VISSCHERXJ. Openbare vergadering Burgerlijke Stand Op den 9 November 1916 zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer P. Krispijn, commies ie kl. bij de H. IJ. S. M. hoofd van het viscti- kantoor aan het Station Holl. Spoor alhier zijn loopbaan bij de H.IJ.S.M. aanving. Na slechts korten tijd op de Stations Voorschoten en Delft werk zaam te zijn geweest, is hij vanaf 15 April 1893 te IJmuiden en bij den vischhandel welbekend. Hij heeft de ontwikkeling van het vrachtvervoer niet alleen mede gemaakt, doch door zijne ijverige medewerking daartoe ook zeer zeker het zijne bijgedragen. Velen, die met den aanstaanden jubelaris gedurende den langen tijd dat deze te IJmuiden werkzaam was, in aanraking kwamen zullen niet nalaten, dien dag voor den heer Krispijn tot een on verge telij ken te maken, het zal den iiverigen en weiwillenden ambtenaar dan ook stellig niet aan belangstelling ont breken. Kiescollege. Tot leden van het kiescollege der Ned. Herv. Gemeen te alhier zijn Woensdagavond her kozen de heeren Job van der Plas, P. Cupido, C. van Leeuwen Sr. en D. van Noordenne. Tweede predikant. Het Predik beurtenblad der Ned. Herv. Ge meente meldt dat het kiescollege wel spoedig zal bijeenkomen voor het beroepen van een tweeden predikant, waarvoor bereids hand opening is gevraagd. Krijgsraad. De auditeur-mili tair bij de krijgsraad te 's Gravtn- hage heeft geëischt tegen H. B., milicien der infanterie, afkomstig uit IJmuiden, wegens 1ste desertie, 2 maanden militaire detentie, met ingang op 25 Augustus. Bekl. liep 19 Augustus van zijn korps weg en werd 24 Augustus te Rotter dam gearresteerd. W. H. J. milicien der infanterie, afkomstig uit IJmuiden, wegens 2de desertie, 3 maal gepleegd, tot 10 maanden militaire gevangenis straf, in te gaan 25 Augustus, met ontzegging van het recht om te dienen voor den tijd van 5 jaren. Hulpsluismeester. Bij Kon. be sluit van 7 dezer is, met ingang van 1 November, S. de Vries, on der toekenning van eervol ontslag als hulpsluismeester aan de Oranje sluizen te Scbellingwoude, benoemd tot hulpsluismeester aan de Noord zeesluizen te IJmuiden. VELSEROORD. Boycot. De boycot der zaken van den heer K. in de Kalverstraat lokte Zaterdag heel wat menschen daarheen. Den geheelen avond was het in de nabijheid van den winkel zeer druk. De politie handhaafde echter de orde. Door vrouwen werd den geheelen dag gepost met het gevolg dat er in den winkel niet veel te doen was. Rechtbank. De Haarlemsche recht bank veroordeelde P. L., alhier, wegens mishandeling tot f5 boete of 5 dagen. Huurdersvereeniging. In de Dinsdagavond gehouden vergadering der afd. Velseroord van de Huur dersvereeniging is besloten de za ken van den heer K. in de Kalver straat te boycotten wegens de uitzet ting van een gezin, welke Woens dag j.l. plaats had. Ook de woning wordt geboycot, wat beteekent dat men zal trach ten dat de woning niet bewoond zal worden. In een manifest worden de vrouwen opgeroepen bij de zaak van den heer K. te posten. VELSEN. Hollandia. De St. Ct. bevat de akten van de N. V. Exploitatie Mij. „Hollandia" te Velsen. Het kapitaal is bepaald op f50.00, waarvan f 10.000 is geplaatst. In den raad van beheer zijn benoemd de heeren P. Visser, A. F. C. Bückmann en P. Pool. Goede vangst. