1 bekwaam keukenmeisje en een tweede meisje pis. Zit- es Slaapkamer Et tension. in t ii VISSCHERIJ. Advertenties. een huisn aaiste r, Nette Dagdienstbode. NET DAGMEISJE DAGDÏENSTBODE, TWEE flinke aankomende SMIDSJONGENS Kantoor gezocht een net Jongmensck ADMINISTRATIE. Een met jongmensch, met Flinke Jongen Loopjongens een flinke slagersknecht H. H. REEDERS. Trawl jonen TE KOOP Te Koop aangeboden Piano- en Orgellessen Salon Ameublement een Winkelhuis, Melksalon Woningen oi stuÈkén' "gedeeld kon worden. Nu droegen ze, toen de veldwachters nabij kwamen om de namen der oyertreders te boek te stellen, elk een stuk van 't geweer en be weerden dat ze geen van beiden een geweer hadden, want een half geweer is geen geweer. Maarze hadden niet gerekend met een be slissing van den Hoogen Raad, welk allerhoogste ïechtscollege be slist heefc, dat als twee stroopers samen in 't duin een geweer dra gen, dit beschouwd moet worden, als een gewoon jachtgeweer, 't 0. M. eischtte tegen eiken ko- nijnenvanger 5 gulden boete en bovendien verceurdverklaring van 't geweer. v 1 n l b e Visscherij toestanden. 't Gaat in den vischhandel te IJmuiden niet goed. Dit moge eenigszins paradoxaal klinken als men de da- gelijksche berichten der besommin gen der stoomtreilers ziet, waarvan ereen dagelijks eeD recordverbetering aangeeft en Maandag de ongelooflijke besomming van f 40.000.ruim in ééne weekreis vermeldde. Toch is de toestand ongezonder •dap, ooit en we willen dit den bui tenstaanders trachten duidelijk te maken, ook al opdat zij zich niet blind staren op de duizenden en nog pons duizenden door de trawlers aan den rijksvischafslag besomd Er worden fabelachtige, onbehoor lijk hooge prijzen voor de visch betaald, inzonderheid voor alle soor ten schelvisch, voor schol, voor kabel jauw, gullen, makreel en gezouten makreel, globaal minstens tienmaal hoogere prijzen dan voor den oorlog, Allerminst is dit een gevo.g van groote vraag bij geringen aanvoer, want de ongehoorde besommingen zijn niet alleen een gevolg van de fabelachtige prijzen, doch ook van de groote aanvoeren. De fabelachtige prijzen zijn een gevolg van een on natuurlijke en ongemotiveerde prijs opdrijving als gevolg van de over eenkomst gesloten tusschen de Engelsche regeering en de Vereeni ging van reeders te IJmuiden. Wat toch is het geval. Voor een onge stoorde uitoefening van het vissche- rijbedrijf door Nederlandsche stoom trawlers bedong de Engelsche regee ring le het markten van alle op IJsland varende stoomtrawlers in daarvoor aangewezen havens, (deze bepaling heeft nog tot geen directe gevolgen geleid, omdat de IJsland- visscherij voorloopig is gestaakt) en 2e o. m. de beschikbaarstelling door de reederijen van 35% van alle door de trawlers aangevoerde visch voor prijzen, die gemiddeld waren besteed van Januari tot en met Juni van dit jaar, met bediDg, dat alle daarboven besteedde priizen door de reederijen zullen worden terugbetaald. Dat hierdoor een onge zonde toestand in het visscherij be drijf werd geschapen en een o.i. oneerlijke concurrentie in het leven werd geroepen, willen we met een enkel voorbeeld duidelijk maken, waarbij we er de aandacht op ves tigen, dat niet alleen de koopers voor Duitschland, doch ook die voor het binnenland en andere landen, de dupen moeten worden. Voor een bepaalde vischsoort, om bij één soort te blijven, doch het geldt voor het meerendeel der andere, werden van Januari tot Juni prijzen van f20.tot f30. per kist van 50 K.Q. besteedeen behoorlijke oorlogsprijs en minstens 2 tot 3 maal hooger dan voor den oorlog. Thans worden voor deze vischsoort, we hebben hier de kleine schelvisch als voorbeeld gekozen, door de voor Engelsche regeering aangestelde vischkoopers f 50. f 60.en 70.per kist besteed. Zij kunnen dit zonder schade doen, want wat meer dan het gemiddelde zeg f 25.