YISSCHERU. Gemeenteraad is, zal morgen ook de zaak van den heer K. te IJmuiden worden geboycot. Het gaat nu hard tegen hard, want de Huurwaarborgvereeniging kondigt ook een strenger optreden aan tegen de huurders. VELSEN. Zanglust. Er schijnt onder de dames meer lust te zijn een ge mengd koor te vormen dan onder de heeren. Tegenover een 25-tal dames staan slechts 7 zangers. Dat is geen goede verhouding en dat is jammer. Als er nu nog eenige hee ren bijkwamen, dan was er groote kans, dat Yelsens gemengd koor iets ging beteekenen. Het repetitie lokaal in Café Bloemoord moet ontruimd worden, maar er bestaat groote kans, dat de Vereeniging beschikking krijgt over een zeer goed lokaal. Strafbaar of niet. 't Had al eens in de courant gestaan, dat den verbouwers van late aardappelen verboden zou worden ze van het erf te vervoeren, maar ze zouden er toch wel persoonlijk bericht van krijgen, als dat verbod van kracht werd Zoo dacht ook P. Kooiman uit den Velserpolder er over en daarom ging hij heel gewoon met 15 HL. den polder uit, maar werd bekeurd. Bij onderzoek bleek, dat alle verbouwers bericht over de post hadden gekregen, dat het verbod ingegaan was, alleen hij niet. Is nu zijne daad strafbaar of niet? Ouderavond. Vanwege deZon- dagsschoolvereeniging werd Zondag in het gebouw voor Chr. Belangen een Ouderavond gehouden onder leiding van den Voorzitter, Ds. Eg- gink. Gesproken werd door Dr. J. F. Beerens uit Utrecht, terwij het personeel der school en de Zangklasse onder leiding van den heer J.£ Smit zich bij afwisseling deden hooren. Jubileum. De heer H. van Heyst herdacht Maandag zijn 50- jange werkzaamheid bij de aan- nemersfirma Wed. P. van Heyst onder hartelijke blijken van belang stelling. De firma van Heyst bereidde hem ter gelegenheid van zijn jubi leum een recht aangenamen dag. Gezondheidscommissie. Behalve enkele huishoudelijke zaken en eenige klachten en adviezen van het Gemeentebestuur over voor de gezondheid schadelijke gebreken aan woningen behandelde de gezond hiedscommissie in hare laatste ver gadering in hoofdzaak het volgende: Besproken werden een aantal ziektegevallen, voorgekomen te Vel- sen en Wijkeroog en door den be handelenden Geneesheer toegeschre ven aan het gebruik van rundvleesch, waar deze gevallen eerst ter kennis kwamen van de commissie, toen al het vleesch reeds was verbruikt, moest van een nader onderzoek naar de oorzaak der vergiftigingsverschijn selen worden afgezien. De Commissie weid hierdoor op nieuw versterkt in hare overtuiging, dat er in deze gemeente behoefte bestaat aan een geregelde vleesch- keuring, waardoor ook deze ziekte gevallen waarschijnlijk voorkomen hadden kunnen worden. Nadat aan de Commissie was ge bleken, dat de proef met het nemen van schoolbaden door leerlingen van school F uitmuntend was gelukt, besloot zij den Gemeenteraad te verzoeken op de begrooting van het volgende jaar de daarvoor bestemde som zoodanig te verhoogen, dat de baden te Wijkeroog kunnen worden voortgezet, ook na 10 September, en dat te IJmuiden gratis douche- baden kunnen worden verstrekt aan leerlingen, die daarvoor in aan merking komen. Met ingenomenheid vernam de Commissie, dat de Schoolcommissie besloot haar adhaesie aan dit ver zoek te betuigen. Gaarne zou de Commissie zien, dat ook de leerlingen van de bi zondere scholen te Wijkeroog in de gelegenheid werden gesteld doachebaden te nemen, zooals dit het geval is met de leerlingen van de bizondere school aan de Bree- saap. Maar, daar het haar vroeger was gebleken, dat het bestuur der Christelijke School te Wijireroog om principieele redenen niet bereid werd gevonden tot medewerking, meende zij zich van verdere po gingen te dien opzichte te moeten onthouden. De maatregelen