iitf aider Courant' 2e BLAD.^j 21 OCT. 1916. AGENDA. ZATERDAG. Bioscoop, Cycloop, 8 uur. ZONDAG. Bioscoop, Cycloop, 3 uur, 5 uur en acht uur. MAANDAG. Bioscoop, Cycloop, acht uur. Boaz-bank, Visseringstraat 12, 7—9 uur. Nutsspaarbank, 79 uur, Helm straat. DINSDAG. Holl. Tooneel-Gezelschap, De Toffe Jongens van het 7e, Cycloop, 8 uur. Predikbeurten. IJMUIDEN. 10 uurde heer G. W. Oberman, Theol. Doet. van Noordwijk. 5 uur: Ds.Creutzberg. 10 uur: Ds. Huizing. 5 uur: dezelfde. VELSEROORD. 10 uurde heer Brederveid. 5 uurdezelfde. VELSEN. WIJKEROOG. 10 uur: de heer P. Vermeulen. 5 uur: Ds. Kok. Voorbereiding. .SANTPOORT. 10 uur: Ds. H. P. de Pree van Alkmaar. Lijst van onbestelbare brieven 'en brierkaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand October 1916. BRIEVjSN BINNENLAND. 1. Julianakade C9, IJmuiden. 2. H. Klaasen, Utrecht. 8. Schinkel, Velsen. BRIEFKAARTEN BINNENLAND. 4. H. Allard, Amsterdam. 5. J. v. Kestel, 4 Comp. 6. J. van der Kaaije, Ape-doorn. 7. Mej. de Konnis, Amsterdam. .8. Landstormplichtige 103—4, Vlasakkers. ;BRIEVEN BINNENLAND. 1. H. Bakker, Amsterdam. 2.' Mej, J- de Oude, 3. M. T, J- Kolkman, den Haag. 4. W. Bös:, Rotterdam. BRIEVEN BUITENLAND. 5. Francois Janet, Reims. 6. Maurice Collard, Angletére. BRIEFKAARTEN BINNENLAND. 7. Mej. J. G. Corporaal, A'dam. 8. A. Zijde, 9. B. van den Bos, 10. A. van den Bos, 11. B. Wolker, 12. M. Vischer, 13. Bestie Heitgeest, 14. F. de Jong, lö, Fam. Klein, 16. P. de Goede, 17. P, v. d. Hoevering, den Haag. 18. Mej. A. Spanjaard, 19. B. Stam, 20. C. van ter Mole,Haarlem. ■21. Albert Ros, Katwijkzee. 22. J. C. v. Yperen, Maarseveen. 23. Cel 7—108, Rotterdam. 24. Pietje Ros, Scheveningen. 25. A. Kerkman, geen plaats vaD bestemming. 26. Briefkaart zonder adres. BRIEFKAARTEN (BUITENLAND.) 27. H. JCieboom, Lubeck. Gevonden Voorwerpen waaromtrent inlichtingen zijn te bekomen aan de politiepost te IJmuiden. 1 papegaai. 1 herdershond. 1 gouden broche. 1 zilveren dameshorloge. 1 bruinlederen knipportemormaie. 1 mandje met pijlglas. 1 reddingboei. VISSCHERIJ. Als getuigen werden naar H.Dbl. meldt, gehoord de heeren Lefson, inspecteur van de scheepvaart en Slikkerveer, ambtenaar bij de scheep vaartinspectie. Uit vragen van den verdediger Mr. J. H. Thiel bleek, dat de schip pers vroeger wel gewaarschuwd werden, dat hun certificaten ver- loopen waren. In den laatsten tijd wordt dit evenwel niet meer gedaan, omdat de scheepvaart-ambtenaren daartoe niet verplicht zijn. De inspecteur geloofde evenwel, dat de schippers een beetje onver schillig zijn, omdat ze tegenwoordig zooveel geld verdienen, er zijn wel gevallen van f 30.000 f 35.000. De ambtenaar van het 0. M. achtte 't bewijs geleverd. Op het feit staat alleen hechtenis. Deze straf vond 't O. M. evenwel te zwaar omdat uit niets gebleken is, dat er bij de schippers van onwil sprake is, alleen van een administratief verzuim. Om deze moeilijkheid van de straf te ondervangen eischte 't 0. M. een dag hechtenis, welke straf evenwel voorwaardelijk zal zijn, met een jaar proeftijd. De verdediger Mr. Thiel sloot zich daarbij aan en drong er voorts op aan dat de scheepvaartinspectie voortaan meer bereidwilligheid moge betoo- nen, dan de wet haar bepaald voor schrijft. Egmond a. Zee, 18 Oct. Heden middag werden de eerste slachtoffers van de stranding van den IJmuider