De Gunsteling. FEUILLETON. Aanbesteding. De volledige uitslag der te Haarlem gehouden aanbesteding voor het maken van remmingswerk aan de noordoostzij de van de visschershaven te IJmui- den, is als volgt D. v. d. Pias, IJmuiden, 1 17280 G. Schermers, Nieuwendijk, a. f 16980, b. f 15900; KI. Kuiper, Zaandam, a. of b. f 16670 ;A.W Groot, Hintham, f 17650; P. Vol oer, Zaandam, a. f 16870, b. f 16270 J. en Jac. Broersma, Alkmaar, f 16300J. Spruit, Helder, a. of b. f 17680 W. Uitslager, Amsterdam, a. f 16551, b. f 16600H. Ploeger, id., a. f 15640, b. f 15540J. Hui berts, Alkmaar, f 16440 T. Tromp, Zaandam, a. of b. f 15960H. L. v. Zeijl, Zandvoort, a. of b. f 18794. Krijgsraad. Door den Krijgs raad te 's Gravenhage werden ver oordeeld A. L. K., grenadier en P. C. J. v. d. B., milicien der jagers, afkomstig uit IJmuiden, wegens diefstal van een partij schol, op 29 Juni j.l. tot 2 maanden gevange nisstraf ieder, in te gaan 23 Aug. Loonactie. Op de vergaderin gen van de Afdeelingen Schippers, Machinisten en IJmuiden van den Algemeenen Xederlandschen Zee mansbond, gehouden -op 3 en 5 October, resp. in Hotel Nummer Een en Cycloop is de volgende motie aangenomen Overwegende dat de omstandig heden waaronder het visscherijbe- drijf word uitgeoefend van dien aard en zoodanig gevaarlijk is, dat dit met geld nooit te vergoeden zal zijn; Overwegende dat de besommingen van dien aard waren over het af- geloopen tijdperk van dit jaar, dat eene verhooging van het procenten- geld der gages in alle opzichten gerechtvaardigd zou zijn Besluiten het bestuur der Alge' meene Nederlandsche Zeemansbond op te dragen aan de reeders te verzoeken een gageverhooging toe te staan en daartoe het procenten- geld voor alle opvarenden met y, procent te verhoogen. Openlijke mesthoopen. IJmui den „riekt" niet altijd aangenaam. Preutsche juffers hebben we we" met het kanten doekje voor het wipneusje hooren mompelen van ,,'n afïreusse" lucht. Wij zijn er wel aan gewend, dat IJmuiden naar visch ruikt, doch dat men roeke loos spot met reinheid en hygiëne dat dient verhinderd en anders gestraft;. Zondag „riekte" 't niet te IJmui den, doch 't „stonk" er geweldig. Wat zagen we. Aan den kanaaldijk van het toeleidingskanaai naar de kleine sluis in de nabijheid van de (Herinneringen van een ambtenaar.) naar het Duitsch van H. SüDERMANN. door H. B. (14) Ik zal op mijn hoede zijn, dacht ik en nam, nog steeds vergenoegd glimlachend, afscheid. Toen ik on geveer vijftien passen verder, even omkeek merkte ik, hoe hij me hoofdschuddend nakeek. Ja een zoo beslist optreden waarborgt een rustig geweten, zeide ik triomfeerend tot me zelf. Toen ik des middags naar huis kwam, vond ik een geparfumeerd briefje op mijn tafel. Het droeg de voorname, lange letterhalen van de vrouw van den gouverneur. De in houd luidde: Ik verwacht u hedenavond om 4 uur precies. Agnes van H. Het bloed steeg me naar het hoofd, en ik liet mijn eerst genomen besluit tersfond varen. Bovendien zou het onbetamelijk geweest zijn, de vrouw van mijn hoogste chef een plompe weigering te zenden. Ze had zich dan eenvoudig bij haar echtgenoot kunnen beklagen 1 En nu zag ik plotseling in welke tredmolen ik geraakt was, deze vrouw had de macht, met mij te doen wat zij wilde. Als ze met haar glimlach niet bereikte mij naar haar wil te dwingen, dan nam ze hare positie te baat. Ik was eigenlijk heel gelukkig, dat ik haar om 4 uur kon spreken, permamente mesthoop voor de ijsfa briek, waren den dag of nacht te voren groote hoeveelheden vischaf- val en vischgrom neergesmeten. Zondagmorgen waren een paar honderd zeemeeuwen bezig zich aan die lugubere stinkmassa te vergas ten