- betaald wordt, wordt terugontvangen, wat natuur lek alleen geldt voor de voor Enge land gekochte visch. De voor Duitschland, andere lan den en het binnenland koopende visehhandelaren krijgen geen terug gaaf of reductie en zijn dus verplicht, willen ze zich niet alle aanvoer zien ontgaan of voor de slechtste overschotten blijven zitten, dezelfde ongehoorde, kunstmatig opgedreven prijzen te betalen, wat natuurlijk niet doenlijk is. Bovendien zorgen de voor Engeland koopende hande laren er in opdracht van de Engel sche regeeringscommissie wel voor de bedongen 35% te zoeken in de zoogenaamde grove vischsoorten, die ook voor Duitschland, andere landen en het binnenland het meest gewild zijn. Een der directe ongewenschte gevolgen van dit systeem is reeds geweest, dat ook de rijkscommissie van toezicht op de Zeevischveree- niging, belast, met de distributie van regeeringsvisch voor groote moeilijkhed-n is komen te staan. Sedert de opheffing van de beschik baarstelling tegen gereduceerde prij zen van de regeeringsvisch en de instelling van het consentrecht op den uitvoer, koopt bedoelde rijks commissie de benoodigde regeerings visch op de vrije markt in tegen concurreerende prijzen, waarvan de onkosten van verschillen tusschen de markt en de regeeringsprijzen worden bestreden uit de consent- rechten. W aar deze gebaseerd waren op vischprijzen geldend vóór Juli en men thans in concurrentie met de Engelsche koopers, die fabelachtige prijzen wil en kan bestedeo, worden de prijsverschillen zóó groot, dat deze onmogelijk door de consentrechten kunnen worden vergoed, te minder neg nu door den inkoop van groote hoeveelheden visch voor Engeland de uitvoer naar Duitschland bedui dend minder is geworden. De rijkscommissie van Toezicht op de Zeevischvereeniging heeft dan ook gemeend te moeten ingrij pen en door genoemde vereeniging aan de Vereeniging van reeders doen verzoeken wederom regeerings visch tegen een vastgestelde prijs beschikbaar te stellen, een prijs beduidend hooger dan vroeger, om dat het verschil vereffend kan wor den uit de consentrechten, doch een prijs beduidend lager, dan de thans op de zoogenaamde vrije markt wordt betaald. We zeggen, zooge naamde vrije markt, omdat van vrije markt moeilijk gesproken kan worden, wanneer twee groepen, gesubsidieerde koopers zijn n.l. de Engelsche koopers en de Zeevisch vereeniging. Over het voorstel van de Zeevischvereeniging, was tot heden door de Reedersvereeniging geen beslissing genomen doch is thans door de rijkscommissie van toezicht op een spoedige beslissing aangedrongen en zou dit verzoek thans een punt van behandeling uitmaken voor een reedersvergade- ring. Een tweede mingoede toestand is geschapen doordien de reeders zich bereid hebben verklaard de procenten, waarop de schippers van stoomtrawlers varen, en de procen ten boven de gages der andere op varenden en de losloonen te betalen naar de brutobesommingen der trawlers, zoodat al deze gage's en loonei; gebasseerd zijn op geflatteer de besommingen. Immers, de ree ders moeten oen belangrijk percen tage aan de