ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN N.JLANKHORST&Zn. No. 102. Zaterdag 21 October 1916. Ie Jaargang. Administratiebureau en Drukkerij JAC. SINJEWEL, WILLEMSPLEIN IJMUIDEN, Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aan het bureau IVILLEMSPLEIN IJmuiden (Drukkerij Sin- jewel), in het advertentiebu reau van den heer P. F. C. ROELSE, Kanaalstraat. Te Velseroord bij 3. v. Til burg, Willebrordstr. 85. Te Velsen en Wijkeroog bij D. Schermer, Dood laan L 47, Wijkeroog. Te Santpoort bij P. vao Meups, Boekhandel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, niet aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. WAARSCHUWING. Schietoefeningen KRONIEK. Plaatselijk Nieuws. SNEEK. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTSPRIJS60 ets., per 3 maanden, franco per post 75 ets., voor het Buitenland f 1.25 ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. REDACTIE-ADRES: Willebrordstraat 105, Velseroord, Telefoon No. 141 Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ADVERTENTIEN van 15 regels 50 ets. Iedere regel meer 10 ets. Kleine advertentiën (dienstaanbiedingen en aanvragen, familieberichten van 15 regels 25 ets. iedere regel meer 5 ets. Ingezonden mededeelingen 15 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tet plaatsing van advertentiën van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. VAN HET FORT TE IJMUIDEN. De Kapitein ter Zee, Commandant van de Positie IJmuiden, maakt be kend: dat van het Fort schietoefe ningen gehouden zullen worden op DINSDAG 24 OCTOBER en zoo noodig op WOENSDAG 25 OCTOBER aan vangende 10 uur voormiddags. Onveilig is de Buitenhaven en de zee ten Noorden en ten Zuiden van de haven tot op 5 Zeemijlen van het fort. In dit terrein mag niet gevischt, gewerkt of geankerd worden. Uitgaande vaartuigen moeten in de lijn der vuurtorens blijven tot minstens 2 Zeemijlen bewesten de brulboei Binnenkomende vaartuigen mogen niet in de lijn van de Vuurtorens komen 2 Zeemijlen bewesten de brulboei. Drie uur vóór den aanvang der schietoefeningen wordt op het fort een roode vlag halfstok geheschen, welke een uur vóór den aanvang' wordt voorgeheschen en gedurende de oefeningen blijft waaien. Het einde der schietoefeningen wordt aangegeven door het neerhalen der roode vlag. Vastgesteld te IJmuiden, 16 Oc tober 1916. De Kapitein ter Zee, Commandant van de positie IJmuiden L. VAN DER WAL. Deze week is onze aandacht weer in hoofdzaak gevestigd op de vis- scherij. Eerstens is daar de ramp, die opnieuw onze visschersvloot getrof fen heeft. Bij de Noord-Hollandsche eilanden hoe gevaarlijk blijkt het daar toch immer voor de zee varenden bleven een aantal sche pen, waaronder ook twee IJmuider loggers. Van één dezer is het verlies van de geheele bemanning te betreuren. Dat heeft ons aangegrepen. Want, al wonen wij bij de zee en al weten wij dat de zee voortdurend haar offers vraagt, wij raken er niet aan gewoon en telkens weer als de golven kokend opbruisen en woe dend slaan op onze visscherssche- pen, eischend kostbare menschen- levens, voelen wij de pijn van dat wreede verlies. Want het is zooals onze berichtgever zeide in zijn ver slag over de ramp van de Johanna het hart dreigt stil te staan bij het besef van zoo'n ramp. Onze innige deelneming gaat dan ook uit naar de familie's, die zoo zwaar zijn getroffen. Hoe gelukkig is dan de beman ning van de Engelina. Met den dood voor oogen tot drie maal toe te moeten zien dat de reddingboot niet door de branding kan komen, welk een spanning moet dit geven voor de in noodverkeerenden. Maar boev. grooter zal ook de blijdschap en de dankbaarheid geweest zijn, toen ze konden juichen toch gered Hulde, driewerf hulde aan de dappere Tes- selaars, die zoo heerlijk hun moed en volharding zagen beloond. Ja, onder 't zeemansbuis klopt een warm menschenhart Wij denken ook aan de zooveelste ramp, die onze stoomvisscherij heeft getroffen. Want het is nu wel ze ker, dat de Burgemeester Vening Meinesz is gebleven. Dat is het zooveelste schip, waarvan wij nim mer meer iets zullen hooren. Het zeemansgraf is wijd en diep en het geeft zijn geheimen niet weer. Is de storm of de oorlog de schuld van deze ramp Wie zal het zeggen, al is hoogst waarschijnlijk ook dit verlies wel weer