onder een oorverdoovend ge- krijsch. Aan den binnenweg naar de Vis schersbaven langs den spoorbaan lagen Zondagmorgen twee groote hoopen haringkoppen in de zon te rotten en te stinken. Dit zijn schandelijke dingen. Visch moeten en willen we wel ruiken op IJmuiden. Dat is eenmaal onver mijdelijk, maar schandelijk is't.dat men spot met reinheid en gezond heid door het maken van openbare mesthopen van stinkende vischafval We hopen, dat ons rijks- of gemeen tetoezicht daaraan paal en perk zal stellen. De Speeltuin. Sinds 1 Oct. is de speeltuin weder gesloten. VELSEN. Fabrieksarbeiders. Door de afd. Velsen van de Nederlandsche Ver- eeniging van Fabrieksarbeiders is Zondagavond eene openbare verga dering gehouden in Hotel „De Prins: Spreker was de heer R. Sterhuis van Amsterdam, die als onderwerp gekozen had „Uitzichten". In den oproep was den arbeiders en arbeidersvrouwen verzocht in grooten getale ter vergadering te komen en vele hoorders en hoor- sters waren dan ook aanwezig, waaronder een luitenant als afge vaardigde van den Commandant der positie IJmuiden. Spreker begon met er op te wij zen dat we ons wel eens mogen afvragen welke economische to astand zich zal voordoen na afloop van den oorlog. Dat is allereerst de taak eener goede arbeidersbeweging. Bij het begin van dea oorlog zijn alle geschillen en verschillen tus schen de partijen weggevaagd en er is nationalisme ontstaan, waaruit velen de gevolgtrekking maakteu, dat er geen rekening meer behoefde gehouden te worden met de arbei dersbeweging. Nu, na twee jaren is daar al het gevolg van gezien Overal wordt de arbeider reeds weer uitgebuit als ooit te voren. We hebben dus te wachten, dat na den oorlog de arbeiders weer kunnen beginnen te trachten te heroveren, wat ze in den oorlog aan den klasse der kapitalisten hebben moeten prijs geven. Millioenen arbeiders zijn aan het voortbrengen van allerlei onttrokken De voorraden van allerlei goede ren raken op en er komt door het gebrek aan arbeiders niet voldoende bij. Er is eene groote duurte ont want de voorname atmosfeer van het huis, de dikke tapijten, de hooge spiegels die het beeld van den armen provinciaal eleganter en mooier te- ruggekaatsten, de bronzen Hermes, die mij met zijn licht in de hand, steeds vertrouwelijker scheen toe te lachen, dat alles prikkelde mij, streelde mijn ijdelheid. In die om geving voelde ik mij gewichtiger. Ze stond reeds aan de deur, strekte beide handen naar me uit, warm en bevend lagen ze in de mijne, O, beste vriend, wat heb ik U gewacht." fluisterde ze en boog het hoofd een weinig, alsof ze op mijn schouder wilde leunen. En ik dwaze, ik had niet willen komen Ik leidde haar naar de divan, waarop ze bij mijn vorig bezoek had gezeten. De laatste stralen van de herfstzon, vielen op haar bleek mooi gelaat, waarop de ver drietige trek nog meer zichbaar was U lijdt, mevrouw, zeide ik langzaam. In plaats van te ant woorden brak ze in tranen uit. Ik liet haar rustig uithuilen, doch wierp van tijd tot tijd een verstolen blik naar de kamer, waar de gouver neur het laatst verdwenen was. Het scheen me toe, alsof hij ieder oogen- blik op den drempel moest ver schijnen. Zij drukte de zakdoek tegen de roode oogen, toen liet ze iet hoofd weder in de kussens rus ten en zeide:" Ik beb geen geheimen voor U, ik mag U toch allesalles vertellen Als U wist, hoe vreemd het mij te moede is bij deze gedachte, mij, die mijn ongeluk jaren lang heb moeten verbergen, zonder iemand in vertrouwen te durven nemen. staan en die zal bij het eindigen van den oorlog niet gauw verdwij nen. En wat een ontzettende schuldenlast hebben de landen op zich genomen. De renten