Engelsche koopers en de Zeevischvereeniging terug betalen. Bovendien moeten de reederijen de volle 4 procent kor ting dezer geflatteerde besommingen aan het rijk betalen, plus de 30/0 extra koopmanskorting, bij de jongste stagnatie in het visscherijbedrijf door de reeders aan de handelaren toegezegd. En als een niet minder ongewenschte toestand door deze onregelmatigheden in het visscherij bedrijf onstaan, noemen we de althans tot heden vrij overbodige onttrek king van groote hoeveelheden visch aan de vrije markt, welke visch in hoofdzaak is aangewezen voor eigen volksvoedsel, welke visch haar be stemming, Engeland, niet of in ge ringe hoeveelheid bereikt, wegens gebrek aan verscheping en men door den aankoop van deze visch alleen het succes bereikt dat ze noch Duitschland noch ons land bereikt. Reusachtige hoeveelheden visch voor Engeland opgekocht zijn óf tot gedeeltelijk bederf overgegaan óf heeft men door inzouten voor be derf trachten te behoeden. Daarin moest verandering komen en heeft men om Engelsche stoomtreilers gevraagd voor het directe vischver- voer en kwam daarvoor reeds Za terdagavond de groote Hulsche trawler Eastward H 1324 te IJmui den aan om Maandagnacht, afge laden met visch naar Engeland terug te keeren. 't Ligt natuurlijk in de bedoeling, deze dienst, indien mogelijk, regelmatig te doen plaats hebben door een zes h achttal booten. In de Dinsdag gehouden verga dering der Reedersvereeniging in haar qualiteit van lid der Zeevisch vereeniging, is in behandeling geno men de eisch van de rijkscommis sie van Toezicht op de Zeevisch vereeniging om onder deze omstan digheden wedei tegen vastgestelde prijzen zeevisch voor binnenlandsch verbruik beschikbaar te steden en wel tegen de navolgende prijzen (we vermelden daarachter de prij zen, waarvoor de regeeringsvisch beschikbaar wordt gesteld Kleine schelvisch f 22.(regeerings- prijs f 9.—kleine schol f 18 (regeeringsprijs f 12.Wijting f 15.(regeeringsprijs f 7.50 Kleine gul f 20.(regeeringsprijs f 12.Pieterman en Poontjes f 13.— (regeeringsprijs f 8.alies per 100 pond. De door de rijkscommissie ge stelde prijzen zijn de doorsneeprijzen van Januari tot Juli van dit jaar en komen dus overeen met {de door de Engelsche regeering te betalen prijzen. De reedersvereeniging besloot het voorstel der rijkscommissie te aan vaarden reeds vanaf Maandag was op zoodanige conditie regee ringsvisch gekocht, omdat deregee ring gedregd had bij niet inwilliging van het voorstel alle aangevoerde visch te doen onteigenen doch meende men er bij de regeering nogmaals ten sterkste te moeten op aandringen maatregelen te nemen dat ook de reederijen buiten IJmui den, die aan den rijksafslag markten en toevallig door den aard der aangevoerde visch weinig of geen visch ter beschikking van de regee ring behoeven te stellen, pondponds- gewijs zullen moeten bijdragen in de werkelijke verliezen die door de reederijen door de beschikbaar stelling wordt geleden en waarvan deze reederijen tot heden zijn vrij gesteld. We komen hierop terug. *Deze regeeringsprijzen zijn aan eenige schommeling onderhevig. Gedurende de maand September van dit jaar kwamen aan den rijks vischafslag te IJmuiden 416 stcom treilers met f 4.734.510 besomming tegen 492 stoomtreilers dief1.675.193 besomden in September van het vorig jaar. In September 1916 alzoo 76 stoomtrawlers minder aan den afslag, doch f 3 058.317 meer aan besomming dan in de maand Sep tember 1915. In de eerste negen