te boeken op reke ning van den wreeden, zinneloozen wereldkrijg. Onze plaats voelt wel de gevaren en de moeilijkheden van deze groo- ten tijd. Nu zijn weer een aantal schepen naar Engeland opgebracht. Gelukkig bracht dit deze verademing, dat daardoor de ongerustheid in vele gezinnen, over hunne betrekkingen aan boord, weggenomen werd. Deze opbrenging heeft echter dit gevolg gehad, dat de vloot nu weer stil ligt. Men wil eerst weten, wat oorzaak deze opbrenging heeft. En er zijn nog meer moeilijkheden, n.l. het aanhouden van een stoomkor- der door een Duitsche duikboot, die een onderzoek deed naar de her komst der steenkolen. Zoo blijven de oorlogvoerenden ons het uitoefe nen der visscherij, door hun mijnen enz., toch al zoo gevaarlijk, bezwaar lijk maken. 't Schijnt wel of in enkele dagen soms alles tegelijk komt. Daar zijn nog meerdere moeilijk heden, als de actie der kolenwer- kers, het opzeggen der koopmans korting, de staking van den ver koop door de kwestie met de Zee- vischvereeniging, de eisch van Duitschland, dat alleen visch ge kocht zal worden door bemiddeling der Zentral Einkauf Gesellschaft enz. de scheeve toestanden, in een onzer vorige nummers genoemd. Uit dit alles blijkt wel, hoe ver ward de toestand is. 'tls alsof de maatschappij op haar kop staat. Laten wij wenschen dat de men- schen, die in deze zaken hebben te beslissen, met de noodige wijs heid mogen oordeelen. En dat alle bezwaren weer over wonnen mogen wordeu. IJMUIDEN. Kantongerecht. De schippers van visschersvaartuigen, die uit voeren zonder in het bezit te zijn van een nog geldig bewijs van zee waardigheid van hun schip, werden door den kantonrechter overeen komstig den eisch van het O. M. tot een dag voorwaardelijke hech tenis veroordeeld. J. de W. en J. S. alhier wer- tot f 6 boete of 6 dagen veroordeeld wegens het houwen in afwijking van het bouwplan; J. F. B. alhier tot 2 maal f3 of 2 maal 3 dagen, wegens het zich niet uit eeu tap perij en uit een volksverzameling verwijderenJ. v. E. alhier tot f 3 of 3 dagen, wegens het verstoren van de nachtrust. Foto's in een etalage. Een lui tenant uit IJmuiden had bij een fotograaf aldaar eenige foto's laten maken. De proef beviel hem niet, waarna hij toezegde opnieuw te zullen poseeren. Daarvan kwam echter niets, doch toen de fotograaf een quitantie van f 12 aanbood, wei gerde de luitenant dit bedrag te voldoen en gaf de foto's terug. Daarop dreigde meldt de Stads-Ed. de fotograaf de foto's in de winkel kast van zijn winkel in het open baar te vertoonen en gaf daaraan ook gevolg. De luitenant, die hiermede geen genoegen kon nemen, verzocht den fotograaf de portretten weg te ne men, en toen deze weigerde, deed hij hiervan aangifte bij de politie, die de portretten liet verwijderen en wegens over treding der auteurswet proces-ver baal tegen den fotograaf opmaakte. Geëischt werd f 4 boete. De foto's waren ter zitting aan wezig. De fotograaf verklaarde dat het gewoonte was de portretten van personeD, die niet betalen, in de winkelkasten te exposeeren. De verdediger mr. Hellema van IJmuiden pleitte vrijspraak. Bioscoop. Deze week gaat in Cycloop eon prachtige ülm, n. 1. „Jane Shore" de Koningin van één Nacht. Deze mooie historische film, die wij in Haarlem zagen en die overal veel belangstelling had, zal ook hier zeker wel bezoek trekken. Overtreding arbeidswet. Tegen een tweetal reeders alhier is proces verbaal opgemaakt wegens over treding der arbeidswet door het te laat doen werken door netten- boetsters. Een verrassing voor de politie. - Tijdens de afwezigheid der agenten van den nachtdienst, die wegens dienst het gebouw alleen moesten lipZBEfa ifiSltóil. Leveranciers van Keepen, Ronding, Naadlijn, etc. Specialiteiten in COCOSTOUW laten, heeft men zekeren G. v. d. P. uit Velseroord stomdronken voor het politiebureau gedeponeerd. De man had slechts „een flesch" cog nac leeggedronken. Een kleine questie in de Rijks- vischhal. Donderdagmorgen werd de publieke afslag in de rijks- vischhallen alhier stopgezet van 7 uur 's morgens tot 10 uur, wegens een meeningsverschil tusschen de commissie uit de Reedersvereeni- ging, die de overeenkomst tusschen de reederijen en de Engelsche re geering heeft na te leven voor den inkoop van 35 procent der aan voeren voor de