daarvan zullen betaald moeten worden en door wie Zullen de arbeiders de renten niet in den vorm van belastingen moeten opbrengen? De geldschieters zullen toch niet zonder renten gelee ud hebben Er zal een verschrikkelijke tijd aanbreken voor de arbeiders, daarvan kunnen ze verzekerd zijn. Zou daar niets tegen gedaan kunnen worden? Zorgt er voor ardeiders, dat ge U tot een groote sterke macht vereenigt, want nu reeds blijkt het uit redevoeringen en ge schriften, dat er op gerekend wordt door het kapitalisme, dat de arbei- bersbeweging zoo niet geheel mach teloos zal nederliggen dan toch weinig tegenstand zal kunnen bieden. Direct na den oorlog zal er waar schijnlijk een korte tijd van groote bedrijvigheid aanbreken, om het vele ontbrekende zoo spoedig mo gelijk aan te vullen, maar de koop kracht zal ontbreken. De magazijnen zullen weer gevuld worden, maar er zal dadelijk tengevolge van de algemeene verarming geen koop kracht meer zijn. Nu is het de taak der arbeiders in. die korte periode van bedrijvigheid hun slag te slaan; op moreel gebied hebben de staats lieden ons een mooi voorbeeld gegeven. Trouwbreuk enz. worden door hen niet meer afgekeurd, laten wij in ons voordeel hun voorbeeld maar volgen en de boel gedurende bovengenoemde periode maar in de war sturen en desorganisatie bren gen. Daarin ligt ons behoud, want anders gaan we geheel ten onder. Ge hebt te kiezen tusschen de nederlaag zonder strijd of misschien eene overwinning als gevolg van een vreeselijken, door U met tegen zin ge voerden strijd met middelen die U tegen de borst stuiten maar het kan niet anders! Na de periode van bedrijvigheid zal er spoedig een volgen van depressie van werkloos heid. Dan moeten de arbeiders sterk staan door in de voorgaande zich daartegen te wapenen. Daarvoor zullen offers gebracht moeten wor den, maar ziet daar niet tegen op want als gij die vrijwillig brengt dan komen ze te uwen voordeele en zoo ge dat niet doet, dan zullen ze U toch kort daarna afgedwongen worden, maar dan zonder dat ge er eenig voordeel mee bereikt. Bij het debat meende de heer Rem dat de spreker gesproken had als revolutionnair socialist en daarom had hij gewen scht, dat deze ook dienstweigeraars de hand boven hr t hoofd zou gehouden hebben. Direct kwam de aanwezige luitenant tot den voorzitter met het verzoek den Lachen, praten en schertsen op commando, dag in dag uit. Als ik U nu aanzie, valt het me op: ik ken u eigenlijk nog in 't geheel niet.. Heel vleiend, dacht ik met eenige bitterheid. En toch zijt gij voor mij als een broeder, ik denk voordurenc aan u alsof U mij helpen moest Het doet me zoo goed, dat U bij mij is, want ik weet dat U vriend schap voor me gevoelt, dat ik 'CJ vertrouwen kan. Waarom zou ik ook aarzelen U is tochMaar relpt U mij toch, onderbrak zij, terwijl een blos haar wangen over toog.... ik sta zoo hulpeloos tegen over U, en ik schaam mij. Wat kan ik er aan doen, dat het zien van uw vriend duizenderlei gevoe ens in mij heeft wakker geroepen? k ben geen lichtzinnige vrouw, ik leb zooveel geleden en gestreden, en doe dat nu meer dan ooit. Ik zag haar aan en wist dat zij de waarheid sprak. Sinds dien, weet ik eigenlijk niet meer hoe te handelen. Dan vecht ik met met me zelf en hoop, dat ik van deze kwelling verlost mag worden, dan weer komt een gevoel van oneindig geluk over mij Dan kan ik slechts de oogen sluiten en voor me heen droomen. Zegt u eens, heeft u dat van mij gedacht Ben ik niet als een kind?" Ik zweegik, kon geen woord uitbrengen. Deze lijdende lieflijkheid die onder tranen lachte, en placht te schertsen als het hart bloedde, werkte betoverend op mij Spreekt U toch? Laat ik