ter bestrijding van het rooken van schoolkinderen kwamen ook nu weder ter sprake. De Commissie besloot hieromtrent nader overleg te plegen met eenige Hoofden van Scholen en School artsen. Voorts werden behandeld een ver zoek van de Ned. Vereeniging van Schoolartsen en een verzoek van de Maatschappij van Dier-genees- kunde om eenige vragen te beant woorden in verband met een enquête resp. omtrent het voldoen aan hy giënische eischen bij scholenbouw en omtrent melkproductie en melk- contröle. Ten opzichte van den bouw van nieuwe scholen is de Commissie van meening, dat in de wijze, waaroo deze zaak wettelijk is geregeld, voldoende waarborg is gelegen, dat met de eischen der Hygiëne rekening wordt gehouden. Bij de beantwoording der vragen over melkcontröle gaf de Commissie ais haar gevoelen te kennen, dat de stalhygiëne in deze gemeen' e veel te wenschen overlaat en dat een controle op de stallen, uitge oefend door een veearts, van groot nut zou kunnen zijn. WIJKEROOG. R. K. Vrouwenbond. Tot be stuursleden der onlangs opgerichte afdeeling van den R. K. Vrouwen bond zijn gekozen Mej. Veldt, Mej. M. de Koning, Mej. Versteeg, Mej. B. IJdema en Mej. Bakkenhoven. Op de laatste vergadering traden ruim 30 leden toe. DRIEHUIS. Crematie. Maandag heeft op Wes- terveld de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den Kapitein-Luitenant ter Zee, M. Schoo, te Rijswijk overleden, ter wijl Zaterdag j 1. gecremeerd is het stoffelijk overschot van den heer F. Meeter, in leven Directeur der N.V. Handelsvereeniging te Arnhem, te Utrecht overleden. SANTPOORT. 'Geen licht. Zaterdag-, Zondag en Maandagavond waren de bewoners van het dorp en den stationsweg tot groot ongerief geheel verstoken van electrisch licht. Ter gemoet- koming daarvan werden de lichten te half 11 ontstoken en bleven 's nachts branden. Aangaande de oorzaak daarvan verkeert men in het onzekere. Nieuwe schepen. Hier is aange komen de op de werf der firma Bonn en Mees te Rotterdam ge bouwde stocmdrifter-korder Adriatic 259 voor de N. V. Zeevisscherij Mij De Witte Ster. Machine en ketel werden geleverd door de Amsterd. Droogdok Mij Aanvaring tusschen trawlers. De Raad voor de Scheepvaart heeft onderzoek gedaan naar de oorzaak van de aanvaring op 6 Sept. in de Noordzee tusschen de stoomtrawlers St. Nicolaas" Y. M. 137 (schipper G. Zwaanreederij Zeevisscherij Maatschappij „Die Scelvisch"), en Barendsz" Y. M. 4, (schipper Alb de Graaffreederij Maatsch. tot Beheer van Steamtrawlers), beiden te IJmuiden, Het verhoor van de beide schip pers zal ook loopen over de vraag of het ongeval te wijten is aan een daad of nalatigheid hunnerzijds, Het eerst werd gehoord de stuur man der Y. M. 4, Piet Pronk. Deze verklaarde, dat de trawler den 6en September, toen hij op wacht kwam, Z.Z.O, vpór lag en visschende was. Dezen avond was hij om kwart over 10 alleen op wacht, Getuige vond het zeer vreemd, dat twee man met mooi weer de wacht moesten loopen en zeide, niet te weten dat dit een voorschrift is. Op dien bewusten avond stond 't net recht achteruit. Het was een maanlichte avond cn op eenigen afstand bemerkte getuige de Y. M. 137, die ook visschende was en met volle vaart naderde. Te voren had deze trawler met de Y. M. 4 medegelegen, maar was daarna gedraaid. Getuige heeft de lichten ook zien veranderen. De stuurman wierp het roer over, haalde de handel der machinekainer- telegraaf naar „stop" en schreeuwde. Er verscheen echter niemand op het dek van het draaiende schip. Dit schoof langs de Y. M. 4 heen. De netten raakten hierdoor in elkaar. De tweede getuige, de 17-jarige J. de Groot, deed de wacht aan boord der Y. M. 137. Op die reis bezat hij nog geen keuringsbewijs. De schipper had hem gelast van