Engelsche regeering en de Rijkscommissie van Toezicht op de Zeevischvereeniging, die voor de beschikbaarstelling van regee- ringsvisch voor binnenlandsch ver bruik moet zorgen. Er waren namelijk slechts 7 stoomtrawlers aan de markt, die met elkaar 700 kisten visch van die soort hadden aangevoerd, waarover de regeering van ons land mag beschikken, ter wijl voor binnenlandsch verbruik 2400 kisten waren aangevraagd. De Zeevischvereeniging eischte nu de 700 kisten aaugevoerde kleine vischsoorten op en kwam er dus nog 1700 te kort. De commissie uit de reedersvereeniging maakte evenwel bezwaar die 700 kisten voor binnenlandsch verbruik be schikbaar te stellen, omdat ze daar door haar overeenkomst met de Engelsche regeering in gevaar zag gebracht. Daarop werd de publieke verkoop opgeschort en de regeeriug met het feit in kennis gesteld, ter wijl inmiddels maatregelen werdeL genomen om tot in beslagname der 700 kisten over te gaan. Tot zoover heeft de commissie uit de reeders het evenwel niet laten komen en stond tenstotte de visch af, waarna de publieke afslag te 10 uur kon beginnen. Hoe lang zoo meer stapelen zich de moei lijkheden in de rijksvischhallen op, als gevolg van de overeenkomst met Engeland, doordien de handel op het binnenland en Duitschland verlamd wordt, door de enorme prijzen, die de koopers voor Enge land besteden, waarvan zooals be kend is voor de eerste 85 procent een belangrijk bedrag door de reederijen wordt terugbetaald. VELSEROORD Burgeravondschool. De uitbrei ding aan de Burgeravondschool is thans definitief door B. en W. goedgekeurd. De 3e klasse is thans als vervolgcursus'aan den 2 jarigen cursus toegevoegd. Voor den cursus 1916/1917 is hieraan benoemd de heer Ph. A. Risch, werktuigkundige te IJmuiden. Een 9 tal smeden en bankwerkers volgen nu onder zijn leiding het machine-vakteekenen. Mocht de proef goed slagen, dan kan dit een stap zijn in de richting om te komen tot een drie- of vier jarigen cursus, zooals Zaandam, Haarlem en Amsterdam ook bezitten. Dan kan de school, veel meer nog dan thans, voorzien in de diep gevoelde behoefte aan vakonderwijs voor hen, die overdag al „loon" moeten verdienen. Een ambachtsschool is uitstekend, maar verscheiden ouders kunnen het dagloon van hun kinderen die drie, vier jaren niet missen. Voor hen is de B. A. S. de aangewezen inrichting, maar dan moet deze worden uitgebreid, dan moet niet alleen de smid, maar ook de met selaar, de timmerman, de schilder daar zich kunnen bekwamen, in de avonduren, na zijn dagwerk. De benoeming van den heer Risch is een goede stap in de goede richting. VELSEN. Ouderavond. Vanwege de Zon- dagsschoolvereeniging wordt mor genavond in het gebouw voor Chr. Belangen een Ouderavond gehouden. Als spreker zal optreden Dr. F. J. Beerens van Utrecht, terwijl het personeel en de Zangkiasse der school liederen zullen zingen. Bedankt. De heer J. Deinum alhier he9fc bedankt voor zijn benoeming tot leeraar aan den Handelsavond cursus van de Middenstandsver- eeniging De Hanze te Beverwijk. Pensioen. Aan den gewezen veldwachter W. de Ruiter, thans gemeentebode, is een pensioen van f 555 verleend. Kantongerecht. De kantonrech ter te Haarlem veroordeelde J. H. en B. H. alhier wegens het doen van verboden pogingen om wild te bemachtigen ieder tot f 5 of 5 dagenJ. S. alhier wegens het niet hebben van steunsels aan een hon denwagen tot f 3 of 3 dagenJ. H. S. alhier wegens het loopen op verboden grond tot f 8 of 8 dagen. Beroep tegen een besluit van B. en W. Behandeld werd voor de afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur o.a. de volgende zaak. Het beroep van de N. V. Exploi tatie Maatschappij der Chemische Industrie Amsterdam, te Amster dam, tegen het besluit van Burge meester en Wethouders van Velsen van 10 Maart 1916 waarbij haar en hare rechtverkrijgenden voor waardelijk vergunning is verleend tot uitbreiding harer inrichting tot het verwerken van vischafval op een perceel te IJmuiden aan de Middenhavenstraat, door het bij plaatsen van een kookketel tot het verwerken van vischafval en één tot het verwerken van leverafval, een en ander tot het fabriceeren van guano. Appellante had bezwaar tegen de voorwaarde dat vischlever niet mag

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 1