systeem in den arbeid van onzen gemeentelijken winkel worde ge bracht. Als de agenda voor de raadsvergadering verschenen is, worden daarna nog verschillende zaken daarop geplaatst, zoodat men nog een paar sub-agenda ontvangt. Laat men liever een raadszitting meer houden. Wellicht dat 't beter wordt, als onze Wethouders zich meer aan hun taak kunnen wijden. Wij hopen dan ook dat de raad de veorgestelde verhooging hunner jaarwedden zal toestaan. Voor den heer Keiler was deze raadszitting wel belangrijk. Een bedrag van f 750 al of niet te ont vangen zal wel een aangename of onaangename gewaarwording geven. Voor den heer Keiler werd het 't eerste. Wij kunnen over deze zaak moeilijk oordeelen, een voorzichtig en deskundig man als de heer LaD- deweerd achtte de belooning billijk. Toch gelooven wij met den Voor zitter, dat de raad dezen weg niet moet opgaan. Stel, dat alle Secretarie ambtenaren, die overuren gemaakt heben, daarvoor vergoeding komen vragen. De onderwijzers, die eenig werk buiten de school verrichten, vragen daarvoor reeds vergoeding. Als Directeur van Openbare Wer ken hebben wij dus, zooals ver wacht werd, een civiel Ingenieur gekregen. Wij hopen dat de benoem de met flinke, krachtige hand zijn bedrijf zal besturen, dat hij met lust en ijver zijn zeker niet gemak kelijke taak zal aanvatten. Er valt hier veel te doen. Den benoemde is onze gemeente, door zijn wonen in Santpoort, niet geheel vreemd. De Rijksnormaalschool wordt dus gevestigd in eenige lokalen van school E en daardoor komt het andere gebouw weer ter beschikking van de gemeente. Dat zal ook wel veranderd en ingericht moeten wor den, alvorens Openbare Werken daarin ondergebracht kan worden. Bij de rondvraag zeide de heer Netscher dat Wethouder de Boer zeker al raadde, dat hij naar de Waterleiding zou vragen. De Wet houder deelde de nieuwe teleur- SNEEK. Leveranciers van Reepen, Ronding, Specialiteiten in COCOSTOUW stelling meeer is tegenslag in de machinedeelen. Wij vernamen dat eenige motoren defect zijn en dat dit jaar nog geen water geleverd zal kunnen worden. De reorganisatie en uitbreiding der politie is ook urgent. De heer van Tuyll klaagde over Wijkeroog. Maar beter toezicht is op meerdere plaatsen noodig, b.v. ook op den IJmuider straatweg. Morgenavond komt de raad weer bijeen. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Het O. M. meldt Hl.D. stelde den rechters voor v. B. vier weken in de gevangenis te zetten, om hem gelegenheid te geven kalm te over denken, dat hij niet zoo tegen de politie mag optreden. BeklaagdeIk zou graag een geldboete hebben, als ik in de ge vangenis moet, ben ik mijn betrek king ook kwijt. President: zoo iets moet je beden ken voor je je zoo misdraagt 't O. M. wilde dit straffen met 2 dagen hechtenis en 3 jaar opzending naar een rijkswerkinrichting. De veldwachter zei, dat P. ook bekend staat als een likkebroer. Hij verkoopt soms z'n kleeren om aan drank te komen. IJMUIDER COURANT NaadlIJn, etc. Een woesteling. De 18-jarige E. v. B. alhier was dronken. Hij trok eerst een voorbijgaand heer van eeu fiets en heeft zich, toen hij door drie politie-agenten gearres teerd werd, hevig verzet. Een der ordebewakers, Maas, is door hem in de hand gebeten en tegen het been getrapt. Een mooie aanhouding. De politie alhier heeft een tweetal mi litairen aangehouden, onder verden king zich schuldig te hebben ge maakt aan herooving van een paar haringvisschei s, met wien zij eerst goeden sier hadden gemaakt. Deze visschers misten na hun ontnuch tering hun beurs met een rijk bedrag. Tweede predikantsplaats. Het prov. kerkbestuur van Noord-Hol land heeft thans zijn goedkeuring verleend aan het besluit van het Classikaal Bestuur van Haarlem om in de Herv. Gemeente alhier, een tweede predikantsplaats te stichten. Een bedelaar. KI. P. een bekend bedelaar was zoo meldt H. Dbl. nu te IJmuiden betrapt op het vragen van een aalmoes.

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 1