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de politieagent te Wijkeroog J. ten Brink eene goede vangst gedaan door de aanhouding van een zekeren P. W. Evers. Deze bood een rijwiel te koop onder zulke verdachte om standigheden, dat ten Brink besloot een onderzoek in te stellen, waaruit bleek, dat het rijwiel te Alkmaar was ontvreemd ten nadeele van eene leerling der H. B. S. aldaar. Later bleek nog, dat de aangehou dene verdacht wordt van meer diefstallen, bedreigingen enz. WIJKEROOG. Teekencursus. De vak-teeken cursus te Wijkeroog zal aanvangen op Donderdag 2 Nov. a.s. Voor die cursus hebben zich tot heden aan gemeld 21 leerlingen. Door de com missie is tot leeraar benoemd de heer Helleman alhier, chef-teekenaar bij de firma Olie Gonnermann. De lessen worden gegeven op Maan dag-, Dinsdag-, Donderdag- en Vrij dagsavonds van 7 9 uur in een lokaal van de Nieuwe Openbare Lagere School te Wijkeroog, dat doorB. en W. dezer gemeente daarvoor aan de Commissie is af gestaan. De leerlingen, die zich bij de verschillende commissieleden heb ben aangemeld, worden verzocht Donderdag 18 Oct. a.s.. s'avonds half acht in School G tegenwoordig te zijn om met den leeraar een en ander te bespreken betreffende het benoodigde teekenmateriaal. DRIEHUIS. Crematie. Donderdag heeft op Wester veld de crematie plaats ge had van het stoffelijk overschot van den heer H. Fennema, vroe ger Notaris te Sneek, oud-lid van de Eerste Kamer voor Friesland, ridder in de orde van den Nederl. Leeuw, op 73 jarigen leeftijd te Utrecht overleden. SANTPOORT. Woningnood. Naar de St.-Ed. verneemt, hebben binnen enkele dagen 46 liefhebbers zich bij het gemeentebestuur aangemeld om de oude schoolhoofdswoning te mogen huren. De jacht. De jacht wordt eerst daags geopend. In het laatst dezer maand wordt Prins Hendrik op Duin- en Kruidberg alhier verwacht. Vox Humana. De Zangver- eeniging „Vox Humana" alhier is Dinsdagavond weder uit zijn assche herrezen. Deze verdienstelijke ver- eeniging was in den laatsten tijd kwijnende; een nieuw gekozen be stuur scheen niet bij machte de vereeniging nieuw leven in te blazen, waarom eenige oud-bestuurs leden het tijdstip gekomen achtten om in te grijpen, teneinde haren geheelen ondergang te voorkomen. Daarom was de vereeniging Dins dagavond in ledenvergadering bijeen, het laatste aangebleven bestuur had bedankt, zoodat in dezen bijeen komst tot het vormen van een nieuw bestuur kon worden overgegaan. Het werd als volgt samengesteld de heer A. A.. Cornegge, voorzitter, mej. G. Rensen, secretaresse, de heer G. J. Nieuwpoort, penningm. mej. A. Schoo, bibliothecaresse en de heer G. Aartse. Leider is de heer J. Zuidweg te Spaarndam. (Stads-Ed) Een prettige dag. Het was Vrijdag voor de schooljeugd een prettige dag. Mej. G. Hopkes is in ondeitrouw en gaat met 1 Nov. e.k. de school verlaten. Dit was meldt de Stads-Ed. voor de kinderen een aanleiding om hun geachte onderwijzeres een ge schenkje aan te bieden; ook was er voor gezorgd dat haar lokaal keurig versierd was. De jeugd werd door haar feestelijk onthaald en kwam opgetogen van blijdschap thuis. Bouwterrein. De gronden van de vroegere buitenplaats „Thorn" alhier worden als bouwterrein ge ëxploiteerd. Door bet terrein zal een straat worden gelegd dit m erk is opgedragen aan den heer H. C. v. Heijst Dzn, te Velsen. R.-K. Kiesvereeniging. De R.