uw zwijgende, trouwe dienaar zijn, zeide ik. Ze bedankte met een knikje, maar debater te beletten op dien toon voort te gaan. De heer Rem zeide verder, dat het hem trof, dat de leden der afdeeling Velsen zoo meegaand waren ten opzichte der Christelijke vakvereenigingen. Nadat de heer Stenhuis geant woord had, sloot de voorzitter de vergadering met een woord van dank aan spreker en aanwezigen. Schoolcommissie. De Plaatse lijke Schoolcommissie hield Maandag avond een openbare vergadering ten raadhuize. De ingekomen stukken geven geen aanleiding tot besprekingen en wor den voor kennisgeving aangenomen. In bespreking komt het voorstel van den heer Olie inzake het onder wijs aan achterlijke kinderen. De heer Olie licht zijn voorstel toe. Spreker achtte het wenschelijk dat voor deze zaak een commissie werd benoemd, niet om de mindere acti viteit der Schoolcommissie, maar om dat zij slechts een adviseerende commissie is. In die commissie zou spreker gaarne zien twee leden der Schoolcommissie, een Hoofd van eene school en een onderwijzeres of onderwijzer. De heer Olie heeft een onderzoek ingesteld en deelt mede dat te IJmuiden een bepaalde klasse voor het onderwijs aan achterlijke kinderen best kan tot stand komen. Spreker hoopt dat zijn voorstel aangenomen wordt, opdat deze kinderen beter onderlegd het leven door kunnen gaan- Jonk vr. van Tuyll vraagt of niet een arts in deze commissie dient opgenomen. De heer Olie acht dit overbodig. De heer Zegel juicht het voorste zeer toe. 't Is niet alleen in 't belang der achterlijke kinderen, maar ook van de andere leerlingen, omdat de eersten het onderwijs tegenhouden. De Voorzitter is het daarmede eens. Het voorstel van den heer Olie wordt met algemeene stemmen aangenomen. In de Commissie ad hoe worden benoemd de heer C. G. Olie en Mevr. Polderman uit de Schoolcommissie benevens de heer C. Klap, Hoofd van school C en Mevr. Roelse. De heer Olie zal als voorzitter der commissie optreden. Thans komt in bespreking een onderzoek naar het M. U. L. Onder- wijsin deze gemeente. Mevr. Pronker, die deze zaak ter sprake brengt, merkt op dat herhaaldelijk gevraagd wordt naar de stichting van een Hoogere Burger School in deze gemeente. Mevr. Pronker zou echter gaarne weten of het M. U. L. Onderwijs in deze gemeente voldoende is opdat er voldoende onderwijs ver strekt wordt voor de toelatings examen tot de H. B. S. het lachje om haar lippen werd droevig. De tijd is kostbaar, zei ze smartelijk, laten we nu alles voor elkaar ophelderen. U hebt van uw vriend alles gehoord, dat wil zeggen al wat hij weet. Ik ben van de wereld afgesloten, ik durf niemand naar hem tervagen. Is hij hier? Wat doet hij? KentU hem lang? Gelooft U, dat hij ge lukkig is? Ik vertelde haar in korte woorden wat ik vertellen mocht. De vraag, of hij gelukkig was wilde ik ont wijken, doch ze vroeg het mij nog eens. Hij vermijdt daarover te spreken, antwoordde ik, maar voor zoover ik er over oordeelen kan is hij het niet. Een rilling voor haar door de leden, haar hoofd zonk zwaar in de kussens neer. Spreekt hij over mij vroeg zij. Niet vaak loog ik. En hoe spreekt hij over mij Dat was een moeilijke vraag. Ik vond het best te zwijgen. - U antwoordt niet. Daarmede beeft uw oordeel geveld. Natuurlijk, hij veracht me. -Dat zeker niet, riep ik. -Neen, wat zegt gij, neen? na alles wat ik hem heb aangedaan? Hoe zou bij anders kunnen - Hij kent slechts een wensch en dat is: gelukkig te zien, doch hij vreest dat gij het niet zijt. Ze verborg het gelaat in de handen. Het begon geheel en al donker te worden, buiten werden de lan taarns aangestoken, een eigenaar dige schemering speelde door