logger te Vlieland, alhier ter aarde besteld. Om 1 uur werd het lijk van W. Prins Jzn. vader van twee kinderen, op de algemeene begraafplaats ten grave gedragen. Nabij het kerkhof sloten de burgemeester en de secre taris zich bij den droeven stoet aan. Bij het graf, de overledene was oud-katholiek, werd niet gesproken. Om 2 uur werd het stoffelijk overschot van G. ISmit en zijn twee ongehuwde zoons begraven. Deze overledene laat een vrouw en nog zes kinderen na. Een kolossale stoet volgde deze droeve plechtigheid. Nabij het kerkhof sloten de Burge meester en secretaris zich weer bij de belangstellenden aan. Op de eerste baar was het lijk van een der zoons gelegd, bedekt met een wit kleed, een plaatselijk gebruik bij het begraven van ongehuwden. Hier op volgde de lijkwagen met het ljjk van den vader, waarna weder een draagbaar met het lijk van den anderen zoon volgde. Ook deze baar wae met een wit kleed bedekt. Ds. van Wijngaarden uit Katwijk a. Zee, de vader van den Ned. Herv. predikant ter plaatse, sprak aan het graf een diepgevoelde rede. Het geheele dorp is zeer onder den indruk van het droevig gebeuren. Heden worden wederom drie lijken ter aaarde besteld. (Tel). 20 vaten aangespoeld. De rest schijnt in 't zand te zijn bedolven. Het strand ligt bezaaid met duigen. De lading van de vischlogger „IJmuiden 290" is gelost. Het af brengen werd opgedragen aan de firma L. Smit te Rotterdam, 't Schip is oogenschijnlijk onbeschadigd. Sedert Zaterdag kwamen van de IJmuider Haringvloot binnen de loggers Goede Hoop I IJM. 295 met 33 last. Zijtje 301 24 Elisabeth 253 -- 30 Lisa 207 30 Catharina 352 19 Centrum 251 17 Alma 249 16 Lisa II 305 26 Ena 65 22 Wilhelmina 300 25 Jean Paul 271 17 Louise Maria 115 24 Jan Bart 280 14 Wilhelmina 248 20 Pluto 248 20 - Albert 111 20 Olga 20 20 en de drifter Dirk Jacobus IJM 269 met 27 last haring. SPORT. VOETBAL. 7.5. V. De Velseroorders gaan voort met successen te boeken. Zondag toch verrichtte V.S.V. een knap stuk werk door tegen R.C.H. gelijk te spelen n.l. 22. Uit de Provincie. Het station Uitgeest is op het oogenblik een der drukste spoor wegstations ten Noorden van het IJ en men is er reeds meermalen op bedacht geweest dit station eenigermate te verlichten, teneinde daardoor een meer geregelden dienst te bevorderen. De H.IJ.S.M. heeft thans plannen ontworpen om een directe verbinding te maken tusscheu Beverwijk en Krommenie. De vooi- deelen van een dergelijke verbin ding zijn in het oog loopend. In de eerste plaats behoeven treinen van IJmuiden naar Amsterdam, voor zoover die thans over Uitgeest loo pen, na het tot stand komen d i ver binding BeverwijkKrommenie, het station Uitgeest niet meer te passeeren, terwijl ook de sneltreinen van Rotterdam naar Leeuwarden v.v. van deze verbinding gebruik zouden kunnen maken. Echter vooral voor het vervoer van visch uit IJmuiden en voor landbouwpro ducten is de ontworpen verbinding van bijzonder belang, daar thans door groote drukte op het station Uitgeest meermalen vertraging in de verzending ontstaat. De indiening van dit plan bij de regeering kan dezer dagen tegemoet worden gezien. Wij teekenen hierbij aan, dat dit bericht verschillende onjuistheden bevat. Treinen van IJmuiden naar Am sterdam via Uitgeest zullen er wei nige loopen. Dat de sneltreinen Rot terdam-Leeuwarden van deze ver