-K. Kiesvereeniging hield Vrijdagavond naar de N. H. Ct. meldt, een ver gadering in het café van den heer J. Th. Böhm. De voorzitter opende de vergade ring met gebed en een korte inlei ding. Hierna was men gekomen aan punt 1 van de agendade behandeling van het stemplicht rapport. Na breedvoerige discussies over stemplicht en E. V. vond het meerendeel der aanwezigen stem plicht en E. V. gewenscht Het tweede punt was: voorloo- pige candidaatstelling of liever ge zegd plaatsen van personen op de groslijst. Uit de vergadering wer den twee personen naar voren ge bracht en wel de heer mr. Bomans van Haarlem en de heer de Wolff van Amsterdam, die naar de Cen trale zullen worden opgezonden. Hierna werd nog de herziening van de statuten der R. K. Centrale behandeld. Van de rondvraag werd diuk gebruik gemaakt. Daarna sloot de voorzitter, na nog bekend te heb ben gemaakt dat de heer Mr. van Sonsbeek, burgemeester van Eg- mondbinnen, hier binnenkort een politieke lezing zal houden, de ver gadering met gebed. Aangekocht. De stoomkorder Meadows IJM 116 van de Algern. Visseherij Mij. is aangekocht door de heeren R. Gomes, R. Arnken en C. van der Plas, alhier. Visscherijwet, De Haarlemsche rechtbank veroordeelde bij appèl H. G.. C. G., G. F., A. C. de K. en N. K., visschers te Oegstgeest, wegens overtreding der visscherij wet tot f 30 boete of 30 dagen hechtenis. Delfland. Met de St.ct. (no. 241) wordt verzonden de uitspraak van den Raad voor de Scheepvaart betreffende het inzakken van één der vuren van den stoomketel van den stoomdrifter Delfiand IJM 244 (betrokkene P. Kooie, machinist). Verkocht. De Mij. Beheer heeft vier van hare schepen, n 1. de Acacia, Clyvia, Begonia en Lobelia naar Scheveningen verkocht en wel aan de heeren Van den Toorn en Den Duik. De Hoop. Het Hospitaal-Kerk schip De Hoop is hier Maandagavond van de Visseherij teruggekeerd. De schipbreuk van den zeülogger Engelina. Omtrent de stranding van den logger Engelina IJM. 264 van de directie M. B. Osendarp in den vroegen morgen van den(15en October van welken logger gelukkig de geheele bemanning is gered, vernemen we de volgende bijzon heden Te halfvier 's morgens kon de IJmuiden 264" genaamd „Engelina" het op de Noordzee met meer uit houden en naderde het strand tot ze vastzat bij paal 24, tusschen het dorgje Koog en den Kleinen Slufter. Hevig sloegen weldra de golven over het benarde vaartuig met zijn 13 koppen aan boord. Weldra sloeg het over de derde bank, om tegen de tweede bank spoedig onwrikbaar vast te zitten. 6 personen bereikten weldra zwem mende het strand, waar ze liefderijk verzorgd werden. De zeven op den logger achter geblevenen durfden zich niet in de kookende golven werpen. Reeds eerder deed men alle moeite om kenbaar te maken dat men in doodsgevaar verkeerde. Vele voor werpen, als dekens en anderzms had men in brand gestoken, om noodseinen te geven. En aan den wal wilde men zoo gaarne helpen, doch de bemanning van de red dingboot der Noord- en Zuid-Hol- landsche Reddingmaatschappij te Koog woont l1/, uur van de slrandingsplaats, zoodat uren moesten verloopen eerde redding boot te water gelaten kon worden. De aan boord geblevenen hadden op den boeg van hun schip achter een stuk zeil eenige beschutting gezocht, waar ze doornat hun lot verbeidden en gedurig den dood voor oogen hadden. Inmiddels na derde de boot, die redding zou kunnen geven, doch hoe de be manning ook kampte tegen het woedende element, men kon den logger niet bereiken. De reddingboot sloeg terug. Even later werd opnieuw gepoogd, doch wederom moest men het op geven. Een derde poging mislukte eveneens, en de veege manschap van de „Engelina" zag werderom haar hoop vervliegen. Doch de red- dei s, kranige visschers, gaven het niet spoedig op, zoodat men dan ook voor de vierde maal den kamp aanvaarde. Intusschen had men van hetstrand af door middel van vuurpijlen