maanden van dit jaar kwamen aan den afslag 3282 stoomtreilers, die f 18706.158 besomden tegen 3538 stoomtreilers met f8.389.896 be somming in de eerste negen maan- den van het vorig jaar. Gedurende dat tijdvak van 1916 alzoo 256 stoomtreilers minder aan den afslag doch f 10.316.262 meer aan besom ming dan in gelijk tijdvak van 1915. Zeil treilers kwamen er in September van dit jaar 906 aan den afslag, die f74.478 besomden tegen 1033 zeiltreilers in de maand September van het vorige jaar met f41.485 besomming. Alzoo in September 1916 127 zeiltreilers minder aan den afslag, doch f32.993 meer aan besommiDg dan in September 1915. Gedurende de eerste negen maan den van dit jaar kwamen 6339 zeiltreilers aan den afslag met f 776.507 besomming tegen 5512 zeiltreilers, die f 272 673 besomden, in de eerste negen maanden van het vorig jaar. In genoemd tijdvak van 1916 dus 827 zeiltreillers meer an den afslag en f 503.843 meer aan besomming dan in gelijk tijd vak van 1915. Stoombeugers kwamen er in Sep tember van dit jaar niet aan de markt evenmin als in September van het vorig, jaar. Zeilbeugers daarentegen kwamen er in Sep tember van dit jaar 16 aan den afslag die f60.211 besomden, tegen 18 zeilbeugers met f 25.051 besom ming in September van het vorig jaar. In September 1916 alzoo 2 zeilbeugers minder aan den afslag gekomen, doch f35.160 meer aan besomming dan in September 1915. Gedurende de eerste negen maanden van dit jaar kwamen aan den af slag 155 zeilbeugers die f340.456 besomden, tegen 121 zeilbeugers met f 158.326 besomming, gedurende de eerste negen maanden van het vorig jaar. In genoemd tijdvak van 916 alzoo 34 zeilbeugers meer aan den afslag en f182.130 meer aan besomming dan in gelijk tijdvak van 1915. Stoomdrijfnetvaartuigen kwamen er in September van dit jaar 8 binnen, die voor zoover aan den publieken afslag gebracht f 50.722 besomden tegen 16 stoomdrijfnet vaartuigen met f176.592 besomming in September van het vorig jaar. In September 1916 alzoo 8 stoom- drijfnetvaartuigen minder b;nnen eu f 125.870 minder opbrengst aan den afslag dan in September 1915. Gedurende de eerste negen maanden van dit jaar kwamen 22 stoomdrijf rietvaartuigen binnen met aan den publieken afslag f 225.471 besom ming, tegen 32 ^stoomdrijfnetvaar tuigen met f 281.829 besomming aan den afslag in de eerste negen maanden van het vorig jaar. In genoemd tijdvak tfan 1916 alzoo 10 stoomdrijfnetvaartuigen minder binnen en f 56.358 minder opbrengst aan den afslag dan in gelijk tijdvak van 1915. In September van dit jaar kwamen 88 zoildrijfnetvaartui gen binnen met f 894 326 besom ming aan den afslag tegen 48 zeil- drijfnetvaartuigen met f 647.025 besomming aan den afslag in Sept van het vorig jaar. Alzoo in Sept 1916 40 z'iidrijfnetvaattuigen meer binnen en f 247.301 meer aan op brengst aan de markt dan in Sept 1915. In de eerste negen maanden van dit jaar kwamen binnen 306 zeildrijfnetvaartuigen met f2.727.388 opbrengst aan den afslag, tegen 160 zeildrijfnetvaartuigen die f 1.075.665 aan den afslag besomden in de eerste negen maanden van het vorig jaar. In genoemd tijdvak van 1916 alzoo 146 zeildrijfnetvaartuigen meer binnen en f i.651.723 meer aan besomming dan in gelijk tijdvak van 1915. De in consignatie aan den rijks afslag aangevoerde visch bracht in September van dit jaar f 67.133 op, tegen f 10.459 in September van het vorig jaar, of in September 1916 f 56 674 meer dan in Sept. 1915. In de eerste