Z.W. naar N.O. te draaien. Hij heeft niet van dien koers afgeweken. Het net stond aan bakboordszij. Getuige bemerkte van de Y. M. 4 eerst een wit en een groen en daarna twee witte vuren. Een rood licht heeft hij niet gezien. Toen het schip gedraaid had, heeft het anderhalf uur N.O. gelegen. De inspecteur voor de scheepvaart wees op het in hooge mate onver antwoordelijke gedrag van de beide schippers Een van hen heeft een jongen van 17 jaar, die totaal geen kennis van het navigeeren heeft, aan dek gelaten en zoodoende het leven der opvarenden in de waag schaal gesteld. Hier dient een strenge straf toegepast te worden. Aan iemand die zoo schandelijk handelt dient het commando over een schip ontnomen te worden. Het onderzoek wordt hierna ge sloten. Uitspraak zal later volgen. Het aanhouden der Visschers- vaartuigen. Uit zeer goed inge lichte bron vernemen wij, dat de loopende geruchten, volgens wel ke eenige trawlers zouden zijn op gebracht, omdat het de Reeders- vereeniging gedurende eenige dagen niet gelukte de volle 35 der aangevoerde visch voor Engeland te koopen, van allen grond zijn ontbloot en het zelfs zeer onwaar schijnlijk is dat niet veeleer andere redenen, welke buiten het tusschen de reeders en de Engelsche regee ring getroffen contract liggen, de opbreuging hebben veroorzaakt. Immers houdt artikel 7 der over eenkomst, welke door de Engelsche regeering is onderteekend in, dat de trawlers, die buiten verboden water op wettelijke wijze de vis scherij uitoefenen, niet zullen wor den gehinderd of vastgehouden. Het is niet aan te nemen, dat de Engel sche regeering deze verbintenis niet nauwlettend zou zijn nagekomen Bovendien houdt het contract wel een regeling in voor opzegging door elk der partijen, doch daarvan is in dezen in geen geval sprake ge weest, te minder, waar ook sedert de opbrenging der trawlers de in koop van visch voor de Engelsche regeer ing door de reedersvereeniging geregeld is doorgegaan, en de 35 pCt. daarbij zijn bereikt en door Engeland geaccepteerd. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat juist dezer dagen en vóór de aanhouding hier te lande bekend was, het be stuur der reedersvereeniging me de Engelsche Vischvertegenwoordi- gers een bijeenkomst hadden, waar op tot wederzijdsche bevrediging, enkele moeilijkheden, die zich bii de uitvoering der overeenkomst hadden voorgedaan, uit den weg zijn geruimd. Noch het Ministerie van Buiten landsche Zaken, noch de reeders vereeniging, noch ook de Engelsche gezant en de Visch vertegen woor digers hier te lande, zijn met de redenen van de opbrenging in ken nis gesteld, waaruit mede blijkt dat de aanhouding geheel buiten de gesloten overeenkomst -moet zijn omgegaan. Er wordt thans in Enge land geinformeerd, wat de réden der aanhouding is geweest. terwijl ds. Van Wijngaarden uit Katwijk aan Zee een indrukwek kende toespraak hield. Tel. Begrafenis slachtoffers IJmuiden 290". Egmond a. Zee 19 Oct. Hedenmiddag werden de laatste leden van de bemanning van den te Vlieland verganen logger „Y mui 290" alhier ter aarde besteld De eerste begrafenis was die van den gehuwden viascher L. Blek. De baar was bedekt met een krans met twee linten. Op het eerste lint stond „Reederij Mij. Kennemerland" Op het andere „van de bemanning Ymuiden 290". De tweede begrafenis was die vap L. Zwart, een jongen van de beman ning, wiens baar gevolgd werd door schoolkameraden. Ten laajste werd ten grave ge dragen de schipper C. Zwart. De ijk wagen was behangen met zeer veel kransen, waarvan een van de reeds genoemde maatschappij. De belangstelling bij deze droeve Dlechtigheid was zeer groot. Aan het graf voerde het eerst het woord de burgemeester, de heer Eyma, Vergadering van Vrijdag 20 Oct. 