ge tracht gemeenschap met het ge strande vaartuig te verkrijgen, doch de eene lijn brak af en de andere viel bezijden den logger. En aan den wal vreesde men, dat gindsche schip breukelingen hun einde nabij waren, want blijkbaar was het schip ge broken. De reddingboot, gevolgd door aller oogen, hield vol en kwam verder. Goddank, ze bereikte thans haar doel en kreeg voeling met den lijkant van het veege scheepje. Met vreugde zag men van het strand, dat de schipper van den logger, Michiel Pronk, en zijn lotgenooten langs het boord kropen, om in de reddingboot neergelaten te worden de schipper het laatst. De tocht naar het strand was spoedig volbracht. Daar gevoelde men diep medelijden met de man nen, die zoo bange uren hadden doorgestaan en waarvan er nu uit de boot gedragen moesten worden, omdat ze de kracht misten zich op te heffenmaar ook was men er trotsch op de koene redders, te Oudeschild woonachtig, die na zoo veel inspanning hun doel hadoen bereikt. De schipbreukelingen zijn onmid dellijk naar de Koog gebracht, waar ze van al het noodige zijn voorzien en liefderijk zijn verzorgd geworden. Het schip, dat 26 last haring in heeft, is gebroken en vermoedelijk verloren. Vóór drie weken was men ter vischvangst uitgegaan en nu op de thuisreis. Volgens nader bij de Directie ont vangen bericht zijn schip en lading totaal verloren. De opvarende heb ben mede al hun hebben en houden, wat zij aan boord hadden, verspeeld. De logger Johanna IJM 290 gestrand. De jongste storm heeft een aantal slachtoffers gezocht in de haringloggers. Kort na het be richt, dat een Katwijker en een Maassluiser logger bij Vlieland waren gestrand, waarvan de op varenden gelukkig gered zijn, kwam de verbijsterende tijding, dat de IJmuider motorlogger Johanna IJM 290 gestrand was; dat de omge slagen boot ledig was aangespoeld en dat reeds de lijken van twee der opvarenden waren aangedreven, spoedig volgde de mededeeling, dat nog meerdere lijken waren aan gespoeld, welk getal thans reeds tot 9 is gestegen. We hebben ons om nadere inlichtingen tot de Directie J. Visser Hzn. gewend, welke ous door den heer T. de Jong, boekhouder der reederij met de meeste bereidwilligheid werden verstrekt. De Johanna IJM 290 is een nieuwe stalen motorlogger, in Juli gebouwd op de werf Figee te Vlaardingen ,en was 14 September j.l. voor de tweede reis ter haringvisscherij uitgegaan. Den 14 October, strandde de logger bij vliegend stormweer op de Tesselsche kust bij de Koog. De bemanning moet vermoedelijk haar toevlucht in de scheepsboot gezocht hebben en deze door of in de branding zijn omgeslagen. Van de 15 opvarenden is geen tot heden levend aan den wal ge komen. De negen aangespoelde lijken zijn van Kos. Zwart, schipper, wonende te IJmuiden, gehuwd; Leen Zwart, zoon van den stuur man, afhouder, wonende te Egmond aan Zee, ongehuwd; Willem Prins, matroos uit Egmond, gehuwdL. Blok, matroos uit Egmond, gehuwd; G. Smit, matroos uit Egmond, ge huwd; C. Duin, matroos uit Eg mond, ongehuwd; J. de Heer, matroos uit Vlaardingen, gehuwd; J. Smit, zoon van G. Smit, jongste uit Egmond, ongehuwd; C. Smit, 2e zoon vanjjG. Smit, reepschieter uit Egmond, ongehuwd. Vermist worden thans nog: Gerrit Zwart, stuurman, broeder van den schipper, uit Egmond, gehuwdT. Smit, broer van G. Smit, matroos uit Egmond, gehuwd A. Kabel, oudste uit Egmond a. d. Hoef, ongehuwd en Th. Roosing, oudste uit Egmond a. d. Hoef, on gehuwd; Jacob van Oudheusden, monteur uit |Haarlem, gehuwd en Jan Vis uit