negen maanden van dit jaar brachten de consigna tiezendingen f 311.745 op tegen f 91.839 in de eerste negen maan den van het vorig jaar of in g noemd tijdvak van 1916 f 219.906 meer dan in gelijk tijdvak van 1915 De opbrengst van alle aan den rijksvischafslag in de maand Sept, van dit jaar aangevoerde visch be draagt f 5.880.380 tegen f2.575 805 in September van het vorig jaar en f 336.010 in September 1914. Alzoo in September 1916 f 3.304.575 meer dan in September 1915 en f 5.544.370 meer dan in Sept. 1914. De tol aalopbrengst van alle in de eerste negen maanden van dit jaar aangevoerde visch bedraagt f 23.662.071 tegen f 10.388.148 in de eerste negen maanden van het vorig jaar en f 4.594.548 in de eerste negen maanden van 1914, of in genoemd tijdvak van 1916 f 13.273.923 meer dan in gelijk tijdvak van 1915 en f 19.067.523 meer dan in gelijk tijdvak van 1914. Den 23 October a.s. hopen onze geliefde Ouders Adrianus Langbroek en Jacoba Johanna Boeter hunne 25-jarige Echtveree- niging te herdenken. Hunne dankbare kinderen, Neeltje Langbroek en Verloofde. Cornelis Langbroek en Verloofde. Jeroen. Magdeliena. IJmuiden, Oct. 1916. Bloemstraat 96. Mevrouw BOERLAGE te VeïSen vraagt tegen 1 November een tegen hoog loon, van g. g. v. BIEDT ZICH AAN* voor stop- en verstelwerk. Willebrordstraat 84, Velseroord. Zoo spoedig mogelijk gevraagd een AdresKeunemerlaan 2 D. gevraagd, tegen hoog loon, voor huishoudelijk en winkelwerk. Adres: bureau van dit blad. GEVRAAGD een flinke uiet beneden de 17 jaar. Adres: Kennemerlaan 6. gevraagd. A. HOEK, Breesaapstr. 19. voor een meisje van 17 jaar, dat goed onderwijs genoot. Hcogsalaris geen vereischte. Brieven onder letter R 116 Adv. Bureau P. F. C. ROELSE. Er BIEDT ZICH AAN voor Kantoor- of andere werkzaam heden. Van goede getuigen voorz Br. fr. onder letter R 120 Adv. Bur. P. F. C. ROELSE. uitstekende referentiën, heeft eenige avonden disponibel en zag deze gaarne bezet met het bijhouden van boeken. Br. onder R 119, a. h. adv. bureau P. F. C. ROELSE. gevraagd. Kanaalstraat 40. gevraagd bij M. G. van PRAAG, tegen hoog salaris. GEVRAAGD tegen hoog loon en een JONGEN, die in het vak opgeleidt wenscht te {{worden. L. DE BEURS, Bloemstraat IJmuiden. Heeft aan te bieden 5 prima water dichte tegen hoogste bod. Is ook kooper van ledig KOOLTEER, CARBOLEUM CREOLIN en dergelijk FUST. Korpl. PRINS, Fusthandelaar. (Res. Batt. D., le Comp., Semaphore) IJmuiden. 476 M2 BOUWTERREIN met 2 WONINGEN a. d. Trompstraat te Velseroord. Te bevragen bij K. KRUSE, Kanaalstraat 30, Velseroord. 100 Roe te veld staande Manden- makerstiemen. Te zien en bevragen bij W. H. PLETTING, Hagelingerw. Santpoort. Een Heer vraagt Brieven met prijsopgaaf onder lett. M. bureau van dit blad. aangeboden, aan eerstbeginnende!! en vergevorderden, tegen billijke conditiën, volgens vlugge methode, door Mej. J. M. BROEK, Neptunus- straat 28. TE KOOP, bestaande uit 6 stoelen, canapé crapeaud en salonkast. Italiaansch notenhout voor f150. Brieven aan het bureau dezer courant onder letter A. Direct te huur GEVRAAGD iefst in IJmuiden of Omstreken. Br. fr. J. VAN DER VLUGT, Eendrachtstraat 16, Wijkeroog. TE KOOP wegens verandering van werkkring een annex brood- en kookwinkel te Velseroord. Koopsom met inbegrip van in ventaris f750. Brieven K. HUMER, Melksalon Velserooord. TE KOOP aangeboden aan den Willemsbeekweg. Te bev. Willebrodstr. 63, Velseroord.

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2