binding gebruik zouden maken, is ondenkbaar, want deze treinen moe ten over Uitgeest. En het zou toch al te gek ztjn als deze sneltreinen via Beverwijk-Krommenie naar Uit geest zouden rjjden. Wij gelooven dat de nieuwe lijn, als deze komt, hoofdzakelijk zal dienen om de land- en tuinbouw producten op de snelste wijze naar Amsterdam te voeren. Vooral voor de export van aardbei n zal de lijn van groot belang zijn. Wellicht dat men ook het vischvervoer over deze lijn zal voeren om het drukke tra ject Haarlem-Amsterdam te ont lasten, hoewel het wisselen op het station Velsen ook wel bezwaren zal meebiengen. Uit de Gemeente. „Evenmin als ten vorigen jare, kan thans de algemeene toestand van handel en nijverheid normaal worden genoemd. Immers de vrij heid van beweging, welke een eerste levensvoorwaarde voor handel en nijverheid is, werd in het afge- loopen jaar op velerlei wijzen aan banden gelegd. Eenerzijds waren het de buitenlandsche regeeringen, die door allerlei maatregelen den invoer van grondstoffen bemoeilijk ten, anderzijds was het de Neder- landsche regeering, die, om gebrek aan de eerste levensbehoeften te voorkomen, alsook om een goede distributie hiervan te verzekeren, al was het ook mee de beste be doelingen, aan den handel heel wat onaangenaamheden berokkende. Al konden alle bedrijven door de buitengewone omstandigheden en de afwezigheid van concurrentie groote winsten behalen, de alom heerschende onzekerheid doet toch naar terugkeer van den vredestoe stand sterk verlangen. Het is echter zeer onwaarschijnlijk dat de vroeger normaal geachte toestan den zullen weerkeeren, al zijn voorspellingen daaromtrent thans moeilijk te geven. Eerst na het sluiten van den vrede zal kunnen blijken, welke groote veranderingen hebben plaats gehad of althans zijn voorbereid. Zeker zullen de reusachtige ver liezen aan menschenlevens en ma teriaal, alsook het feit dat vele industrieën zich geheel aan den oorlogstoestand hebben aangepast, na het tot stand komen van den vrede, groote moeilijkheden in handel en nijverheid doen ontstaan, maar Nederland zal, indien het buiten den oorlog blijft, uit den aard der zaak in veel betere omstandigheden ver- keeren dan de oorlogvoerende landen. Dit neemt niet weg, dat slechte economische toestanden in het buitenland, ook hier een terugslag zullen doen gevoelen. Hoe echter ook de toekomst moge zijn, het geeft reden tot blijdschap en dankbaarheid dat ook in het afgeloopen jaar ons vaderland ondanks alle moeilijkheden, is blijven behooren tot de steed« kleiner wordende groep vau staten waar de oorlog nog niet is ont brand. Tengevolge van deze bevoor rechte positie was het jaar 1915 voor verschillende takken van handel en nijverheid zeer gunstig. In onze gemeente was het de visscherij, die een jaar van onge houden voorspoed beleefde. Wel cP eigden vele gevaren, zooals gebrek aan steenkolen, het opbrengen van schapen, staking van het scheeps volk en nog tallooze andere, aan dien voorspoed een einde te maken, of althans dien te onderbreken, maar de reeders lieten zich niet afschrik ken en wisten tot nu toe alle bezwaren te overwinnen. Daar vele bedrijven in onze ge meente met de visscherij in verband staan, hadden de goede resultaten hiervan ook voor deze een gunstig gevolg. Uit de mededeelingen en tabel len kan door vergelijking met ons vorig verslag blijken dat de toe stand van handel en nijverheid in de gemeente Velsen in 1916 gun stiger was dan in het vorig jaar. (Woidt vervolgd). Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Volgens een besluit van de Vrijz. Dem. Bond zouden aan den voor avond van de behandeling der grondwetsherziening in de Tweede Kamer der Staten-Generaal op Dins dag 17 Oct. alom in den lande vergaderingen worden belegd dooi de Vrijz. Dem. Kiesvereenigingeu ter bespreking van die voorgestelde herziening en het Algemeen Kies recht voor mannen en vrouwen. Voor de Kiesvereeniging „IJmui den" traden in do Willem Barendz als sprekers op de heeren Mr. id. Slingenberg, lid der Prov. Staten van Noordholland te Haarlem en R. de Boer, Wethouder dezer ge meente. Als men den drang naar Algemeen Kiesrecht voor mannen en vrouwen moest af meten naar do belangstelling voor deze vergadering, dau is die drang al zeer gering. Dit is nochtans niet het geval, evenmin als de drang is af te meten naar de „reuzen meetings", voor dat doel gehouden. Wat daar te veel is, is hier te weinig, trouwens de belangstelling voor politieke zakeu is te IJmuiden nooit groot geweest. Toch hadden we voorzoo'n belang rijk en actueel onderwerp meer be angstelling verwacht, doch ook het weer was de zaak niet gunstig, 't Regende baksteenen. De sprekers hadden de taak ver deeld. Mr. Slingenberg zou meer in het bijzonder spreken over het tegenwoordig kiesrecht; de lieerde Boer over het vrouwenkiesrecht. Mr. Slingenberg vangt aan met te zeggen dat sedert 1848 geen dag zoo belangrijk is geweest voor het politieke leven als de dag van mor gen en geeft daarna in een helder en zakelijk betoog een historisch overzicht van de ontwikkeling van het mannenkiesreeht. Hij herinnert aan de evolutie der jaren 1840-1848, welke jaren voor vele landen een revolutie met zicli bracht. Hij dee t mede, dat de eerste samenstelling van de Eerste en Tweede Kamer geheel plaats had buiten de volks invloed door den Koning. Hij me moreert het gewichtig politiek jaar 1866, toen voor het eerst naar aanleiding van de Indische kwestie, Koning en Regeering moesten zwich ten voor het parlement om vervol gens in onze herinnering op te frisschen de groote strooming naar grondwetsherziening en de daaruit voortgevloeide groote kiesrechtuit breiding; voorts de kiesrechtvoar- stellen van Minister Tak van Poortvliet in 1894, dat bijna het algemeen Kiesrecht gebracht zou hebben en hoe we daarvoor in de eerste plaats gekregen hebben de ihans nog geldende Kieswet van Houten van 1896 die terstond het aantal kiezers bracht op 600.000, welk getal thans is aangegroeid tot 1.200.000, dus verdubbeld is. In 1900 aanvaardde de Vrijz. Dem. Bond de eisch van het Alge meen Kiesrecht voor mannen. In 1905 kregen we het z.g. blanco artikel, volgens Mr. Roodhuizen de schoonste uitvinding der eeuw, dat bepaalde, dat het kiesrecht bij ge wone wetgeving zou geregeld worden en niet meer in de grondwet neer gelegd. Daarna schetst spreker het ontstaan van het Concentratiepro gram onder Minister Heemskerk en legt hij uit hoe de verschillende politieke partijen tegenover het algemeen kiesrecht staan. Van de Antirevolutionairen, die nog altijd blijven vasthouden aan het Huis manskiesrecht, waartegen spreker de bekende vele bezwaren opnoemt, wordt niet veel verwacht, wel van de Roomsch Katholieken, waarin zich den laatsten tijd een sterke democratische richting openbaart ook bij de Christelijk Historischen is een groote strooming ten goede merkbaar. Maar als partij is op haar nog niet te rekenen. Spreker is hoopvol gestemd voor de voorgestelde wijziging van art. 80 der grondwet, ofschoon deze nog afhankelijk is van art. 192, het bekende Onderwijs-artikel. Spreker verwacht van Algemeen Kiesrecht le grootere belangstelling in het politieke leven. 