IJmuiden, matroos, gehuwd. Uit dit droevig lijstje blijkt, dat het meerendeel der slachtoffers herkomstig is van Egmond en velen der opvarenden familieleden in den eersten graad waren. De verslagen heid te Egmond moet dan ook zeer groot zijn en wij kunnen ons die; volkomen indenken. Van eene fa milie man, twee zoons en een broeder, het hart dreigt stil te staan bij het besef van zoo'n familieramp, want nog heeft de oorlog ons gemoed niet zoo ver hard, dat we niet met diepen weemoed ^denken,J aan zooveel on schuldige slachtoffers van de zee. Nader ontvingen we van dezelfde welwillende zijde het bericht, dat de aangespoelde lijken reeds naar Egmond tn Vlaardingen zijn ver voerd. De logger zelf zit hoog op het strand, is oogenschijnlijk onbescha digd en zal vermoedelijk wel vlot gebracht worden. De lading, be staande uit 30 last haring en de vleet zijn reeds geheel gelost. van den Gemeenteraad van Velsen op Donderdag 20 Oct. 1916 des namiddags F/s uur ten gemeentehuize. Agenda. 1. Installatie nieuw ingekomen lid. 2. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 3. Instelling van een raadscom missie inzake onderzoek der salarissen van de ambtenaren. 4. Behandeling van voorstellen of adressen met betrekking tot: a. adres Nationaal verbond van gemeente- ambtenaren inzake salarissen regeling. b. regeling der jaarwedden van de wethouders. c. idem van de ambtenaren ter secretarie. d. idem van den Directeur vau het Gasbedrijf en derde klerk bij dat bedrijf. e. idem van de ambtenaren bij de bedrijven van gas- en water leiding. f. regeling der jaarwedde van den Administratie ven ambtenaar bij Openbare Werken. g. uitbreiding der gemeentepolitie. h. regeling der jaarwedden van de politiebeamten. i. idem van den hooisteker. j. rioleering in het dorp Velsen en van den Qrooten Hout- of Koningsweg, k. aanstelling van een geneeskun digen ambtenaar voor den ont- smettingsdienst en het medisch toezicht op de scholen. 1. regeling der jaarwedden van de hoofden van scholen en de onderwijzers, m. verhooging bedrag voor de aan schaffing van leermiddelen, n. regeling der bezoldiging van de leeraren der Burgeravondschool, o. idem toelage van de verlos kundige te Santpoort, p. toekenning van een toelage aan de verloskundige J. van dei- Lende te IJmuiden. q. regeling der bijdrage aan de Witte Kruis afdeeling. r. bijdrage aan den Raad van be scherming voor den zuigeling, s. verhooging der bijdrage aan het Centraal Drankweer- Comité. 5. Vaststelling of goedkeuring der volgende begrootingen voor 1917 a. der gemeente. b. van het bedrijfOpenbare Werken c. van het Gasbedrijf. d. van de Waterleiding. e. der Burgerlijke Armbesturen. f. der Kamer van Koophandel en Fabrieken. g. der Commissie van Plaatselijk Schooltoezicht. 6. Verhooging maximum van den Hoofdelijken Omslag. 7. Aangaan kasgeldleening. 8. Belastingzaken. der gemeente Velsen van 3 tot en met 16 Oct. 1916. BEVALLEN L. Desjardijn Fluijmert z. J. M. Zonneveld— Huijbens d. J. van Tongeren van der Wel d. E. E. Retz— Braun z. G. van den Bosch Schellevis z. C. Goedhart van der Leek z. C. Verbeek van den Boogaard z. P. C. vanDeu- dekomKeijsers d. C. E. Gra- pendaal—Kruijer d. H. Meijer— Verheul z. A. E. van Rixel Taver z. G. van OsZwaan d. C. RademakersDekker z. A. E. de HaanPirovano d. C. E. Mooij—Schmitz z. G. We zenaar—van Asselt d. J. Mans- veldervan Reek z. A. M. SchoorlTervoor t d.J. Bou wens Treuren d. A. Winkelaar—Roze- meijer z. J. Oudshoorn—Was-

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2