1916. (Vervolg). Aan de orde is het voorstel tot uitbreiding der gemeente-politie. De Voorzitter deelt mede dat het advies van B. en W. is als volgt. Zij kunnen zich met het voorstel vereenigen. Alleen wen schen zij het voorstel te doen om het salaris van den eerste Inspec teur van f 1300 op f 1500 te bren gen. Voorts wenschen zij geen kan toorbediende aan te stellen, doch een post uit te trekken voor schrijf- loonen. Dan kunnen zij zich niet vereenigen met het voorstel om de reorganisatie over twee jaren te verdeelen, maar wenschen die in eens uit te voeren. Door den heer Netscher zijn eenige amendementen ingedienc n.l. om te laten vervallen de In specteur voor de Landelijke dienst, één hoofdagent te Ymuiden, één agent voor den opsporingsdienst te Ymuiden, 2 agenten voor den be wakingsdienst te Ymuiden en één agent v< or den bewakingsdienst te Velseroord. De Voorzitter zegt dat reeds door hem is meegedeeld, dat met het Rijk waarschijnlijk een overeen komst zal worden aangegaan tot bewaking van de terreinen bij de Vissc-hershaven. Spreker vertrouwt dat deze overeenkomst zal worden verkregen, doch wijst er op dat deze regeling los staat van dit voor stel. De heer Schilling zegt we uitbreiding van de politie verwacht te hebben, doch niet zoo groot, Spreker zou er wel voor zijn, b; invoering van hetdrieploegen-stelse Anders meent spreker dat er te vee agenten zullen zijn. De Voorzitter zegt wel over invoering van het drieploegen-stelse gedacht te hebben, maar meent er nog niet toe te moeten overgaan, Spreker heeft Ymuiden in vier wijken verdeeld en acht dit het beste systeem der bewaking van de plaats De heer Brink onderstreept de bezwaren van den heer Schilling Spreker is ook tegen de aanstelling van een Inspecteur voor het lan delijk gedeelte. De heer van T u y 11 zegt dat het wellicht wat boud gesproken is, doch spreker vindt het wel wat erg dat de voorzitter f 24000 komt vragen voor uitbreiding van de politie 't Is voor een deel der gemeente wel een gouden tijd, doch het kan spoedig anders worden. Vroeger heefc de Burgemeester reeds uit breiding der politie verkregen. Spre ker vraagt of de toestand nu zoo veel erger is. Spreker is ook tegen een Inspecteur voor het landelijk gedeelte, hierdoor wordt de zelf standigheid der veldwachters weg genomen. Wij kunnen dit geld nut tiger besteden, b.v. voor een zieken barak te Velseroord. Dat daar is geen ziekenbarak. De heer Netscher zegt dat in zijn amendementen een vergissing is geslopen. Spreker bedoelt niet den Inspecteur van Administratie, doch die voor het landelijk deelte te schrappen. De Financieële Commissie heeft reeds te kennen gegeven dat zij niet onsympathiek staat tegenover de voorspellen. De meerderheid van den raad zal wel van oordeel zijn dat bij de uitbreiding der gemeente ook uitbreiding der politie noodig is. Spreker meent echter dat de Burgemeester wel wat overvraagd heefc en er wel wat af te dingen is en hoopt dan ook dat h(j het wade geld ei af zal krijgen. Bij sprekers optelling va a het politieparps te Ymuiden nq aanne neming van 's Burgemeesters voor stel komt hij tot 34 man, buiten den Inspecteur van Administratie. En dat op een bevolking van 10.000 zielen. Daar komt nog de Rijks- veldwacht bij. Spreker meent dat er nog wel te marchandepren valt. Drie hpofd- agenten acht spreker vpldoende, één kan dus vervallen. Waar recher cheurs steeds met hun beiden dienst doen, apht spreker 2 ook voldoende en kan er dus één vervallen. Van 0 op 19 agenten is een groote sprong. Waar wij het drieploegen- stelsel toch nog niet kupnpn uit voeren, wii spreker bescheidenei zijn en het getal op 17 brengen' Dat wordt dan totaal 25 man. Vel seroord met 3 agenten is ook vol doende en dus kan er daar ook een