2e betere sociale wetgeving. 8e betere volkshuisvesting en 4e betere schoolwetgeving. Hij licht deze punten achtereen volgens toe om te besluiten met de opmerking, dat de Vrijz. Dem. Bond niet streeft naar verscherping maar naar verzachting v. den klasse- strqd; niet naar revolutie, doch naar evolutie. (Wordt vervolgd). Zondag 22 October 1916 Ned. Herv. Kerk. Doopsgez. Gem. afd. Prot. Bond. 10V2 uur Ds. Luikinga. Geref. Kerk. Herv. Evangelisatie. 10 uurDr. J. F. Beerensv. Utrecht. 5 uurde heer v. Marsbergen v. Haarlem. Geref. Kerk. Ned. Herv Kerk. 10 uur: Ds. Eggink. Oud-Geref. Gemeente. (Gebouw voor Chr. Belangen). 91/a uur: Godsdienstoefening. J» uur: hetzelfde. Geref. Kerk. Neb1. Herv. Kerk. (Bewaarschool). 10 uur: Dr. G. A. v. d. Bergh van Eijsinga. Evangelisatie. Post- en Telegaafkantoor te VELSEN. f itC- en Telegraafkantoor te IJMUIDEN. Nieuwe schepen. Hier is aan gekomen de op de werf der firma Bonn Mees te Rotterdam ge bouwde stoomdrifter-korder Adriatie YM. 259, voor de N.V. Zeevisscherij Mij. „De Witte Ster". Machine en ketel werden door de Amsterdam- sche Droogdok Mij. Certificaten voor visschersvaartui- gen. Een zestal schippers van visschersvaartuigen te IJmuiden waren gedagvaaid wegens het uit varen met hun visschersvaartuigen, zonder dat zij voorzien waren van certificaten van deugdelijkheid. Uit de behandeling bleek, dat de be staande certificaten voor deze sche pen op 1 Juli vervallen waren, ter wijl niet tijdig een nieuw certificaat was aangevraagd. Begrafenis slachtoffers IJmuiden 290". De Engelina. Uit Texel wordt nog gemeld: De gestrande logger Engelina is in drie stukken gebio- ken en hoog op 't strand geslagen. Van de lading haring zijn slechts Titan. IJmuiden 18 Oct. De sleepboot Titan, van den sleepdienst Zur Mühlen, wordt te Amsterdam gedeeltelijk verbouwd, teneinde als stoomkorder in de vaart te worden gebracht. Met zijn 1000 paarden krachten zal dit vaartuig dan zeker wel de sterkste korder zijn, welke op de Noordzee vischt. (Sch). Haringvisscherij. Kinheim. Zondag speelde Kin- heim I, al weer met invallers, tegen H.S.V. I van Haarlem. Uit de groote opkomst van 't publiek bleek, dat men nog al wat verwachtte. Er is van beide kanten veel go- de wil betoond om te doelpunten, maar zonder succes. De strijd e:ndigde met 00. In de tweede helfc speel de Kinheim met den wind mee en verscheiden schoten werden op het vijandelijk doel gelost, doch 'tgiug altijd naast of over. Een nieuwe spoorlijn in Noord- Holland. Het volgende bericht von den wij in De Telegraaf: Kamer van Koophandel en Fa brieken. Verschenen is het ver slag der Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1915. Wij vinden daarin de volgende algemeene be schouwingen Grondwetsherziening en de eisch van Algemeen Kiesrecht voor mannen en vrouiven.

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 5