het vertrek, vrees door den gouverneur verrast te worden wilde niet wijken. De heer Olie merkt op dat z.i. de gelegenheid om zich te bekwamen voor het ad missie-examen hier vol doende is. Wanneer de H. B, S. hier eenmaal is, zal inzake het uitgebreid Lager onderwijs wel aan de behoefte worden voldaan. Mevr. Pronker acht de opleiding niet voldoende. Zij zou minstens drie U. L. O. scholen in de gemeente wenschen, n.l. te IJmuiden, Velsen en Santpoort, De heer Bus is ook van meening dat Velsen Uitgebreid Lager Onder wijs noodig heeft. Jonkvr. van Tuyll eveneens, wellicht zouden dan min der jongelui de Normaalschool be zoeken, waar allen toch niet door- studeeren. Besloten wordt deze kwestie nader te onderzoeken en zich dan te dezer zake tot B. en W. te wenden. Bij de rondvraag vraagt de heer Olie, of het, afgescheiden van alle persoonlijkheid, niet wenschelijk is, dat den leden, die door werkzaam heden of anderzins niet ter verga dering komen, gevraagd wordt, hun mandaat ter beschikking te stellen. Niemand is daartegen. Op een tweede vraag van den heer Olie, inzake de commissie voor het handwerkonderwijs, antwoordt Mevr. Pronker dat de commissie haar taak begonnen is. De heer Olie informeert tenslotte naar de tijdelijke krachten aan school D. Het schrijven aan den Raad dien aangaande wordt voorgelezen. Daarop is geen antwoord ontvangen. Mevr. Polderman brengt de school- baden tei sprake. De commissie voor deze zaak wenschte de school- baden te Wijkeroog, die zeer goed geslaagd zijn, 't geheele jaar te doen plaats hebben en ook te IJmui- dee, waar thans een badhuis is, de schoolbaden in te voeren. Zij vraagt daartoe de steuD der Schoolcom missie. Besloten wordt instemming daarmede te betuigen. Hierna wordt de vergadering ge- gesloten. Personalia. Jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden alhier heeft bedankt als voorzitter van de Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde. Normaalschool. De inrichting van eenige lokalen van school E tot Normaalschool wordt door het gemeentebestuur in eigen beheer uitgevoerd. Kiescollege. Bij de Zondag ge houden stemming voor vier leden van het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente zijn de aftredende leden, de heeren H. van Heijst, A. Hille en J. Smit alhier en Joh. v. d. Pijl te Yelseroord, herkozen. Kom tot U zelf mevrouw, zeide ik langzaam, als men binnen kwam, zou men uwe tranen zien." Ze hoorde me niet, doch mompel de een woord voor zich uit, dat zij steeds herhaalde. Aanvankelijk ver stond ik het niet, en ik moest nauwkeurig luistereu. „Vader, va der 1" klonk het klagend. Ik zou niet graag, in je plaats wezen, oude heer, met deze ver antwoording, op het geweten, dacht ik en weer kwam het warnet van raadselen op, dat ik vergeefs poogde te ontwarren. Beste mevrouw, verzocht ik nog eens. Ja U hebt gelijk, zei ze en sprong op, „als men mij zoo zou vinden, zou ik en U waarschijnlijk in groote moeilijkheden komen. Ze schelde. „Licht" beval zij den aediende en niets verried, wat er in haar omging. Toen het licht opgestoken was, riep ze tot den bediende: Wacht even. Vraag mijnheer die hier te genover zit, of hij direct even wil hier komen. Ik moet hem om raad vragen. Verschrikt zag ik haar aan. „Wat een zonderling idéé". Weest U maar niet angstig, zei ze, terwijl ze tegenover mij ging zitten. „Ik heb toevallig gehoord, dat mijn man naar een der domeinen gegaan is, om inspectie te houden. Mijn man houdt van verrassingen, ging ze bitter lachend voort, niemand weet, waar hij is, niemand weet hoelaat hij thuis komt of heengaat. (Wordt vervolgt).

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2