afvallen. De veldwachter Haak heeft het langen tijd alleen moeten doen. Spreker stelt tenslotte voor over zijn amendementen afzonderlijk te stemmen. De Voorzitter zegt dat de vierde hoofdagent voor den recher chedienst bestemd is. Aan den recherchedienst zag spreker niet gaarne getornd. Er loopen tal van verdachte personen in Ymuiden, dat een toevlucht voor kwaad volk is. Het verbergt zich in de duinen, op de visschersschepen enz. De Voorzitter is bereid de aanstelling van een Inspecteur voor het landelijk gedeelte op te schorten tot 1918. De uitbreiding voor Vel seroord acht hij echter noodig. Tot dusver heeft men de bevolking daar steeds aan zich zelf overgelaten, maar ondanks de flinkheid van Haak kon het niet meer zoo. De heer de Boer acht de reor ganisatie noodig, doch is er voor, dat die in eens geschiedt. Zijn de financiën een bezwaar, dan kan men 't voorstel op 1 Juli in werking doen treden. De heer V ermeulen merkt op dat de heer van Tuyll heeft ge zegd hoe durft u met dit voorstel komen, dat f 24000 kost. Spreker is echter blij dat de Voorzitter die durf heefc gehad. Want het is altijd gebleken dat als wij iets durfden aanpakken, later de durf te klein bleek te zijn geweest. Spreker ver trouwt dat de raad met het voorste van B. en W., om de reorganisatie in eens uit te voeren, zal meegaan. Spreker onderstreept de opmerkingen van den voorzitter over meer toe zicht te Ymuiden en dringt er ernstig op aan alle amendementen te ver werpen. Wanneer het voorstel aan genomen is zal de Burgemeester de volle verantwoordelijkheid dragen en spreker hoopt dat deze dan zal zorgen dat wij zóó kunnen leven, als 't in een geordende gemeente behoort, Spreker acht salarisverhoo- ging voor den eersten Inspecteur noodig, omdat deze den Commissaris moet vervangen bij afwezigheid. De heer Netscher is het met de laatste opmerkingen van den heer Vermeulen eens. De Burgemeester draagt ten volle de verantwoordelijk heid. Maar de raad heeft de ver antwoordelijkheid voor de financiën. Had de voorzitter deze rede ge houden, dan had spreker gedacht dat hij deze dingen gezegd zou heb ben in 't vuur van zijn rede ter verdediging van zijn voorstel. Nu he heer Vermeulen het deed, denkt spreker aan het Fransche spreek woord, dat wie veel wii bewijzen, niets bewijst. Voor Velseroord blijft spreker 3 agenten voldoende achten. Wel is spreker bereid zijn amendement zoo te wijzigen, dat de hoofdagent voor de recherche behouden blijft. Spreker is ook van meening dat de reorga nisatie in eens uitgevoerd moet worden. De Voorzitter zou gaarne de geheele recherche behouden. De heeren Brink en Schilling zijn nog niet overtuigd, dat het drie ploegenstelsel hier niet ingevoerd zou kunnen worden. De heer Brink zou zelfs nog wel meer agenten willen toestaan, als daardoor meer rustpoozen en ook Zondagsrust werd verkregen. De Voorzitter kan niet toe zeggen dat hij met het drie ploegen stelsel te IJmuiden voldoende be wakingsdienst zou hebben. Hij kan nu ook niet verder gaan, omdat het voorstel toch al een zwaar offer van de gemeente eischt. De voorstellen komen als nu in stemming. Het voorstel om de reorganisatie haar geheel op 1 Januari 1917 te doen ingaan, wordt aangenomen. Het voorstel vgn den heer Ver meulen om de jaarwedde van den eersten Inspecteur niet op f1300 och op f 1500 vast te stellen, wordt met 12 tegen 5 stemmen verworpen. Vóór de heeren Vermeulen, de Boer, Polderman, v. d. Steen en Wam- steeker. De aanstelling van een Inspecteur voor het landelijk gedeelte wordt por den voorzitter ingetrokken. Het amendememet Netscher om een agent voor den opsporingsdienst te doen vervallen wordt door dezen ingetrokken. Met amendement Netscher om )D

IJmuider Courant | 1916 | | pagina 2